Προς το περιεχόμενο

Στις 16 Αυγούστου η HMD θα αποκαλύψει το Nokia 8 με διπλή κύρια κάμερα και οπτικά Zeiss


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

iPhone 8 και Samsung galaxy S8 & Note 8 εσείς ....πάρτε και ένα ΝΟΚΙΑ 8 και από εμάς σου λέει ο πάλε πότε κολοσσός έτσι για να σας μπούμε στο μάτι που στοχεύουμε ...

Έξυπνο μάρκετινγκ αρκεί και ως συσκευή να είναι αντάξια αυτής της σύγκρισης των ...8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί έχετε φάει τέτοιο κολλημα με τα bezel που πρέπει να σας δει ειδικός. Μιλάμε κάνετε λες και όταν έχει bezel το κινητό θα του τελειώνει η μπαταρία σε μια ώρα... Συνέρθετε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη θα ειναι ο καθοριστικος παραγοντας.

+1

Επίσης και η μπαταρία σε πραγματική χρήση....

Θα προσπαθήσω να αναπτύξω τις απαιτήσεις μου και δεκτή κάθε πρόταση για προσθήκη / αλλαγή / κατάργηση.

1) Καθαρότητα του Android, όσο πιο κοντά σε Vanila / stock τόσο το καλύτερο. Ενδεικτικές συσκευές Nexus 5

2) Συμμαζεμένες εξωτερικές διαστάσεις (Ύψους & Πλάτους) ώστε να διαχειρίζεται σχετικά άνετα και με ένα χέρι. Το Πάχος δεν με ενδιαφέρει, ιδίως όταν είναι εις βάρος της μπαταρίας. Ενδεικτικές συσκευές Nexus 5 & SG7

3) Μπαταρία. Δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος ή χωρητικότητά της αρκεί να μπορεί με μέση χρήση να βγάζει 2+ ημέρες. Ενδεικτικές συσκευές SG7

4) Επεξεργαστής & RAM. Επειδή δεν αγοράζω κινητό κάθε ένα ή δύο χρόνια και επειδή θέλω να έχει δύναμη το κινητό μου ακόμη και στον 3ο χρόνο ζωής του αγοράζω πάντα κατηγορίας high end ακόμη και αν πλησιάζει περίοδος αντικατάστασής του ή ακόμη και αν έχει ήδη παρουσιαστεί ο διάδοχός του.

5) Storage. Προτιμώ πάντα το κινητό να έχει επαρκή χώρο αποθήκευσης και η ύπαρξη Micro SD να υπάρχει προαιρετικά μόνον ως backup των δεδομένων

6) Camera. Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις από τις φωτογραφικές ικανότητες των κινητών και πιστεύω ότι για τα μεγέθη τους έχουν ήδη ξεπεράσει τις απαιτήσεις μου, μένει ένα μικρό περιθώριο βελτίωσης σε νυχτερινές λήψεις.

7) Ασύρματη φόρτιση. Για μένα δυστυχώς είναι μία "πολυτέλεια" που παίζει πολύ σημαντικό παράγοντα στην επιλογή του κινητού. Με τις ασύρματες φορτίσεις μειώνεται κατά πολύ η φθορά της usb υποδοχής του κινητού και αν ο φορτιστής είναι και ποιοτικός δεν προκαλεί και μεγάλη καταπόνηση στην μπαταρία. Ενδεικτικές συσκευές Nexus 5 & SG7

8) Αδιαβροχοποίηση. Δεν θέλω να κάνω καταδύσεις με το κινητό αλλά αν υπάρχει πιστοποίηση IP67 τότε αυτό δείχνει ότι η συσκευή είναι περισσότερο ανθεκτική σε υγρασία, σκόνες και ότι άλλο μπορεί να μειώσει την διάρκεια ζωής της. Ενδεικτικές συσκευές SG7

Επειδή μπορεί να έχω ξεχάσει κάποια παράμετρο παρακαλώ όποιον θέλει να προσθέσει την γνώμη του.

Τέλος χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με οποιοδήποτε θέλω να πω ότι άπαξ και η συσκευή πληρεί τις υποκειμενικές μου προδιαγραφές η παράμετρος ομορφιά πάει περίπατο.

Καλή συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο που λέει για bezelless υπάρχουν, και sharp και xiaomi...

Όσο για το αν είναι η ΝΟΚΙΑ του παρελθόντος, κι εγώ την ίδια απορία είχα. Έχει που είδα βιντεακι στο internet για το Nokia 5 που δοκιμάζουν τις αντοχές, ξέρετε χαράζουν, λυγίζουν και τέτοια δεν και είναι το μοναδικό που έχει δοκίμασε ο τύπος που δεν λυγίζε...επίσης όταν το άνοιξε για να δει το εσωτερικό του, πιο ΝΟΚΙΑ δεν γινόταν...

Ξεκολλάτε από την καραμέλα Samsung κ Apple γτ σας τρώνε τα λεφτά και εσείς πανυγηριζετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το NOKIA 8 ερθει σε καλη τιμη θα κανει δυνατες πωλησεις...

αλλα δεν το βλεπω γιατι ειδη το nokia 6 ειναι γυρω στα 250 ευρω.

Να ξεκινήσουμε εδώ μέσα μία συζήτηση σχετικά με το πια τιμή θα ήταν καλή για αγορά της συγκεκριμένης συσκευής;

Και για να πω την άποψή μου, πιστεύω αν η συγκεκριμένη συσκευή φτάσει τα 400 ευρώ μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου θα είναι μία πολύ τίμια πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πόσοι εκεί έξω ξέρουν τι θα πει zeiss. Οι περισσότεροι θα νομίζουν πως είναι τίποτα σα το αμμωνιαζολ.

Φίλε δε ξέρω για σένα, αλλά εμένα με Zeiss τα τζάμια τρίζουν από καθαριότητα. :P

 

Η πλάτη είναι ίδια με το Nokia 216 που έχω, προφανώς θέλουν να αποκτήσουν τη δική τους σχεδιαστική ταυτότητα, η οποία θα είναι ελαφρώς διαφορετική από τα Windows Phone που πουλούσαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την είδαμε και την παλιά Nokia. Μέχρι να πάρει χαμπάρι το τσουνάμι που ερχόταν μετά την παρουσίαση του iPhone την είχε εξαγοράσει η Microsoft...

H πικρή αλήθεια μιας παλίας αυτοκρατορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα wp είχαν δικό τους πρωτότυπο σχεδιασμό και ήταν πανέμορφα για την εποχή τους..θα χαιρόμουν άμα έκαναν αντιγραφή και σε αυτά τα νόκια καθώς η παλιά νοκια έβγαζε πάντα κινητά με πρωτότυπα ντισαιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει και θα το δοκιμάσω.

Παντα εμπιστευομουν τη ΝΟΚΙΑ.

Αν φοράει και τον 835 και είναι στα 400 κοντά τότε σίγουρα.

Και απο ομορφιά, υποκειμενικά, εμενα μια χαρά μου φαίνεται.

 

Η καμερα παίζει ρόλο για μενα και η Zeiss είναι δυνατό ονομα στο χώρο.

Παντως μέχρι στιγμής καλύτερη της g6 στα νυχτερινά δεν έχω βρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 3 μέρες κάτοχος του nokia 5 και πρώην φανατικός iphone ( iphone 6s plus ).

Το τηλέφωνο σε σχέση με την τιμή του ειναι παραπάνω απο ποιοτικό και το καταλαβαινεις με το που το πιάσεις. Παντού καλής υφής αλουμίνιο και καλή , γερή οθόνη gorilla glass. ΚΑΜΙΑ σχέση με την ποιοτητα ανάλογης τιμής η και ακριβότερα κινέζων , lg , samsung .

Τα χαρακτηριστικά του μπορεί να είναι πιο χαμηλά απο ανάλογες στην τιμή προτάσεις αλλά δεν είναι μονο αυτα που μετράνε οσο και η γενικότερη αισθηση και φιλοσοφία. Με το που το άνοιξα έκανε ενημέρωση σε nougat 7.1.1 και η εμπειρια η καθημερινή σε mail , ανοιγμα αρχείων , viber , messenger , facebook , κλπ ειναι πολύ smooth και δεν έχει να ζηλέψει το παραμικρό απο την συσκευή των 780 ευρω που σαν μ.........ς είχα αγοράσει . Η οθόνη του ΞΕΧΝΑς οτι ειναι απλή και όχι υψηλής ανάλυσης, Φωτεινότατη , σωστή απόδοση χρωμα΄των. Κάμερα ανω του μετρίου την ημέρα και μπροστά και πίσω, αρκετά μέτρια όμως το βράδυ . Μπαταρία με βαριά χρήση δεδομένων και messenger , facebook , mail κρατάει απο τις 8 πρωι μεχρι 11-12 βραδυ που θα πάει στο 5% . Ηχος δυνατός και καθαρός , με μπάσο πράγμα σπάνιο για την κατηγορία. Ποιοτητα κλήσης και σημάτων ( wifi , gps ) ΑΡΙΣΤΑ . Γενικά έδωσα ευκαιρία και πιστέυω πως με 199 ευρω έκανα την καλύετερη επιλογή για κάποιον που δεν μένει μόνο στην θεωρία των " χαρτιών " ..Επίσης κάτι τελευταίο και τα συμπεράσματα δικά σας.. την πρώτη μέρα στις 3 τα μεσάνυχτα που το σκάλιζα συνομίλησα μεσω μιας ειδικής εφαρμογής Nokia care ( της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΜΑΜΙΣΙΑΣ ) μέσα σε μισό λεπτό με άνθρωπο από Αγγλια και μου έλυσε 2 απορίες σε σχέση με το λειτουργικό και το hardware! 24 ωρες λοιπόν αμεση υποστήριξη!!! Κάτι άλλο θετικο που πέρασε στα ψιλα...ειναι πως εχει 2 πραγματικές θύρες για nano sim και άλλη μια για sd !! Στα άλλα duo sim κινητά είναι ή sd ή second sim! Αυτά!! Παιδιά είναι υπέροχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...