Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, DionGR είπε

 

5.33

Hynix είναι λοιπόν. CJR/DJR

Άρα συνεχίζεις. Δοκιμάζεις τις αλχημείες του Calculator.

Αν δε δουλέψουν κάνεις αυτά που είπε παραπάνω ο Malakudi.

2 λεπτά πριν, dem είπε

Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει πως αλλάζω font? 

MT.cfg --> Main section --> Language=0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DionGR είπε

5.33

Δε βρήκα κάτι για το ίδιο ακριβώς kit με το δικό σου, αλλά υπάρχει μία αναφορά για v5.33 2x8GB kit πως πρόκειται για Hynix DJR:

Μικρό το κακό, μπορείς από τον DRAM calculator να συνθέσεις εύκολα μία μίξη ρυθμίσεων που να είναι πιο χαλαρή στα επί μέρους timings από το χαλαρότερο της δυάδας (Hynix CJR/DJR, Micron Rev.E). Το σημαντικότερο κομμάτι είναι οι αντιστάσεις και τα επιμέρους βολτάζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Hynix είναι λοιπόν. CJR/DJR

Άρα συνεχίζεις. Δοκιμάζεις τις αλχημείες του Calculator.

Αν δε δουλέψουν κάνεις αυτά που είπε παραπάνω ο Malakudi.

MT.cfg --> Main section --> Language=0

 

6 λεπτά πριν, parsifal είπε

Δε βρήκα κάτι για το ίδιο ακριβώς kit με το δικό σου, αλλά υπάρχει μία αναφορά για v5.33 2x8GB kit πως πρόκειται για Hynix DJR:

Μικρό το κακό, μπορείς από τον DRAM calculator να συνθέσεις εύκολα μία μίξη ρυθμίσεων που να είναι πιο χαλαρή στα επί μέρους timings από το χαλαρότερο της δυάδας (Hynix CJR/DJR, Micron Rev.E). Το σημαντικότερο κομμάτι είναι οι αντιστάσεις και τα επιμέρους βολτάζ.

 

Ωραια μαγκες, τα εβαλα ολα και bootαρε κανονικα. Επεζησε 1 λεπτο prime95 Large FTTs (αρα δεν ειναι instant-crash ασταθες, καλο σημαδι), αρα τωρα παμε για 10 cycles sto ΤΜ5 και επιστρεφω με αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ΤΜ5 τα 10cylces στο πόσο χρόνο τα κάνει? ,

είμαι στα 10min τώρα και οι θερμοκρασίες των ram δεν έχουν ανέβει και πολύ

41C έφτασαν , μήπως έπρεπε να τις ζορίζει περισσότερο? μετά τι άλλο συνιστάτε για να πάρουμε μια ιδέα σταθερότητας ? Prime 95?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dem είπε

Αυτό το ΤΜ5 τα 10cylces στο πόσο χρόνο τα κάνει? ,

είμαι στα 10min τώρα και οι θερμοκρασίες των ram δεν έχουν ανέβει και πολύ

41C έφτασαν , μήπως έπρεπε να τις ζορίζει περισσότερο? μετά τι άλλο συνιστάτε για να πάρουμε μια ιδέα σταθερότητας ? Prime 95?  

 

Αποτι είδα καλό είναι το ΤΜ5. Αρκετά κιόλας. Άσε το ποσό ανεβαίνουν τα temps, δεν κρίνει το εάν ένα benchmark είναι καλό.

 

Εγώ προσωπικά prime95 το τρέχω 5λεπτο MAX για να δω εάν υπάρχει σοβαρό instability, που λόγω της έντασης του θα βγει στο 5λεπτο εάν υπάρχει.

 

Για πιο σωστό testing όμως θέλει ένα τεστ όπως το ΤΜ5 που έμαθα σήμερα η memtest86 και να το αφήσεις να κάνει όλα του τα passes/cycles, αλλιώς δεν είσαι σίγουρος. 

 

TLDR: prime95 για 2 λεπτά στην αρχή και μετά ΤΜ5/memtest86

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας κάνει το δικό του testing, και ο καθένας έχει διαφορετική άποψη

TM5 με 1usmus config απλά τρέχουμε για να δούμε αν και τι πάει στραβά, απο εκεί και ύστερα όλοι έχουνε διαφορετικό τρόπο σκέψης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ο καθένας κάνει το δικό του testing, και ο καθένας έχει διαφορετική άποψη

TM5 με 1usmus config απλά τρέχουμε για να δούμε αν και τι πάει στραβά, απο εκεί και ύστερα όλοι έχουνε διαφορετικό τρόπο σκέψης

ποια άλλα κυριαρχούν τελευταία για δοκιμή  ? 

TM5 ,

memtest86,

prime 95, 

δεν σου λέω για να είμαστε 100% σίγουροι , ξέρω είναι δύσκολο , αλλά τλχ να έχουμε μια ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dem είπε

ποια άλλα κυριαρχούν τελευταία για δοκιμή  ? 

TM5 ,

memtest86,

prime 95, 

δεν σου λέω για να είμαστε 100% σίγουροι , ξέρω είναι δύσκολο , αλλά τλχ να έχουμε μια ιδέα. 

Από ότι έχω καταλάβει εγώ 30 cycles 1usmus tm5 και μπορείς να είσαι σχεδόν σίγουρος για την σταθερότητα της RAM.

Πέρα από αυτό υπάρχει περίπτωση όταν στρεσάρεται το CPU να μην μπορέσει να αντεπεξέλθει ο IMC αν τον έχεις στο όριο, σίγουρα το P95 και το gaming θα στο δείξουν στις περισσότερες περιπτώσεις αν και εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο για να τρέχω P95.

Η λογική μου είναι ότι αν σε νοιάζει το PC να είναι 1000% σταθερό για critical workloads τότε καλύτερα να βάλεις τις μνήμες σε JEDEC και να μην κάνεις OC το CPU. Για καθημερινή χρήση χωρίς manual OC σε CPU μόλις περάσεις tm5 μπορείς να θεωρήσεις ότι είσαι ok και αν κάποτε σου κολλήσει το ψάχνεις παραπάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, dem said:

ποια άλλα κυριαρχούν τελευταία για δοκιμή  ? 

TM5 ,

memtest86,

prime 95, 

δεν σου λέω για να είμαστε 100% σίγουροι , ξέρω είναι δύσκολο , αλλά τλχ να έχουμε μια ιδέα. 

Ντάξ εγώ επειδή θέλω να είμαι σταθερός όσο δεν πάει κάνω το εξής

ΤΜ5 10 κύκλους να ξέρω τι παίζει με τα timings/voltages

MemtestPro 1000% single (πέρνει περίπου ενα 6ώρο)

P95 Custom 2048-4096 0.1 timer για κανα 2ωρο

Mετά απο όλα αυτά ποτέ δεν είχα θέμα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά , κάνετε υπερχρονισμό  στα πάντα , επεξεργαστές-μνήμες-κάρτες γραφικών, και κατά πόσο μειώνεται ο χρόνος ζωής τους; ή απλά τα πουλάτε σε κάποιον "καημένο¨ λέγοντας φυσικά ότι ποτέ δεν τα υπερχρονίσατε και είναι σε άριστη κατάσταση και εσείς αγοράζετε καινούργια και άντε πάλι απο την αρχή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Molpadia είπε

αν κατάλαβα καλά , κάνετε υπερχρονισμό  στα πάντα , επεξεργαστές-μνήμες-κάρτες γραφικών, και κατά πόσο μειώνεται ο χρόνος ζωής τους; ή απλά τα πουλάτε σε κάποιον "καημένο¨ λέγοντας φυσικά ότι ποτέ δεν τα υπερχρονίσατε και είναι σε άριστη κατάσταση και εσείς αγοράζετε καινούργια και άντε πάλι απο την αρχή!!!

Καλα.. θα σας δειξω εγω.. Θα δειτε τι θα παθετε.. 😁. Δεν εχει αδερφε μου  λογικη αυτο που λες κ ελπιζω να μην παρεξηγηθεις. Ειναι σαν να λες σε καποιον να μην ανεβαζει στροφες στο αμαξι γιατι το καταστρεφει για τον επομενο.Ακομα κ οι ιδιες οι εταιριες προωθουν το oc.. Ειτε μεσο οc tools για gpu, ryzen master για cpu κτλ...Δεν γινεται κανα mod στο hardware αλλα παιχνιδι με τα ορια  προδιαγεγραμενων δυνατοτητων απο τον κατασκευαστη. 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...