Προς το περιεχόμενο

Βουτιά -4,3% στην παγκόσμια αγορά των PC το 2ο τρίμηνο του 2017


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε πάλι... Τι είναι αυτό που δεν μπορεί να αντικατασταθεί από το κινητό;

 

Με λίγα λόγια, τι διαολο κάνετε όλοι εσείς οι επαγγελματίες με τον υπολο σπίτι, που εμείς (που ΔΕΝ δουλεύουμε 20 χρόνια με υπολογιστή, ΟΥΤΕ κάνουμε εξομοιωσεις...) δεν ξέρουμε;

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου! Με το tablet ή κινητό πλέον μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα, συμπεριλαμβανομένων και επαγγελματικών ενεργειών όπως επεξεργασία mails, επεξεργασία κειμένου με προσθήκη ενός απλού πλκητρολογίου κλπ.

Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι πως υπάρχουν ακόμα ορισμένες εφαρμογές που δεν τρέχουν σε κινητά και tablet και αυτό γιατί δεν θα είχαν τόση απείχηση. Αν μπορούσε να τις τρέξει και αυτές τότε τέρμα ο υπολογιστής. 

Μια μέση λύση tablet pc είναι το surface. Εγώ στράφηκα σε αυτό πρόσφατα και ηρέμησα. Και έχω και το normal κινητό για χρήση internet, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν διαφωνώ με αυτός που λες. Αυτό που λέω για χιλιοστή φορά, είναι για τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΑΣ. 

άμα το πάμε στον προσωπικό υπολογιστή μας, τότε εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε μπορώ να ζήσω χωρίς pc 

 

και φυσικά δεν είμαι ο μόνος

 

παρόλα αυτά υπολογιστές τη τελευταία 11ετια αγόρασα το 2006, το 2010 και το 2015 (και φυσικά το αγόρασα υπολογιστές είναι σχετική έννοια, θεωρώ αγορα υπολογιστή την αγορά τουλάχιστον mobo+cpu που μάλλον δεν τη μετράει κανείς στις γνωστές μετρήσεις η οποία από κάποιον άλλον θεωρείται απλά αναβάθμιση ) 

 

στο αντίστοιχο διάστημα αγόρασα ούτε θυμάμαι  πόσα κινητά (και smartphone είχα ανέκαθεν από εποχή p900 έστω και στην αρχαία μορφή του) και τουλάχιστον 2 τάμπλετ

 

χάρηκα πάρα πολύ που πραγματικά smartphone με σημαντικές δυνατότητες αρχίσαμε να έχουμε από εποχή ios/android (γιατί επί symbian ήταν και αρκετά αδύναμα πέρα από τις περιορισμένες εφαρμογές κτλ) , αλλά αυτό ποτέ δεν έκανε τον υπολογιστή τελείως άχρηστο για έμενα και όσο υπάρχουν διαθέσιμοι στην αγορά με τη τωρινή τους μορφή θα συνεχίσω να αγοράζω. ελπίζω το 2020-21 που θα ξαναπάρω να υπάρχουν ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ρε τρολάρα μου, θα με παχύνεις στο τέλος. Κάνε μου μια χάρη, γράψε μέχρι τις 10 το βράδι, μετά σταμάτα γιατί πρέπει να δούμε και GoT...

 

 

Αν είχες κινητό/tablet θα μπορούσες να κάνεις και τα δυο, ταυτόχρονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνεσαι ότι το άρθρο γράφει και για laptop; Μπά, χλωμό.

 

Από όλα όσα σου είπα σε αυτό έμεινες.

 

Αν πας να βρεις δουλειά πες τους ότι θα δουλεύεις από το κινητό σου γιατί τα pc καταργήθηκαν. Και το βράδυ μάζεψε τους φίλους γύρω από το κινητό να απολαύσετε καμια ταινία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνα που για μένα είναι άχρηστα είναι τα ταμπλετ εφόσον τα κινητά πλέον είναι 6''.Μονο χρήσιμα ίσως είναι για κάποιους μεγάλους σε ηλικία που δεν μπορούν να δουλέψουν pc ή λαπτοπ ή για παιδακια

Αν και δεν διαφωνώ στην ουσία των όσων γράφεις, διαφωνώ σχετικά με την χρησιμότητα των tablets. Είναι σίγουρα υποκειμενικό ως ένα βαθμό, ωστόσο βρίσκω το form factor του iPad Air 2 που κατέχω, ιδανικό για ανάγνωση βιβλίων, περιοδικών και κόμιξ - ελαφρύ και με ξεκούραστη -αλλά αρκετά μεγάλη- οθόνη.

 

Δεν με καλύπτουν smartphones (phablets ή μη), αλλά ούτε και desktop-laptop γι'αυτή τη χρήση - οπότε και το θεωρώ αναντικατάστατο σαν συσκευή. Κάθε χρήση είναι διαφορετική υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ρε τρολάρα μου, θα με παχύνεις στο τέλος. Κάνε μου μια χάρη, γράψε μέχρι τις 10 το βράδι, μετά σταμάτα γιατί πρέπει να δούμε και GoT...

Έχω πέσει κάτω από τα γέλια με το σχόλιο !!!

Είσαι Θεός !!!

Θα με πεθάνεις Σατανά !!!

Έχω δει και άλλα θέματα να ξεφεύγουν αυτό έχει γίνει το αγαπημένο μου!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει. Εφόσον έχει πέσει η ζήτηση να μειωθούν οι τιμές οπότε στην επόμενη αναβάθμιση να πάρω καλύτερο (αν και όποτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαμε διακοπες.

Περασαμε καταπληκτικα και ειχα ολες μας τις υπεροχες στιγμες, φωτο και βιντεο, στο κινητο, και αντιγραφα αυτων επισης, στην εξωτερικη καρτα μνημης του.

Ηρθε αναβαθμιση στο κινητο, την εκανα, και πηγαν ολα στο διαολο...

Το κινητο δεν ανοιγε μετα..

Εβαλα την microSD καρτα μου , με τα αντιγραφα, σε αλλο κινητο, για να δω αν οι εμπειριες μας σωθηκαν στο τελος..

Η καρτα δεν διαβαζοταν απο την αλλη συσκευη, καποιο προβλημα με φορμαρισμα στην καρτα ελεγε...

Τελικα εχασα ολα τα αρχεια.

Υπολογιστη δεν εχω, ουτε λαπτοπ, ωστε να προσπαθησω να σωσω με εναν οποιοδηποτε τροπο, ο,τι (αν) υπαρχει στην εσωτερικη SD του κινητου.

Χωρις υπολογιστη η λαπτοπ, δεν μπορω να χρησιμοποιησω ενα προγραμμα του κινητου στα windows, το οποιο θα επαναφερει το τηλεφωνο σε αρχικη κατασταση, η να εγκαταστησω τη ρομ του  εξαρχης.

Επεστρεψα το κινητο στο σερβις, για να το φτιαξουν, και ειμαι χωρις συσκευη τωρα, εδω και 4 εβδομαδες.

Επισης, στο σερβις, με χρεωσαν την ολη επισκευη, γιατι λεει " Το κινητο ειχε αρπαξει υγρασια εσωτερικα.."

Δεν εχω τηλεφωνο, ουτε ιντερνετ μπορω να μπω, ουτε μουσικη να ακουσω, ουτε ταινιες να δω, ουτε τιποτα..

Ο,τι κανει ενας απλος, ΜΗ επαγγελματιας ανθρωπος δηλαδη..

 

Ακομη αντηχουν οι λεξεις στο μυαλο μου..

Κοφτα..

Ξεκαθαρα..

Επαγγελματικα...

"Μην παρεις λαπτοπ η pc, δεν χρειαζεται... Τι να το κανεις στις μερες μας? Ο,τι θες, θα στο κανει το κινητο/tablet πλεον!" μου ειπε ο ειδικευμενος υπαλληλος, στο τμημα ηλεκτρονικων, του εμπορικου κεντρου.

 

Η Σουλα, η γυναικα μου, επεμενε να παρουμε και ενα φτηνο λαπτοπ..

"Δεν ξερεις τι γινεται..ολο και καπου μπορει να χρησιμεψει" ηταν τα λογια της..

 

"Αστο μωρε τωρα.. Πονηρη.."

"Ο ανθρωπος ξερει.." ηταν η απαντηση μου..

 

..Και καπως ετσι, μετατραπηκα στο μεγαλυτερο ΒΛΑΞ, ολων των εποχων..

 

 

* Η παραπανω ιστορια ειναι πλασματικη, με διασκεδαστικο -και μονο- χαρακτηρα.

Οποιαδηποτε ομοιοτης με προσωπα η καταστασεις, ειναι... ξερετε εσεις.. *

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχες πάρει όμως ένα τηλέφωνο το φίλο μας τον Paparoupas11 θα σου είχε βρει τη λύση στη στιγμή, θα είχε προθυμοποιηθεί να συνδεθεί με το κινητό σου μέσω TeamViewer και θα είχες ανάκτηση δεδομένων στο πι και φι...κρίμα. Την άλλη φορά θα ξέρεις 

:-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι θρησκια;

Οχι δε το δέχομαι.

Είσαι δυνατός παίκτης εδω μέσα.

Δε το δέχομαι να πέφτουμε σε ορθογραφικό έλεγχο.

Είμαι ανορθόγραφος και pcακιας.

Βάρα στο δεύτερο

 

Ps. ρε συ πουλάς κανένα κινητό εδω μέσα και πάς να ανεβάσεις την αξία τους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως, δώσε μου ένα παράδειγμα, τί δεν μπορείς να κάνεις με κινητού/tablet επαγγελματία φίλε μου.

 

 

Eχετε δίκηο παιδιά εσείς με τα πολυδύναμα tablet. Kι εγώ όταν θέλω να φορμάρω κάποιον δίσκο, να κάνω backup, να διαβάσω τα παλιά μου CD με τις φωτογραφίες, να σχεδιάσω σε γραμμικό σχέδιο, να μετατρέψω jpeg σε pdf, να ανοίξω ταυτόχρονα 6 παράθυρα και να δουλεύω στο καθένα άλλη εφαρμογή, να τρέχω virtual machines, να σώζω ιστοσελίδες που με ενδιαφέρουν, να γράφω την επαγγελματική μου αλληλογραφία, να γράφω κώδικα και να τον κάνω compile, και χιλιάδες άλλα πράγρματα, ΠΑΝΤΑ το TABLET χρησιμοποιώ! Πραγματικά απορώ ποιοί κάνουν ακόμη αυτά τα πράγματα σε PC !

 

  

 

Eχετε δίκηο παιδιά εσείς με τα πολυδύναμα tablet. Kι εγώ όταν θέλω να φορμάρω κάποιον δίσκο, να κάνω backup, να διαβάσω τα παλιά μου CD με τις φωτογραφίες, να σχεδιάσω σε γραμμικό σχέδιο, να μετατρέψω jpeg σε pdf, να ανοίξω ταυτόχρονα 6 παράθυρα και να δουλεύω στο καθένα άλλη εφαρμογή, να τρέχω virtual machines, να σώζω ιστοσελίδες που με ενδιαφέρουν, να γράφω την επαγγελματική μου αλληλογραφία, να γράφω κώδικα και να τον κάνω compile, και χιλιάδες άλλα πράγρματα, ΠΑΝΤΑ το TABLET χρησιμοποιώ! Πραγματικά απορώ ποιοί κάνουν ακόμη αυτά τα πράγματα σε PC !

 

 

Ξέχασα να προσθέσω στα παραπάνω ότι και για να σκανάρω, να εκτυπώσω, να κατεβάσω ταινίες και προγράμματα, να ριπάρω παλιά DVD σε mpeg4, να ηχογραφήσω, να μαζέψω βιβλιογραφία, να περάσω απρχεία από USB stick σε σκληρό, κ.ά., ΠΑΛΙ στο tablet καταφεύγω! Οχι τίποτε άλλο, αλλά για να μην αδικούμε αυτά τα τόσο χρήσιμα μηχανήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αφήσει αυτό το θρέντ 10 σελίδες πίσω λόγω διακοπών. Τελικά τι έγινε; Καταργήθηκαν τα PC; Εχω αγχωθεί γιατί πλησιάζει τουρνουά CS:GO και δεν ξέρω πως να συνδέσω το μηχανικό πληκτρολόγιο και το ποντίκι στο κινητό :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...