Προς το περιεχόμενο

Σύντομα η ανακοίνωση του Nokia 8 με διπλή κάμερα σε συνεργασία με τη Zeiss


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εχει πιασει κανεις συσκευη της εταιριας, συγκρινεται ποιοτικα ως προς τα υλικα με το ενδοξο παρελθον?

 

Μεχρι στιγμης (και συμφωνα με την επισημη παρουσιαση) ολα τα android Nokia φτιαχνονται απο ενα μονοκομματο machined κομματι αλουμινιου και εχουν και μονοκομματο full cover μεταλλικο mid frame.

Ειναι οτι πιο μασιφ εχεις πιασει σε android smartphone.

(Τουλαχιστον το 6αρι που επιασα στα χερια μου).

 

Στο πρωτο βιντεο ειναι το μονο κινητο που δεν συγκινειται καν στο bend test.

Βλεποντας δε το 2ο βιντεο οσοι ειχαν επαφη με symbian (N8 κτλ), θα εντοπισουν αμεσα το γνωριμο κατασκευαστικο μοτιβο (με τη διαφορα της κολλητης οθονης).

 

https://www.youtube.com/watch?v=_5aXkW0EFRI

 

και

 

https://www.youtube.com/watch?v=0M3Budnl3aI

 

Αυτος ειναι και ο λογος που παρα το μετριο chipset οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες, στο 6αρι τουλαχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι πρέπει να μπει με χαμηλότερες τιμές. Μπορεί κάποτε να ήταν κορυφή αλλά πλέον ξεκινάει περίπου από το μηδέν κι έχει πολύ δρόμο για να (ξανά)πείσει τον κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει από το μηδέν δεν ξεκινάει για κανέναν λόγο. Υπάρχουν ακόμα Nokia Lumia σε μαγαζιά και ακόμα και τα φθηνά μοντέλα τους η ποιότητα τους ήταν κορυφαία. Όπως επίσης και η φωτογραφική τους.

Ακόμα χρησιμοποιώ ένα Nokia για την δουλειά το οποίο είναι 10 χρονών ακριβώς! Δουλεύει άψογα.

Μπορεί κάποιοι να πουν ότι αυτη η Νόκια δεν έχει σχέση με την παλιά, μπορεί να έχουν και δίκιο αλλά την Nokia την ξέρουν όλοι. Άρα από το μηδέν δεν ξεκινάει. Απλά ξεκινάει με Android κάτι που έπρεπε να είχε κάνει χρόνια πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α επίσης το βίντεο που υπάρχει λίγο πιο πάνω με την αποσυρναμολογηση του κινητού είναι φοβερό.

Πριν λίγο καιρό είχα αποσυρναμολογησει το 6110 navigator που χρησιμοποιώ και απ ότι βλέπω ή φοβερή ποιότητα κατασκευής συνεχίζεται όπως και το φοβερό ότι κάποιος που τα πάει καλά με τα ηλεκτρονικά μπορεί να επέμβει στο κινητό. Από αυτό και μόνο είναι σοβαρός για εμένα λόγος να αγοράσει Nokia κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα,

Έχω πολλές συσκευές Nokia ακόμη στα συρτάρια μου αλλά αυτή που πραγματικά είχα χαρεί περισσότερο από όλες και φυσικά δουλεύει ακόμη είναι η Nokia 6310i. Τώρα είμαι με ένα δανικό S7 και επειδή κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το επιστρέψω είμαι ανάμεσα σε 1+5 και Nokia 8. Τηλέφωνα αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους, αλλά έχουν τουλάχιστον ένα κοινό. Το "καθαρό" android με τις σχετικά άμεσες ενημερώσεις και την 2 ετή κατ ελάχιστον υποστήριξη. Μετά αναλαμβάνουν οι custom roms.

Καλή μας συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πίσω μέρος βλέπω Designed in Finland οπότε ξεφύγαμε από τα αίσχη Designed in china και τα Flop της Microsoft. Η κάμερα φαίνεται υποσχόμενη, το design δεν με τρελένει να πω την αλήθεια, αλλά αν κρίνω από το παρελθόν της "Φινλανδικής" εταιρίας, από θέμα κατασκευής θα είναι άριστο καθώς και από κάμερα. Τώρα η τιμή του κομματάκι τσιμπιμένη για ένα όνομα που τα τελευταία χρόνια συνδεόταν με διάφορα Flops που δεν είχαν σχέση με την εταιρία αλλά έφεραν το όνομα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που παιρνουνε νυστερια χατζαρες τρυπανια ρουκετοβολα F16  οξυ  πυρινη λαβα και δοκιμαζουν τις αντοχες ενος κινητου ειναι ΓΕΛΟΙΟ. βαλτε το ρημαδι πανω σε ενα γραφειο  καντε το μερικες σβουρες σε διαφοτερικες επιφανειες και δειτε φθορες , αντε και μερικες πτωσεις ενα λογικο υψος. Εχω δει απιστευτα ντεμεκ κινητα iphone κτλ κτλ να σπανε απο το μισο μετρο την οθονη τους. Απολαυστε αυτο που κερδιζετε απο τον ανταγωνισμο πολλων εταιρειων και μην ειστε αρνητικοι εαν δεν εχει μηλαρακι η δεν ειναι samsung.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εμφανίσει κάτι ιδιαίτερο στην κάμερα (που διαισθητικά δεν το βλέπω), θα συγκινήσει μόνο τους νοσταλγικούς ακόμα και σε χαμηλότερο επίπεδο τιμών..... 

Αν εμφανίσει μελλοντικά ένα 5,5'' με xenon flash κινητό, με μεγαλύτερο σένσορα, ακόμη και χοντρύτερο να είναι, προσωπικά θα το τιμήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που παιρνουνε νυστερια χατζαρες τρυπανια ρουκετοβολα F16  οξυ  πυρινη λαβα και δοκιμαζουν τις αντοχες ενος κινητου ειναι ΓΕΛΟΙΟ. βαλτε το ρημαδι πανω σε ενα γραφειο  καντε το μερικες σβουρες σε διαφοτερικες επιφανειες και δειτε φθορες , αντε και μερικες πτωσεις ενα λογικο υψος. Εχω δει απιστευτα ντεμεκ κινητα iphone κτλ κτλ να σπανε απο το μισο μετρο την οθονη τους. Απολαυστε αυτο που κερδιζετε απο τον ανταγωνισμο πολλων εταιρειων και μην ειστε αρνητικοι εαν δεν εχει μηλαρακι η δεν ειναι samsung.

Σε αυτό πο λες παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Εμένα το iPhone έπεσε για παράδειγμα από το γραφείο στο πάτωμα αφού μου γλίστρησε από το χέρι όταν πήγα να το σηκώσω και δεν έπαθε τίποτα, μιά άλλη φορά μου έπεσε από την τσέπη σε πεζοδρόμιο και δεν έσπασε μονάχα φαγώθηκε το αλουμίνιο ελαφρά στο πάνω μέρος. Εξαρτάτε πως θα μεταχειρίζεσαι μία συσκευή. Στο κάτω κάτω μιλάμε για συσκευές που όλη η μπροστινή επιφάνεια καλύπτετε από γυαλί. Άμα δεν το προσέξεις θα σου σπάσει. Για τους απρόσεκτους υπάρχουν και θήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε μας βρε φιλε με τις κινεζικες μπαρουφες

Ρωτάω πολύ σοβαρά, τις έχεις δοκιμάσεις τις κινέζικες μπαρούφες;;;; Καμία σχέση με τεχνολογία φαντάζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τηλέφωνό μ αρέσει πολύ σε εμφάνηση ... Φαίνεται να έκανε δουλειά η νοκια στην κάμερα ... Zeiss οπτικά. . . Λέιζερ εστίασης ... Διπλή κάμερα ... Το χειρότερο η νοκια με τις κάμερες ... Αγνο καθαρό αντροιτ ... Αναβαθμίσεις άμεσες ... Πολύ δυνατή συσκευή ... Όποιος συγκρίνει την συσκευή με κινέζικα τηλέφωνα είναι άκυρη η σύγκριση . Καλά χρυσά τα χιαομι... Αλλά μιλάμε για νοκια ... Και καθαρό αντροιτ.

 

Έτσι όπως το θέτεις, όχι, δε μιλάμε για NOKIA αλλά για HMD Global. Είναι άλλη εταιρία, που αγόρασε το όνομα NOKIA. Αν βγει καλό ή όχι είναι άλλο θέμα.

 

Ωραίο κινητό πάντως αλλά γιαυτούς που είναι διατεθημένοι να δίνουν τέτοια ποσά για κινητά. Για εμάς τους υπόλοιπους, ναι καλύτερα είναι τα xiaomi από την άποψη ότι μας συμφέρει καλύτερα.

 

Σε αυτές τις τιμές έχει ισχυρό ανταγωνισμό γιατί από αυτούς που μπορούν να δώσουν τόσα, οι περισσότεροι επιλέγουν Samsung / Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...