Προς το περιεχόμενο

Βουτιά -4,3% στην παγκόσμια αγορά των PC το 2ο τρίμηνο του 2017


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος δεν έχει και δεν ενδιαφέρεται για έναν σταθερό ή φορητό υπολογιστή, είναι τεχνολογικά - όχι αναλφάβητος αλλά ανειδίκευτος. Αυτοί που ενδιαφέρονται να βελτιώσουν το μισό προσδόκιμο ζωής τους όπου είναι η εργασία, ειδικεύονται σε έναν τομέα όπου έκαστος, απαιτεί ένα λογισμικό όπου το επίπεδό του απαιτεί υπολογιστή. Αν για όλα αυτά τώρα κάποιοι είστε αδιάφοροι, μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε την τεχνολογία ως εργαλείο καταναλωτισμού κι όχι ειδίκευσης και δημιουργίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το καταλαβαίνω PC master race... Και εμείς εδώ έχουμε PC και βαρβατο μάλιστα αλλά κάποια πράγματα τα αναγνωρίζουμε.

 

Δεν έχω κανένα βαρβάτο pc, έναν απλό σταθερό υπολογιστή έχω, και γενικώς αποφεύγω/δεν γουστάρω σερφάρισμα σε καναπέδες κρεβάτια ντιβάνια πολυθρόνες.

Θυμάμαι τις χρυσές εποχές των κασετών,walkman, cd,. Όλη λέγανε σιγά μην εξαφανίσουν, πως θα ακούμε μουσική.

 

Το ίδιο και με ταινίες, dvd.

Μη μιλήσω για φωτογραφικές μηχανές, gps, ακόμη και βιβλία (ως ένα βαθμό, από την άλλη εφημερίδες περιοδικά απλά δεν υπάρχουν). Και ένα σωρό άλλα.

 

Είναι λυπηρο αν δεν μπορείς να δεις ούτε καν το προς τα που πάει η τεχνολογία.

 

Το άχρηστο post της ημέρας.

 

Σου γράφουν εδώ ένα κάρο άτομα οτι τους βολεύει να χρησιμοποιούν σταθερό Η/Υ για τις δουλειές τους. Τώρα αν εκλείψει ή οχι είναι άλλο θέμα, ας εκλείψει λέω γω και θα κοιτάξουμε όταν κι αν συμβεί αυτό τι θα κάνουμε για να προσαρμοστούμε με άλλα τεχνολογικά προϊόντα. Θέλεις ντε και καλά να αλλάξεις την γνώμη στον άλλον, να του υπαγορεύσεις και να του επιβάλλεις πως να κάνει την δουλειά του και πως να περνάει τον χρόνο του με βάση τι γουστάρεις εσύ. Έλεος δηλαδή τοσα post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γουστάρω σερφάρισμα σε καναπέδες κρεβάτια ντιβάνια πολυθρόνες.

 

Το άχρηστο post της ημέρας.

Έλεος δηλαδή τοσα post.

Κουράστικες ε; Ίσως να δοκίμαζες την πλοήγηση από το ντιβάνι σου. Και ξεκούραστος θα ήσουν και θα είχες κάτι να προσθέσεις, πέρα από μιζέρια και γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμή παράκληση σε όλους όσους συμμετείχαν στο ενδιαφέρον αυτό νήμα, κάντε ένα διάλειμμα μερικές ώρες και συνεχίζετε αύριο το πρωί...δε θέλω να χάσω τη συνέχεια! Καληνύχτα σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για να το φερω πιο πολυ στα μετρα της συζητησης και λιγοτερο στο τρολ, το point ειναι οτι για τις απλες καθημερινες λειτουργιες που οπως και να το κανουμε οι περισσοτεροι αυτες κανουν σε καλυπτει ενα ταμπλετακι. Για πιο περα θεματα δεν υπαρχει λογος συζητησης το pc ειναι αναντικαταστατο. Αλλα οντως γενικα για απλες λειτουργιες youtube/social/ text editors κλπ δε θες φοβερο μηχανημα αρα βολευεσαι με ταμπλετακι ή το κινητο σου κατ επεκταση αλλα ειναι πιο αστεια περιπτωση. Ως συνεπεια μειωθηκαν οι πωλησεις (prebuilt) pc. Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λοιπόν; Καμία τεχνολογία δεν προέκυψε εν μια νυκτί.

 

Γνωρίζεις ποτέ παρουσιαστηκαν τα κινητά και πότε οι υπολογιστές; Τουλάχιστον μέχρι την χρονική στιγμή που δεν υπήρχαν κινητά, υπήρχαν περισσότεροι υπολογιστές. Duh

 

Θεος!!! :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλήσεις pc δε μειώθηκαν επειδή όσοι είχαν pc τα πέταξαν και πήραν κινητά και ταμπλετ. Αν γνωρίζετε κόσμο που το έκανε αυτό πείτε. Εγώ δε γνωρίζω κανέναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλήσεις pc δε μειώθηκαν επειδή όσοι είχαν pc τα πέταξαν και πήραν κινητά και ταμπλετ. Αν γνωρίζετε κόσμο που το έκανε αυτό πείτε. Εγώ δε γνωρίζω κανέναν

Οικονομία 101. Αν τα πετούσαν θα περνάνε αλλά. Δηλαδή θα αυξάνονταν οι πωλήσεις.

 

Αντίθετα, πήραν κινητά. Που αναπληρωσαν την ανάγκη για υπολογιστή.

 

 

Πόσοι από εσάς περνάτε κάθε χρόνο high end κινητό (iPhone ή αντίστοιχο), αξίας 800 ευρώ; Υπολογιστές κάθε ποτε αλλάζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα είναι να κουβαλάς όλα αυτά μαζί για να παίζεις ποιο το νόημα του tablet? 

είναι σαν να μου λες ότι παίρνεις μια ένα μηχανάκι για να τραβήξεις μια μετακόμιση απλά επειδή δεν χωράνε παίρνεις και μια νταλίκα μαζί, εμ γιατί να μην πάρεις νταλίκα σκέτη τότε ! δηλαδή ένα δυνατό λάπτοπ 

 

Δε θέλει πολύ μυαλο για να καταλάβει κάποιος ότι,η εξωτερική καρτα γραφικών,μένει στο γραφείο ή στο χώρο που παίζεις παιχνίδια ή δουλεύεις  και παίρνεις ΜΟΝΟ το tablet,όταν θες να βγεις ή να κάνεις τις δουλειές σου εκτός σπιτιου!

Εκτός και αν εσυ κουβαλάς το desktop σου εκτός σπιτιού και παίζεις παιχνίδια στο λεωφορείο ή το μετρο?

 

Αλλά ούτε να επιχειρηματολογήσετε δε ξέρετε!!!

Αντίς να μου πεις ότι:

1.Αυτή η υλοποίηση κοστίζει περισσότερο απ'οτι να στήσω ένα gaming desktop και ένα απλο φτηνο tablet

2.Παίρνει και περισσότερο χώρο στο γραφείο

3.Είναι πιο μπελαλίδικη υλοποίηση

4.Με 15-20% μικρότερη απόδοση ,λογο της μεσολάβησης του ΤΒ3

Έρχεσαι  και μου λες ασυναρτησίες με νταλίκες(gaming laptop)!

Ενα gaming laptop:

1.δεν αναβαθμίζετε η gpu

2.Δε καταει περισσοτερο 2-3ωρε χωρις τροφοδοτικο και σε gaming 1-1.5!

3.Για να εχεις τις επιδωσεις της εξωτερικης καρτας γραφικων,κοστιζει πολύ και είναι πολύ βαρυ για να το βγαλεις εκτος σπιτιου και θα αναγκαστείς να παρεις και δευτερο πιο ελαφρυ μηχανημα για να μπορεις να το μεταφερεις δεξια και αριστερα για πιο απλες καθημερινες εργασιες.

4.Αν ψοφισει το λαπτοπ ,θες άλλο 2χιλιαρο(το λιγοτερο),ενώ στην περιπτωση της εξωτερικης βαζεις άλλο μηχανημα με ΤΒ3 και συνεχιζεις από εκει που έμεινες! 

Οικονομία 101. Αν τα πετούσαν θα περνάνε αλλά. Δηλαδή θα αυξάνονταν οι πωλήσεις.

 

Αντίθετα, πήραν κινητά. Που αναπληρωσαν την ανάγκη για υπολογιστή.

 

 

Πόσοι από εσάς περνάτε κάθε χρόνο high end κινητό (iPhone ή αντίστοιχο), αξίας 800 ευρώ; Υπολογιστές κάθε ποτε αλλάζετε;

 

Συνεχίζεις να λες ότι νάνε!

Τα κινητά:

1.Είναι αξεσουάρ.Τα κουβαλάμε παντού μαζί μας και αλλάζουμε θήκες και skins,ανάλογα με την διάθεση και το ντύσιμο μας(κυρίως η κοπέλες).

2.Επιχορηγούνται με συμβόλαια

3.Ειναι πιο εκτιθέμενα σε ατυχήματα.

4.Πολλοί έχουν 2 και 3ης συσκευές μαζί τους.

5.Λογο του 1. υπάρχει η μόδα και η ανάγκη επίδειξης του καλύτερου και του νεότερου στις παρέες ή στον κοινωνικο περίγυρο!

Αυτοί είναι λίγοι από τους λογους που αλλάζονται τα κινητά(smartphones ή μη) συχνότερα απ'οτι τα PC,Laptops και tablets και όχι γιατί έχουν αντικαταστήσει τις προαναφερθέντες συσκευές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξεσουάρ το κινητό; Ρούχα, μόδα, κοινωνικός περίγυρος.

 

Σοβαρά επιχειρήματα, όχι αστεία.

 

Σε ποιο κοσμο ζεις?

Βγες λίγο εξω και παρατηρα λίγο το κοσμο που σε περιτριγυρίζει,για να καταλάβεις που πραγματικά ζεις και πως πραγματικά λειτουργούν καθημερινά οι άνθρωποι!

Αν δε μπορείς να το αντιληφθείς ,δεν εχει νοημα καν να συζητάς για τέτοια θέματα,γιατί έχεις πολύ σοβαρότερα θέματα να επιλύσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο κοσμο ζεις?

Βγες λίγο εξω και παρατηρα λίγο το κοσμο που σε περιτριγυρίζει,για να καταλάβεις που πραγματικά ζεις και πως πραγματικά λειτουργούν καθημερινά οι άνθρωποι!

Αν δε μπορείς να το αντιληφθείς ,δεν εχει νοημα καν να συζητάς για τέτοια θέματα,γιατί έχεις πολύ σοβαρότερα θέματα να επιλύσεις!

Στα 38 μου, αφού έζησα μια 5ετια στις ΗΠΑ και τώρα 4 χρόνια στην Ολλανδία, κανένας (απολύτως κανένας παρόλο την διαφορετική κουλτούρα του κάθε λαού) από τον περίγυρο μου δεν χρησιμοποίησε ποτέ, για κανένα λόγο ένα κινητό ή τεχνολογικά μαραφέτι σαν μέσω επίδειξης.

 

Αν έχεις κύκλο, που χαίρεται και προβάλει την νέα usb glyfomouniera ως μέσω επίδειξης, άλλαξε περιβάλλον.

 

 

Υ.Γ. Το εχω μεγάλη περιέργεια, πώς μπορει κάποιος να αλλάζει κινητό ανάλογα τα ρούχα του; Πχ τα iPhone πάνε με πράσινες σαγιονάρες ενώ το Samsung με λιλά καλσόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 38 μου, αφού έζησα μια 5ετια στις ΗΠΑ και τώρα 4 χρόνια στην Ολλανδία, κανένας (απολύτως κανένας) από τον περίγυρο μου δεν χρησιμοποίησε ποτέ, για κανένα λόγο ένα κινητό ή τεχνολογικά μαραφέτι σαν μέσω επίδειξης.

 

Αν έχεις κύκλο, που χαίρεται και προβάλει την νέα usb glyfomouniera ως μέσω επίδειξης, άλλαξε περιβάλλον.

 

Το ότι εσυ δεν ησουν/εισαι σε θεση να το αντιληφθείς δε σημαίνει ότι οι αλλοι δε τα χρησιμοποιουσαν και τα χρησιμοποιουν γι'αυτο το σκοπο!  ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...