Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να με παλι και εγω μετα απο τις συντομες διακοπες.

Εβαλα το 9920 και τα timings του Stilt για safe Hynix MFR και το εχω αφησει για ενα 8ωρο mem testing τωρα που ειμαι στη δουλεια. Χθες δεν παρατήρησα κανενα προβλημα με gaming με αυτα τα settings. Μετα απο αυτο θα δω ποσο μπορω να κατεβασω το vDram και να μεινω σταθερος. Ειμαι με 1,39 atm και 1,1 vSOC. Και μετα θα δω ποσο μπορω να κατεβω στο vcore που τωρα ειμαι στο 1,28 για 3,7Ghz στο P0 με Asus Zen States.

 

Spartan θα το εψηνα να κανω ενα benching σαν το δικο σου και να δω διαφορες στην RX480 αλλά δεν ψηνομαι να αγορασω Rotr και Hitman μονο και μονο για να τρέξω τα benches. Τσεκαρα και στον "θειο" αλλα εχουν versions που τους λειπουν αρκετά patches. Τα benchmarks υπαρχουν σε standalone μορφη πουθενά μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω εγω στις μνημες μου απλα εβαλα 3200 δεν πειραξα ουτε ρευμα ουτε timings και τις βλεπει κανονικα 3200 να το αφησω ετσι η να πειραξω κατι;

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω εγω στις μνημες μου απλα εβαλα 3200 δεν πειραξα ουτε ρευμα ουτε timings και τις βλεπει κανονικα 3200 να το αφησω ετσι η να πειραξω κατι;

 

Κι εμένα έτσι τις έβλεπε, μέχρι που δεν πέρασε ούτε ένα 10λεπτο σε memtest xDD Να φανταστείς ούτε το forza horizon δε μου άνοιγε, με πέταγε με CPU over temp error restart (καμία σχέση με θερμοκρασία του CPU...) Βέβαια εσύ έχεις άλλες μνήμες, τρέξε τεστ και δες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα έτσι τις έβλεπε, μέχρι που δεν πέρασε ούτε ένα 10λεπτο σε memtest xDD Να φανταστείς ούτε το forza horizon δε μου άνοιγε, με πέταγε με CPU over temp error restart (καμία σχέση με θερμοκρασία του CPU...) Βέβαια εσύ έχεις άλλες μνήμες, τρέξε τεστ και δες

Έβαλα να τρέχει το κλασσικό  memtest86 v5.1.0 μήπως πρέπει να βάλω άλλη έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά έφτιαξα ένα σύστημα με ΑΜD επεξεργαστή 1700 και μητρική asus prime x370 pro, μνήμες CORSAIR CMU16GX4M2C3200C16R VENGEANCE LED.

Μου αναγνωρίζει της μνήμες σε συχνότητα 2100mhz, τι πρέπει να πειράξω στο bios για να πάνε όσο γίνεται ποιο ψηλά.

Έχω περάσει το τελευταίο bios update.

Επειδή είμαι άσχετος και έχω να ασχοληθώ πολλά χρονιά με αυτά αν μπορείτε αναλυτικά για να καταλαβαίνω τι θα κάνω.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα έτσι τις έβλεπε, μέχρι που δεν πέρασε ούτε ένα 10λεπτο σε memtest xDD Να φανταστείς ούτε το forza horizon δε μου άνοιγε, με πέταγε με CPU over temp error restart (καμία σχέση με θερμοκρασία του CPU...) Βέβαια εσύ έχεις άλλες μνήμες, τρέξε τεστ και δες

Δεν ειναι απαραιτητο, στο launch και εμενα επεξαν κανονικα στα 3200 κι ας ηταν Hynix. Το θεμα ειναι οτι του Λευτερη ειναι samsung 3200CL14. Εχει πιασει τα 3200 αλλα σε timings CL16 και εκει παιζει να δουλευει και στο 1.2V το Dimm χωρις προβλημα. Το θεμα ειναι οτι σιγουρα Λευτερη πρεπει να πας στο πρωτο ποστ του thread και να περασεις manual τις ρυθμησεις για samsung chips για να παρεις και την αξια των χρηματων που εδωσες στην τελικη. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο, στο launch και εμενα επεξαν κανονικα στα 3200 κι ας ηταν Hynix. Το θεμα ειναι οτι του Λευτερη ειναι samsung 3200CL14. Εχει πιασει τα 3200 αλλα σε timings CL16 και εκει παιζει να δουλευει και στο 1.2V το Dimm χωρις προβλημα. Το θεμα ειναι οτι σιγουρα Λευτερη πρεπει να πας στο πρωτο ποστ του thread και να περασεις manual τις ρυθμησεις για samsung chips για να παρεις και την αξια των χρηματων που εδωσες στην τελικη. :)

 

Νια γι' αυτό είπα ότι έχει διαφορετικά dimm, οπότε λογικά θα είναι και διαφορετικά στη λειτουργία. Να κάνει πάντως memtest όπως και να έχει μετά τις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά έφτιαξα ένα σύστημα με ΑΜD επεξεργαστή 1700 και μητρική asus prime x370 pro, μνήμες CORSAIR CMU16GX4M2C3200C16R VENGEANCE LED.

Μου αναγνωρίζει της μνήμες σε συχνότητα 2100mhz, τι πρέπει να πειράξω στο bios για να πάνε όσο γίνεται ποιο ψηλά.

Έχω περάσει το τελευταίο bios update.

Επειδή είμαι άσχετος και έχω να ασχοληθώ πολλά χρονιά με αυτά αν μπορείτε αναλυτικά για να καταλαβαίνω τι θα κάνω.

Ευχαριστώ.

 

Mπαίνεις στο bios πατας κατω δεξια εκει που λεει Advanced Mode

Στη συνεχεια πατας στην καρτελα Αi Tweaker

Πας Ai Overclock Tuner και βαζεις D.O.C.P.

Mετά πας στο Memory Fequency και επιλέγεις DDR4-3200

Πατας F10 κανεις save and exit.

 

Λογικά δεν θα δουλεψουν στα 3200 αν μπουταρει κανονικά το pc τρεχεις memtest να δεις αν ειναι κομπλε οι μνημες.

 

Αν δεν μπουταρει πατα το reset και περιμενε μεχρι να ξαναμπεις στο bios.

 

εκει που εβαλες 3200 βαλε 3066 ,λογικά εκει θα δουλεψουν.

 

Αν και παλι όχι πας σε μικρότερη συχνότητα μεχρι να δεις ότι μπουταρει.

Και τρεχεις και memtest να βεβαιωθεις ότι όλα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπαίνεις στο bios πατας κατω δεξια εκει που λεει Advanced Mode

Στη συνεχεια πατας στην καρτελα Αi Tweaker

Πας Ai Overclock Tuner και βαζεις D.O.C.P.

Mετά πας στο Memory Fequency και επιλέγεις DDR4-3200

Πατας F10 κανεις save and exit.

 

Λογικά δεν θα δουλεψουν στα 3200 αν μπουταρει κανονικά το pc τρεχεις memtest να δεις αν ειναι κομπλε οι μνημες.

 

Αν δεν μπουταρει πατα το reset και περιμενε μεχρι να ξαναμπεις στο bios.

 

εκει που εβαλες 3200 βαλε 3066 ,λογικά εκει θα δουλεψουν.

 

Αν και παλι όχι πας σε μικρότερη συχνότητα μεχρι να δεις ότι μπουταρει.

Και τρεχεις και memtest να βεβαιωθεις ότι όλα ειναι οκ.

 

 

Ευχαριστω, μου δουλεψαν στα 3066Mhz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απαραιτητο, στο launch και εμενα επεξαν κανονικα στα 3200 κι ας ηταν Hynix. Το θεμα ειναι οτι του Λευτερη ειναι samsung 3200CL14. Εχει πιασει τα 3200 αλλα σε timings CL16 και εκει παιζει να δουλευει και στο 1.2V το Dimm χωρις προβλημα. Το θεμα ειναι οτι σιγουρα Λευτερη πρεπει να πας στο πρωτο ποστ του thread και να περασεις manual τις ρυθμησεις για samsung chips για να παρεις και την αξια των χρηματων που εδωσες στην τελικη. :)

Memtest έκανα το πέρασε να βάλω τα timings και  το ρεύμα που λέει το κουτί από τις μνήμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θελω να κανω OC στις μνημες απλα να δουλευουν σωστα στα 3200

 

Στο κουτι γραφει Cl14-14-14-34 1.35v αλλα μπηκα στις ρυθμισεις timings και δεν καταλαβα Χριστο καμια σχεση αυτη η μητρικη με την Gigabyte 1150 που ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...