Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση eshop με τράπεζα και Paypal


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες. 2 ερωτησούλες

 

Ξεκινάμε σήμερα το στήσιμο του eshop στην εταιρεία. 

Θα γίνει σύνδεση με τράπεζα για κάρτες , είτε eurobank είτε alphabank και θα μπει και λογαριασμός Paypal για πληρωμές

Απο κει και πέρα επειδή δεν θυμάμαι 

Θα πρέπει το eshop Να είναι Live για να κάνουμε αίτηση στην τράπεζα? Η μπορούμε να δώσουμε τα στοιχεία της επιχείρησης και το domain για να το προχωρήσουν?

 

Σχετικά με το Paypal . Θα πρέπει να φτιάξω ένα business account και να το συνδέσω με λογαριασμό της εταιρείας. Το Paypal Σε αυτές τις πληρωμές που θα γίνονται θα κρατάει φόρο από εμάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Εμένα απο την Alphabank μου ζήτησαν να δουν τουλάχιστον ενα demo, αν δεν ειναι live.Απο την Εθνική που ρώτησα, ήθελαν να το δούν live!Οπότε κάνε μια επικοινωνία με την τράπεζα που θέλεις για να είσαι σίγουρος.

Τσέκαρε εδώ για paypal: https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/merchant-fees

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη μπορει να μην ειναι live οταν γινει το συμβολαιο. Θα παρεις τα στοιχεια merch id , user , pass Κλπ και το συνδεεις. Μετα που ειναι να βγει live η σελιδα, και αφου εχεις τελειωσει επιτυχως τα test cases θα πρεπει να βγει live και θα σου δωσουνε νεους κωδικους.

 

Οσο για το paypal δεν ξερω αν αλλαξε, αλλα η προμηθεια ειναι οχι σε εσενα αλλα στον πελατη σου φυσικα. Ειναι 0,35€ + 3% τουλαχιστον παλαιοτερα, δε ξερω αν αλλαξε κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. θα τα ψάξω 


Στην αρχη μπορει να μην ειναι live οταν γινει το συμβολαιο. Θα παρεις τα στοιχεια merch id , user , pass Κλπ και το συνδεεις. Μετα που ειναι να βγει live η σελιδα, και αφου εχεις τελειωσει επιτυχως τα test cases θα πρεπει να βγει live και θα σου δωσουνε νεους κωδικους.

 

Οσο για το paypal δεν ξερω αν αλλαξε, αλλα η προμηθεια ειναι οχι σε εσενα αλλα στον πελατη σου φυσικα. Ειναι 0,35€ + 3% τουλαχιστον παλαιοτερα, δε ξερω αν αλλαξε κατι.

 

4,4% το Paypal συν 0,35 ανα συναλλαγή.

 

Άρα 100 ευρώ στον πελάτη θα του βγουν 104,40 + 0,35 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το paypal δεν ξερω αν αλλαξε, αλλα η προμηθεια ειναι οχι σε εσενα αλλα στον πελατη σου φυσικα. Ειναι 0,35€ + 3% τουλαχιστον παλαιοτερα, δε ξερω αν αλλαξε κατι.

 

 

Ισχύουν τα νούμερα που είπες αλλά η προμήθεια είναι στην επιχείρηση. Δηλαδή εάν καταθέσει ο πελάτης 100 ευρώ η επιχείρηση θα λάβει λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν τα νούμερα που είπες αλλά η προμήθεια είναι στην επιχείρηση. Δηλαδή εάν καταθέσει ο πελάτης 100 ευρώ η επιχείρηση θα λάβει λιγότερα.

 

 

Άρα 100 ευρώ στον πελάτη θα του βγουν 104,40 + 0,35 

 

Ετσι ακριβώς. Ο τελικός πελάτης δεν θα πληρώσει 104,40 + 0,35 αλλά 100. Απλα ο προμηθευτής θα λάβει 100 - 4,40 - 0,35

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η αυξάνεις τις τιμές για να μην χασεις η δεν το κάνεις καθόλου. Θα το συζητήσουμε βέβαια και εδώ να δούμε. Δεν ξέρω γενικά τι απήχηση έχει το Paypal στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια, οι περισσοτεροι Ελληνες επιλεγουνε σαν τροπο πληρωμης την αντικαταβολη. Βεβαια αυτο εξαρταται και απο το target group σου. πχ, ενα ηλ.καταστημα που απευθυνεται σε γυναικειες τσαντες θα εχει περισσοτερες πληρωμες με αντικαταβολη. Αντιθετα ενα αλλο καταστημα που περιεχει εξοπλισμο για υπολογιστες, ή κατι που απευθυνεται σε νεους κυριως τοτε θα εχεις περισσοτερους τροπους με Paypal.

 

Βεβαια τα παντα ειναι σχετικα. Θα σε συμβουλευα πριν ξεκινησεις καποιον ιδιαιτερο τροπο πληρωμης οπως πιστωτικη καρτα, δες πως πανε γενικα οι πωλησεις, φτιαξε απλα ενα Paypal και πληρωμη μεσω τραπ. καταθεσης και αν δεις οτι α) υπαρχουνε αρκετες πωλησεις αρα και αρκετοι πελατες και β) ή αν στο ζητησουν σαν τροπο πληρωμης οι πελατες σου, τοτε το συνδεεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η αυξάνεις τις τιμές για να μην χασεις η δεν το κάνεις καθόλου. Θα το συζητήσουμε βέβαια και εδώ να δούμε. Δεν ξέρω γενικά τι απήχηση έχει το Paypal στην Ελλάδα

 

 

Νομίζω ότι δεν επιτρεπεται σύμφωνα με τους όρους χρήσης του paypal να βάζεις καπέλο σε όσους πληρώνουν με paypal. Δηλαδή δεν μπορείς να έχεις άλλες χρεώσεις για όσους πληρώνουν μέσω τραπεζικής κατάθεσης και άλλες μέσω paypal. Το ίδιο νομίζω ισχύει και εάν δέχεσαι απευθείας κάρτες. Όμως για να είσαι σίγουρος διάβασε τους όρους χρήσης του. Εάν βγάλεις άκρη στείλε εδώ μήνυμα να μας ενημερώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά προς το παρόν θα βάλουμε κάρτες καταθεση και αντικαταβολή. Αν ζητήσει Paypal Κανείς το κάνουμε. Και στο προηγουμενο eshop που ήμουν δεν ειχαμε βάλει αλλά δεν ζήτησε και κανένας. Αλλά πχ μπορεί κάποιος να μην ψωνισε γιατι δεν ειχε πληρωμη με Paypal. Εικασίες κάνω

 

Θα κάνω εγώ μια σύνδεση καλού κακού και με Paypal και αστο να υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα paypal fees:   https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/merchant-fees

 

Δλδ από ότι καταλαβαίνω αυτή τη στιγμή είναι 4,4% + 0,35. (Υπάρχει και η δυνατότητα αν οι πωλήσεις σου θα είναι κυρίως σε πολύ μικρά ποσά, κάτω από 10, να γίνει 

Αυτό σίγουρα δεν το πληρώνει ο πελάτης αλλά εσύ (Έχω κάνει πολλές φορές αγορές μέσω paypal, ποτέ δεν χρεώθηκα παραπάνω).

 

Για το αν αξίζει, φαντάζομαι έχει μεγάλη σημασία το κοινό σου κλπ. Προσωπικά, αν υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής με κάρτα τότε θα αγοράσω ακόμα και αν δεν μπορώ με paypal (αν δεν υπάρχουν ούτε οι κάρτες για εμένα δυσκολεύουν τα πράγματα).

 

Επίσης, έχω δει να χρεώνουν περισσότερο για την αγορά μέσω paypal (πχ η transavia,  αεροπορική), αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο με βάση τους όρους χρήσης που αναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτά είναι τα fees ανάλογα με τον τζίρο του προηγούμενου μήνα:

 

€0.00 EUR - €2,500.00 EUR 3.4% + €0.35 EUR

€2,500.01 EUR - €10,000.00 EUR 2.9% + €0.35 EUR

€10,000.01 EUR - €50,000.00 EUR 2.7% + €0.35 EUR

€50,000.01 EUR - €100,000.00 EUR 2.4% + €0.35 EUR

> €100,000.00 EUR 1.9% + €0.35 EUR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Γεια σας, φτιάχνω ενα eshop στο wix (δεν αγόρασα ακόμα συνδρομή είμαι στην διαδικασία υλοποίησης)και θα ήθελα βοήθεια, πως θα συνδέω τον τραπεζικό λογαριασμό με το eshop? Θα ήθελα να δέχεται πιστωτική και τραπεζικό λογαριασμό. Είναι εύκολο? Η περίπλοκο. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 24/6/2018 στις 8:51 ΜΜ, Natalia.iliadi είπε

Γεια σας, φτιάχνω ενα eshop στο wix (δεν αγόρασα ακόμα συνδρομή είμαι στην διαδικασία υλοποίησης)και θα ήθελα βοήθεια, πως θα συνδέω τον τραπεζικό λογαριασμό με το eshop? Θα ήθελα να δέχεται πιστωτική και τραπεζικό λογαριασμό. Είναι εύκολο? Η περίπλοκο. Ευχαριστώ πολύ!

θα κανεις αιτηση στην τραπεζα σου για το e-commerce συστημα για πληρωμη με καρτα online μετα οταν γινει δεκτο μετα απο αρκετο καιρο θα σου στειλουνε καποιο email με καποιους κωδικους και θα το δωσεις στο τεχνικο που σου φτιαχνει το site σου και θα κανει την διασυνδεση επισης θα γινουνε και διαφορες εικονικες συναλαγες με καρτες που θα σου στειλει η τραπεζα και θα πρεπει να βγει το μυνημα το αντιστοιχου λαθους ή σωστης πληρωμης. 

Το ειχαμε βαλει στην εταιρεια που δουλευα αλλα επειδη ποτε δεν εγινε καμια πωληση η τραπεζα πειραιως εκανε καταγγελια συμβασης και ακυρωσε το προγραμμα και τωρα ζηταγε το καλοκαιρι του 2020 100 ευρω για την διασυνδεση , οπου και το παρατησανε.  Παντως σημερα ειδα στην τηλεοραση που διαφημιζανε την πειραιως που δινει δωρεαν συνδεση eshop μεχρι καποιον μηνα του 2021 αλλα δεν μπορω να το βρω στο ιντερνετ , θα παρω να ρωτησω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...