Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

στην μητρική τα έχεις όλα auto?

μπα μάλλον για τον 3600 δεν πιάνει τόπο χδ

Ναι auto όλα εκτός από ρεύμα που το χω - 50 με offset στο βίος

και από κει και πέρα παίζω με το a tuning για  oc και ρύθμιση των φαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τάση θα πεύτει πάντα όταν βάλεις Auto στο clock γιατί το "Core Performance boost" είναι στο enabled. Η Χ470 Master SLI δεν είναι αυτή που είχε θέμα με τα NIKOS mosfets? τα οποία μετά απο κάποια θερμοκρασία και μετά έγραφαν 0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Devastor είπε

Η τάση θα πεύτει πάντα όταν βάλεις Auto στο clock γιατί το "Core Performance boost" είναι στο enabled. Η Χ470 Master SLI δεν είναι αυτή που είχε θέμα με τα NIKOS mosfets? τα οποία μετά απο κάποια θερμοκρασία και μετά έγραφαν 0?

Όταν ανεβάζω συχνότητα πχ 4000 /4100 με το a tuning από ότι βλεπω βγαινει εκτός το performance boost δεν πάει πάραπανω παίζω σταθερα

Από κει και πέρα στα idle πέφτει και η συχνότητα και το ρευμα 

Τώρα όσο αφορά τα mosfet βλέπω θερμοκρασιες κανονονικα όταν φορτώνω συχνότητες δεν βλέπω να μηδενιζουν

 

 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Devastor είπε

Το είδα απο εδώ και στο λέω, καλύτερα ρολόγια δεν θα ποιάσεις με PBO όμως?

Μπορεί με κάποιο update να λύθηκε το θέμα!!

Με manual  oc έχω βγάλει καλύτερα σκορακια κατά καιρούς!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μαγκες. Νομιζω καταφερα κατι παρα πολυ καλο στην προσπαθεια μου να μειωσω τις θερμοκρασιες του Ryzen 5 3600 μου. Τα τεστ εγιναν με Cinebench R20 και Prime95 και μετρηθηκαν με HWMonitor. Οριστε το rig και τα αποτελεσματα μου!

 

MOBO: MSI X570 MPG Gaming Plus

CPU: Ryzen 5 3600

Cooler: Cyrorig H7 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings (PBO OFF)

- Temp: 75-80c (idle 55-65)

- Clocks: 4Ghz

- Volt: 1.27-1.3 (AUTO)

- Score: 3400

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings (PBO ON)

- Temp: 77-85c (idle 55-65)

- Clocks: 4Ghz

- Volt:  1.3 (AUTO)

- Score: 3423

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings + Game Boost 

- Temp: 90-99c

- Clocks: 4.2Ghz

- Volt: 1.3 (AUTO)

- Score: 3525

---------------------------------------------------------------------------------------

Custom (4Ghz - Volt: Offset -0.075 - PBO OFF) (WINNER)

- Temp: 55-68c (idle 35-45)

- Clocks: 4Ghz (locked at 4ghz)

- Volt: 1.069

- Score: 3403

---------------------------------------------------------------------------------------

Δεν ξερω εαν υπηρξε inaccuracy στα αποτελεσματα και καταφερα τοση μειωση της θερμοκρασιας με τα ιδια αποτελεσματα, αλλα ειμαι ευχαριστημενος! Εαν εχετε καμια προταση για BIOS Tweaking η αλλαγες ελευθερα προτεινετε!

 

 

 

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, DionGR είπε

Καλησπερα μαγκες. Νομιζω καταφερα κατι παρα πολυ καλο στην προσπαθεια μου να μειωσω τις θερμοκρασιες του Ryzen 5 3600 μου. Τα τεστ εγιναν με Cinebench R20 και Prime95 και μετρηθηκαν με HWMonitor. Οριστε το rig και τα αποτελεσματα μου!

MOBO: MSI X570 MPG Gaming Plus

CPU: Ryzen 5 3600

Cooler: Cyrorig H7 

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings (PBO OFF)

- Temp: 75-80c (idle 55-65)

- Clocks: 4Ghz

- Volt: 1.27-1.3 (AUTO)

- Score: 3400

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings (PBO ON)

- Temp: 77-85c (idle 55-65)

- Clocks: 4Ghz

- Volt:  1.3 (AUTO)

- Score: 3423

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings + Game Boost 

- Temp: 90-99c

- Clocks: 4.2Ghz

- Volt: 1.3 (AUTO)

- Score: 3525

---------------------------------------------------------------------------------------

Custom (4Ghz - Volt: Offset -0.075 - PBO OFF) (WINNER)

- Temp: 55-68c (idle 35-45)

- Clocks: 4Ghz (locked at 4ghz)

- Volt: 1.069

- Score: 3403

---------------------------------------------------------------------------------------

Δεν ξερω εαν υπηρξε inaccuracy στα αποτελεσματα και καταφερα τοση μειωση της θερμοκρασιας με τα ιδια αποτελεσματα, αλλα ειμαι ευχαριστημενος! Εαν εχετε καμια προταση για BIOS Tweaking η αλλαγες ελευθερα προτεινετε!

με τι priority έτρεχε το cinebench? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λέτε να κλείσω το CnQ; Δεν έχει διαφορά και να τρέχει συνέχεια full συχνότητα; Έτσι και αλλιώς τάση τρέχει συνέχεια τέρμα, φαντάζομαι δεν θα πάθει κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

με τι priority έτρεχε το cinebench? 

Δεν το ειχα πειραξει.

 

Δεν εχω ξανακανει τοσο εντονο CPU Benchmarking στην ζωη μου, μιας και ερχομαι απο Intel i5 6600k οπου τα πραγματα ηταν πιο μπαμ-μπαμ και απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DionGR είπε

Δεν το ειχα πειραξει.

Δεν εχω ξανακανει τοσο εντονο CPU Benchmarking στην ζωη μου, μιας και ερχομαι απο Intel i5 6600k οπου τα πραγματα ηταν πιο μπαμ-μπαμ και απλα.

σιγά το έντονο 😂 εγώ τον τρέχω 1.25v 4.3ghz all core κιχ δεν κάνει σε τέτοια bench μαξ 70αρι δείχνει κ σκορ κοντά στα 3900 δεν θυμάμαι ακριβώς η σχεδόν 4.000 κάπου υπάρχουν τα screen στο νήμα με το c20 (μην ξεχνάμε ότι το δωμάτιο μέσα βράζει δεν έχω ac μόνο ανεμιστήρα) 

33 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δηλαδή λέτε να κλείσω το CnQ; Δεν έχει διαφορά και να τρέχει συνέχεια full συχνότητα; Έτσι και αλλιώς τάση τρέχει συνέχεια τέρμα, φαντάζομαι δεν θα πάθει κάτι..

με fixed all core δεν δουλεύει κιόλας το cnq γιατί θεωρητικά κατεβάζει ρολόγια /βολτ για να πέσουν τα φαν σε χαμηλές στροφές.. εγώ παρατηρώ ότι αν δεν τρέχει τίποτα που να τρώει πόρους από cpu η θερμοκρασία είναι χαμηλή (38-40) τα idle watt είναι αν θυμάμαι 31 ή 37

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yiannis1991 said:

Δηλαδή λέτε να κλείσω το CnQ; Δεν έχει διαφορά και να τρέχει συνέχεια full συχνότητα; Έτσι και αλλιώς τάση τρέχει συνέχεια τέρμα, φαντάζομαι δεν θα πάθει κάτι..

Δεν έχει σημασία το clock/voltage, αυτό που σε νοιάζει είναι το Current και το Effective clock, επίσης. Στα 4.05 που είμαι με 1.3v όταν δεν κάνω τίποτα η κατανάλωση είναι στα 25W, με discord και 4 tabs edge στο backgroundimage.png.e656861f1f5d57d0555054e3a6f80a9d.png

 

@DionGR υπάρχουνε αρκετά topics οτι οι ψύχτρες της Cryorig δεν κάνουνε καλή επαφή με τα Ζεν2, επίσης το HWMonitor δεν κάνει για AMD, δοκίμασε HWInfo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν έχει σημασία το clock/voltage, αυτό που σε νοιάζει είναι το Current και το Effective clock, επίσης. Στα 4.05 που είμαι με 1.3v όταν δεν κάνω τίποτα η κατανάλωση είναι στα 25W, με discord και 4 tabs edge στο backgroundimage.png.e656861f1f5d57d0555054e3a6f80a9d.png

@DionGR υπάρχουνε αρκετά topics οτι οι ψύχτρες της Cryorig δεν κάνουνε καλή επαφή με τα Ζεν2, επίσης το HWMonitor δεν κάνει για AMD, δοκίμασε HWInfo

Δηλαδή το 1.3V είναι safe για 24/7; Να δω μήπως σταθεροποιηθεί έτσι στα 4GHz..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, yiannis1991 said:

Δηλαδή το 1.3V είναι safe για 24/7; Να δω μήπως σταθεροποιηθεί έτσι στα 4GHz..

Θεωρητικά μέχρι 1.375 είναι το max safe voltage στα Ζεν+. Αλλά εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα πάνω απο 1.325, άσε που για 4.1 θέλω 1.375 το οποίο δεν λέει καθόλου. Ένας stock 2600X σε P95 έχει 1.3V κατανάλωση οπότε ναι είναι total safe

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Θεωρητικά μέχρι 1.375 είναι το max safe voltage στα Ζεν+. Αλλά εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα πάνω απο 1.325, άσε που για 4.1 θέλω 1.375 το οποίο δεν λέει καθόλου. Ένας stock 2600X σε P95 έχει 1.3V κατανάλωση οπότε ναι είναι total safe

Θα κοιταξω για την επαφη της Cryorig, αν και μου φαινεται αρκετα tight.

Επισης, θα κοιταξω το ΗWInfo. Οντως το 90-98 (εκτασε στο 95+ αρκετη ωρα) δεν φαινεται ρεαλιστικο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...