Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Micron είναι σίγουρα μιάς και τα version 3.3x είναι Micron 8gbit. Αν δεν σου κάνουνε τα timings για Ε-Die δοκίμασε για Micron B-Die 

Πάντως είναι πολύ πιθανό να είναι Micron E-Die

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το 2ο, είμαι με 3000 cl15 Micron E-Die τα οποία φτάνουνε ΑΝΕΤΑ μέχρι 3667 με 1.45v απλά δεν τα σηκώνει ο 2600 μου οπότε κόλλησα στα 3400 cl14 με αρκετά σφιχτά timings 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgos th. είπε

Τότε είναι τα πιο χάλια e-dies που έχουν κυκλοφορήσει....

Η η B450 elite δεν την παλευει στα σφιξιματα....

Η κάνεις κάποιο άλλο λάθος κ κάποιο timing σε κρατάει πίσω . Για βάλε αναλυτικά τα settings σου μπας κ πέσει καμία ιδέα . Κοίταξα 1-2 σελίδες πίσω μήπως μου έχει ξεφύγει ? 

 

Πχ τα e dies είναι πίσω σε trcdrd, trc, trfc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έψαξα λίγο το θέμα και καταλήγω σε Β τελικά από τα διάφορα γραφόμενα....

Reddit ddr4 wiki,corsair forums κλπ κλπ αλλά και κάποιες λεπτομέρειες στο spd φέρνουν κατά κει...

Μικρό το κακό μιας και αύριο θα έχω τα samsung bdies στα χέρια μου..

Επεξ/σία από giorgos th.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πολύ απλοϊκά ξεχωρίζω τις εταιρείες με βάση το tRFC. Αν στα 3600 το tRFC είναι χαμηλό (< 400) τότε είναι Samsung, αν είναι ψηλό είναι Micron ( > 500 ) και αν είναι κάτι ενδιάμεσο είναι Hynix.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ πολύ απλοϊκά ξεχωρίζω τις εταιρείες με βάση το tRFC. Αν στα 3600 το tRFC είναι χαμηλό (< 400) τότε είναι Samsung, αν είναι ψηλό είναι Micron ( > 500 ) και αν είναι κάτι ενδιάμεσο είναι Hynix.

Δεν παει ετσι εκτος και αν το πιανεις manual το θεμα. Η καθε μητρικη βαζει το δικο της ανεξαρτητα. 
Στο λεω απο εμπειρια με sammy b-dies και micron e-dies, εχω και τις δυο προχειρες αν θες :P

2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Micron είναι σίγουρα, τα 3.3 είναι Micron 8gbit die (Ε/Β die) απλά πιστεύω οτι είναι Ε-Die μιάς και είναι σχετικά "new kit"

Συμφωνα με ενα forum ειναι Micron B-die το 3.31

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostas_anes ναι το είδα και εγώ αύτο και μάλιστα το έχει και σαν σίγουρο τώρα δεν ξέρω.. αλλά είναι ΤΟΣΟ δύσκολο στην Corsair να βάλουνε ενα σωστό SPD?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σύμφωνα με το φόρουμ της ίδιας της Corsair.....

Τεσπα....

Συνεχίζω να ψάχνω τα όρια του 3600 με το νεράκι....

4400 @ 1.27V προς το παρών....αλλά μπαίνω στους 70C+ και ξενερώνω....

Επεξ/σία από giorgos th.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Devastor είπε

@kostas_anes ναι το είδα και εγώ αύτο και μάλιστα το έχει και σαν σίγουρο τώρα δεν ξέρω.. αλλά είναι ΤΟΣΟ δύσκολο στην Corsair να βάλουνε ενα σωστό SPD?

Eιλικρινά δεν ξέρω. Την έπαθα πρώτος εγώ με το 2400MHz CL16 Micron A-die το οποίο έκανε κάτι 4200 CL17 και είχα μείνει μαλάκας, αλλά εν τέλη αποδείχθηκε Micron F-die. Νόμιζα πραγματικά ότι ήμουν η εξαίρεση, μάλλον είμαι ο κανόνας. 
Από τότε πρέπει να έχω βρει τουλάχιστον καμιά 60αριά Έλληνες που έχουν πάρει Corsair μνήμες με ότι να 'ναι SPD. Ένας από τους κυριότερους λόγους μάλιστα που δεν τις προτείνω πουθενά και σε κανένα. Ο δεύτερος λόγος είναι επειδή γενικά είναι τροχός της τύχης το τι θα πάρεις, μπορεί να σου τύχει κανά die το οποίο είναι προπολεμικό και έχει άθλια συμβατότητα με Ryzen (έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές). 

Ενώ G.Skill ρε παιδί μου στις Aegis ξέρεις ότι θα είναι AFR, στις Ripjaws V ΑFR και αν είσαι τυχερός CJR και στις Crucial πλέον παίζει μόνο το E-die από τα 3000MHz και πάνω. Σίγουρα πράγματα και με αποδεδειγμένη συμβατότητα. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kostas_anes said:

Eιλικρινά δεν ξέρω. Την έπαθα πρώτος εγώ με το 2400MHz CL16 Micron A-die το οποίο έκανε κάτι 4200 CL17 και είχα μείνει μαλάκας, αλλά εν τέλη αποδείχθηκε Micron F-die. Νόμιζα πραγματικά ότι ήμουν η εξαίρεση, μάλλον είμαι ο κανόνας. 
Από τότε πρέπει να έχω βρει τουλάχιστον καμιά 60αριά Έλληνες που έχουν πάρει Corsair μνήμες με ότι να 'ναι SPD. Ένας από τους κυριότερους λόγους μάλιστα που δεν τις προτείνω πουθενά και σε κανένα. Ο δεύτερος λόγος είναι επειδή γενικά είναι τροχός της τύχης το τι θα πάρεις, μπορεί να σου τύχει κανά die το οποίο είναι προπολεμικό και έχει άθλια συμβατότητα με Ryzen (έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές). 

Ενώ G.Skill ρε παιδί μου στις Aegis ξέρεις ότι θα είναι AFR, στις Ripjaws V ΑFR και αν είσαι τυχερός CJR και στις Crucial πλέον παίζει μόνο το E-die από τα 3000MHz και πάνω. Σίγουρα πράγματα και με αποδεδειγμένη συμβατότητα. 

Είχανε περάσει απο τα χέρια μου κάτι RipJaws V 3200 CL16 τα οποία ήτανε Samsung D-Die, δεν κουνιόντουσαν μία και πάλι καλά που το XMP έτρεχε κανονικά δηλαδή. Εγώ προσωπικά σε όλους προτείνω με κλειστά τα μάτια Crucial που είναι σίγουρο το E-Die σε αρκετά καλή τιμή

Y.Γ: Μιλώντας για e-die υπάρχουνε ακόμα αυτές οι 3200 που τρέχεις 3533 cl14 σε Ryzen 1400?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...