Προς το περιεχόμενο

Βουτιά -4,3% στην παγκόσμια αγορά των PC το 2ο τρίμηνο του 2017


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερεις τι κανουμε, να στο πω απλα;

Βλεπουμε μια xxx ταινια κ την απολαμβανουμεεε και μονο αυτο φτανει...χαχα

 

*Εισαι απιστευτος.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξερεις τι κανουμε, να στο πω απλα;

Βλεπουμε μια xxx ταινια κ την απολαμβανουμεεε και μονο αυτο φτανει...χαχα

 

*Εισαι απιστευτος.. :)

Μπράβο φίλε αυνανιστη. Ορθή χρήση υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει σε αξία πωλήσεων τα Iphone να ξεπερνάνε όλη την αγορά pc μαζί (περιλαμβανομένων και των mac).

 

Από την άλλη, ένα pc σήμερα μπορεί να βγάλει 10ετία, αν δεν θέλεις να τρέχεις τα τελευταία games. Ειδικά από την εποχή των Core2Duo και μετά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε αυνανιστη. Ορθή χρήση υπολογιστή.

Αυτο δεν το σχολιαζω, σε ευχαριστω πολυ παντως !

 

Καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αντε πάλι... Τι είναι αυτό που δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το κινητό;

 

Με λίγα λόγια, τι διαολο κάνετε όλοι εσείς οι επαγγελματίες με τον υπολο σπίτι, που εμείς (που ΔΕΝ δουλεύουμε 20 χρόνια με υπολογιστή, ΟΥΤΕ κάνουμε εξομοιωσεις...) δεν ξέρουμε;

 

Οκ, αφού πιστεύεις πως όλα κρίνονται από το αποτέλσμα.....Ανοίγω το laptop και σε 30 δευτερόλεπτα έχεουν φορτώσει τα πάντα τα windows (ο ssd που λέγαμε), ανοίγω τον browser, βλέπω τα "αγαπημένα" που τα έχω καρφιτσώσει στην μπάρα, δεξί κλικ στην "χ" κατηγορία και έπειτα "open all bookmarks" και μέσα σε 10 δευτεροπλετα μου έει ανοίξει 6 tabs. Αντίστοιχη διαδικασία και σε άλλες 3 κατηγορίες.

 

Μπαίνω π.χ. στο insomnia και με τον κέρσορα την ροδέλα ποντικιού ανοίγω τα θέματα που με ενδιαφέρουν, ακαριαία. Αν θα κάνω 30 λεπτά στο pc, σε φορητή συσκευή θα κάνω τουλ'αχιστον την διπλάσια, αναθεματίζοντας, ενίοτε.

 

Όταν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο η εμπειρία χρήσης των φορητών συσκευών, τότε θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά όλα αυτά που λες αλλά δεν τα κάνεις ξάπλα στο καναπέ ή στο κρεβάτι...

Παιδιά μη τη ψάχνετε τα κινητά και τα tablet είναι άνεση και η δύναμη τους είναι αρκετή αυτή τη στιγμή για το 90% των χρηστών.

Το λές και μόνος σου άλλωστε. Πόσοι από τον γενικό πλυθησμό κάνουν προγραμματισμό και συνθέτουν μουσική;

ακόμα και τις φωτό τις κάνουν backup στο σύννεφο!

Το ιδιο πραγμα λεμε διότι η απαντηση μου ειναι στο ερώτημα "Εγώ πάλι απορώ ποιος αγοράζει υπολογιστή (για προσωπική χρήση) ."

Δες το thread απο την αρχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως, δώσε μου ένα παράδειγμα, τί δεν μπορείς να κάνεις με κινητού/tablet επαγγελματία φίλε μου.

 

Δεν μπορεις να σπασεις το πληκτρολογιο οταν χανεις σε ενα παιχνιδι ουτε να πεταξεις το ποντικι στον τοιχο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να σπασεις το πληκτρολογιο οταν χανεις σε ενα παιχνιδι ουτε να πεταξεις το ποντικι στον τοιχο.

 

Βασικα μπορεις να πεταξεις το κινητο στον τοιχο.

Το εκανα μια φορα και απο τοτε σταματησα να παιζω παιχνιδια στο κινητο γιατι δεν μπορω να αλλαζω κινητο καθε ημερα.

 

Αντιθετα το gaming πληκτρολογιο και ποντικι αντεχουν όπως προειπες συντροφε :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να κανεις προγραμματισμο για ψυχαγωγια αλλα και για επιμορφωση, δεν μπορεις να συνθεσεις μουσικη, δεν μπορεις να κανεις ένα απλο backup των φωτογραφιών σου, δεν μπορεις να γραψεις ενα κειμενο, ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.

 

 

Μην πέσεις από τα σύννεφα. Πληκτρολόγιο εχουν και τα tablets. Να ανοίγουν tabs, χι χι χι

 

Ακόμη και αν το χόμπι σου ειναι να γράφεις προγράμματα hello world, υπάρχουν python, c/c++ Java compiler για table. Διαολε ολόκληρο Debian μπορείς να εγκαταστήσεις αν είσαι hardcore προγραμματιστης και χρησιμοποιείς και scanf...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα η έρευνα αφορά προκατασκευασμένα συστήματα PC, για αυτό και αναφέρεται στην DELL, HP κτλπ. Αυτό δεν ανταποκρίνεται στην χρήση των pc αλλά ούτε και στις πωλήσεις Hardware. Δεν μειώθηκε η χρήση των pc ή πέσαν οι πωλήσεις λόγω μείωσης των διαθέσιμων χρημάτων, ή τα παράτησε ο κόσμος για τα tablet. Απλά οι καταναλωτές αλλάζουν συνήθειες και αντί να προτιμούν ολοκληρωμένα συστήματα προτιμούν να αγοράζουν μεμονομένο hardware για αναβάθμιση ή για να στήσουν μόνοι τους το σύστημα (ειδικά με τις συμβουλες και το σχετικό υπόβαθρο που δημιουργεί η κοινότητα). Η apple είναι η μοναδική που δεν επηρεάζεται ακριβώς επειδή μιλάμε για ένα άλλο καταναλωτικό κοινό από αυτό των pc. Εν τέλη τίποτα το περίεργο/καινούργιο ενώ οι χρήστες pc αυξάνονται συνεχώς σε σχέση με προηγούμενες δεκαετίες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως, δώσε μου ένα παράδειγμα, τί δεν μπορείς να κάνεις με κινητού/tablet επαγγελματία φίλε μου.

Ελπίζω να τρολλάρεις, προγραμματισμός, σύνθεση μουσικής με synths, photoshop, LEAGUE OF LEGENDS κ.α. που βαριέμαι να γράφω. Το pc δεν είναι κινητό και το κινητό δεν είναι pc, ούτε το laptop μου δεν συγκρίνω με το σταθερό μου. Τα pc δεν θα πεθάνουν σύντομα, μπορεί να γίνουν συσκευές παλάμης με 500 cores, μπορεί να έχουν αυτονομία 500 days αλλά αν δεν ανακαλυφθεί κάτι φορητό αντίστοιχο με το input output του σταθερού (οθόνη κτήνος, mouse keyboard) τότε δεν υπάρχει περίπτωση να εξαφανιστεί και το pc, ακόμα και 5cm είναι, πάλι θα χρειάζεται τα παραπάνω για να δουλέψεις, να παίξεις games, να δεις ταινία και να κάνεις τα hobby σου.

 

Αν με έβαζες να διαλέξω ανάμεσα του σταθερού και του κινητού, χωρίς σκέψη θα διάλεγα το σταθερό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό (ή ταμπλέτα) και ο Η/Υ είναι για διαφορετικά πράγματα.

 

Προφανώς ο Η/Υ είναι πολύ (μα πάρα πολύ) πιο αποδοτικός από ένα κινητό (ή ταμπλέτα) για δουλειά (office, cad, photoshop, editing etc). Και για social networks είναι καλύτεροι αν ρωτάτε εμένα.

 

Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που δεν συμφωνούν με αυτά που γράφω και κυρίως αυτοί που δεν κάνουν δουλειά με τον Η/Υ αλλά κυρίως βλέπουν fb και αυτό 'παθητικά' (κάνουν like και σπάνια γράφουν). 

 

Τότε γιατί πέφτουν οι πωλήσεις; Γιατί όχι; Αφού ανέβαιναν τα τελευταία χρόνια και οι παλαιοί εξακολουθούν να είναι επαρκείς με τα νέα λειτουργικά. Δηλαδή η αγορά ωρίμασε. 

 

Τα υβριδικά (ταμπλέτα που γίνεται laptop) δεν έχουν ανέβει όσο θα περίμενα μάλλον λόγω ότι τα "οικονομικά" δεν είναι αξιόλογα (λίγη μνήμη για laptop με windows, μικρός αποθηκευτικός χώρος) οπότε γιατί να μην πάρεις καθαρόαιμη ταμπλέτα με android που στα ίδια specs θα πετάει και έχει τόσο λογισμικό από πίσω. Όμως νομίζω δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και προβλέπω περισσότερα στο μέλλον (όπου και θα αντικαταστήσουν τουλάχιστον τα μικρά <12'' αν δεν το έχουν κάνει ήδη).

 

Αν (δλδ όταν) βγουν με μεγάλη μνήμη αποθήκευσης (1tb ξερω γω) και κάποιο εύκολο πρωτόκολλο docking (ασύρματο) να συνδέονται αυτόματα με οθόνη keyboard mouse θα αντικαταστήσουν και τα pc και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι. Ισως με τα win 11 ή κάποιο desktop oriented android σύστημα που θα/αν βγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...