Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αν δεν το χρησιμοποιείς για δουλειά, είσαι καλά, εγώ πάντα το θέλω prime stable.

Το geardown δεν δουλεύει με περιττά νούμερα.

Μάλλον γέρασα γέροντα και ξεχνάω. 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eπειδή αναφέρθηκε πιο πριν η σχέση θερμοκρασίας-stability, από τα πειράματά μου έχω βρει πως για κάθε 30 βαθμούς που μειώνεις παίρνεις 100-150MHz στην ίδια τάση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leriban είπε

Καλησπέρα σας. Έχω έναν3700x σε μια b450 tomahawk max και αυτές τίς μνήμες G.SKILL TRIDENTZ SERIES DDR4 16GB 3600 MHZ F4-3600C16D-16GTZ. Μέσω του Ryzen calculator έκανα τις αλλαγές στο bios. Μετά από μερικές επανεκκινήσεις άνοιξε το pc. Και λέω όλα ωραία. Αλλά αλλά fclk είναι στο 1033 ενώ το είχα αλλάξει μέσα από το bios.

IMG_20200802_223032.jpg

Σου τα έχει γυρίσει όλα default,κάτι δεν άρεσε στη μητρική από αυτά που πειραξες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά φταίει η τάση. Το καινούργιο calculator τα έχει κάνει μαντάρα με τις τάσεις, προτείνει υπερβολικά αισιόδοξες χαμηλές τάσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Λογικά φταίει η τάση. Το καινούργιο calculator τα έχει κάνει μαντάρα με τις τάσεις, προτείνει υπερβολικά αισιόδοξες χαμηλές τάσεις..

Ίσως στα b-die που υπάρχουν πραγματικά άπειρα binning. Στα rev. e εγώ τρέχω σε δύο pc τα min που δίνει ο calculator σε τάση και phy με εξαίρεση το VDDP που τρέχει στα 0.7v μόνο στη μητρική με 2 ram slot, η 4 slot θέλει 0.8v.

11 λεπτά πριν, leriban είπε

Λέτε να είναι λίγα τα 1.37v; Το έκανα βήμα βήμα . Να δοκιμάσω με ποιο παλιό calculator; Τα pgm τα απενεργοποιω η τα αφήνω auto;

Εγώ ξεκινάω πάντα με μεγάλη τάση σε όλα και μετά τη ρίχνω κάθε λίγες μέρες μέχρι να βρω τη μικρότερη stable, στη συνέχεια ανεβάζω 0.01V και το αφήνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ίσως στα b-die που υπάρχουν πραγματικά άπειρα binning. Στα rev. e εγώ τρέχω σε δύο pc τα min που δίνει ο calculator σε τάση και phy με εξαίρεση το VDDP που τρέχει στα 0.7v μόνο στη μητρική με 2 ram slot, η 4 slot θέλει 0.8v.

Εγώ ξεκινάω πάντα με μεγάλη τάση σε όλα και μετά τη ρίχνω κάθε λίγες μέρες μέχρι να βρω τη μικρότερη stable, στη συνέχεια ανεβάζω 0.01V και το αφήνω.

Έχω αποθηκεύσει το προφίλ με τίς αλλαγές. Να δοκιμάσω με 1.39v. όταν κάνω επανεκκίνηση κάνει 3 μπιπ η μητρική και μετά από λίγο ξεκίνα κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, elpenor said:

Ίσως στα b-die που υπάρχουν πραγματικά άπειρα binning. Στα rev. e εγώ τρέχω σε δύο pc τα min που δίνει ο calculator σε τάση και phy με εξαίρεση το VDDP που τρέχει στα 0.7v μόνο στη μητρική με 2 ram slot, η 4 slot θέλει 0.8v.

Εγώ ξεκινάω πάντα με μεγάλη τάση σε όλα και μετά τη ρίχνω κάθε λίγες μέρες μέχρι να βρω τη μικρότερη stable, στη συνέχεια ανεβάζω 0.01V και το αφήνω.

Εγώ πάντως με Rev E (3000 cl15 kit) αν βάλω τις προτεινόμενες τάσεις σε Phy/VDIMM που δίνει το 1.7.3 το σύστημα γελάει μαζί μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, elpenor είπε

Ίσως στα b-die που υπάρχουν πραγματικά άπειρα binning. Στα rev. e εγώ τρέχω σε δύο pc τα min που δίνει ο calculator σε τάση και phy με εξαίρεση το VDDP που τρέχει στα 0.7v μόνο στη μητρική με 2 ram slot, η 4 slot θέλει 0.8v.

Μάλλον μιλάς για το calc <=1.7.0

Γιατί στις τελευταίες εκδόσεις στα rev E. έχουν κατεβάσει το Vdimm κατά 0.05V και τα min δουλεύουν σε ελάχιστους.

και το ίδιο ισχύει και για τα B-Die από ότι βλέπω:

8 ώρες πριν, leriban είπε

Λέτε να είναι λίγα τα 1.37v; Το έκανα βήμα βήμα . Να δοκιμάσω με ποιο παλιό calculator; Τα pgm τα απενεργοποιω η τα αφήνω auto;


Για σφικτά 3600 C14;;; Εννοείται είναι λίγα. Εδώ παίζει ούτε τα καλύτερα B-Die bins (3600C15 / 4000C17, κτλ) να μην τα έχουν με 1.37.

Βάζεις 1.4V και βλέπεις πως πάει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@malakudiΓια μένα ο συνδυασμός unrealistic load + all core/fixed voltage είναι το θέμα, μιας και δεν ξέρουμε καθόλου τι ρεύμα είναι safe. To τι ρεύμα βλέπουμε με pbo δεν έχει καμία σχέση. 
Αν τρέξεις όμως prime (πάντα μιλάω με avx) με settings που δεν βγάζουν limits (όχι all core δλδ) το unrealistic load που έχει δεν αποτελεί κάποια ιδιαίτερη ανησυχία.

@leribanΣτόχο πρέπει να βάλεις 3733/3800. Γιατί ψάχνεσαι με 3600c14;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, leriban είπε

οντως με την εκδοση 1.7.0 εχει εντελως διαφορετικα ρευματα. τα power down mode- gear down mode-bgs-bgs alt τα βαζω οπως δειχνει στο calculator?

rc.png

Τα bgs/ bgs alt στη περίπτωση μου κ στο auto πάνε όπως πρέπει . Άλλαξε τα όμως να είσαι σίγουρος

Στο power down οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις disable

 

Στο gear down ότι κ να λέει το calc δοκιμασε πρώτα με enable. Αν δουλεύουν όλα οκ μετά δοκίμασε να το κάνεις disable . Δεν μπορούν όλα τα Κιτ κ όλες οι μητρικές να το γυρισουν disable 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και με 1.4v παλι η συχνοτητα ειναι στο 1033.  1.41v δεν ανοιγει καν. το xmp το εχω ενεργοποιημενο η οχι? στα 3800 θελει λιγοτερο ρευμα?με command rate 1 η επιλογή power down mode γκριζαρει σαν επιλογή και δεν μπορώ να το αλλαξω

rc1.png

Επεξ/σία από leriban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, leriban είπε

και με 1.4v παλι η συχνοτητα ειναι στο 1033.  1.41v δεν ανοιγει καν. το xmp το εχω ενεργοποιημενο η οχι? στα 3800 θελει λιγοτερο ρευμα?με command rate 1 η επιλογή power down mode γκριζαρει σαν επιλογή και δεν μπορώ να το αλλαξω

rc1.png

Το xmp νομίζω δεν έχει σημασία αν είναι on ή off αν εσύ περάσεις χειροκίνητα ρυθμίσεις από πανω. Καλύτερα off μην επηρεάζει καμία ρύθμιση μου μένει στο auto (λέμε τώρα) 

 

Η επιλογή gear down γκριζαρει όχι power down.  Το gear down θεώρησε το έως cr 1,5 T. 

3800 / 16cl θέλει μάλλον περισσότερο ρεύμα ή το ίδιο με 3600 / 16 cl αλλά λιγότερο ρεύμα από το 3600 / 14 cl 

 

Και εσύ μη πας κατευθείαν 3800 fast ξεκίνησε με 3800 safe . Είναι πιθανό να μη μπορεί να πιάσει το if 1900 (silicon lottery) οπότε εκεί πας για 3733

Πάντα το fclk το ορίζουμε χειροκίνητα στο μισό της ονομαστικής συχνότητας (πχ 1900 για 3800). Αυτό σου γυρνάει σε 1033 ή τη μνήμη ? Ότι κ να σου γυρνάει κάτι δε περνει κ σου το γυρνάει ο imc αυτόματα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...