Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το πρώτο τρέιλερ του δυστοπικού Ready Player One του Steven Spielberg


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βιβλίο το έχω διαβάσει και είναι μια πραγματική ωδή της ποπ κουλτούρας των 80's. Αγαπημένο. Όσοι έχετε περάσει την παιδική σας ηλικία κοντά σε εκείνη την εποχή θα σας ξυπνήσει μνήμες και θα σας συγκινήσει απίστευτα.

 

Από την άλλη, αυτό που είδα στο τρέιλερ μου θυμίζει πολύ έντονα Τρανσφόρμερς με ψήγματα μεταφοράς εικόνων από το βιβλίο. Όμως είναι το πρώτο τρέιλερ και ίσως προσπαθεί να τραβήξει πιο νεανικό κοινό από τους 40άρηδες - 50άρηδες που απευθύνεται το “Αν είσαι έτοιμος, πάτα ENTER”

 

Ελπίζω να μην το γύρισαν σαν το Enders Game του Orson Scott Card, ένα πραγματικά υπέροχο βιβλίο το οποίο στη μεταφορά το κατακρεουργήσανε και η ταινία δεν είχε καμία σχέση ούτε με το νόημα ούτε με την ατμόσφαιρα που σε έβαζε ο συγγραφέας στο βιβλίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο το έχω διαβάσει και είναι μια πραγματική ωδή της ποπ κουλτούρας των 80's. Αγαπημένο. Όσοι έχετε περάσει την παιδική σας ηλικία κοντά σε εκείνη την εποχή θα σας ξυπνήσει μνήμες και θα σας συγκινήσει απίστευτα.

 

Από την άλλη, αυτό που είδα στο τρέιλερ μου θυμίζει πολύ έντονα Τρανσφόρμερς με ψήγματα μεταφοράς εικόνων από το βιβλίο. Όμως είναι το πρώτο τρέιλερ και ίσως προσπαθεί να τραβήξει πιο νεανικό κοινό από τους 40άρηδες - 50άρηδες που απευθύνεται το “Αν είσαι έτοιμος, πάτα ENTER”

 

Ελπίζω να μην το γύρισαν σαν το Enders Game του Orson Scott Card, ένα πραγματικά υπέροχο βιβλίο το οποίο στη μεταφορά το κατακρεουργήσανε και η ταινία δεν είχε καμία σχέση ούτε με το νόημα ούτε με την ατμόσφαιρα που σε έβαζε ο συγγραφέας στο βιβλίο.

Ποιο βιβλίο έχει ποτέ κατακρεουργήσει  ο Σπίλμπέργκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατατείρο φαίνεται. Κάτι σε sucker punch μου έφερε. Γενικά απο τις μετριότητες που μας έχει συνηθίσει ο spielberg τα τελευταία χρόνια δε περιμένω τίποτα παραπάνω απο ένα pop corn flick full of effects and no substance. Το βιβλίο είμαι σίγουρος πως θα είναι καλύτερο. Και ίσως να μου κίνησε περισσότερο τη περιέργια να διαβάσω αυτό παρά να γίνω hype για την ταινία. Που ok είμαι το απόλυτα αντιπροσωπευτικό sample του target group της ταινίας με βάση όσα είδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο βιβλίο έχει ποτέ κατακρεουργήσει  ο Σπίλμπέργκ;

Στο The War of the Worlds δε λες ότι έκανε και την καλύτερη δουλειά ο Στίβεν. Μετέτρεψε το βιβλίο του Γουέλς σε  ταινιούλα για την αμερικανική οικογένεια και τις αξίες της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η delorian δεν μοιάζει με delorion.

Είναι Delorian και η μηχανή, είναι απο το Tron.

Όπως και το cartoun robot στην αρχή είναι απο το robot giant.

 

Χωρίς να εχω διαβάσει το βιβλίο δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο το παραπάνω.

 

VR γυαλιά φοράει ο πρωταγωνιστής, οπότε μπορεί να μπαίνει σε οποιονδήποτε vr κόσμο έχει δημιουργηθεί.

 

Σε κάποια games της Nintento μπορούσες να διαλέξεις να υποδυθείς όποιον χαρακτήρα της εταιρίας ήθελες. πχ mario ή link απο το zelda ή την αλεπού απο το space shouter και τους έβλεπες όλους μαζί στο mario cart, mario tennis κτλ.

 

Που είναι το περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο βιβλίο έχει ποτέ κατακρεουργήσει ο Σπίλμπέργκ;

Το Jurassic park. Είχα διαβάσει το βιβλίο και μετά πήγα να δω την ταινία. Η ταινία ήταν μόνο η αρχή του βιβλίου, το τέλος Και έλειπε όλη η δράση. Θυμάμαι απογοήτευση.

 

Πάντως το easy player one είναι εξαιρετικό βιβλίο. Τώρα το τελειώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελευταιο καλο sci fi που εχω δει ηταν το ex machina

 

καλο σεναριο χωρις υπερβολες η κενα, που σε εβαζε να σκεφτεις

 

ελαχιστα ειδικα εφε εκει που χρειαζοταν χωρις να σε μπουκωνουν η να νοιωθεις οτι παρακολουθεις demo καποιου παιχνιδιου κ σκηνοθεσια χωρις φτηνους θεατρινισμους που υπηρετουσε την ταινια κ οχι την ματαιοδοξια του σκηνοθετη

 

ρεαλιστικο στο πλαισιο του γενικοτερου κονσεπτ story απειρες προεκτασεις ,ατμοσφαιρικο, μη προβλεψιμο που σε κρατουσε μεχρι το τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια σειρά κλισέ που πλαισιώνονταν από την κουλτούρα των 80s και η ταινία δύσκολα θα γίνει κάτι άλλο. Βέβαια όταν είναι πράγματα που αρέσουν σε εμάς και όχι σε 13χρονα κορίτσια ή 40ρες με καταπιεσμένη σεξουαλική σωή *cough*Twillight*cough*50 shades of grey*cough* δεν μας πειράζει αν είναι κακογραμμένο ή αν έχει απλούστερη πλοκή από τα νεανικά σόου της ντισνευ.

Η προηγούμενη σεζόν του south park,αν μη τι άλλο, έδωσε την καλύτερη περιγραφή του βιβλίου...

member-berries-t-shirts-women-s-t-shirt.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Spielberg βελτιώνει τα βιβλία δεν τα κατακρεουργεί. Θράσος που έχουν μερικοί να κρίνουν. Το εργάκι όταν βγει θα τα σπάσει... ειδικά είναι και oculus theme η ιστορία? Ω ρε μάνα μου... θα σπάσει τα ταμεία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Spielberg βελτιώνει τα βιβλία δεν τα κατακρεουργεί.

 

 

και μονο η αναφορα του ονοματος του ανεβαζει την πλοκη και το βαθος των χαρακτηρων ,να τα λεμε κ αυτα

 

 

Θράσος που έχουν μερικοί να κρίνουν.

 

 

Βλασφημοι τι να πεις

 

 

Το εργάκι όταν βγει θα τα σπάσει...

 

 

2 πραγματα ειναι συμπαντικες σταθερες, το π κ οτι οταν με το καλο βγει θα τα σπασει  

 

 

ειδικά είναι και oculus theme η ιστορία?

 

 

κατι πολυ ψαγμενια πρεπει να ηταν αυτο τωρα αλλα δεν το καταλαβα ,σχωρα με

 

 

Ω ρε μάνα μου... θα σπάσει τα ταμεία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...