Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το πρώτο επίσημο Mi Store της Xiaomi στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειχα στειλει βιογραφικο στην ινφοκουεστ γιατι μου φανηκε μπουρδα το σαητ τους και η φορμα υποβολης αιτησης

τωρα που βλεπω τι λετε και απο real life εμπειριες χαζογελαω μονος μου

-το ιδιο επαθα και με την pepsico που μου στειλε η ρικρουτερ στο λινκντιν να τσεκαρω διαθεσιμες θεσεις και το σαητ ελεγε οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμες θεσεις
//

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι καλο θα ηταν να μη θεωρουμε οτι μας κανει χαρη ο καθε εργοδοτης που μας προσλαμβανει-θα πρεπει να φαινεται η κουλτουρα της εταιριας τοσο στο προιον οσο και στον εργαζομενο και τις συνθηκες εργασιας του. το πως τρεχει το hr της καθε εταιριας, απ οσο εχω δει, ειναι αρκετα ενδεικτικο για το τι να περιμενεις εντος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λέτε για τιμές Κίνας.εγω δεν θα σας πω για τιμές επίσημου εισαγωγέα αλλά αν συγκρίνετε σκρουτζομαγαζα και ευρωπαϊκές αποθήκες κινεζικών site θα δείτε ότι ότι τα € είναι σχεδόν ίδια ... Προσθέστε και ότι έχουμε το φπα. 4 χρόνια τώρα από τα πρώτα mediatek 6573 κτλ οι Κινέζοι θυσαυριζουν από τους Έλληνες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με τις εδώ εγγυήσεις έχω μια φοβία. Ούτε γλώσσα δεν τολμώ να αλλαξω.Απο Κίνα 2φορες αφού άλλαξα 100 ρομ, στο πρόβλημα οι Κινέζοι παρέλαβαν και βαλαν άμεσα τα χρηματα. Φαντάσου να πας το τηλ με άλλη ρομ στην infoquest. Θα φύγεις με τις κλωτσιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσένα σε έθιξε δηλαδή γιατί ο κλασικός Έλληνας αν είναι να κάνει κάτι παραπάνω δεν μπορεί τον ξεπερνάει. Η λογική του δημόσιου υπαλλήλου σε όλο της το μεγαλείο.

 

 

Εντάξει έχεις δίκιο θα πάρει έναν τεχνικό να κάθεται 5 ώρες την μέρα γιατί δεν θα έχει κάτι να κάνει. Έναν ταμεία, μια καθαρίστρια γιατί αν πιάσει το χέρι του σκούπα θα πετρώσει και έναν να του δίνει τα κατσαβίδια.

 

Προγραμματιστής είμαι και εχω δουλέψει και σαν τεχνικός. Και έκανα και εξυπηρέτηση πελατών και ταμείο σε μικρή επιχείρηση. Επειδή ειδικά σε αυτό το κατάστημα η κίνηση θα είναι πολύ μικρή ουσιαστικά ο τεχνικός μπορεί να κάθεται ολη μέρα. Το να βοηθάει και στο ταμείο και το να καθαρίζει κιόλας μου φαίνεται απόλυτα κατανοητό. Ειδικά η καθαριότητα θα έπρεπε να ισχύει για όλους σε όλες τις δουλειές. Γιατί πιο βρομιάρης απο τον Έλληνα δεν υπάρχει και πάντα περιμένει ένα μαγικό χέρι να καθαρίσει ή υποχρέωση κάποιου άλλου. Οκ δεν του είπαν να καθαρίσει ολο το mall μια μικρή αίθουσα να κρατάει σε μια τάξη.

 

Εύγε αγόρι μου, κλασικέ μη έλληνα που δεν έχεις νοοτροπία δημοσίου ή ιδιωτικού τομεά.

Πραγματικά διαβάζω αυτά που γράφεις και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.

 

Δηλάδή για να καταλάβω, πήγες εσύ ας πούμε στο εξωτερικό να δουλέψεις ξερω γω προγραμματιστής, να γράφεις κατεβατά κωδικα σε java και C++ και το απόγευμα 1 ώρα πριν σχολάσεις ήρθε ο manager σου και σου ειπε, "Αντράκο, τσάκο τώρα και μια φασίνα και πηγαινε στο -2 να καθαρίσεις τις σκάλες επειδή σε βλέπω να κάθεσαι να πούμε". Σοβαρά τώρα; Πας καλά; Επικοινωνία με τον εγκέφαλο υπάρχει;

 

Τι λογική και τι σκεπτικό είναι αυτό ρε μεγάλε να πούμε; Με τι expertise ρε τρελέ, ενα τεχνικός υπολογιστών θα κάνει πωλήσεις και με τι expertise ενα ταμίας θα κάνει troubleshoot για κινητά; Να φανταστώ αφού κάποιοι από μας κάνουμε τις φορολογικές δηλώσεις μόνοι μας, αυτομάτως είμαστε και λογιστές εε;

 

Τι σημασία έχει αν ο τεχνικός δουλευει 8 ωρες και τις 4-5 κάθεται επειδη δεν έχει δουλειά. Ας φροντίσει το αφεντικό να κάνει πωλήσεις το μαγαζί για να χαλάνε μετά τα προιόντα που πούλησε και να ερχονται πίσω για σέρβις και τεχνικές ερωτήσεις.

 

Και κάτι τελευταίο, επειδή δεν μιλάμε για το μαγαζάκι της γειτονιάς με σερβις υπολογιστών και κινητών αλλά για επίσημο αντιπρόσωπο μιας εταιρείας με παγκόσμιο αντικτυπο, και το μόλις 2ο Mi Store στην Ευρώπη, το να έχει από 1-2 άτομα(ταμίες, πωλητες, τεχνικούς, υπευθυνους, κλπ) σε κάθε πόστο είναι απαραίτητο, αν θέλεις να δείξεις εικόνα σοβαρού επαγγελματία που σέβεται τον πελάτη.

 

Υ.Γ. Να φανταστώ είσαι από αυτούς που είναι οκ να κάνεις τον τεχνικό, προγραμματιστή, ταμία, πωλητή, καθαριστή, ξερόλα, με 3 και 60 και χωρίς υπερωρίες ε;

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα που νομίζουν μερικοί, ότι μια εταιρεία δισεκατομμυρίων πωλήσεων έδωσε την άδεια σε μια ελληνική εταιρεία να φτιάξει ένα μαγαζί με το όνομά της και να κάνει ότι της καπνίσει, γιατί έτσι;

 

Ότι στο mall δεν πάει λαουτζίκος από που το βγάλατε το συμπερασμα;

 

Τι νομίζεται ότι είναι το mall;

Ότι το εισιτήριο σινεμά αντί για 7-8 ευρώ εκεί το πουλάνε 20;

Ότι το σουβλάκι αντί για 2-3 ευρώ εκεί το πουλάνε 10;

Ότι πουλάνε μόνο gucci και armani;

Ή θεωρείτε, ότι για να πληρώνει κανείς 3-4 ευρώ παρκινγκ, πάει να πει ότι δεν θα είναι λαουτζίκος;

  

ατοπο το σχολιο σου τυπε ....και αλλες εταιρειες μεγαθηρια με οικονομικα στοιχεια δεκαπλασια απο την εν λογω εταιρεια αλλαζουν αντιπροσωπους οταν κατι δεν τους παει καλα στις πωλησεις σε καποιο κρατος ....δες τι γινεται με τις αντιπροσωπειες αυτοκινητων ...οι ιδιοι ειναι ακομη ?? οι αντιπροσωπειες αλλαζουν σε χρονο DT ...δεν εχει καμια σχεση αυτο που λες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην απογοητευτείς όταν δεν δεις τιμές Κίνας...

Mην το λες..ρωτησα για το ποδηλατο τιμη 680-690 αναλογα την ισοτιμια οταν ερθει μου απαντησαν

http://www.gearbest.com/bikes/pp_434407.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης ThReSh είπε:
Ελπίζω να μην απογοητευτείς όταν δεν δεις τιμές Κίνας...
Mην το λες..ρωτησα για το ποδηλατο τιμη 680-690 αναλογα την ισοτιμια οταν ερθει μου απαντησαν
http://www.gearbest..../pp_434407.html

 

Αν οι τιμές είναι τέτοιες τότε πραγματικά η infoquest θα πλουτίσει και μάλιστα δικαίως. Έχοντας τη μισή γκάμα προϊόντων της xiaomi τολμώ να πω πως μετά την apple είναι η μόνη εταιρία που με κάνει να θέλω τα προϊόντα τους.

 

Μιλάμε για ένα τρομερό οικοσύστημα με τιμές (κινεζομάγαζων) για ταλαίπωρους Έλληνες σε κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμματιστής είμαι και εχω δουλέψει και σαν τεχνικός. Και έκανα και εξυπηρέτηση πελατών και ταμείο σε μικρή επιχείρηση. Επειδή ειδικά σε αυτό το κατάστημα η κίνηση θα είναι πολύ μικρή ουσιαστικά ο τεχνικός μπορεί να κάθεται ολη μέρα. Το να βοηθάει και στο ταμείο και το να καθαρίζει κιόλας μου φαίνεται απόλυτα κατανοητό. Ειδικά η καθαριότητα θα έπρεπε να ισχύει για όλους σε όλες τις δουλειές. Γιατί πιο βρομιάρης απο τον Έλληνα δεν υπάρχει και πάντα περιμένει ένα μαγικό χέρι να καθαρίσει ή υποχρέωση κάποιου άλλου. Οκ δεν του είπαν να καθαρίσει ολο το mall μια μικρή αίθουσα να κρατάει σε μια τάξη.

Αμα συνεχισεις με αυτο το σκεπτικο, μονο σε μικρες επιχειρησεις θα δουλευεις.

 

ΥΓ: Αλλο το να καθαριζεις το γραφειο σου, κι αλλο ολο το καταστημα. Τις ικανοτητες μου στο καθαρισμα τις εξασκω στο σπιτι μου, στη δουλεια μου προτιμω να εξασκω και να βελτιωνω τις δεξιοτητες μου πανω στο αντικειμενο μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιζεις σχετικος και λες οτι η infoquest θα αγορασει το κινητο των 160 με 140..οτι δηλαδη με 20 ευρω θα καλυψει ολα αυτα που προανεφερες.

 

Δεν εχεις ιδεα απο την αγορα.

 

Το ανωτερο να πληρωσει 90-100 ευρω το κινητο που στην κινα κανει 160 και εδω θα το πουλησει 260.

 

Δηλαδη ο κινεζος που το πουλαει 160 το παιρνει 160?!

Ο κινεζος το παιρνει απο το ιδιο μερος με την infoquest,απο την xiaomi δηλαδη απευθειας.Και μερικες φορες και απο τριτο ενδιαμεσο,που βγαζει και αυτος κερδος.

 

Ας λογικευτουμε λιγο,μην γραφουμε οτι ειδαμε στον υπνο μας.

αγαπητέ azuli θα μου επιτρέψεις στα 45 μου και με 20 χρόνια περίπου προϋπηρεσία σε εμπορικές εταιρείες νέας τεχνολογίας στο κομμάτι των project, να έχω άποψη από πρώτο χέρι. 

Αν γνωρίζεις όπως διατείνεσαι την αγορά, θα γνώριζες ότι τα ποσοστά κερδοφορίας που αναφέρεις στην χονδρική (αγορά 90 και retailer στην Κίνα 160) είναι όχι απλά εξωπραγματικά αλλά ίσως μίας εποχής, μπορεί του 1960. Ακόμα όμως και αν παίξουμε με αυτό που λες (όλοι θα βγάλουμε τα άντερά μας - infoquest, κοτσόβολος κλπ), μάλλον η τιμή θα κυμαινόταν στα 230-240. Και αυτό για να καλυφθεί το κόστος συντήρησης και φορολόγησης της επιχείρησης και βέβαια για να βγει και ένα κέρδος στο τέλος.

Με την λογική σου βέβαια θα έπρεπε να αγόραζε  90 να έβγαζε 5 ευρώ ο εισαγωγέας (δεν μπορεί σε μια χώρα 10 εκ. δεν θα πουλήσει 100 χιλ κομμάτια), άντε άλλα 5 το σκρουτζομάγαζο (και τι έγινε που δεν έχει κέρδος, ας κλείσει, θέλει να το παίξει και επιχειρηματίας) και να σου ερχόταν στο χέρι το πολύ 140 -150 ευρώ?

Βέβαια μπορείς να το αγοράσεις από έξω, όπως έγραψαν πολλοί, φθηνά, χωρίς εγγύηση, χωρίς να έχουν πληρωθεί φόροι και φυσικά επειδή δεν θα αναπτύσσεται η εσωτερική οικονομία και δεν θα έχει λόγο η κάθε εταιρεία να προσλάβει κόσμο, θα αναρωτιέσαι γιατί σου προσφέρουν δουλειά με 400 ευρώ για δεκάωρο.

Αν από την άλλη είσαι καλοπληρωμένος με αυτή τη νοοτροπία, σκέψου τουλάχιστον κάποια νεότερα παιδιά που θα πιάσουν δουλειά στο συγκεκριμένο μαγαζί για το παραπάνω ποσό και θα δουλεύουν σαν σκυλιά. Και εγώ πιστεύω ότι υπερφορολογούμαστε, ότι μας κλέβει το ίδιο μας το κράτος, αλλά την αγορά εργασίας στην Ελλάδα την καθορίζουμε εμείς ως καταναλωτές πρώτα από όλα.

Καιρός να ξυπνήσω λοιπόν? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Redmi Note 4X 32 GB Gold (Global Stable Rom)το αγόρασα από Ελλάδα σε γνωστό μαγαζί που διαφημίζεται και στο site των Ελλήνων developer της Xiaomi.

Η τιμή του στις 3/7/2017 ήταν 160€ + δώρο selfie stick + 4 € μεταφορικά...Σύνολο 164€

Επαναλαμβάνω το πήρα από Ελλάδα!

Την ίδια στιγμή το ίδιο κινητό σε δύο μεγάλα καταστήματα αλυσίδες είχε 250€ και 260€.Τώρα νομίζω ότι το έχουν βάλει σε έκπτωση -30 ευρώ.

Τεχνικά τα δύο αυτά κινητά νομίζω δεν έχουν, αν έχουν ιδιαίτερες διαφορές (κάποια μπάντα παραπάνω,η κάμερα είναι sony ή samsung) για να διαφέρουν 100€.

 

Από εκεί και πέρα ο καθένας αποφασίζει από που θα αγοράσει.

Από μεγάλη αλυσίδα ή ιντερνετικό επώνυμο κατάστημα με την ανάλογη διαφορά στην τιμή.

Μιλάμε πάντα για αγορά από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε; πατε καλα; αν το παιρνω 120 από κινα και η ινφο το πουλαει 250, δεν μιλαμε για καπελο στην τιμη απλα για καλυψη εξοδων. εξοδα εχει και ο κινεζος ο ιδιος και δεν το δινει 250.

 

και αν νομιζετε πως η μεταφορα και εισαγωγή 10000 κομματιων από κινα για μια εταιρια όπως η ινφο δικαιολογει 180 ευρω καπελο στην τιμη ειστε γελασμένοι.

 

χεστηκανε για τον μεσο καταναλωτή και το βαλιου φορ μανευ. κοιταχτε που το ανοιγουνε...στοχευουν να πουλησουν φικια για μεταξοτες κορδελες σε αιφονακιδες που θα τους πουν αυτό είναι το νέο τρεντ

 

ξεκολατε, μια ζωη από κινα θα περνουμε εμεις και αφήστε τους ξερολλες να μιλανε για τελωνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...