Προς το περιεχόμενο

Πάνω από 65 εκατ. ευρώ ετησίως το κόστος στους Έλληνες καταναλωτές από το τέλος σε PC & tablet


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά, μπορεί.

 

Παρακολούθα:

 

Με όλα τα κόμματα το ίδιο θα γίνει. Λίγο χειρότερα ή λίγο καλύτερα ίσως.

 

Μόλις προδίκασα το μέλλον.

 

Προσωπικά δεν θα κάτσω να ασχοληθώ ούτε με ποιον καραγκιόζη θα ψηφίσω (δεν ασχολούμαι με εκλογές) ούτε και με τι νόμους περνάνε οι εκάστοτε καραγκιόζηδες. Η ζωή παραείναι μικρή για να ασχολούμαστε με τις βλακείες του κάθε μαφιόζου. Ας βάλουν 80% ΦΠΑ και 200% τέλη... στον πάτο τους! Bye bye ελληνικές αγορές!

μια μορφή παθητικοποίησης

 

τέλεια

αυτό ήθελαν, χρειάζονται και θέλουν τα συμφέροντα

 

εσύ μια φορά θα πληρώσεις

είτε με άμεσο τρόπο, είτε με έμμεσο,

τα λεφτά αυτά θα βγουν από την κοινωνία

 

και όσο περνάει ο καιρός

θα ξεχειλώνει η κατάσταση κι άλλο,

και κάπου αλλού θα σε βρουν

 

υγ:

κι ας προσπερασουμε το θέμα διαπλοκή

που είναι θέμα λειτουργίας της δημοκρατίας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια μορφή παθητικοποίησης

 

τέλεια

αυτό ήθελαν, χρειάζονται και θέλουν τα συμφέροντα

 

Γίνε εσύ ενεργός πολίτης να το μετανιώσεις στα 60 σου που ασχολήθηκες με βλακείες.

 

Δεν έχεις δύναμη, κατάλαβέ το. Το χρήμα - και η περιουσία γενικότερα - είναι η δύναμη και το χρήμα έχει συγκεντρωθεί στα χέρια των λίγων. Το παιχνίδι είναι ήδη στρωμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις.

 

Εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τις βλακείες αυτού του κράτους, με την κάθε ΑΕΠΙ και τον κάθε καραγκιόζη που έχει δύναμη και εξυπηρετεί συμφέροντα και ξεχνάει ότι στη ζωή είμαστε αναλώσιμοι όλοι, από τον τελευταίο περιπτερά μέχρι και τον μεγαλύτερο τραπεζίτη.

 

Το μόνο που κοιτάζω να κάνω είναι να αποφεύγω σφαίρες και εμπόδια που μας βάζουν, και ευτυχώς στην προκειμένη περίπτωση μπορώ να κάνω τις αγορές μου από το Ίντερνετ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε εσύ ενεργός πολίτης να το μετανιώσεις στα 60 σου που ασχολήθηκες με βλακείες.

 

Δεν έχεις δύναμη, κατάλαβέ το. Το χρήμα - και η περιουσία γενικότερα - είναι η δύναμη και το χρήμα έχει συγκεντρωθεί στα χέρια των λίγων. Το παιχνίδι είναι ήδη στρωμένο και δεν μπορείς να το αλλάξεις.

 

Εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τις βλακείες αυτού του κράτους, με την κάθε ΑΕΠΙ και τον κάθε καραγκιόζη που έχει δύναμη και εξυπηρετεί συμφέροντα και ξεχνάει ότι στη ζωή είμαστε αναλώσιμοι όλοι, από τον τελευταίο περιπτερά μέχρι και τον μεγαλύτερο τραπεζίτη.

 

Το μόνο που κοιτάζω να κάνω είναι να αποφεύγω σφαίρες και εμπόδια που μας βάζουν, και ευτυχώς στην προκειμένη περίπτωση μπορώ να κάνω τις αγορές μου από το Ίντερνετ.

μπορεί να έχεις δίκιο σε κάποια επιμέρους σημεία,

αλλά μη γελιέσαι, λύση δεν είναι αυτή που 'βρήκες',

αυταπάτη και συναισθηματική αντίδραση είναι

και έρμαιό τους σε κάνουν όλα τα συμφέροντα που καλώς καταγγέλλεις,

και στο τέλος θα τα εξοφλήσεις θες δε θες άμεσα ή έμμεσα

 

η ουσία είναι πως όλη αυτή η διαπλοκή

με νύχια και με δόντια θέλει να αποφύγει τη μαζική και συντονισμένη αντίδραση,

και οι τυχόν αντιδράσεις να ξεφουσκώσουν με τον καιρό

 

ούτε εγώ έχω αυταπάτες,

μπορώ όμως να ενώσω τη φωνή μου,

να μη σωπάσω, να ζητήσω, να διαδώσω, να θυμάμαι

 

και πού ξέρεις,

μπορεί στο τέλος ανάμεσά μας να βρεθούν μερικά άτομα με καλύτερες λύσεις

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

και πού ξέρεις,

 

μπορεί στο τέλος ανάμεσά μας να βρεθούν μερικά άτομα με καλύτερες λύσεις

 

^Σου έκανα like μόνο και μόνο επειδή είναι ωραίο να βλέπεις άνθρωπο που έχει ελπίδες μέσα του, και ας διαφωνώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

^Σου έκανα like μόνο και μόνο επειδή είναι ωραίο να βλέπεις άνθρωπο που έχει ελπίδες μέσα του, και ας διαφωνώ.

μη φοβάσαι να μου κάνεις like,

ελπίδες δεν έχω με την υφιστάμενη κατάσταση,

πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα για να έχω ελπίδες

και αυτό είναι που σου λέω, πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα

 

τα μικροσυμφέροντα των πειρατών-'δικαιούχων' 

είναι ασήμαντου μεγέθους μπροστά σε άλλου είδους διαπλοκές

και μπορούν να συναντήσουν αντιδράσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω να μην κοπανιέστε και τόσο, και στα αυτοκίνητα πληρώνουμε φόρους, εκεί είναι καλά ή το έχουμε συνηθίσει;

τους φόρους στο αυτοκίνητο τους πληρώνουμε στο κράτος

και σε ορισμένο βαθμό έχουν ανταποδοτικότητα

 

εδώ πληρώνουμε αχρεωστήτως φόρο υπέρ τρίτων

και χωρίς καμία ανταποδοτικότητα ή αντικείμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές από Κίνα μέχρι να κλείσουν τα σύνορα.

το άγραφο χαρτί, τον εκτυπωτή, το PC και το άγραφο αποθηκευτικό μέσο δύσκολα το βλέπω να τα φέρνεις από Κίνα

 

μάντεψε

κι αυτά επιβαρύνονται με τον περίφημο φόρο 'πνευματικών δικαιωμάτων'...

 

τα πληρώνει και το ίδιο το κράτος στις δημόσιες προμήθειες

και θες δε θες,

εμμέσως τους φόρους υπέρ τρίτων τους εξοφλείς και εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό ερώτημα είναι το γιατί να δίνουμε λεφτά στα αποδεδειγμένα λαμόγια της ΑΕΠΙ.

μην κάνουμε το λάθος,

 

και να μην ήταν 'λαμόγια'

δε θα είχαμε κανένα αντικείμενο να πληρώνουμε

πνευματικά δικαιώματα τραγουδοποιών, κινηματογραφιστών και λογογράφων

στην αγορά του άγραφου (!) χαρτιού Α4 ή του υπολογιστή

 

πόσο μάλλον όταν σου λένε κιόλας ότι πνευματικά δικαιώματα δεν εξοφλείς καν να πεις ότι τελείωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε m32s!

 

 

 

και να μην ήταν 'λαμόγια' , δε θα είχαμε κανένα αντικείμενο να πληρώνουμε πνευματικά δικαιώματα τραγουδοποιών, κινηματογραφιστών και λογογράφων στην αγορά του άγραφου (!) χαρτιού Α4 ή του υπολογιστή

 

Ε καλά εντάξει δεν θα τους πλήρωνες... Βαυκαλίζεσαι με την ιδέα ότι θα καταργήσεις ένα χαράτσι δεν βλέπεις την μεγάλη εικόνα: Πάλι θα το πλήρωνες μέσω αυξησης της ΕΡΤ, με επιδοτήσεις μέσω ΜΚΟ, με μίζες. Πάλι θα τα πάρουν είτε έτσι είτε αλλιώς.

Εν τω μεταξύ όλο το νόημα είναι σ'αυτό που έγραψες πριν, ότι τέτοια χαράτσια δεν είναι ανταποδοτικά. Οπερ σημαίνει αντισυνταγματικός φόρος. Οπως ακριβώς την πάτησε ο μέγας συνταγματολόγος Μπενι με τον ΕΝΦΙΑ και δικαιώνονται οι προσφυγές στο ΣτΕ, μέχρι που αναγκάστηκαν να φτιάξουν τροποποίηση να το βαφτίσουν κάπως αλλιώς να φαίνεται οτι είναι φόρος ανταποδοτικός κι όχι κεφαλικός.

 

Πες να οργανωθούμε ως κοινωνία να γίνονται μαζικές προσφυγές σε τέτοια κραγμένα θέματα. Αλλά με ποιούς δικηγόρους θα γίνει όταν όλοι γλύφουν τα αφεντικά με προοπτική να τους βοηθήσουν στην ανέλιξη;

Αυτό που καίει τις κυβερνήσεις και κυρίως αυτούς που στέλνουν τις ευρωπαικές οδηγίες, είναι πλέον μόνο οι προσφυγές στα δικαστήρια και η κωλυσιεργία εφαρμογής των χαρατσιών, λόγω αυτών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...