Προς το περιεχόμενο

Επικίνδυνες (και μη) περιοχές στη Θεσσαλονίκη


OMpampasMouEinaiAEKtzhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2017 στις 5:39 ΜΜ, defacer είπε

Γενικά διαβάζοντας νομίζω ότι πραγματικά οι μισοί δεν έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάτε.

Ο ένας κολλητός μου έμενε στη Γιαννιτσών, τον επισκεπτόμουν πολύ συχνά από βράδυ μέχρι πολύ βράδυ επί χρόνια. Ναι, πολλές φορές είχε πουτάνες στο δρόμο, καμιά φορά τραβεστί, καμιά φορά γενικά περίεργους τύπους. Τώρα πώς από αυτό καταλήγουμε στο "επικίνδυνη περιοχή", μόνο εσείς ξέρετε. Το χειρότερο που είδε ο κολλητός μου εκεί επί χρόνια σε βία εις βάρος ανθρώπου που δεν ήθελε να ανακατευτεί ήταν σπασμένα τζάμια αυτοκινήτου.

Το δικό μου σπίτι ήταν < 100 μέτρα από τη Ροτόντα, περνούσα απο κει πολλές φορές τη μέρα (και τη νύχτα). Έβγαζα και την κόρη μου το απόγευμα, υπήρχαν παιδιά γενικά. Κάποια στιγμή χάλασε πολύ το μέρος (περίεργες φάτσες και μπάφοι all day long) και τα παιδιά έφυγαν. Επικίνδυνη περιοχή; Δεν ξέρω τι πίνετε, αλλά είναι από τις πλέον πολυσύχναστες στην πόλη και ποτέ δεν έτυχε να ακούσω για περιστατικό. Ακόμα κι έτσι, η "περιοχή" για την οποία μιλάτε είναι η μισή πλατεία περιφερειακά της Ροτόντας (βόρεια και ανατολικά), από την οποία μπορείς απλά να μην περάσεις και να πας από τους άλλους παράπλευρους δρόμους.

Keep walking ε.

Εγώ που περνώ μετάθεση για στρατοπεδο 652 Μενεμένη άκουσα ότι στην περιοχή παίζει πολύ ναρκωτικά και γύφτοι είναι αλήθεια γτ εγώ είμαι από Χαλκιδική και εν ξέρω κλ από Θεσσαλονίκη και άμα είναι αλήθεια τρομάζω να βγω βράδυ

Επεξ/σία από Dim355
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μενεμένη;; αδερφέ την πάτησες! Wild west και βάλε!

Απέναντι έχει κλαμπακι (Μαρόκο) απο μπροστά περνάει λεωφορείο για κέντρο (21) κι απλά δεν πας προς Δενδροπόταμο..

Α και ποδαράτα κανα 20λεπτο από πλατεία Ευόσμου, χάλια μιλάμε, χίλιες φορές Έβρο..

Επεξ/σία από Sugizo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

''Έπικύνδυνη περιοχή'' είναι εκεί κάτω παραλία που αράζουν οι κότες και τα βόδια που πουλάνε χρήμα, μόστρα, κυριλέ. Επίκυνδυνη περιοχή είναι εκεί που σηκώνουν φλάμπουρα για να σου πούνε συμβολικά δρόμο εδώ μόνο ελλάδα (και καλά). Επικύνδυνη περιοχή είναι εκέι που φασιστικά θέλουν να έχουν πάνω χέρι οι (άκρο)δεξιοί.. επικύνδυνη περιοχή είναι εκέι που δεν υπάρχει καμία μόρφωση, κουλτούρα, και μονοπώλειο της φιλοσοφίας μπλούζα αρμάνι με μυαλό χαιβάνι..επικύνδυνη περιοχή είναι οι μπατσοφωλιές..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικίνδυνη περιοχή είναι μια περιοχή στην οποία υπάρχει ρίσκο να περπατήσει μια γυναίκα μονη της. Το να λεμε εμεις "περασα απο κει και δεν εγινε τπτ" δεν λέει τίποτα. 
Θα αφήνατε ποτέ την 20χρονη κορη σας οι μεγαλύτεροι ή την φοιτητρια κοπέλα σας οι νεότεροι να περάσει από Ροτοντα ή τον Βαρδάρη ή την Γιαννιτσών το βραδυ μονη της?Να περάσει την Αριστοτέλους πάνω απ'το αγαλμα? Να μπει στο ΑΠΘ? Να κατσει μονη της στο σταθμο του ΟΣΕ ή του ΚΤΕΛ 11 το βράδυ? 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Επικίνδυνη περιοχή είναι μια περιοχή στην οποία υπάρχει ρίσκο να περπατήσει μια γυναίκα μονη της. Το να λεμε εμεις "περασα απο κει και δεν εγινε τπτ" δεν λέει τίποτα. 
Θα αφήνατε ποτέ την 20χρονη κορη σας οι μεγαλύτεροι ή την φοιτητρια κοπέλα σας οι νεότεροι να περάσει από Ροτοντα ή τον Βαρδάρη ή την Γιαννιτσών το βραδυ μονη της?Να περάσει την Αριστοτέλους πάνω απ'το αγαλμα? Να μπει στο ΑΠΘ? Να κατσει μονη της στο σταθμο του ΟΣΕ ή του ΚΤΕΛ 11 το βράδυ? 

Για ολα τα αλλα συμφωνω, για την Γιαννιτσων εχω μια μικρη ενσταση, στην περιοχη γυρω απο το citygate ειναι (βασικα ηταν, μιας εχω λιγα χρονια που δεν κυκλοφορω εκει δεν ξερω πλεον πως ειναι) ασφαλης οσο κοιτας την δουλεια σου, καπου αναμεσα στα περιπολικα και στους νταβατζηδες την περιοχη την θεωρω αρκετα ασφαλη, εγω με τσαντα με laptop κυκλοφορουσα 2 το βραδυ και δεν ενιωθα κινδυνο, το πιο "πολυ" που ειχε συμβει ηταν μια φορα που αστυνομικοι σταματησαν μια θεια μου και της ζητησαν ταυτοτητα και βιβλιαριο υγειας (την περασαν για εκδιδομενη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Mon Jul 23 2018 στις 2:50 ΠΜ, blacksea90 είπε

Το πρωί όλα τα μέρη είναι οκ. Βράδυ μετά τις 10 οι παρακάτω περιοχές πρέπει να αποφεύγονται:

ΑΠΘ 

Περιοχή σταθμού-Ξηροκρηνη

Περιοχή Βαρδάρη-Γιαννιτσών 

Πλ. Αριστοτέλους πάνω απ το άγαλμα του Βενιζέλου

Παρκάκι Ροτόντας και γύρω στενά 

(Δεν αναφέρω Δενδροποταμο, Νικόπολη κτλ., καθώς δεν έχει κάποιος λόγο να πάει σε αυτές τις περιοχές ούτως ή άλλως).

Στη περιοχή της ροτοντας, ειδικά στο πάρκο απέναντι από τη παλιά φιλοσοφική ότι ώρα και να περάσεις έχει μπαφοπωλητες. Έτυχε να περνάω πρόσφατα, βιαστικός και με βλέπει ένας και με λέει, σιγά φίλε μη φοβάσαι. Που να ξερε ότι βιαζόμουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, mylo είπε

Στη περιοχή της ροτοντας, ειδικά στο πάρκο απέναντι από τη παλιά φιλοσοφική ότι ώρα και να περάσεις έχει μπαφοπωλητες.

σαν την ομόνοια ένα πράμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

σαν την ομόνοια ένα πράμα

έχς ξεφύγ.. ειδικά στη ροτόντα δεν έγινε ποτέ και ούτε θα γίνει κάτι (εννοώ σε βάρος φοιτητών κτλπ) καθώς είναι περιοχή φοιτητών ανέκαθεν! όλα τα άλλα που ανάφερες έιναι περιττά. Ακόμα και η ναυαρίνο έχει αλλάξει πολύ.

2 ώρες πριν, Backpacker είπε

Επικίνδυνη περιοχή είναι μια περιοχή στην οποία υπάρχει ρίσκο να περπατήσει μια γυναίκα μονη της. Το να λεμε εμεις "περασα απο κει και δεν εγινε τπτ" δεν λέει τίποτα. 
Θα αφήνατε ποτέ την 20χρονη κορη σας οι μεγαλύτεροι ή την φοιτητρια κοπέλα σας οι νεότεροι να περάσει από Ροτοντα ή τον Βαρδάρη ή την Γιαννιτσών το βραδυ μονη της?Να περάσει την Αριστοτέλους πάνω απ'το αγαλμα? Να μπει στο ΑΠΘ? Να κατσει μονη της στο σταθμο του ΟΣΕ ή του ΚΤΕΛ 11 το βράδυ? 

είμαι παιδί του κέντρου και εκει ζω όπως και χιλιάδες παιδιά και άνθρωποι σε όλες τις ηλικίες. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τόσο για αγόρια όσο και κορίτσια. Αλλά να μην είστε και φοβικοί. Όπως πάντα φοβικοί.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Agraf είπε

 όλα τα άλλα που ανάφερες έιναι περιττά. 

Ηταν το πρώτο μου ποστ στο θρεντ 😂

και επίσης  δεν έχω ξεφύγει d015.gif   η σύγκριση πήγαινε αποκλειστικά στο μπαφοπωλητές

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TriLoBiTe είπε

Ηταν το πρώτο μου ποστ στο θρεντ 😂

και επίσης  δεν έχω ξεφύγει d015.gif   η σύγκριση πήγαινε αποκλειστικά στο μπαφοπωλητές

ενώ στη καλαμαριά και τη τούμπα δεν πίνουν μπάφους ε; δυο μπαφοπωλητές σε χάλασαν, στην πλατεία της μελενίκου κιόλας..

δεν ισχύει η σύγκριση (και ιστορικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μήπως πίνεις μπάφους; d015.gif

Tι ιστορικά ρε τρελέ; λέμε και στις δύο περιοχές υπάρχουν όλες τις ώρες μπαφοπωλητές. ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Τζίζας d015.gif

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Agraf είπε

''Έπικύνδυνη περιοχή'' είναι εκεί κάτω παραλία που αράζουν οι κότες και τα βόδια που πουλάνε χρήμα, μόστρα, κυριλέ. Επίκυνδυνη περιοχή είναι εκεί που σηκώνουν φλάμπουρα για να σου πούνε συμβολικά δρόμο εδώ μόνο ελλάδα (και καλά). Επικύνδυνη περιοχή είναι εκέι που φασιστικά θέλουν να έχουν πάνω χέρι οι (άκρο)δεξιοί.. επικύνδυνη περιοχή είναι εκέι που δεν υπάρχει καμία μόρφωση, κουλτούρα, και μονοπώλειο της φιλοσοφίας μπλούζα αρμάνι με μυαλό χαιβάνι..επικύνδυνη περιοχή είναι οι μπατσοφωλιές..

Ακόμα και να πουλάνε μόστρα φίλε μου, δεν νομίζω ότι μπορείς να τους χαρακτηρίσεις επικίνδυνους και αμορφωτους... Για το μόνο Ελλάδα θα συμφωνήσω αλλά μην μου πεις ότι στην πόλη μας ξέρεις μόνο στέκια ακροδεξιών που είναι επικίνδυνα, και δεν ξέρεις ακροαριστερων(δεν αναφέρω αναρχικών γιατί αυτοί που έχουμε εμείς δεν είναι αναρχικοι, οι αναρχικοι είναι ειρηνιστές). Ένα θρεντ πληροφόρησης το μετατρέπεις σε θρεντ πόλωσης απέναντι σε δήθεν, μπάτσους και ακροδεξιους. Για ποιο λόγο; για να σε προλάβω δεν είμαι τίποτα απ τα 3,ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω... Επίσης αν τρέφεις τόσο μίσος για ανθρώπους που ούτε καν τους ξέρεις νομίζω ότι εσύ είσαι πιο επικίνδυνος γιατί κανείς δεν ξέρει πότε θα αποφασίσεις να το διοχετευσεις και να πράξεις με βάση αυτό απέναντι σε αθώους πολίτες... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Ακόμα και να πουλάνε μόστρα φίλε μου, δεν νομίζω ότι μπορείς να τους χαρακτηρίσεις επικίνδυνους και αμορφωτους... Για το μόνο Ελλάδα θα συμφωνήσω αλλά μην μου πεις ότι στην πόλη μας ξέρεις μόνο στέκια ακροδεξιών που είναι επικίνδυνα, και δεν ξέρεις ακροαριστερων(δεν αναφέρω αναρχικών γιατί αυτοί που έχουμε εμείς δεν είναι αναρχικοι, οι αναρχικοι είναι ειρηνιστές). Ένα θρεντ πληροφόρησης το μετατρέπεις σε θρεντ πόλωσης απέναντι σε δήθεν, μπάτσους και ακροδεξιους. Για ποιο λόγο; για να σε προλάβω δεν είμαι τίποτα απ τα 3,ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω... Επίσης αν τρέφεις τόσο μίσος για ανθρώπους που ούτε καν τους ξέρεις νομίζω ότι εσύ είσαι πιο επικίνδυνος γιατί κανείς δεν ξέρει πότε θα αποφασίσεις να το διοχετευσεις και να πράξεις με βάση αυτό απέναντι σε αθώους πολίτες... 

έκανα ένα σχόλιο λίγο σκληρό. Σε κάποια έχεις δικιο σε άλλα όχι. Ειδικά προς το τέλος ξέφυγες. Ξανα πάρτο απ την αρχή και σκέψου πριν μιλήσεις σε πόστ δικό μου. Είναι και αμόρφωτοι και ''επικύνδυνοι'' σε εισαγωγικά για αυτό που προσφέρουν στη νεολαία κτλπ

edit. Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό, θέμα επιλογων και φιλοσοφίας.

39 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Ρε μήπως πίνεις μπάφους; d015.gif

Tι ιστορικά ρε τρελέ; λέμε και στις δύο περιοχές υπάρχουν όλες τις ώρες μπαφοπωλητές. ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Τζίζας d015.gif

ρε φίλε εσύ χαχανίζεις γιατί δεν μπορείς να υποστηρίξεις την αλήθεια.. εγω το πιασα το νόημα τι να κάνουμε αυτή είναι η πραγματικότητα. Απλά σου εξήγησα ότι είναι πολύ χειρότερα η ομόνοια και ΙΣΤΟΡΙΚΑ/ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΑ και από παντού. Κόντρα θα κάνουμε που είναι χειρότερα;! Οσο για τους μπάφους εσύ δεν το πιάνεις το νόημα γιατί όπου πωλούνται μπάφοι υπάρχουν και αγοραστές. Και δεν είναι μόνο η τοποθεσία που ανέφερες απέναντι απ τα πανεπιστήμια αλλά και σε άλλες περιοχές. Αυτά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Agraf είπε

έκανα ένα σχόλιο λίγο σκληρό. Σε κάποια έχεις δικιο σε άλλα όχι. Ειδικά προς το τέλος ξέφυγες. Ξανα πάρτο απ την αρχή και σκέψου πριν μιλήσεις σε πόστ δικό μου. Είναι και αμόρφωτοι και ''επικύνδυνοι'' σε εισαγωγικά για αυτό που προσφέρουν στη νεολαία κτλπ

edit. Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό, θέμα επιλογων και φιλοσοφίας.

Το ξέρω ότι στο τέλος ξέφυγα, απλά το έκανα σκόπιμα για να δείξω πόσο εύκολα έρχεται η πόλωση. Προφανώς δεν το χειρίστηκα σωστά, αν προσβλήθηκες συγνώμη. Απο εκεί και πέρα, αν πιστεύεις ότι όποιος αντιβαίνει στην δική σου φιλοσοφία είναι αμόρφωτος τότε θα με βρεις απέναντι σου. Κι εμένα δεν μ αρέσει το δήθεν ας πούμε, αλλά η απέχθεια μου εκφράζεται με αδιαφορία... Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος είναι ικανός να επιλέξει το πλαίσιο αξιών στο οποίο θα κινείται ως χαρακτήρας, οπότε το αυτό που προσφέρουν στη νεολαία δεν ισχύει. Εκτός αν θεωρεις ότι η μόστρα είναι κακό παράδειγμα, αλλά η παρουσία μικροπωλητων ναρκωτικών είναι καλό (κάτι ακόμα παράνομο στη χώρα μας). Το lifestyle που προβάλλεται αυτήν την εποχή δεν είναι το κατάλληλο για να αναπτύξει η νεολαία αξίες σωστές, αλλά το σωστες απ ότι φαίνεται αναδιαμορφωνεται από άνθρωπο σε άνθρωπο για τα παιδιά του(πχ εγώ θα προτιμούσα να προωθήσω το παιδί μου προς τα κει πάρα να το δω να καταστρέφει δημόσια περιουσία στα πλαίσια μιας κατευθυνομενης ψευτοεπαναστασης, ή να το δω να μην προσπαθεί στη ζωή του γιατί όλα είναι μάταια και τα λεφτά μας κυβερνά ε και δεν πρόκειται να ζήσεις ποτέ καλά)... Το ένα κομμάτι της μόρφωσης έρχεται απ το σχολείο, ένα απ την οικογένεια και ένα απ την παρέα. Αλλά όταν χαρακτηρίζεις ανθρώπους αμορφωτους καλό θα ήταν να δεχτείς και τις συνέπειες αυτού... 

ΥΓ. : το "σκέψου πριν μιλήσεις σε ποστ δικό μου" δεν το σχολιαζω  καν, το θεωρώ εκτός των ιδεών ενός ελεύθερου φόρουμ και του ίντερνετ γενικότερα. Εδώ ευτυχώς οποίος αποφασίζει να γράψει υπόκειται στην κριτική σκέψη των υπολοίπων. Δεν μπορεί κάποιος να ορίσει προϋποθέσεις για την απάντηση που θα λάβει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...