Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγηση eShop


Par1s*

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μέχρι το Φεβρουάριο έκανα την πρακτική μου σε μία εταιρεία (μικρή, 3 άτομα). Χωρίς να είναι ο τομέας μου, έστησα για αυτή την επιχείρηση μία νέα ιστοσελίδα με wordpress γιατί η προηγούμενη τους ήταν χάλια.

 

Σκοπός μου ήταν να λειτουργήσει ως ηλεκτρονικό κατάστημα (woocommerce).Ο ιδιοκτήτης όμως της επιχείρησης επειδή άλλαζε συνεχώς γνώμη για κάποια πράγματα το τρέναρε συνεχώς. Εγώ είχα και άλλες δουλειές να ασχοληθώ και έτσι το παρατήσαμε με μία βασική κατηγορία μόνο με 7 προϊόντα.

 

Τώρα επικοινώνησε μαζί μου και συναντηθήκαμε για να μου πει πως θέλει να το στήσουμε όπως του έλεγα, με όλα τα προϊόντα τα οποία είναι περίπου 3000. Θα πάρω ένα excel από το λογιστικό του πρόγραμμα και θα πρέπει να κάνω τα παρακάτω.

 

·         Όνομα (Στο λογιστικό είναι κακογραμμένο πχ. "ΝΤΟΣΙΕ_ΜΠΛ.8/32")

·         Εικόνα (Επεξεργασία μεγέθους κάθε μίας εικόνας ξεχωριστά, για να έχει σωστή εμφάνιση)

·         Περιγραφή

·         Σύντομη περιγραφή

·         Κωδικός

·         Τιμή

·         Κατηγορία και υποκατηγορία

·         Εισαγωγή χαρακτηριστικών για την χρήση φίλτρων (Όπως ποσότητα, μέγεθος, διάσταση, χρώμα, μάρκα, κατασκευαστής, συμβατότητα κτλ.)

·         Σύνδεση πολλών κωδικών σε ένα προϊόν, όπως για παράδειγμα ένα Ντοσιέ, που είναι το ίδιο προϊόν αλλά διαφορετικοί κωδικοί λόγο διαφορετικών χρωμάτων και μεγεθών κτλ.

 

Σωστό όνομα, εικόνα και περιγραφή για όλα πρέπει να τα βρω στο διαδίκτυο για κάθε προϊόν και έπειτα να τα καταχωρήσω.

 

Το site το έκανα όσο ήμουν υπάλληλος του και είναι δικό του πλέον. Τώρα ως εξωτερικός συνεργάτης πως να το κοστολογήσω για 3000 προϊόντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρχίσεις καλό θα ήταν να του πεις ότι θα του κοστίσει, γιατί κάτι μου λέει ότι επειδή η εταιρία είναι μικρή, 3 άτομα δεν θα βάλει εύκολα το χέρι στην τσέπη για να σε πληρώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε συμφωνήσει σε κάτι. Περιμένει προσφορά μου. Εγώ όντας άνεργος αυτή την στιγμή, θέλω να το αναλάβω αλλά δεν θέλω να ξεφτιλίσω την τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήσου για 1 ώρα να δεις πόσα προιόντα μπορείς να περάσεις σε αυτό το διάστημα. Αποφάσισε πόσα χρήματα θέλεις ανά εργατοώρα για να είσαι εσύ οικανοποιημένος.

 

Από κει και πέρα με λίγα απλά μαθηματικά μπορείς να καταλάβεις πόσο πρέπει να του χρεώσεις ανά προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χοντρικα στην αγορα να ξερεις οτι παιζει 3-5 ευρω ανα προιον

με ολα αυτα που λες ειναι απαγορευμενη τιμη γι'αυτον αρα δε θα βρει αλλου :)

 

ειναι παρα πολλα τα 3000 προιοντα

για να βαλεις 1 προιον ποση ωρα θες? λογικα ετσι οπως τα λες θες 15-20 λεπτα ε?

 

αρα πες χοντρικα σε μια μερα θα εχεις βαλει 30 προιοντα (και πολλα λεω)

για ολα θες 100 μερες, καπου 4 μηνες

 

ουσιαστικα θες 4 μηνες μισθο, πες 750 το μηνα

αρα βγαινει συνολικα 3000 ευρω, οποτε 1 ευρω το προιον

 

δινει τοσα? εισαι καλυμενος εσυ? 

πιο χαμηλα πεθαινεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο ktf πιο πανω, θα βγαλεις την τιμη βαση εργατοωρας. Θα του πεις πχ οτι σου περνει 10 λεπτα να περασεις ενα προιον. Εξηγησε του με λεπτομερεια την διαδικασια αναζητησης εικονας, ισως να την ξεφονταρεις, να την κροπαρεις στις σωστες διαστασεις, να περασεις επειτα ολα τα απραιτητα στοιχεια και πληροφοριες. Τωρα αν περνας πχ. 6 προιοντα ανα ωρα με ενα κοστος πχ 10€  / ωρα (αρκετα χαμηλο) παει στο 10 / 6 = 1.6€ ανα προιον. Αρα βγαινει κοντα στα 5.000€ 

 

Ολα αυτα ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ απο οτι αλλαγες ζητησει περα απο το data entry. Μιλαμε για 3000 προιοντα με εικονες που πρεπει να βρεις μονος σου.

 

Προσωπικα, εφοσον αυτη η εργασια θα σου παρει πανω κατω 4-6 μηνες (?), μπορεις να του πεις αντι να δωσει ενα μεγαλο ποσο, να σε προσλαβει στην εταιρεια του και να εργαζεσαι 8ωρο εκει περνοντας μονο προιοντα με εναν μισθο που θα σε καλυπτει. Ισως να μην βγαλεις 5000€ αλλα θα εχεις ενα σταθερο εισοδημα. Γιατι μεταξυ μας, αν του πεις οτι θελεις οτιδηποτε πανω απο 1000€ θα κανει abandon το project.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, εφοσον αυτη η εργασια θα σου παρει πανω κατω 4-6 μηνες (?), μπορεις να του πεις αντι να δωσει ενα μεγαλο ποσο, να σε προσλαβει στην εταιρεια του και να εργαζεσαι 8ωρο εκει περνοντας μονο προιοντα με εναν μισθο που θα σε καλυπτει. Ισως να μην βγαλεις 5000€ αλλα θα εχεις ενα σταθερο εισοδημα. Γιατι μεταξυ μας, αν του πεις οτι θελεις οτιδηποτε πανω απο 1000€ θα κανει abandon το project.

 

συμφωνω απολυτα!

 

ασε που μπορει να σου πει ναι και μετα να τον ψαχνεις.... και να σου λεει "δεν εχω... τον αλλον μηνα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι σου ειπαν απο πανω

+ οτι θα σου παρει και σιγουρα παραπανω χρονο απο οσο υπολογιζεις

 

οποτε σε καμια περιπτωση μην πεσεις κατω απο ενα οριο, γιατι θα κουραστεις απιστευτα...

ειναι παρα πολλα προιοντα δεν ειναι παιξε γελασε και στο τελος θα μπεις μεσα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εκανα σοπ σε φιλο μου που ειναι στον ιδιο τομεα, απλα τον έμαθα να τα περναει μονος του. Να ξερεις πως για σενα θα ειναι πολυ δυακολο να τα περασεις σε σχεση με αυτους. Δες να πουλήσεις γνωση παρα data entry.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χοντρικα στην αγορα να ξερεις οτι παιζει 3-5 ευρω ανα προιον

με ολα αυτα που λες ειναι απαγορευμενη τιμη γι'αυτον αρα δε θα βρει αλλου :)

 

ειναι παρα πολλα τα 3000 προιοντα

για να βαλεις 1 προιον ποση ωρα θες? λογικα ετσι οπως τα λες θες 15-20 λεπτα ε?

 

αρα πες χοντρικα σε μια μερα θα εχεις βαλει 30 προιοντα (και πολλα λεω)

για ολα θες 100 μερες, καπου 4 μηνες

 

ουσιαστικα θες 4 μηνες μισθο, πες 750 το μηνα

αρα βγαινει συνολικα 3000 ευρω, οποτε 1 ευρω το προιον

 

δινει τοσα? εισαι καλυμενος εσυ? 

πιο χαμηλα πεθαινεις!

3-5 ευρώ για καταχώρηση προϊόντων σε eshop? Μιλάς για να τα καταχωρήσει η εταιρεία που θα φτιάξει πχ το site η κάποιος freelancer?

 

Πέρα από το στήσιμο του eshop Και των προϊόντων υπάρχουν πολλά μα πάρα πολλά πράγματα από πίσω που πρέπει να γίνουν. Ενα eshop δεν είναι μόνο τα προϊόντα.

 

Προκαταβολή πρώτα

 

Απο κει και πέρα. Ωραίες φωτογραφίες , επεξεργασία όπως ειπαν και οι παραπάνω 

Κατανοητές περιγραφές και όχι copy paste από ξένες ιστοσελίδες γιατί βλέπω σελίδες με χιλιάδες προϊόντα και αγγλική περιγραφή

Ακόμα και αλλές σελίδες να βρεις με τα ίδια προϊόντα πείραξε λίγο την σύνταξη, βάλε μια έξτρα πληροφορία , αλλαξε λίγο την περιγραφή μέσα , βάλε κανα γραμματικό όρο παραπάνω.

SEO περιγραφή στις φωτογραφίες. Οχι IMG5455

 

Απο κει και πέρα

Βάρος στα προϊόντα αν είναι δυνατον

Όροι χρήσης απαραίτητοι

Ξεκάθαρες χρεώσεις αποστολής

Να βρείτε courier με ξεκάθαρες χρεώσεις

Σύνδεση με τράπεζα για πιστωτικές

Πάρε πληροφορίες και από άλλα αντίστοιχα eshop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-5 ευρώ για καταχώρηση προϊόντων σε eshop? Μιλάς για να τα καταχωρήσει η εταιρεία που θα φτιάξει πχ το site η κάποιος freelancer?

 

 

εταιρεια

Κατανοητές περιγραφές και όχι copy paste από ξένες ιστοσελίδες γιατί βλέπω σελίδες με χιλιάδες προϊόντα και αγγλική περιγραφή

Ακόμα και αλλές σελίδες να βρεις με τα ίδια προϊόντα πείραξε λίγο την σύνταξη, βάλε μια έξτρα πληροφορία , αλλαξε λίγο την περιγραφή μέσα , βάλε κανα γραμματικό όρο παραπάνω.

SEO περιγραφή στις φωτογραφίες. Οχι IMG5455

 

Απο κει και πέρα

Βάρος στα προϊόντα αν είναι δυνατον

Όροι χρήσης απαραίτητοι

Ξεκάθαρες χρεώσεις αποστολής

Να βρείτε courier με ξεκάθαρες χρεώσεις

Σύνδεση με τράπεζα για πιστωτικές

Πάρε πληροφορίες και από άλλα αντίστοιχα eshop

 

σωστο αλλα πρακτικα αδυνατο

για να τα κανει ολα αυτα θελει τουλαχιστον 1 ωρα για καθε προιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εκανα σοπ σε φιλο μου που ειναι στον ιδιο τομεα, απλα τον έμαθα να τα περναει μονος του. Να ξερεις πως για σενα θα ειναι πολυ δυακολο να τα περασεις σε σχεση με αυτους. Δες να πουλήσεις γνωση παρα data entry.

 

 

Τι γνωση να πουλησει, αφου δεν ειναι ο τομεας του η κατασκευη ιστοσελιδων.. Απλο data entry θελει να κανει για να παρει καποια χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Σε αυτό που λέει ο dominotrix εν μέρη έχει δίκαιο. Το eshop το έχω έτοιμο με όρους και προϋποθέσεις και τα πάντα και λειτουργεί αυτή τη στιγμή. Γενικά το έχω στήσει με Plugins και ελάχιστο κώδικα από google search.

 

Ήταν ένα μάθημα στην σχολή που έπρεπε να κάνουμε ένα eshop και μετά με πολλά tuttorials από youtube πήγα ένα βήμα παραπέρα για να αποκτήσω περισσότερη γνώση. Για SEO εγκατέστησα το Yoast wordpress SEO. Και γενικά αυτά που αναφέρει ο ΜΑΝΩΛΗΣ1 τα έχω υπόψιν και μπορώ να τα κάνω. Παρακολούθησα και κάποια σεμινάρια στο digital marketing. Την εισαγωγή την κάνω με exel για να κερδίσω χρόνο, δεν συμπληρώνω δηλαδή τις φόρμες του woocommerce μία μία κάθε παράμετρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...