Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση eshop με τράπεζα και Paypal


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2017 στις 10:21 ΠΜ, guardian21 είπε

Επίσης, έχω δει να χρεώνουν περισσότερο για την αγορά μέσω paypal (πχ η transavia,  αεροπορική), αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο με βάση τους όρους χρήσης που αναφέρθηκε.

Λοιπόν, επειδή μου 'τυχε (ξανά) σήμερα σε αγορά που πήγα να κάνω σε φαρμακείο να μου χρεώσει στο τελευταίο βήμα +2.30€ (που μάλιστα ήταν πάνω από το 3.4% της παραγγελίας μου + €0.35 EUR)  για συναλλαγή μέσω paypal, αφενός δεν ολοκλήρωσα την παραγγελία και έριξα μαύρο στο συγκεκριμένο φαρμακείο, αφετέρου έκατσα και το 'ψαξα στους όρους χρήσης του paypal.

Τελικά το αν είναι νόμιμο ή όχι παίζει να εξαρτάται από το σε ποιά χώρα βρίσκεσαι. Γιατί ενώ στους όρους που ισχύουν π.χ. στην Αμερική λέει ξεκάθαρα ότι απαγορεύεται, στους όρους που ισχύουν για άλλες χώρες (μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα) λέει ότι "δεν ενθαρρύνεται".

Το ακριβές απόσπασμα:

Αναφορά σε κείμενο

Η PayPal δεν ενθαρρύνει τις επιβαρύνσεις, καθώς αποτελούν εμπορική πρακτική που μπορεί να λειτουργεί τιμωρητικά προς τον καταναλωτή και να προκαλεί περιττή σύγχυση, τριβή και εγκατάλειψη του καλαθιού κατά την ολοκλήρωση αγοράς.

Μπορείτε να επιβάλλετε επιβαρύνσεις για τη χρήση των υπηρεσιών μας μόνο σε συμμόρφωση με τυχόν νόμους που ισχύουν για εσάς και όχι επιπλέον των επιβαρύνσεων που εφαρμόζετε για τη χρήση άλλων μεθόδων πληρωμής.

Αν επιβάλετε επιβαρύνσεις σε κάποιον αγοραστή, εσείς και όχι εμείς, θα ενημερώσετε τον αγοραστή για τη σχετική χρέωση. Δεν φέρουμε ευθύνη προς οποιονδήποτε αγοραστή στην περίπτωση που δεν τον ενημερώσετε για τυχόν επιβαρύνσεις.Αναγνωρίζετε ότι ενδέχεται να διαπράττετε ποινικό αδίκημα αν επιβάλλετε χρεώσεις ή/και δεν γνωστοποιείτε οποιαδήποτε μορφή επιβάρυνσης στον αγοραστή.

Βλ."Κανόνες σχετικά με την επιβάρυνση" στους ελληνικούς όρους: https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/ua/useragreement-full?locale.x=en_GR

Επεξ/σία από Souls33k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα για να μην ανοίγω άλλο θέμα γράφω εδώ. Ξέρεις κανείς πόσο χρεώνουν οι τράπεζες για το e-commerce ? Μηνιαίο κοστος κόστος ανά συναλλαγή κλπ ? Επίσης ξέρουμε ποια τράπεζα συμφέρει περισσότερο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...