Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Είχανε περάσει απο τα χέρια μου κάτι RipJaws V 3200 CL16 τα οποία ήτανε Samsung D-Die, δεν κουνιόντουσαν μία και πάλι καλά που το XMP έτρεχε κανονικά δηλαδή. Εγώ προσωπικά σε όλους προτείνω με κλειστά τα μάτια Crucial που είναι σίγουρο το E-Die σε αρκετά καλή τιμή

Y.Γ: Μιλώντας για e-die υπάρχουνε ακόμα αυτές οι 3200 που τρέχεις 3533 cl14 σε Ryzen 1400?

Έλα ρε, πόσο παλιό πρέπει να ήταν το κιτ; Θυμάμαι ότι στα αρχικά είχανε D-die και μπορεί και A-die (Samsung), μετά άλλαξαν φουλ σε Hynix. 
Περί e-die ξαναλέω, ότι crucial βρεις από τα 3000MHz+ είναι σίγουρα e-die. Και όλα τα e-die κάνουνε τα ίδια νούμερα με τα ίδια timings ως επί το πλείστον (όσον αφορά νορμαλ χρήση). Η διαφορά στο binning φαίνεται μετά τα 4600MHz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, kostas_anes said:

Έλα ρε, πόσο παλιό πρέπει να ήταν το κιτ; Θυμάμαι ότι στα αρχικά είχανε D-die και μπορεί και A-die (Samsung), μετά άλλαξαν φουλ σε Hynix. 
Περί e-die ξαναλέω, ότι crucial βρεις από τα 3000MHz+ είναι σίγουρα e-die. Και όλα τα e-die κάνουνε τα ίδια νούμερα με τα ίδια timings ως επί το πλείστον (όσον αφορά νορμαλ χρήση). Η διαφορά στο binning φαίνεται μετά τα 4600MHz. 

Παίζει να ήτανε ξεχασμένο στην αποθήκη του καταστήματος τι να πώ, πάντως μιλάμε για 2020 ότι το αγόρασα το συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Devastor είπε

Είχανε περάσει απο τα χέρια μου κάτι RipJaws V 3200 CL16 τα οποία ήτανε Samsung D-Die, δεν κουνιόντουσαν μία και πάλι καλά που το XMP έτρεχε κανονικά δηλαδή.

Δεν κουνιότανε γιατί ήταν dual rank και ήθελαν βαρβάτο IMC.

Σε Zen+ πάντως κάνουν 3200 14-15-14 με tRFC=250

  

9 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Έλα ρε, πόσο παλιό πρέπει να ήταν το κιτ; Θυμάμαι ότι στα αρχικά είχανε D-die και μπορεί και A-die (Samsung), μετά άλλαξαν φουλ σε Hynix. 

 

9 ώρες πριν, Devastor είπε

Παίζει να ήτανε ξεχασμένο στην αποθήκη του καταστήματος τι να πώ, πάντως μιλάμε για 2020 ότι το αγόρασα το συγκεκριμένο

Δεν ήταν θέμα στοκ ή παλιού κιτ. Είναι άλλο μοντέλο.

Είναι τα GVK vs GVKB.

16-16-16 με D-Die DR τα πρώτα 16-18-18 με Hynix τα δεύτερα.

Επειδή τα είχα τα GVK μια χαρά κιτ ήταν, λόγω dual rank και σφικτών timings έβγαζαν πολύ καλά νούμερα σε SOTTR, κτλ κτλ.

Απλά ως Samsung έχουν θέλουν καλή ψύξη που δεν την είχαν από τις χάλια ψύκτρες.

9 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Περί e-die ξαναλέω, ότι crucial βρεις από τα 3000MHz+ είναι σίγουρα e-die. Και όλα τα e-die κάνουνε τα ίδια νούμερα με τα ίδια timings ως επί το πλείστον (όσον αφορά νορμαλ χρήση). Η διαφορά στο binning φαίνεται μετά τα 4600MHz. 

Ως επι το πλείστον όπως είπες καθώς σε tRCDRD τα πολύ καλά κιτς κάνουν 3733/3800 με 18 ενώ κάποια μάπα θέλουν 20.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Περί e-die ξαναλέω, ότι crucial βρεις από τα 3000MHz+ είναι σίγουρα e-die.

Η Micron έχει επαναφέρει τα Rev.B, κυρίως στο high end. Όλα τα 2x16 Ballistix MAX είναι single rank 16Gbit Rev. B, και όχι dual Rev.E.

https://www.crucial.com/memory/ddr4/blm2k16g40c18u4b

https://www.crucial.com/memory/ddr4/blm2k16g44c19u4b

Εδώ ο φίλος μας δείχνει και λίγο το πάχος των ic.

 

 

Εδώ λίγο ανούσιο OC.

https://abload.de/image.php?img=380016-16-17-1710000124j6f.png

 

Επίσης ετοιμάζει κιτάκια με xmp 5100+, μπορείς να τα δεις σε πολλά qvl καινούργιων μητρικών, οπού τα 2x8 είναι τα γνωστά Rev.E ενώ τα 2x16 είναι single rank 16Gbit Rev B.

Αυτή τη στιγμή είναι πολύ επίκαιρες οι ψηλές συχνότητες (οι 4000 apu δείχνει να κάνουν τουλάχιστον 4533 1:1). Τα SS γενικώς δεν έχουν κανένα θέμα. Τα dual rank Rev.E δεν μπορούν τόσο καλά να ακολουθήσουν. Τα single rank 16Gbit Rev B είναι αρκετά light προς τον imc, και efficient ως προς το Voltage που χρειάζονται. Τα χαρακτηριστικά τους βέβαια ως προς το OC είναι τελείως διαφορετικά με τα Rev.E 


 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ως επι το πλείστον όπως είπες καθώς σε tRCDRD τα πολύ καλά κιτς κάνουν 3733/3800 με 18 ενώ κάποια μάπα θέλουν 20.

To tRCDRD ειναι κυριολεκτικα τυχη FYI. Εχω κιτακι που κλοκαρει ψηλοτερα σε max OC απο οτι ενα αλλο, ομως εχει ψηλοτερο tRCDRD στις ιδιες συχνοτητες.

 

32 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Η Micron έχει επαναφέρει τα Rev.B, κυρίως στο high end. Όλα τα 2x16 Ballistix MAX είναι single rank 16Gbit Rev. B, και όχι dual Rev.E.

https://www.crucial.com/memory/ddr4/blm2k16g40c18u4b

https://www.crucial.com/memory/ddr4/blm2k16g44c19u4b

Εδώ ο φίλος μας δείχνει και λίγο το πάχος των ic.

Περι B-die, ριχνω ενα doubt. Το Micron B-die που ξερω εγω ειναι στα 20nm (η φωτο που εχεις λινκαρει παρακατω ειναι στα 17nm) και δεν φημιζονται για τα καλα OC τους. Αν θυμαμαι καλα θελανε και αρκετη ταση για να πιασουνε 3466-3600 και πολλες φορες δεν τα πιανανε. 

Μαλλον διαβαζει κατι λαθος το Thaiphoon και ειναι νεο die. Μου φαινεται περιεργο απλως να αντικαταστησανε το b-die και να μην βγαλουν νεα σειρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Περι B-die, ριχνω ενα doubt. Το Micron B-die που ξερω εγω ειναι στα 20nm (η φωτο που εχεις λινκαρει παρακατω ειναι στα 17nm) και δεν φημιζονται για τα καλα OC τους. Αν θυμαμαι καλα θελανε και αρκετη ταση για να πιασουνε 3466-3600 και πολλες φορες δεν τα πιανανε. 

Μαλλον διαβαζει κατι λαθος το Thaiphoon και ειναι νεο die. Μου φαινεται περιεργο απλως να αντικαταστησανε το b-die και να μην βγαλουν νεα σειρα. 

Μια χαρά τα διαβάζει το Thaiphoon.

Τα νέα Micron B-Die είναι 17nm και είναι 16Gbit που σημαίνει ότι τα single rank είναι 16GB/DIMM και τα dual rank 32GB/DIMM.

Εδώ ένα dual rank.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Περι B-die, ριχνω ενα doubt.

Ότι σου έγραψα είναι δεδομένο, έχουν πάρει αρκετοί πια τα MAX και τα έχουν λύσει.

Ότι μιλάμε για νέες/βελτιωμένες version των B, αυτό εννοείται.

Εδώ από qvl της msi

Crucial BLM16G40C18U4B.M8FB1 2666MHz 4000MHz 4000 MHz Micron B 1.35v SINGLE 16 GB √ | 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, giorgos th. είπε

το εχει καπου εδω?

taiphoon.jpg

Αυτό παιδιά νομίζω σωστά το διαβάζει το burner.

Με τη μόνη διαφορά ότι συνήθως η Corsair ψωνίζει της Micron τα Spectek (μάρκα της Micron με bins τα οποία δεν πληρούν τα minimum ώστε να μπουν στις ballistix). Συνήθως πωλούνται φθηνά ως OEM ή τα αγοράζει η Corsair.

CORSAIR CMK16GX4M2D3600C18 ver3.31 16GB(8GB*2) SS Spectek 18-22-22-42 1.35V

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kkatzos o IMC μου εμένα μέχρι 3400 και πολύ είναι, παραπάνω οτιδήποτε τάση και να του βάλεις απλά δεν, επίσης 16-18-18-36 ήτανε το kit

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τελειώσει ακόμα να σου πω πως είναι 100%...

Πέρασαν καμιά 25αρια λούπες cinebench,το membench που κάνει το ryzen calc,3D κλπ κλπ...

Απλά θέλω να δω κατά πόσο παίζουν βάση του calc....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgos th. είπε

Δεν έχω τελειώσει ακόμα να σου πω πως είναι 100%...

Πέρασαν καμιά 25αρια λούπες cinebench,το membench που κάνει το ryzen calc,3D κλπ κλπ...

Απλά θέλω να δω κατά πόσο παίζουν βάση του calc....

Δεν είναι memory stressful αυτά. Prime95 θέλει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...