Προς το περιεχόμενο

Ozark


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα εγώ ότι χρειαζόταν άλλη σεζόν. Εδώ κακώς που της δώσανε να 4η...

Επεξ/σία από Kasrith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kasrith είπε

Δεν είπα εγώ ότι χρειαζόταν άλλη σεζόν. Εδώ κακός που της δώσανε να 4η...

Ναι απλα δεν θα μπορουσε να κλεισει οπως τελειωσε η τριτη σεζον. Οπως και να εχει ηταν αρκετα καλη και η τεταρτη για μενα με ωραιο κλεισιμο και νοηματα. Σεβαστες ολες οι αποψεις για αυτο απαντησα μηπως δει τη σεζον με αλλο ματι με οτι εγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ξαναδει σειρά που ο πρώτος και ο τελευταίος κύκλοσ να ναι οι χειρότεροι...

Περίμενα κάποια κάθαρση... τέλος πάντων ...αμερικανια ...κρίμα .. 

Δεν ήταν κακος ο 4ος κύκλος ειδικα το πρώτο μισό...αλλά το 2ο μισό ήταν το χειρότερο...βιαστικό όλα έγιναν γρήγορα..

περιμέναμε πολύ καλύτερο τέλος ....και όχι κάτι ...τι πιο σύνηθες να συμβεί..

Spoiler

στο τέλος ο μικρός μπορεί να σκότωσε τη μάνα του...εκτός αν θελανε να δείξουν ότι έγιναν τα παιδια ίδιοι οι γονείς τους.. η σειρά τελειωσε για να τελειώσει...εβγαλε μια νέα ηθοποιό που θα μέινει... ειχε φοβερή 3η σεζόν.. δεν πειράζει .. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, avacan23 είπε

δεν έχω ξαναδει σειρά που ο πρώτος και ο τελευταίος κύκλοσ να ναι οι χειρότεροι...

Περίμενα κάποια κάθαρση... τέλος πάντων ...αμερικανια ...κρίμα .. 

Δεν ήταν κακος ο 4ος κύκλος ειδικα το πρώτο μισό...αλλά το 2ο μισό ήταν το χειρότερο...βιαστικό όλα έγιναν γρήγορα..

περιμέναμε πολύ καλύτερο τέλος ....και όχι κάτι ...τι πιο σύνηθες να συμβεί..

  Απόκρυψη περιεχομένων

στο τέλος ο μικρός μπορεί να σκότωσε τη μάνα του...εκτός αν θελανε να δείξουν ότι έγιναν τα παιδια ίδιοι οι γονείς τους.. η σειρά τελειωσε για να τελειώσει...εβγαλε μια νέα ηθοποιό που θα μέινει... ειχε φοβερή 3η σεζόν.. δεν πειράζει .. 

 

Στην αρχή γράφεις ότι ο τέταρτος κύκλος ήταν ο χειρότερος μαζί με τον πρώτο και πιο κάτω , δεν ήταν κακός, αλλά βιαστικος. 🤔 Αμερικανιά θα ήταν αν γινόταν η κάθαρση που ήθελες. Συνήθως δεν γίνεται έτσι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρίνα το όζαρκ θα μπορούσε να γίνει all time series...οπως το sopranos , mad men, breaking bad, αλλά με αυτή την τελευταία σεζόν δεν τα κατάφερε...;είχε κορυφαίους ηθοποιούς,καλογραμμένο σενάριο, ανατροπές, σκηνοθεσία, τα ozark, αλλά μετά το μυθικό τέλος της 3ης σεζόν, πήρε την κατηφόρα...δεν μπορώ να κανω σχολια χωρίς spoiler αλλά οποιος μπλέκει με τα πίτουρα...εκτός αν είναι αμερικανιά..αυτό εννοουσα, οποιος διαπράττει ύβρις προκαλεί την κάθαρση...στην αρχαία Ελλάδα, όχι στην Αμερική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Το να σκοτώσει ο Jona την μάνα του δεν βγάζει νόημα. Σε κανένα σημείο της σειράς - απ όσο θυμάμαι - δεν φάνηκε να θέλει να την σκοτώσει. Να την τιμωρήσει ναι.

Οπότε μας μένει είτε ο μπάτσος είτε το βάζο. Και επειδή δεν είναι δολοφόνος προσωπικά τείνω προς το δεύτερο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bourdoulas είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Το να σκοτώσει ο Jona την μάνα του δεν βγάζει νόημα. Σε κανένα σημείο της σειράς - απ όσο θυμάμαι - δεν φάνηκε να θέλει να την σκοτώσει. Να την τιμωρήσει ναι.

Οπότε μας μένει είτε ο μπάτσος είτε το βάζο. Και επειδή δεν είναι δολοφόνος προσωπικά τείνω προς το δεύτερο. 

 

Spoiler

Θα πυροβολήσει τον Ben?! Wat...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βλέπεις ταυτόχρονα, μιας και βγήκαν μαζί οι τελευταίες τους σεζόν, BCS και Όζαρκα απλά γελάς με το γράψιμο των χαρακτήρων και την αληθοφάνεια τους. (περί Ozark)

 

Κουραστικό και στερεοτυπικό όσο δε πάει.  Την τελείωσα με ατέρμονη ταλαιπωρία και αγκομαχητά. Ένα τέταρτο πριν πάω δουλειά, ένα δεκάλεπτο με το φαγητό, ένα εικοσάλεπτο πριν πέσω για ύπνο. Έτσι κυλούσαν τα επεισόδια στη τέταρτη σεζόν. Η τρίτη σεζόν ήταν εκπληκτική, ναι, ειδικά τα 2 τελευταία, αλλά μετά από αυτό το χάος. Ευκολίες, τρύπες, προχειρότητα.

 

14χρονος που ξεπλένει χρήμα; πρώην καμαριέρα 19χρονη που δεν έχει τελειώσει καν σχολείο και αναλαμβάνει ολόκληρο καζίνο και επιχειρήσεις; Πρώην πρεζού επιστρέφει από τα αζήτητα και με τη δύναμη των γυναικών γινόμαστε κολλητές και τους τη φέρνουμε και τα φέρνουμε όλα άνω κάτω; Σούπερ αηδίες θα πω εγώ....

Διάλογοι του στυλ "αν φας τη κρύα πίτσα μου θα σε σκοτώσω χαχα" πιο κριντζ βγάζεις αίμα από τα μάτια.

Ένας αχταρμάς ολκής η 4η σεζόν, μια φιλόδοξη ιδέα στο σύνολό της που εκτελέστηκε με μεγάλη αφέλεια και σεναριακές ευκολίες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Kasrith είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Θα πυροβολήσει τον Ben?! Wat...?

 

Spoiler

θα μπορουσε για να χαλασει τις αποδειξεις που βρηκε ο αστυνομικος. Αλλα μιλαμε για καραμπινα πλεον, οχι για οπλο, οποτε...

 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη παραγωγη καλες ερμηνειες σε γενικες γραμμες(αν και η γυναικα του πρωταγωνιστη εκανε συχνα over acting )

Αρκετα βαρετοι σχεδον ολοι οι χαρακτηρες(ειδικα εκεινος ο πιτσιρικος με το λιγδιασμενο μαλλι και το εχω βλεμμα παντα -ξυπνησα πριν 1 λεπτο)

Δεν υπηρχε σχεδον ουτε ενας που να μπορεις να συμπαθησεις 

Το μονταζ πηγαινε με ρυθμους ταινιας αγγελοπουλου 

Πχ σταματημα αμαξιου μονος ενας στο αμαξι τον δειχνει 10 δευτερα απλα να καθεται μετα βγαινει και σου δειχνει ολη την διαδρομη μισο λεπτο

πλανα για να δειξουμε την καλη φωτογραφια και μηδενικη ουσια

 

Τραβηγμενα αρκετα σε διαρκεια τα επεισοδια με το μοτιβο που το πηγαινανε

Ετσι που πηγαινε ανετα κρατουσε η σειρα και 10 χρονια , αμα βαλεις κατω τι εγινε τις χρονιες αυτες δεν γεμιζεις ουτε μια σελιδα 

 

Στην τελευταια  χρονια το τρεξανε αυξηθηκαν οι ρυθμοι απο το  slow motion το πηγανε στο αλλο ακρο  ολα μαζεμενα και δωστου το ενα και δωστου το αλλο

Οκ καλη γενικα αλλα για μια φορα δεν νομιζω να την ξαναδω ποτε οπως αλλες

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

απο τις πιο δυναμικες σειρες που εχω δει στο νετφλιξακι, κυριως λογω του μουντ που σου εδινε ,σκοτεινο, μυστηριο, με απροσμενες σκηνες και ανατροπες ,ωραια εικονα,ωραιο ηχο , οχι πολλες σεναριακες ευκολιες και γενικα σταθερη σε αυτο που σου δινει ....2η 3η σεζον ξαναεβλεπα ανετα αλλα θα συμφωνησω οτι η 4η κουρασε ,σαν να βγηκε απλα για να βγει...το τελος μου αρεσε, δεν αξιζει σε τετοιο εργο happy ending και τραγουδια και εδωσαν και την ιντσα μυστηριου που επρεπε για τον τηλεθεατη!

 

αυταα🥰

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...