Προς το περιεχόμενο

Η Adobe καταργεί οριστικά το Flash στα τέλη του 2020


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν έχουν ασχοληθεί μαζί του εδώ και 5 χρόνια άντε γεια :P

Η αναπτυξη για Linux ειχε σταματησει ενα φεγγαρι, οχι 5 χρονια βεβαια.

Απλα ειχε μεινει στην εκδοση 11 και επαιρνε μονο security updates (και παλι).

 

Πλεον εχει αναστηθει για ολες τις πλατφορμες....

http://get.adobe.com/flashplayer/about/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κράζουν ότι είναι βαρύ ενώ οι σύγχρονες λύσεις είναι εξίσου βαριές.

Το κράζουν για τρύπες. Αν τους πεις "πες μου ένα πρόβλημα που σου δημιούργησε" θα αρχίσουν τα copy paste και τα links.

Προφανώς και υπάρχουν αμέτρητοι λόγοι για να μπει στο μπαούλο της ιστορίας αλλά:

Μην κράζετε σαν κακόμοιρες νοικοκυρούλες. Σεβαστείτε ένα εργαλείο που πήγε το ιντερνετ πολλά βήματα μπροστά.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, και τον Internet Explorer κραζουν πολλοι, malware κολλανε απο Chrome ομως.

Δεν ειναι το θεμα το κραξιμο.

 

Το θεμα ειναι οτι ειναι ενα δημοφιλες και "κρισιμο" software, το οποιο εχει δυσαναλογα πολλα security bugs σε σχεση με τα ετη τα οποια υπαρχει και αναπτυσσεται. Και η αναπτυξη δεν το εχει κανει πιο ασφαλες με το περασμα των ετων ωστε να μειωθει εστω καπως η συχνοτητα εμφανισης τρυπων ασφαλειας.

 

Πλεον με τα περισσοτερα sites να ενσωματωνουν δικους τους players, δεν ειναι και τοσο απαραιτητο.

Πρεπει να εχω μεγαλη πρεμουρα για να δω ενα site που παιζει με flash και να με κανει να τον εγκαταστησω.

 

Επισης, το εργαλειο που πηγε το Internet βηματα μπροστα ειναι ο Flash Builder και οχι o Flash Player.

 

Edit: Δεν μιλησα περι "βαρους" γιατι δεν ειναι αυτο το προβλημα το δικο μου τουλαχιστον.

Στην εποχη των 4core CPU's και των 8GB RAM minimum, για μενα δεν ειναι προβλημα. Οι CPU's πρεπει να δουλευουν και οι RAM's να γεμιζουν, αυτη ειναι η δουλεια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, το εργαλειο που πηγε το Internet βηματα μπροστα ειναι ο Flash Builder και οχι o Flash Player.

 

 

Φίλε nostos, δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα και δεν κριτικάρω την ουσία αλλά τον τρόπο.

 

Επίσης αναφερόμουν στο flash technology γενικότερα και όχι στον player αφού η είδηση είναι πως "Adobe is killing off its Flash technology".

 

Κατά τα αλλα, νομίζω πως συμφωνούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που όταν ο Jobs δεν το ήθελε, κάποιοι τον βρίζανε και λέγανε τι να την κάνω την συσκευή δίχως Flash Player.  Στα τσακίδια το σουρωτήρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο γείτονάς πήρε κουτάβι που γαύγιζε ασταμάτητα όλο το βράδυ του είχα πει “αυτό το σκυλί κάποια μέρα θα πεθάνει”. Τώρα 18 χρόνια μετά ο μικρός φωνακλάς ψόφησε και ο γείτονας κατηγορεί εμένα. Τι βλάκας που είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν ο γείτονάς πήρε κουτάβι που γαύγιζε ασταμάτητα όλο το βράδυ του είχα πει “αυτό το σκυλί κάποια μέρα θα πεθάνει”. Τώρα 18 χρόνια μετά ο μικρός φωνακλάς ψόφησε και ο γείτονας κατηγορεί εμένα. Τι βλάκας που είναι.

 

"Πάσχει" η ιστορία σου. Γιατί γνωρίζαμε απο πριν το προσδόκιμο ζωής του σκύλου. Σε αντίθεση με το flash που δεν δημιουργήθηκε με ημερομηνία λήξης, αλλά κάποιοι φρόντισαν απο νωρίς να τονίσουν τις αδυναμίες του και να προβλέψουν το "θάνατό του". :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι πάνβαρο χωρίς λόγο ας πούμε να το παραβλέψει ο χρήστης έτσι?

 

Στο καλό και να μή μας γράφει. Δε θεωρώ ότι οφελήθηκα κάπου με το flash. Μπορούν να το καταργήσουν εδώ και τώρα?

 

Ως προγραμματιστής έχω κάθε λόγο για να μισώ το flash, αλλά θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα που το flash μας οφέλησε. Σκέψου ότι χωρίς το flash, ίσως να μην υήρχε το youtube. Ξανασκέψου τώρα, σε οφέλησε ή δε σε οφέλησε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις που όταν ο Jobs δεν το ήθελε, κάποιοι τον βρίζανε και λέγανε τι να την κάνω την συσκευή δίχως Flash Player.  Στα τσακίδια το σουρωτήρι.

 

Καλά κάνανε και τον βρίζανε γιατί υπήρχαν πολλά σάιτ με εφαρμογές Flash. Οπότε το να τον απαγορέψει ήταν πρόβλημα.

 

Και προφανώς για να χρησιμοποιείται καλύπτει κάποιες ανάγκες.

 

Για να δούμε όταν θα εξαφανιστεί, αν τα παιχνίδια π.χ. στο Facebook με CSS3 και JavaScript (και WebGL?) θα είναι αντάξια εκείνων σε Flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν θέμα χρόνου εφόσον η Apple ειχε αποφασίσει να τον καταργήσει απο της συσκευές της να γίνει κατι τέτοιο...

 

Πέρασαν χρόνια από τότε που η apple .... αλλά το flash καλά κρατούσε, αλλά μόλις το έβγαλε η google από το youtube αμέσως ψόφησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...