Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι ακόμα . Το fast boot στις ram το γυρνάς σε  disable για να μπορέσει να κάνει σωστά το training στις ram. Υπάρχει κ μια ακόμα ρύθμιση που ορίζει την αναλογία του memory controller με τις ram . Οι επιλογές είναι 1:1 και 2:1 . Το βάζεις καρφωτα 1:1.  

 

Εγώ δε χρειάστηκε να το πειραξω ποτέ πάντα στο auto το είχα αλλά μόνο εκεί πάει το μυαλό μου . 

 

Για να δοκιμασεις αυτή τη ρυθμιση άσε τα 3800 προς το παρόν δοκίμασε πχ 3600 να δεις αν σου γυρνάει κ πάλι τα ρολόγια. Στα 3800 1:1 μπορεί να μη πιάνει έτσι κι αλλιώς ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περνάω πάλι από την αρχή και θα κάνω τις αλλαγές που μου είπες!

λοιπον με αυτες τις ρυθμισεις και με την αλλαγη που μου ειπες για το fast boot στις ram εβαλα 1,44v ανοιξε το fclk ηταν στο 1800 αλλα μετα απο δεκα δευτερα bsod. το βαζω 1.45 που ειχε σαν προτινομενο και μεχρι στιγμης δεν εχω φαει bsod.τωρα πρεπει να τεσταρω να δω αν ειναι stable. σωστα?

rc2.png

Μου έβγαλε bsod  και έγραφε win32kbase.sys το γκουγκλαρα  και εκτέλεσα την εντολή SFC /scannow και βρήκε λάθη τα οποία διόρθωσε.

ακομα ενα bsod IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL δεν ξερω αν ολα αυτα εχουν σχεση με τις αλλαγες που εκανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leriban είπε

Τα περνάω πάλι από την αρχή και θα κάνω τις αλλαγές που μου είπες!

λοιπον με αυτες τις ρυθμισεις και με την αλλαγη που μου ειπες για το fast boot στις ram εβαλα 1,44v ανοιξε το fclk ηταν στο 1800 αλλα μετα απο δεκα δευτερα bsod. το βαζω 1.45 που ειχε σαν προτινομενο και μεχρι στιγμης δεν εχω φαει bsod.τωρα πρεπει να τεσταρω να δω αν ειναι stable. σωστα?

rc2.png

Μου έβγαλε bsod  και έγραφε win32kbase.sys το γκουγκλαρα  και εκτέλεσα την εντολή SFC /scannow και βρήκε λάθη τα οποία διόρθωσε.

ακομα ενα bsod IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL δεν ξερω αν ολα αυτα εχουν σχεση με τις αλλαγες που εκανα

Βάλε 1.46 και δοκιμάζεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια , διαβασα μερικες σελιδες σε αυτο το thread και ειπα να μοιραστω μαζι σας τα δικα μου σκορ , εχω το συτημα απο τελη Αυγουστου και τρεχω απο τοτε 1900IF χωρις προβληματα και με τον καιρο κατεβαζω κι αλλο timings. 
Η πρωτη φωτο ειναι με PBO στον Cpu και με settings απο το 1.7.3 του Dram calc που ειναι και το 24/7 μου.

Η δευτερη ειναι με All Core oc στον Cpu ( 43.75 x 101.1 ) και timings απο παλιοτερο ver του calculator.
Εχω κανει και με 43.75 x 101.3 αλλα δεν ειχε καμμια διαφορα στο σκορ και ηταν unstable.
Προτασεις και συμβουλες δεκτες !!!! Θα βαλω το συστημα στην υπογραφη μου.

 

435248698_Annotation2020-05-15025531.jpg.4d4411905db1944c4f334ba8002f9702.jpg

record.jpg.1c6bcefedeef1fc8a4eae167e00a2ad3.jpg

 

Επεξ/σία από GiannhsAtenza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GiannhsAtenza είπε

Γεια σας παιδια , διαβασα μερικες σελιδες σε αυτο το thread και ειπα να μοιραστω μαζι σας τα δικα μου σκορ , εχω το συτημα απο τελη Αυγουστου και τρεχω απο τοτε 1900IF χωρις προβληματα και με τον καιρο κατεβαζω κι αλλο timings. 
Η πρωτη φωτο ειναι με PBO στον Cpu και με settings απο το 1.7.3 του Dram calc που ειναι και το 24/7 μου.

Η δευτερη ειναι με All Core oc στον Cpu ( 43.75 x 101.1 ) και timings απο παλιοτερο ver του calculator.
Εχω κανει και με 43.75 x 101.3 αλλα δεν ειχε καμμια διαφορα στο σκορ και ηταν unstable.
Προτασεις και συμβουλες δεκτες !!!! Θα βαλω το συστημα στην υπογραφη μου.

435248698_Annotation2020-05-15025531.jpg.4d4411905db1944c4f334ba8002f9702.jpg

record.jpg.1c6bcefedeef1fc8a4eae167e00a2ad3.jpg

Βάλε αναλυτικά τις ρυθμίσεις από ryzen master ή κ calc 

Πάντως πιανει if 1920 ! Δε το έχω ξαναδεί 

 

Πολύ δυνατό το latency 

1 ώρα πριν, leriban είπε

Τα περνάω πάλι από την αρχή και θα κάνω τις αλλαγές που μου είπες!

λοιπον με αυτες τις ρυθμισεις και με την αλλαγη που μου ειπες για το fast boot στις ram εβαλα 1,44v ανοιξε το fclk ηταν στο 1800 αλλα μετα απο δεκα δευτερα bsod. το βαζω 1.45 που ειχε σαν προτινομενο και μεχρι στιγμης δεν εχω φαει bsod.τωρα πρεπει να τεσταρω να δω αν ειναι stable. σωστα?

rc2.png

Μου έβγαλε bsod  και έγραφε win32kbase.sys το γκουγκλαρα  και εκτέλεσα την εντολή SFC /scannow και βρήκε λάθη τα οποία διόρθωσε.

ακομα ενα bsod IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL δεν ξερω αν ολα αυτα εχουν σχεση με τις αλλαγες που εκανα

Άσε τα 3600 βάλε 3800 (if 1900) safe μπας και παίξει αλλιώς βάλε 3733 safe (if 1866) και παίξε εκεί μπάλα . Cl 16 για αρχή 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2020 στις 8:58 ΠΜ, giorgos th. είπε

Λοιπόν η διαφορά των 5-6C βαθμών που σου γράφω ισχύει....

Το λάθος που έκανα τώρα που κοίταξα τα κιτάπια μου είναι πως οι 70C αυτοί είναι μεν σε small fft αλλά με avx off.....😥

Η αλήθεια είναι πως δεν με ψήνει να τρέξω avx on κι ας πάει 80+ μιας και δεν κάνει κιχ το σύστημα από άποψη cpu....

Οι μνήμες είναι το δύσκολο κομμάτι τώρα....

Δοκιμων συνεχεια....εδω με 1.38V περναει 6 λουπες TM5 v3...Το sottr ειναι στα 4300 απλα για σιγουρια...

3800_semifast.jpg

calc.jpg

sottr5.jpg

Σε τι clocks τρέχει η 2070 Super; Με την 2080 και 3900Χ βγάζω ελάχιστα παραπάνω (διαφέρει βέβαια και η version δε ξέρω αν επηρεάζει)

sottr_3900x_2080_more_oc_new.jpg.9c7fd42c3b84d1ff476018ca33c5296b.jpg

edit: τώρα είδα ότι με την 296 είχα 142 fps average. Με 292 δεν έχω κρατήσει σκορ.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

edit: τώρα είδα ότι με την 296 είχα 142 fps average. Με 292 δεν έχω κρατήσει σκορ.

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι οι εκδόσεις του SOTTR αλλά μάλλον οι εκδόσεις των drivers της Nvidia, εκδόσεις Windows και αν τρέχεις σαβούρα από πίσω καθώς είσαι μόλις 58% GPU bound.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι οι εκδόσεις του SOTTR αλλά μάλλον οι εκδόσεις των drivers της Nvidia, εκδόσεις Windows και αν τρέχεις σαβούρα από πίσω καθώς είσαι μόλις 58% GPU bound.

Δοκίμασα από το steam και έκανα roll back σε 292 και 296, τα ίδια fps βγάζει. Οπότε είναι ή τα νέα Windows (2004) ή το νέο AGESA (1.0.0.6) - αυτά διαφέρουν από το πιο παλιό run.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Βάλε αναλυτικά τις ρυθμίσεις από ryzen master ή κ calc 

Πάντως πιανει if 1920 ! Δε το έχω ξαναδεί 

Πολύ δυνατό το latency 

 

 

Οριστε τα δικα μου settings , το μονο που δεν εχω κανει ειναι να δωσω τιμες στα trfc2 k trfc4 ( τα αφησα auto και δεν ασχοληθηκα να μαθω πως τα βρισκω σωστα με το calculator)

Το IF παει ως 1920-1925 αλλα 1933 που ειναι το επομενο βημα χωρις να κανω bclk oc δεν μπουταρει.
settings2.jpg.ee26172530ca2670d008f56734a158cb.jpg

Επεξ/σία από GiannhsAtenza
IF 1933
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, GiannhsAtenza είπε

Οριστα τα δικα μου settings , το μονο που δεν εχω κανει ειναι να δωσω τιμες στα trfc2 k trfc4 ( τα αφησα auto και δεν ασχοληθηκα να μαθω πως τα βρισκω σωστα με το calculator)settings2.jpg.ee26172530ca2670d008f56734a158cb.jpg

Τα trcfc2 κ 4 ακόμα κ να ήθελες δε νομίζω ότι μπορείς να τα αλλάξεις 

Μπόμπα είναι τα settings κ να θες να κατεβάσεις κάτι , δε νομίζω ότι θα έχει επίπτωση στις επιδόσεις.  Άμα σε τρώει για το απόλυτο δες για trcdwr / trp  για twrwr dd/sd και trdrd sd /dd . 

Εγώ με e dies κ προφανώς χειρότερα settings από εσένα συνολικά (3800 - cl16-19 rd) τα πρώτα τα πήγα στο 12, τα 2α στο 5 κ τα τελευταία στο 3. 

Δεν είδα διαφορά στο latency μόνο ελάχιστα στο read bandwidth

 

Για εμένα μην ασχοληθεις , μόνο δες όπως είσαι αν μπορείς να ρίξεις λιγο τη τάση 

 

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kkatzos είπε

Μάλλον μιλάς για το calc <=1.7.0

Γιατί στις τελευταίες εκδόσεις στα rev E. έχουν κατεβάσει το Vdimm κατά 0.05V και τα min δουλεύουν σε ελάχιστους.

και το ίδιο ισχύει και για τα B-Die από ότι βλέπω:

1.7.3 σε 3200 rev. e

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Συνεχίζουμε τις δοκιμές με την ραμ ως τώρα φτάσαμε εδώ  

ram3800tst111.JPG.f4a0729d563a404fe004d3f0e4541443.JPG

zentiming.JPG

Άκυρο έφαγα ένα RR :(  όταν διάβαζα σελίδα στο forum . Τα στρεσ τεστ τα πέρασε όλα χωρίς πρόβλημα. 

Είναι infinity fabric ή ram  ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...