Προς το περιεχόμενο

Καταγγελια στο Συνηγορο του Πολιτη για τα ΕΛΤΑ


dancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσέχετε τι εύχεστε.

Αν γίνουν ιδιωτικά ξεχάστε την αγορά από Κίνες,Ασίες κλπ,asap.

Και το κόλπο με τα gift,10 dollars και τα ρέστα,τριγωνικές,ξεχάστε τα.

Στη Γερμανία μια χαρά ιδιωτικό είναι το ταχυδρομείο. Παραγγελνει μια χαρά η αδελφή μου και δεν έχει πληρώσει ούτε 1 ευρώ φορουσ και δεάσμούς. Οταν μπει το δέμα στη Γερμανία την μεθεπομενη μέρα είναι στα χέρια της!!!!!

Αν γινουνε ιδιωτικα τα ελτα θα ειναι η απολυτη καταστροφη..

Το πακετο αξιας 20 ευρω θα κοστιζει 200 μετα.

Δεν εχετε δει τι κανουνε οι ιδιωτικες κουριερ ?

Καλως η κακως τα ελτα ειναι η μονη λυση για φτηνα μεταφορικα απο χωρες εκτος ΕΕ και εντος ΕΕ.

 

Στη Γερμανία μια χαρά ιδιωτικό είναι το ταχυδρομείο. Παραγγελνει μια χαρά η αδελφή μου και δεν έχει πληρώσει ούτε 1 ευρώ φορουσ και δεάσμούς. Οταν μπει το δέμα στη Γερμανία την μεθεπομενη μέρα είναι στα χέρια της!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν γίνει ιδιωτικό θα έχουμε πιο γρήγορα στα χέρια μας τις παραγγελίες μας επιτέλους και όχι 5 άτομα αραχτα να ανοίγουν 5 σάκους την μέρα και να κάνουν 2 και 3 μήνες να φτάσουν σε εμάς.

 

Κινα-ελλαδα παραγγελία =4 μέρες

Ελλαδα-ελτα για σπίτι μας=70 μέρες.

 

 

Ε έλεος πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χαβαλές στην όλη υπόθεση είναι πως ο Έλληνας , δυστυχώς , ΑΠΑΙΤΕΙ premium ταχυδρομικές υπηρεσίες με κόστος 1 πακετάκι τσίχλες. Κακά τα ψέμματα , είτε σας αρέσει είτε όχι , πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν όπως έπρεπε να δουλεύουν από την πρώτη μέρα.

 

Τα πάντα έλεγχο τελωνείο , φόροι , δασμοί , κατασχέσεις , απαγορεύσεις κ.ο.κ. Απλά μας ξεβόλεψε γιατί και εμείς σαν "κηφήνες" πελάτες την είχαμε καταβρεί με τα gift , τις χαμηλότερες δηλωμένες αξίες , την γνώση ότι στα ΕΛΤΑ κωλοβαράνε και περνάνε τα πάντα αβέρτα.

 

Αν θες να παίρνεις το δέμα σου σε 1 βδομάδα από τα πέρατα του κόσμου 1 τρόπος υπάρχει και μόνο , και λέγεται courier με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν αύριο - μεθαύριο τα ΕΛΤΑ διπλασιάσουν ή τριπλασιάσουν το προσωπικό τους για να διεκπαιρεώνονται σε λογικό χρόνο οι παραδόσεις τον αποστολών , τότε το δεματάκι του 1.23 δολαρίων θα το πληρώνεις 11.23 δολάρια και πάλι θα γκρινιάζεις.

 

Η πικρή αλήθεια είναι αυτή και τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Ο χαβαλές στην όλη υπόθεση είναι πως ο Έλληνας , δυστυχώς , ΑΠΑΙΤΕΙ premium ταχυδρομικές υπηρεσίες με κόστος 1 πακετάκι τσίχλες. Κακά τα ψέμματα , είτε σας αρέσει είτε όχι , πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν όπως έπρεπε να δουλεύουν από την πρώτη μέρα.

 

Τα πάντα έλεγχο τελωνείο , φόροι , δασμοί , κατασχέσεις , απαγορεύσεις κ.ο.κ. Απλά μας ξεβόλεψε γιατί και εμείς σαν "κηφήνες" πελάτες την είχαμε καταβρεί με τα gift , τις χαμηλότερες δηλωμένες αξίες , την γνώση ότι στα ΕΛΤΑ κωλοβαράνε και περνάνε τα πάντα αβέρτα.

 

Αν θες να παίρνεις το δέμα σου σε 1 βδομάδα από τα πέρατα του κόσμου 1 τρόπος υπάρχει και μόνο , και λέγεται courier με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν αύριο - μεθαύριο τα ΕΛΤΑ διπλασιάσουν ή τριπλασιάσουν το προσωπικό τους για να διεκπαιρεώνονται σε λογικό χρόνο οι παραδόσεις τον αποστολών , τότε το δεματάκι του 1.23 δολαρίων θα το πληρώνεις 11.23 δολάρια και πάλι θα γκρινιάζεις.

 

Η πικρή αλήθεια είναι αυτή και τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

 

Στη Γερμανία μια χαρά ιδιωτικό είναι το ταχυδρομείο. Παραγγελνει μια χαρά η αδελφή μου και δεν έχει πληρώσει ούτε 1 ευρώ φορουσ και δεάσμούς. Οταν μπει το δέμα στη Γερμανία την μεθεπομενη μέρα είναι στα χέρια της!!!!!με 0.50 στην Γερμανία στέλνεις γράμμα εντός γερμανιας και την επόμενη μέρα είναι στον παραλήπτη. Ελλάδα με 10 ευρω acs.gr έκανε 3 μέρες από Θεσσαλονίκη για Αθήνα. Για ελτα δεν μηλαω καν .ένα δεμα μέχρι 2 κιλά από γερμανια προσ Ελλάδα 8 ευρώ. .το ίδιο δέμα για να παεί από ΕΛΛΆΔΑ για Γερμανία 36 ευρω.και συγούρα σε διπλάσιο Χρόνο! !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στη Γερμανία μια χαρά ιδιωτικό είναι το ταχυδρομείο. Παραγγελνει μια χαρά η αδελφή μου και δεν έχει πληρώσει ούτε 1 ευρώ φορουσ και δεάσμούς. Οταν μπει το δέμα στη Γερμανία την μεθεπομενη μέρα είναι στα χέρια της!!!!!με 0.50 στην Γερμανία στέλνεις γράμμα εντός γερμανιας και την επόμενη μέρα είναι στον παραλήπτη. Ελλάδα με 10 ευρω acs.gr έκανε 3 μέρες από Θεσσαλονίκη για Αθήνα. Για ελτα δεν μηλαω καν .ένα δεμα μέχρι 2 κιλά από γερμανια προσ Ελλάδα 8 ευρώ. .το ίδιο δέμα για να παεί από ΕΛΛΆΔΑ για Γερμανία 36 ευρω.και συγούρα σε διπλάσιο Χρόνο! !!

Είσαι σίγουρος?

γνωστός μου έχει πει ότι πληρώνουν φπα για εισαγωγές από 3ες χώρες εκτός ΕΕ αλλά δε έχουν αλλά νταβατζηλίκια τύπου 15 - 20 ευρω τέλοι εκτελωνισμόυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 200 το μήνα δεν πληρώνείς τίποτα. ...

Είσαι σίγουρος γιαυτο; Η νομοθεσία της ΕΕ μιλά για 22 ευρω/αποστολή. Δηλαδή αν πάρω κάτι απο Κίνα και κάνει 190 ευρω και δεν παρω τιποτα αλλο εκείνο το μήνα θα περάσει χωρίς τελωνειακά τέλη;

Και πως καταγραφεται τι πήρα ανα μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος?

γνωστός μου έχει πει ότι πληρώνουν φπα για εισαγωγές από 3ες χώρες εκτός ΕΕ αλλά δε έχουν αλλά νταβατζηλίκια τύπου 15 - 20 ευρω τέλοι εκτελωνισμόυ

Το επιβεβαιώνω και εγώ αυτό. Φίλη μου στη Γερμανία που ψωνίζει επίσης από Ιαπωνία όπως και εγώ, μέχρι στιγμής πληρώνει κανονικά το φόρο αλλά δεν υπάρχουν άλλες χρεώσεις, εφόσον τα στοιχεία δεν είναι ελλιπή/ψευδή κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γιαυτο; Η νομοθεσία της ΕΕ μιλά για 22 ευρω/αποστολή. Δηλαδή αν πάρω κάτι απο Κίνα και κάνει 190 ευρω και δεν παρω τιποτα αλλο εκείνο το μήνα θα περάσει χωρίς τελωνειακά τέλη;

Και πως καταγραφεται τι πήρα ανα μήνα;

Συστημένο δεν είναι ?με το όνομα σου καταγραφονται στο σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτί για το όριο τον διακοσίων ευρώ δεν το ήξερα, μου είχε πει ότι απλά χρεώνονται φπα, αν έχουν οποιοδήποτε θέμα τα τελωνεία άμεσα γίνεται ενημέρωση για να σταλεί τιμολόγιο αγοράς ώστε να συνεχίσει η πορεία του δέματος, όλα αυτά βέβαια ξέρω ότι γίνονται σε 1-2 μέρες και όχι σε 2-3 μήνες όπως εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάγια τακτική στη χωριό όπου διαμένω. (περί 10.000 κάτοικοι).

 

Το παρατηρώ, επίτηδες πλέον, όταν εχω tracking number. Έρχεται το δέμα στο τοπικό ΕΛΤΑ συνήθως 8.30 το πρωι (ετσι προφανως βολεύει το δρομολόγιο).

Αντί λοιπόν να πάρουν ενα τηλέφωνο στο σταθερό (δωρεάν έχουν) ΔΕΝ φέρνουν καν το ειδοποιητήριο την ίδια ημέρα. Κάποιες φορές που ετυχε να το φέρουν, το φεραν αργά το μεσημέρι (ωστε να μη μπορείς να παραλαβεις την ιδια ημέρα).

Ετσι, αφήνουν το ειδοποιητηριο τν επομένη.

Δηλ για ένα δέμα που εφτασε την ωρα του, χωρις να κράξουμε κανέναν, έχουμε 2 μερες καθυστέρηση επειδη οι υπάληλλοι τον παίζουν.

 

Εγώ πλέον, με το που σκάσει μύτη το φορτηγό και γραψει "παραδόθηκε στο λόκαλ ΕΛΤΑ" μετά μισή ωρίτσα σκαω μύτη να το παραλαβω.

Οπου εχω ακουσει δικαιολογίες τρελές (γιατι ειναι στοιβαγμένα μεσα σε κατι μπαγκαζια). "Δεν εχει έρθει" , "Σιγουρα ειναι σωστός ο αριθμος αποστολής" , "Για να δω που το γράφει", "ειδοποιητήριο στέιλαμε" και τέτοια κουλά...εν έτει 2017 που δε μπορει να σε κοροιδέψει κανείς...

 

Υ.Γ. οσο για τις καταγγελιες; εχουν γινει δεκάδες στη περιοχή μου για τον "προϊστάμενο", για πάμπολλου λογους, συμπεριφορά, κλείσιμο καταστήματος εκτος ωραριου, ιδιωτικό έργο σε δημόσιο χώρο, κι ενα σωρό και ειναι ακόμη στη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ναι έχει παραγίνει το κακό με τα ΕΛΤΑ. Ειδικά όσο πλησιάζουν τα Χριστούγεννα! Πριν 1 χρόνο ίδιο σκηνικό... καθυστερήσεις έως και 3 μήνες από πακέτα του εξωτερικού..και 3-4 βδομάδων εσωτερικού. Πέρσυ το ποτήρι ξεχείλισε όταν μου ήρθε ενας λογαριασμός 1 μήνα μετά την έκδοση του. Έκανα καταγγελία παντού...από ΕΕΤΤ, Συνηγορο του πολίτη, καταναλωτή μέχρι και στο περιπτερά της γειτονιάς μου. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ότι μετά από μερικές μέρες άρχισαν τα τηλέφωνα και οι συγνώμες μέχρι και που ήρθε ο προϊστάμενος των ΕΛΤΑ μαζί με έναν διευθυντή των ΕΛΤΑ σπίτι μου να κάνουν..αυτοψία. Μου ζήτησαν συγνώμη και με παρακάλεσαν να γράψω κάτι συγκεκριμένο στην αλληλογραφία με της αρμόδιες αρχές (και τα Κεντρικά των ΕΛΤΑ) για να μη μπλέξει ο προϊστάμενος και τον ξηλώσουν, και ότι είναι καινούργιος στο πόστο και έκανε κάποια πράγματα λάθος με αποτέλεσμα να καθυστερήσουν παρα πολύ κάποια δέματα. Οκ τον λυπήθηκα του είπα δε τρέχει τίποτα αρκεί να μη ξαναγίνει. Ε ξαφνικά ήρθαν όλα μαζί και για μερικούς μήνες όλη η αλληλογραφία ερχόταν στην ώρα της (σχετικό αυτό με μια μόνο βδομάδα καθυστέρηση). 1 χρόνο ακριβώς μετά από τα παραπάνω το πρόβλημα ξαναάρχισε.... λογαριασμοί με καθυστερήσεις 3-4 βδομάδων (συγκερκιμένα ένας εκδόθηκε 28/12/2017 και τον παρέλαβα σήμερα).  Αναγκαστικά θα ξαναρχίσω τα ίδια μόνο που θα τα πάω μέχρι τέρμα...! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κακως εκανες πισω, να ξηλωθει αν δεν ειναι αξιος... το γαμημενο φιλοτιμο μας εφαγε σε αυτη τη χωρα κ μας κυβερνουν αχρηστοι, απο το ταχυδρομειο μεχρι το ευρωκοινοβουλιο...

 

εσενα δηλαδη αν κανεις μαλακιες στη δουλεια σου δε θα σε διωξουν;

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς 

 

Όποιος δεν είναι άξιος να φεύγει να ξεσκαρταρουμε.

 

Τον μισθό του όμως του μήνα θα τον πήρε ακέραιο και στην ώρα του. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UH840317955TR  11 Φεβρουαρίου 2020 μπήκε Ελλάδα

24 Φεβρουαρίου UC848534289YP άλλαξε σε
 UH845043215TR  ,10 Μαρτίου  μπήκε Ελλάδα.

Καλημέρα. Είναι λίγο παλιό το νήμα αλλά θα το παραθέσω εδώ επί της ευκαιρίας. Αρχές του χρόνου είχα υποβάλλει καταγγελία στον ΕΕΤΤ για 3 δέματα που είχαν καθυστερήσει πολύ. Τελικώς από τα 3 μη συστημένα έφτασε μόνο το ένα δέμα από Κίνα.Τα άλλα αγνοείται η τύχη τους.

Σήμερα λοιπόν μου ήρθε συστημένη επιστολή από τον Τομέα εξυπηρέτησης Πελατών των και συγκεκριμένα από το τμήμα δημοσίων σχέσεων η ακόλουθη επιστολή

Ο ταχυδρόμος που μου την έδωσε μου έκανε μάλιστα και παρατήρηση για το κουδούνι ότι  γράφει το μικρό μου όνομα . Μπορεί να είναι και άνευ σημασίας γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ το μικρό μου όνομα όσες φορές μου παρέδωσε. Το πιο πιθανό όμως ήταν ότι γνώριζε μιας και ο φάκελος γράφει ότι είναι από την Κεντρική Υπηρεσία των ΕΛΤΑ και πολύ απλά βρήκε την πιο εύκολη δικαιολογία. 
Όποιος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα παρακαλώ να μου πει γιατί προς το παρόν δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω μαζί τους.  Μάλλον υπολειτουργούν γιατί στα 10 τηλέφωνα που έχω κάνει δεν το σήκωσε κανείς.

Και συνεχίζεται η περιπέτεια γιατί αυτά τα 2 δέματα που έβαλα επάνω μάλλον δεν θα τα λάβω ποτέ. 
Μην μπερδεύεστε είναι διαφορετικά από αυτά που έβαλα στην καταγγελία! Λογικά θα κάνω και άλλη όσο λογικό ακούγεται, με κάθε παραγγελία να γίνεται και μία καταγγελία. 
Ευχαριστώ για την όποια άποψη, παρέμβαση ,κλπ επί του θέματος

 

ελτα.jpg

Επεξ/σία από MAIK721
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...