Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δοκίμασα αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα . Μάλλον θα πρέπει να αποδεχτώ ότι το μαχ oc για μένα είναι 4.975 . 

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που προσπάθησαν να με βοηθήσουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VID είναι η τάση που ζητάει ο επεξεργαστής για μια συγκεκριμένη συχνότητα. Το offset σημαίνει ότι του δίνεις όσο VID ζητάει + (ή -) το offset που λες. Εγώ πχ που το VID είναι στα 1.175-1.18 το τελικό voltage μαζί με 0.1125 είναι 1.28-1.29 περίπου. Μαζί με LLC3 είναι στα 1.30-1.31. Για να δεις το VID κατέβασε το HWiNFO, σου λέει τι VID ζητάει.

Ωραίος. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα . Μάλλον θα πρέπει να αποδεχτώ ότι το μαχ oc για μένα είναι 4.975 . 

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που προσπάθησαν να με βοηθήσουν  

 

Μην φανταστείς ότι έχει καμια ουσιαστική διαφορα, αν μπορείς να τον έχεις 3.9-3.95 με λογικές τάσεις είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με 1.87 από 1.8 fix αλλά και πάλι τίποτα :(

 

Και σε μένα δεν μπορεί ούτε ένα CB15 να βγάλει  στα 4 . Δεν ξέρω άμα βάλω νερό θα αλλάξει? .  Μax temp 70 C με max Volt ....   

Με 3.975 είναι 100% σταθερό με 4.25volt 

Eγω με νερο ειμαι και δεν ξεπερναω τους 65, δεν νομιζω να φταιει η θερμοκρασια. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα με το offset. Το stock core voltage των 1700 είναι περίπου 1.18v (δεν είμαι στο pc για να δω την ακριβή τιμή) και με αλλαγή συχνότητας και vcore offset η τελική συνολική τιμή volt είναι η τιμή που θα έδινε η mobo αν ήταν το vcore στο auto για την συχνότητα που το βάλαμε, + το offset.

Τοτε κατι δεν παει καλα με το mobo σου :P

Στην b350 strix που εχω δουλευει ακριβως οπως σου περιεγραψα, προσθετει το offset πανω στο stock voltage. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε κατι δεν παει καλα με το mobo σου :P

Στην b350 strix που εχω δουλευει ακριβως οπως σου περιεγραψα, προσθετει το offset πανω στο stock voltage.

Δεν θα σου πω για τις asus γιατί δεν έχω, αλλά μια χαρά είναι το mobo καθώς έτσι πρέπει να λειτουργεί με βάση το oc guide της gigabyte και πολλών ακόμα χρηστών. Μην κρίνεις με τις δικές σου εμπειρίες για άλλες μάρκες γιατί στις δικές σου συσκευές είσαι σωστός αλλά στις άλλες λάθος, και μπορεί να βάλεις κανένα σε περιπέτειες νομίζοντας λάθος ότι έχει πρόβλημα.

 

Άλλωστε η σωστή απάντηση δόθηκε παραπάνω από τον spartan. Όπως κι αν έχει όμως, ευχαριστω για το ενδιαφέρον

 

Γενικά στις αναζητήσεις μου περί oc είδα πως καλό είναι να αναφέρουμε ποια mobo έχουμε γιατί ακομα και το silicon lottery να μην υπολογίσουμε, διαφορετικές μάρκες mobo συμπεριφέρονται διαφορετικά και χρειάζονται άλλες ρυθμίσεις για να φτάσουμε στο ίδιο αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, από ότι καταλαβαίνω, άλλο είναι το offset στις gigabyte και άλλο στις asus b350 όπως του φίλου παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την εντελώς noob ερώτηση αλλά ισχύει ότι αν του κάνεις OC απενεργοποιούνται οι energy saving ρυθμίσεις και τρέχει συνέχεια στην OC ταχύτητα έτσι δεν είναι;;; Εγώ όπως ξέρετε (αφού σας τα έχω κάνει τσουρέκια με τις mini itx) που θέλω να τον βάλω σε thermaltake core v1 έχω ελπίδα να μάθω πως γίνεται OC με P states; Κάπως έτσι δεν λέγεται το άθλημα; Ρωτάω γιατί θέλω να είναι όσο πιο ήσυχος γίνεται σε σχέση πάντα και με τις θερμοκρασίες του...οπότε φαντάζομαι αν δουλεύει 24/7 σε OC ταχύτητες δεν θα είναι και το πιο ήσυχο...Γίνεται να καλύψεις Σπαρτιάτη και αυτή την περίπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σεβασμός για την δουλειά που κάνεις εδώ μέσα.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για pstates + OC πρέπει να υποστηρίζει pstates μέσω bios η μητρική σου, το να τα κάνεις setup είναι μικρή διαδικασία. Θα κάνω ένα update γι' αυτό στο αρχικό post με εικόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την εντελώς noob ερώτηση αλλά ισχύει ότι αν του κάνεις OC απενεργοποιούνται οι energy saving ρυθμίσεις και τρέχει συνέχεια στην OC ταχύτητα έτσι δεν είναι;;; Εγώ όπως ξέρετε (αφού σας τα έχω κάνει τσουρέκια με τις mini itx) που θέλω να τον βάλω σε thermaltake core v1 έχω ελπίδα να μάθω πως γίνεται OC με P states; Κάπως έτσι δεν λέγεται το άθλημα; Ρωτάω γιατί θέλω να είναι όσο πιο ήσυχος γίνεται σε σχέση πάντα και με τις θερμοκρασίες του...οπότε φαντάζομαι αν δουλεύει 24/7 σε OC ταχύτητες δεν θα είναι και το πιο ήσυχο...Γίνεται να καλύψεις Σπαρτιάτη και αυτή την περίπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σεβασμός για την δουλειά που κάνεις εδώ μέσα.  :-)

Στην ROG CHVI υπάρχει η δυνατότητα, πας advanced-->AMD CBS-->Zen Common Options-->Custom Core Pstates-->Βάζεις το Pstate0 σε custom και ανοίγουν τα υπόλοιπα. Πρέπει όμως να ξέρεις τι κάνεις, όπως πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την εντελώς noob ερώτηση αλλά ισχύει ότι αν του κάνεις OC απενεργοποιούνται οι energy saving ρυθμίσεις και τρέχει συνέχεια στην OC ταχύτητα έτσι δεν είναι;;; Εγώ όπως ξέρετε (αφού σας τα έχω κάνει τσουρέκια με τις mini itx) που θέλω να τον βάλω σε thermaltake core v1 έχω ελπίδα να μάθω πως γίνεται OC με P states; Κάπως έτσι δεν λέγεται το άθλημα; Ρωτάω γιατί θέλω να είναι όσο πιο ήσυχος γίνεται σε σχέση πάντα και με τις θερμοκρασίες του...οπότε φαντάζομαι αν δουλεύει 24/7 σε OC ταχύτητες δεν θα είναι και το πιο ήσυχο...Γίνεται να καλύψεις Σπαρτιάτη και αυτή την περίπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σεβασμός για την δουλειά που κάνεις εδώ μέσα.  :-)

Η διαδικασία για Pstates + OC στην Crosshair VI Hero:

 

 

Κανεις enable Global C-State Control και το Pstate0 αφού έχεις κάνει dial το OC που θέλεις και έχεις κάνει boot στο bios με αυτό το OC, πάντα με offset voltage:

 

170731154916pizsd.jpg

17073115492014af0.jpg

170731154929p5auu.jpg

170731154935lql6k.jpg

170731154938onzah.jpg

17073115494828yx7.jpg

 

Κανεις save και restart και κανεις enable το Pstate1/Pstate2, εδώ μπορείς να αφήσεις τα πάντα σε stock όπως τα έχει η μητρική ή αν θές να αλλάξεις το VID (σε δεκαεξαδικό):

 

1707311552153mxi5.jpg

1707311552552jlvp.jpg

 

 Save + restart και αφότου βάλεις στο power plan minimum processor state στο 0%:

 

22pbf3.png

 

Έχεις αυτό το αποτέλεσμα:

 

33zbc7.png

 

 

Στα 4 τελευταία core δεν αλλάζει το VID γιατί είναι parked.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις το overclock σου κανονικα απο το bios και απλα αλλαξεις το power plan των windows εχεις καποιο θεμα? Δεν εχω κατσει ποτε να φτιαξω p states στο bios και παντα δουλευε σωστα η εξοικονομηση ενεργειας των windows. Βεβαια δεν ξερω αν αυτο αλλαζει στους ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις το overclock σου κανονικα απο το bios και απλα αλλαξεις το power plan των windows εχεις καποιο θεμα? Δεν εχω κατσει ποτε να φτιαξω p states στο bios και παντα δουλευε σωστα η εξοικονομηση ενεργειας των windows. Βεβαια δεν ξερω αν αυτο αλλαζει στους ryzen.

Πάλι λειτουργούν power saving features αλλα αν δεν κάνω λάθος άμα αλλάξεις το multi τότε δεν κάνει downclock και downvolt. Αυτό πρέπει να το κανεις setup με pstates.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον fx 9590 και στον 1100t μου εριχνε κανονικα το multi απλα οταν εδινα και fsb τοτε ηταν παραπανω σε καθε state σε mhz αναλογα το fsb που ειχα δωσει.

 

Εdit: Τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν παιρνω και ορκο παιζει και να τους ειχα κλοκαρισμενους μονο με fsb για αυτον το λογο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...