Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά έβαζα 8Κ-98Κ με 3' timer αλλά δοκίμασα του buildzoid το 32Κ-256Κ με 1' timer και δίνει παραπάνω πόνο (πολύ ομως)

Και στις 2 περιπτώσεις το Run FFT In Place τσεκαρισμένο, αλλά σε 2600 ΔΕΝ θα έβαζα 256Κ γιατί περνάει την 16MB cache, μέχρι 200 καλά είναι

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εγώ προσωπικά έβαζα 8Κ-98Κ με 3' timer αλλά δοκίμασα του buildzoid το 32Κ-256Κ με 1' timer και δίνει παραπάνω πόνο (πολύ ομως)

Και στις 2 περιπτώσεις το Run FFT In Place τσεκαρισμένο, αλλά σε 2600 ΔΕΝ θα έβαζα 256Κ γιατί περνάει την 16MB cache, μέχρι 200 καλά είναι

Ωραίος! Και πόσο Memory to use;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2020 στις 11:47 ΠΜ, Xoroxronis είπε

Η Micron έχει επαναφέρει τα Rev.B, κυρίως στο high end. Όλα τα 2x16 Ballistix MAX είναι single rank 16Gbit Rev. B, και όχι dual Rev.E.

Just a heads-up.

Και τα απλά Ballistix 3600 32GB (2x16GB) κυκλοφορούν πια και με single rank 16Gbit Rev. B.

4Q6wKaj.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ultraex2003 said:

Ποτέ όμως το P95 δεν έβαζε σωστά FFT size για να τεστάρεις μόνο την Cache και όλη την cache? 

Max FFT size = ((L3_cache / threads) + ((L1_Data_Cache_per_core + L2_Cache_per_core) / threads per core)) / 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω [email protected]. Ναι ξέρω φλωριά τα 3.9 αλλά δεν σταθεροποιείται στα 4 με κάτω από 1.3V, οπότε στην ουσία έχω το boost clock σε all-core που είναι +225Mhz από το stock all-core. Έχει περάσει 3 ώρες P95 με τα settings που είπαμε παραπάνω αλλά βλέπω στο HWiNFO64 το VID του ενός πυρήνα να πηγαίνει στο 1.28V. Αυτό σημαίνει ότι ζητάει παραπάνω τάση; Στο SVI2 είναι μέχρι 1.272V κανονικά, όπως το έχω στο bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό σημαίνει ότι ζητάει παραπάνω τάση;

Ναι. Χωρίς απαραίτητα να σημαίνει ότι δε θα είναι σταθερός με το fixed Vcore που έχεις θέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τι λέει το VID στην Tomahawk, το SVI2 TFN θα κοιτάς, και εμένα στα 1.275 που θέλω για 4 τόσο λέει. 1.3 θέλω για 4.05 και είναι full safe, μη το φοβάσαι

Offset γιατί έχεις βάλει btw? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Devastor είπε

Offset γιατί έχεις βάλει btw? 

Γιατί θεωρητικά είναι καλύτερο από fixed voltage ακόμα και σε oc.

Κάνει μικρές αυξομειώσεις στη τάση ανάλογα με τη θερμοκρασία της CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, kkatzos said:

Γιατί θεωρητικά είναι καλύτερο από fixed voltage ακόμα και σε oc.

Κάνει μικρές αυξομειώσεις στη τάση ανάλογα με τη θερμοκρασία της CPU.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. εγώ ξέρω οτι απο την στιγμή που βάλείς ενα set voltage το μόνο που σου ρίχνει την τάση είναι το LLC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, yiannis1991 said:

Έβαλα offset γιατί μόνο με offset πέφτει η συχνότητα σε idle..

Πώς πεύτει η συχνότητα σε IDLE? απο την στιγμή που βάζεις στο BIOS ενα σταθερό clockspeed πώς πεύτει? Ούτε με CnQ ENABLED μου το κάνει εμένα αυτό

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Devastor είπε

Αυτό πρώτη φορά το ακούω. εγώ ξέρω οτι απο την στιγμή που βάλείς ενα set voltage το μόνο που σου ρίχνει την τάση είναι το LLC

Δεν έβαλε στατική τάση.

Έβαλε αρνητικό offset από ότι καταλαβαίνω. Οπότε σαν βάση έχει το Auto μείον το offset.

Στο Auto λοιπόν, ανάλογα με τη θερμοκρασία της CPU, υπάρχει μικρή (ελάχιστη θα έλεγα) αυξομείωση στην τάση,. Λογικότατο (θερμική αντίσταση, κτλ κτλ).

Στο BIOS π.χ. όταν η CPU είναι κρύα βλέπω 1.264V, όταν είναι πιο ζεστή πάει στο 1.272V. Stock και Auto.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...