Προς το περιεχόμενο

Επικίνδυνες (και μη) περιοχές στη Θεσσαλονίκη


OMpampasMouEinaiAEKtzhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλώντας για σήμερα, επικίνδυνα πραγματικά μέρη είναι φυσικά ολόκληρη η περιοχή γύρω από τον ΟΣΕ, το ΑΠΘ και σε after hours η περιοχή γύρω από την αρχαία αγορά από τζάνκια και διάφορους περίεργους που μετακόμισαν από την Ροτόντα και ήρθαν προς Αριστοτέλους στο άγαλμα του Βενιζέλου και πάνω. 

 

Από εκεί και μετά οι υπόλοιπες "παραδοσιακές" περιοχές που συμβαίνουν διάφορα δεν έχει αλλάξει κάτι. Παραμένουν "παραδοσιακά" περιοχές που πρέπει σίγουρα να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά. Οποιος κακομοίρης ή κακομοίρα περπατάει ανέμελα με τίποτα ακουστικά ή φορτωμένοι με σακούλες ψιλοπροκαλεί την τύχη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tην ημέρα γενικά καμία περιοχή δεν είναι επικίνδυνη, μόλις σκοτεινιάσει όμως τα πράγματα αλλάζουν. Κατ΄αρχήν το ΑΠΘ, λόγω ανύπαρκτης αστυνόμευσης πολλά μπορούν να συμβούν εκεί πέρα. Έπειτα μου έρχεται η περιοχή του βαρδάρη πίσω ακριβώς από την εγνατία. Άλλο σημείο ο σταθμός και η Γιαννιτσών, όχι πάνω στους κεντρικούς δρόμους αλλά στα στενάκια. Επίσης Δενδροπόταμος και κάποια σκοτεινά σημεία του Ευόσμου (δε θυμάμαι πλέον οδούς). Την περιοχή των ΚΤΕΛ πρέπει να την έχουν καθαρίσει, θυμάμαι επί αρκετό διάστημα να βλέπω συλλήψεις και τη ΔΙΑΣ να περιφέρεται πέριξ της περιοχής.

 

Σκηνικά που έχω πετύχει εγώ ήταν μια φορά στο σταθμό όπου είμαι Κυριακή χαράματα, κάπου στις 6πμ να περιμένω το 58? για να πάω Ωραιόκαστρο. Ξαφνικά μπαίνει στο χώρο που παρκάρουν τα αστικά (για όσους δε γνωρίζουν απαγορεύεται η είσοδος σε ΙΧ εκεί) ένα ΙΧ με γυναίκα οδηγό. Παραξενεύομαι αρχικά αλλά από πίσω έρχεται αυτοκίνητο με 2 αλλοδαπούς πάει δίπλα της και κάτι αρχίζουν να της λένε. Αμέσως σκάνε οι σεκιουριτάδες (μάλλον και αυτή έτσι το σκέφτηκε) και τους διώχνουν. Δεν ξέρω γιατί την πήραν από πίσω αλλά ακόμα και με αυτοκίνητο κινδύνεψε σε εκείνη την περιοχή κινδύνεψε.

 

Άλλο σκηνικό στη Βούλγαρη, χειμωνιάτικο Κυριακάτικο βράδυ (άρα ερημιά) πηγαίνοντας σπίτι πετυχαίνω τύπο να προσπαθεί να παραβιάσει αυτοκίνητο.

 

Τέλος επίθεση σε φίλη απόγευμα σε περιοχή της Σταυρούπολης, της έκλεψε κάτι χρυσαφικά που φορούσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέρασα από ροτοντα. Δεξιά όπως ανεβαίνεις από καμάρα είναι κάνα 4-5 άτομα λιώμα από τη πρέζα

 

Είναι μια συνηθισμένη κατάληξη αρκετών αναρχοάπλυτων αυτή. Κυρίως αυτών που προέρχονται από χαμηλά κοινωνικά στρώματα και δεν είναι πλουσιόπαιδα όπως τα συντρόφια τους. Πάντως μου κάνει εντύπωση που η Ροτόντα θεωρείται πλέον επικίνδυνη περιοχή. Έχω γυρίσει σχεδόν όλες τις περιοχές που αναφέρετε ΝΥΧΤΑ με τα ΠΟΔΙΑ. Εκεί που δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπεράσω νύχτα είναι: Δενδροπόταμος, Γιαννιτσών,  και φυσικά το ΑΠΘ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε μια σήμερα μετά τις 10 (μετά τις 6-7 τον χειμώνα) πλατεία Αστεροσκοπείου στο ΑΠΘ να δούμε πόσο καλύτερα από Bronx είναι.

 

Ή πάνω από την αρχαιολογική αγορά στα στενά.

Αρχαια αγορα μενω. Νο προμπλεμ μεχρι τις 12-1. Περιεργες φατσες συναντας και στο εξωτικο Πανοραμα, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

 

Τωρα αν καποιος θελει να κυκλοφορει στις 3-4 τη νυχτα (οπουδηποτε στον πλανητη) και να ειναι μια ωραια πεταλουδα, ε μαλλον ηταν μεγαλωμενος σε γυαλα και ανακαλυπτει τον κοσμο.

 

Στο απθ μετα τις 10 δεν εχει λογο να βρισκεται κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια συνηθισμένη κατάληξη αρκετών αναρχοάπλυτων αυτή. Κυρίως αυτών που προέρχονται από χαμηλά κοινωνικά στρώματα και δεν είναι πλουσιόπαιδα όπως τα συντρόφια τους. Πάντως μου κάνει εντύπωση που η Ροτόντα θεωρείται πλέον επικίνδυνη περιοχή. Έχω γυρίσει σχεδόν όλες τις περιοχές που αναφέρετε ΝΥΧΤΑ με τα ΠΟΔΙΑ. Εκεί που δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπεράσω νύχτα είναι: Δενδροπόταμος, Γιαννιτσών, και φυσικά το ΑΠΘ.

Γιαννιτσών όχι τόσο φίλε μου, έχει φουλ αστυνομία γιατί μαζεύουν αυτές που κάνουν εμπόριο σαρκός. ΑΠΘ επειδή παλιά πήγαινα σε κάτι πάρτι τους είναι αρκετά επικίνδυνα αν δεν έχεις άκρες. Στο γύφτο χωριό δεν χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω.. Ούτε από έξω αν δεν υπάρχει λόγος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχαια αγορα μενω. Νο προμπλεμ μεχρι τις 12-1. Περιεργες φατσες συναντας και στο εξωτικο Πανοραμα, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.

 

Τωρα αν καποιος θελει να κυκλοφορει στις 3-4 τη νυχτα (οπουδηποτε στον πλανητη) και να ειναι μια ωραια πεταλουδα, ε μαλλον ηταν μεγαλωμενος σε γυαλα και ανακαλυπτει τον κοσμο.

 

Στο απθ μετα τις 10 δεν εχει λογο να βρισκεται κανεις.

Σε αυτό διαφωνώ.

Εδώ που είμαι στο κέντρο της πόλης ότι ώρα και να είσαι έξω δεν νιώθεις εκτεθειμένος.

Στην χειρότερη πρέπει να είσαι απλά προσεκτικός στα μουσλιμογκέτο την νύκτα(που είναι χιλιόμετρα έξω από το κέντρο).

 

Η Θεσσαλονίκη δυστυχώς έχει χειροτερέψει στο πέρασμα των χρόνων στο θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια συνηθισμένη κατάληξη αρκετών αναρχοάπλυτων αυτή. Κυρίως αυτών που προέρχονται από χαμηλά κοινωνικά στρώματα και δεν είναι πλουσιόπαιδα όπως τα συντρόφια τους. Πάντως μου κάνει εντύπωση που η Ροτόντα θεωρείται πλέον επικίνδυνη περιοχή. Έχω γυρίσει σχεδόν όλες τις περιοχές που αναφέρετε ΝΥΧΤΑ με τα ΠΟΔΙΑ. Εκεί που δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπεράσω νύχτα είναι: Δενδροπόταμος, Γιαννιτσών, και φυσικά το ΑΠΘ.

η ροτοντα δεν είναι ακριβώς επικίνδυνη περιοχή απλά όταν περνάς πρέπει να είσαι λίγο υποψιασμένος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη ροτοντα θα έχεις θέμα αν σου την πέσουν 5-10 πρέζα μαζι, αν είναι ένας με μια κλωτσιά έφυγε. Δεν ξέρεις όμως στα σίγουρα αν κουβαλάνε σίδερο, ειδικά μετά τις 12 τη νύχτα. Οι μπάτσοι κάνουν κάποιες εφόδους αλλά τίποτα τρελό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορες έχω περάσει απ τις περοοχες που ειπατε.

Μονος , με κοπελα, με παρέα, με φιλο. Ποτε και για κανεναν λογο δεν ειχα θεμα.

Απλα κοιταω τη δουλεια μου και δε δινω σημασια.

 

Οκ, με κοπελα οταν περνάς απο κει εισαι στο 10000000% των αντανακλαστικών για παν ενδεχομενο.

 

Παντως βραδυ όπου και να είσαι άνετα στην πεφτουν. Ακομη και κάτω απ το σπιτι σου.

 

Το καλο στις παραπάνω περιοχες(οχι απθ, γιαννιτσων, οσε) ειναι οτι το καλοκαίρι αραζουν παρεες νεαρών (οχι σκατοφατσες) και ετσι υπαρχει μια αισθηση ασφαλείας. Μια φορα ετυχε να βρεθω σε σκηνικο, παραλια-λευκο, οπου αλλοδαποι εκαναν πεσιμο σε παρεα νεαρων(μικρων σε ηλικία) και μόνο που δεν εφαγαν ξυλο απ τα καρντασια της σαλλονικαρας(κανα 2 ψιλες παιξαν αλλα γιναν μπουχοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το φως της ημερας ολες οι περιοχες που γραφτηκαν ειναι νορμαλ

 

Μη παίρνεις όρκο. 

 

Πιο εύκολα γίνετε κλοπή την ημέρα παρά τη νύχτα. Πιο πολύς κόσμος κυκλοφορεί μέρα οπότε οι πιθανότητες είναι μεγαλύτερες για να πιάσουν λαβράκι αυτοί που ασχολούνται με το σπορ.

 

Άμα δουν καμιά γυναίκα (ειδικά γυναίκα) μόνη της σε καμιά γωνία να στέλνει μήνυμα στο κινητό της ξερωγώ και τύχει και περνάνε δύο τυπάδες μπροστά της...ε πάνε μπροστά και της λένε "Δώσε το κινητό σου μωρή π****!" 

 

Ε και άμα είναι και λίγο ανώμαλοι την σέρνουν πίσω από κανά θάμνο και τη βιάζουν.  Και μετά άντε να τους βρούνε.

 

 

Με άλλα λόγια που έχεις περισσότερες πιθανότητες να σε ληστέψουν; Άμα κυκλοφορείς 4 PM στο Πεδίον Του Άρεως η 4 AM στα στενά της Καλλιθέας; 

 

 

 

Και άνδρας να είσαι, στο ΠΤΑ κυκλοφοράνε τσιγγάνοι και σπάνια μόνοι τους (οι άτιμοι το'χουν αυτό να πάνε παντού μαζί. Μόνοι τους είναι κότες). Άμα τους γουστάρει και σε δουν μόνο σε σταματάνε σε κολλάνε σε κανά θάμνο και σε κλέβουν. Γιατί όχι; Μπάτσοι δεν υπάρχουν εκεί, κάμερες δεν υπάρχουν...μόνο κάτι security αραιά. 

 

Φυσικά δε γίνετε κάθε μέρα...αλλά ΑΜΑ σου τύχει, ε...δεν ήταν η καλύτερη σου μέρα. Έπεσες στη λάθος περίπτωση.

 

ΟΚ, αυτά για Αθήνα βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέρασα από ροτοντα. Δεξιά όπως ανεβαίνεις από καμάρα είναι κάνα 4-5 άτομα λιώμα από τη πρέζα

 

Αμα είναι λιώμα πως κινδυνεύεις;

 

 

Αυτό. Τα πρεζόνια είναι πολλά και απρόβλεπτα

 

Στη ροτοντα θα έχεις θέμα αν σου την πέσουν 5-10 πρέζα μαζι, αν είναι ένας με μια κλωτσιά έφυγε. Δεν ξέρεις όμως στα σίγουρα αν κουβαλάνε σίδερο, ειδικά μετά τις 12 τη νύχτα. Οι μπάτσοι κάνουν κάποιες εφόδους αλλά τίποτα τρελό.

 

Τι είδους πρεζόνια κυκλοφορούν εκεί ρε παιδιά; Αλκοολικοί κοκάκιδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι να κυκλοφορείς κι εσύ με ένα ωραίο μαχαίρι τύπου ράμπο πάνω σου, και να εύχεσαι να μη στην πέσουν οι μπάτσοι πρώτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν έχετε πάντα μαζί σας ένα σπρέι πιπεριού; εάν δεν μπορείτε να αποφύγετε την μανούρα ως έσχατη λύση.Επίσης ένα τιπ, επειδή παίζει πολύ σιδερογροθια, μπορείτε να έχετε ένα μεγάλο χαλκα, να χωρά το χέρι και να κλείνει η μπουνιά.σε ενδεχόμενο ψαχτηρι από τους κύριους μπάτσους δεν υπάρχει θέμα κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...