Προς το περιεχόμενο

Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη για τα ΕΛΤΑ


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανα χρονο που αν ο αποστολεας εχει γραψει και κινητο πανω στο πακετο σου στελνουν και sms , αλλα συνηθως αφηνει και χαρτακι ο ταχυδρομος , δεν ειναι κατι που ενεργοποιεις μονος σου

Εμενα χρονια κ χρονια σε απειρα κουτια αποστολων γραφει το κινητο μου και κανεις δεν μ εστειλε sms ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Εμενα χρονια κ χρονια σε απειρα κουτια αποστολων γραφει το κινητο μου και κανεις δεν μ εστειλε sms ποτε.

Ίσως παίζει ρόλο το κατάστημα, εμένα πάντα την νερά που φτάνει στο ταχυδρομείο έρχεται μυνημα, έχει τύχει φορά να παραλάβω και να φέρουν ειδοποίηση σχεδόν μια βδομάδα μετά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως παίζει ρόλο το κατάστημα, εμένα πάντα την νερά που φτάνει στο ταχυδρομείο έρχεται μυνημα, έχει τύχει φορά να παραλάβω και να φέρουν ειδοποίηση σχεδόν μια βδομάδα μετά

 

Τυχερος εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας γνωρίζω ότι το τελευταίο 4μηνο (πλην 1-2 εξαιρέσεις) δεν λαμβάνω από τα ΕΛΤΑ δέματα που μου έχουν σταλεί από το εξωτερικό (εκτός Ευρώπης) και τα οποία το σύστημα μου δείχνει πως είναι στην Ελλάδα.

 

Η μία απο τις εξαιρέσεις ήταν μία μπαταρία κινητού και μου ζήτησαν (το έγραφε πάνω στην ειδοποίηση) απο το ταχυδρομείο να πληρώσω 3 ευρώ. Οταν ρώτησα τι είναι αυτό, μου είπαν πως το δέμα έχει πάνω την στρογγυλή σφραγίδα του τελωνείου, άρα είναι από το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά εδώ είναι η φόρμα ηλεκτρονικής καταγγελίας της ΕΕΤΤ που αφορά καταγγελίες για ταχυδρομικές υπηρεσίες.

 

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

 

Βέβαια επί της ουσίας είναι σαν να καταγγέλλεις στο δημόσιο μια ΔΕΚΟ (που είναι τα ΕΛΤΑ). Δηλαδή καταγγέλλεις στο δημόσιο το ίδιο το δημόσιο.

 

Αυτό βέβαια δεν έχει καμία σημασία. Πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το ΄χερι μας για να μην συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Δεν γίνετε εν έτη 2017 να κάνει το δέμα 5 μερες να φτάσει από Αμερική στην Αθήνα και να κάνει 2 μήνες να φύγει από την Αθήνα λόγο τελωνείου.

 

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν έχουνε φόρτο εργασίας. Στον ιδιωτικό τομέα οι άνθρωποι χάνουν τις δουλείες τους, επιχειρήσεις κλείνουν, γίνετε ένας καθημερινός αγώνας και αυτοί που στο τέλος έχουνε δουλεία και θεωρούνται τυχεροί δουλεύουν τρελά ωράρια. Και έχουμε το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ και δεν χαμπαριάζουν τίποτα. Υπάρχουνε άνθρωποι που παραγγέλνουν από το εξωτερικό για το χ,y  λόγο και πληρώνουν το ΦΠΑ και τον εκτελωνισμό αλλά παρόλα αυτά ταλαιπωρούντε με τέτοιο τρόπο. Αναγκάζονται και είναι όλη τη μέρα στο τηλέφωνο και στην τελική τους καλείς και νιώθεις ότι σου κάνουν χάρη. 

 

Προσωπικά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν πέρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι έχουνε φόρτο εργασίας.

 

Όλοι μαζί ρίξτε τους καταγγελίες και γενικά να κάνουμε ότι μπορούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδώ είναι η φόρμα ηλεκτρονικής καταγγελίας της ΕΕΤΤ που αφορά καταγγελίες για ταχυδρομικές υπηρεσίες.

 

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

 

Βέβαια επί της ουσίας είναι σαν να καταγγέλλεις στο δημόσιο μια ΔΕΚΟ (που είναι τα ΕΛΤΑ). Δηλαδή καταγγέλλεις στο δημόσιο το ίδιο το δημόσιο.

 

Αυτό βέβαια δεν έχει καμία σημασία. Πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το ΄χερι μας για να μην συνεχιστεί αυτή η κατάσταση. Δεν γίνετε εν έτη 2017 να κάνει το δέμα 5 μερες να φτάσει από Αμερική στην Αθήνα και να κάνει 2 μήνες να φύγει από την Αθήνα λόγο τελωνείου.

 

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν έχουνε φόρτο εργασίας. Στον ιδιωτικό τομέα οι άνθρωποι χάνουν τις δουλείες τους, επιχειρήσεις κλείνουν, γίνετε ένας καθημερινός αγώνας και αυτοί που στο τέλος έχουνε δουλεία και θεωρούνται τυχεροί δουλεύουν τρελά ωράρια. Και έχουμε το τελωνείο και τα ΕΛΤΑ και δεν χαμπαριάζουν τίποτα. Υπάρχουνε άνθρωποι που παραγγέλνουν από το εξωτερικό για το χ,y  λόγο και πληρώνουν το ΦΠΑ και τον εκτελωνισμό αλλά παρόλα αυτά ταλαιπωρούντε με τέτοιο τρόπο. Αναγκάζονται και είναι όλη τη μέρα στο τηλέφωνο και στην τελική τους καλείς και νιώθεις ότι σου κάνουν χάρη. 

 

Προσωπικά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν πέρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι έχουνε φόρτο εργασίας.

 

Όλοι μαζί ρίξτε τους καταγγελίες και γενικά να κάνουμε ότι μπορούμε.

Ενημερωτικά, τη διαχειριση της αλληλογραφίας από τρίτες χώρες στο αεροδρομιο την έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρία εδώ και κάτι μήνες. Από τότε ξεκίνησαν και οι καθυστερησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει δηλαδή ανεξαρτητη αρχη που θα τσεκαρει τις καταγγελιες μας ?

 

όταν βλεπω και καταγγελουμε το δημοσιο στο ιδιο το δημοσιο δεν πιστευω και σε πολλα θαυματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο δεν έχει σημασία. Έχω κάνει paste το link στο ποστ μου παραπάνω. Κάνεις καταγγελλία εδώ. Είναι η ΕΕΤΤ η οποία είναι η ρυθμιστική αρχή υπεύθυνη για αυτό.

 

 

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιο δεν έχει σημασία. Έχω κάνει paste το link στο ποστ μου παραπάνω. Κάνεις καταγγελλία εδώ. Είναι η ΕΕΤΤ η οποία είναι η ρυθμιστική αρχή υπεύθυνη για αυτό.

 

 

http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam?ctype=postal

Τότε ρίχνω και εγώ μια γιατί με βασανίζουν συστηματικά καιρό τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...