Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Devastor είπε

Θεωρητικά μέχρι 1.375 είναι το max safe voltage στα Ζεν+. Αλλά εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα πάνω απο 1.325, άσε που για 4.1 θέλω 1.375 το οποίο δεν λέει καθόλου. Ένας stock 2600X σε P95 έχει 1.3V κατανάλωση οπότε ναι είναι total safe

Σώπα ρε συ, ο 2600Χ stock δίνει 1.3 σε P95; Εμένα ο 2600 1.17 ή 1.15 δίνει. Λογικά λόγω του ανεβασμένου TDP που έχει ο Χ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

σιγά το έντονο 😂 εγώ τον τρέχω 1.25v 4.3ghz all core κιχ δεν κάνει σε τέτοια bench μαξ 70αρι δείχνει κ σκορ κοντά στα 3900 δεν θυμάμαι ακριβώς η σχεδόν 4.000 κάπου υπάρχουν τα screen στο νήμα με το c20 (μην ξεχνάμε ότι το δωμάτιο μέσα βράζει δεν έχω ac μόνο ανεμιστήρα) 

με fixed all core δεν δουλεύει κιόλας το cnq γιατί θεωρητικά κατεβάζει ρολόγια /βολτ για να πέσουν τα φαν σε χαμηλές στροφές.. εγώ παρατηρώ ότι αν δεν τρέχει τίποτα που να τρώει πόρους από cpu η θερμοκρασία είναι χαμηλή (38-40) τα idle watt είναι αν θυμάμαι 31 ή 37

Eβαλα τα ιδια settings και χτυπησε 3655, πως πετυχες 3900-4000; 

 

Ισως κανω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

realtime priority 

Nιωθω πως εχω κανει μλκια με τα memory speeds της RAM στο BIOS  ενω εφτιαχνα το infinity fabric, γιατι το HWinfo μου βγαζει οτι τρεχει στα μισα.

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DionGR είπε

Nιωθω πως εχω κανει μλκια με τα memory speeds της RAM στο BIOS  ενω εφτιαχνα το infinity fabric, γιατι το HWinfo μου βγαζει οτι τρεχει στα μισα.

Όταν λες μισά? ανέβασε φωτογραφία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Όταν λες μισά? ανέβασε φωτογραφία 

Τιποτα, το βρηκα στο google, μερικα metrics γραφουν τα μισα mhz απ' οτι τρεχει η RAM αρα ολα καλα.

Στο realtime priority Cinebench R20 το συστημα κρασαρει, ενω μπορω να τρεξω σε ολα τα υπολοιπα χωρις θεμα + prime95 αρκετη ωρα. ( 4.3ghz // 1.25v // PBO Auto)

RAM Settings: A-XMP ON, 3200Mhz, FCLK 1600. 

 

Με εχει μπερδεψει αρκετα η κατασταση και δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο πραγμα να κανω. Εχω αποριες και επειτα απο μερες ερευνα στο Google/Youtube/Forums δεν εχω φτασει σε ενα προφανες συμπερασμα.

-Ποια ειναι τα must-have settings στο ΒΙΟS?

-Τι power plan να χρησιμοποιησω?

-Yπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κοιταξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

Σώπα ρε συ, ο 2600Χ stock δίνει 1.3 σε P95; Εμένα ο 2600 1.17 ή 1.15 δίνει. Λογικά λόγω του ανεβασμένου TDP που έχει ο Χ..

Stock έχει 128Watt κατανάλωση και 140Α TDC. Εμένα πάει λίγο παρακάτω σε φάση 1.08 δεν θυμάμαι και πολύ πάντως τα clocks πάνε 3.6 άμα τα αφήσω σε stock και Prime95. Γενικά δεν είναι το voltage που σκοτώνει το chip, είναι συνδυασμός voltage με Current

Υ.Γ: Watts * Volts = current

1 minute ago, DionGR said:

Τιποτα, το βρηκα στο google, μερικα metrics γραφουν τα μισα mhz απ' οτι τρεχει η RAM αρα ολα καλα.

Στο realtime priority Cinebench R20 το συστημα κρασαρει, ενω μπορω να τρεξω σε ολα τα υπολοιπα χωρις θεμα + prime95 αρκετη ωρα. ( 4.3ghz // 1.25v // PBO Auto)

RAM Settings: A-XMP ON, 3200Mhz, FCLK 1600. 

Με εχει μπερδεψει αρκετα η κατασταση και δεν ξερω ποιο ειναι το καλυτερο πραγμα να κανω. Εχω αποριες και επειτα απο μερες ερευνα στο Google/Youtube/Forums δεν εχω φτασει σε ενα προφανες συμπερασμα.

-Ποια ειναι τα must-have settings στο ΒΙΟS?

-Τι power plan να χρησιμοποιησω?

-Yπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κοιταξω?

Τι ακριβώς τρέχεις στο Prime95 ? Άμα βάζεις Blend είναι άκυρο μιάς και δεν τεστάρει AVX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Devastor είπε

Stock έχει 128Watt κατανάλωση και 140Α TDC. Εμένα πάει λίγο παρακάτω σε φάση 1.08 δεν θυμάμαι και πολύ πάντως τα clocks πάνε 3.6 άμα τα αφήσω σε stock και Prime95. Γενικά δεν είναι το voltage που σκοτώνει το chip, είναι συνδυασμός voltage με Current

Υ.Γ: Watts * Volts = current

Τι ακριβώς τρέχεις στο Prime95 ? Άμα βάζεις Blend είναι άκυρο μιάς και δεν τεστάρει AVX

Βlend. Τι να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DionGR είπε

Στο realtime priority Cinebench R20 το συστημα κρασαρει, ενω μπορω να τρεξω σε ολα τα υπολοιπα χωρις θεμα + prime95 αρκετη ωρα. ( 4.3ghz // 1.25v // PBO Auto)

Δεν κρασσάρει, έτσι φαίνεται. Απλά έχει μαύρη οθόνη αλλά τρέχει κανονικά από πίσω το bench. Περίμενε λίγο και θα βγάλει το αποτέλεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δεν κρασσάρει, έτσι φαίνεται. Απλά έχει μαύρη οθόνη αλλά τρέχει κανονικά από πίσω το bench. Περίμενε λίγο και θα βγάλει το αποτέλεσμα..

Δεν μπορω να κουνησω ποντικι η τιποτα, σαν να παγωνει το συστημα. Θα το δοκιμασω περιμένοντας, αλλα μοιαζει για κανονικο voltage crash, ακομα και αν επιβιωνει χαλαρα prime95 Large FTT, Blend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DionGR είπε

Δεν μπορω να κουνησω ποντικι η τιποτα, σαν να παγωνει το συστημα. Θα το δοκιμασω περιμένοντας, αλλα μοιαζει για κανονικο voltage crash, ακομα και αν επιβιωνει χαλαρα prime95 Large FTT, Blend.

Αν κρασσάρει το cinebench που είναι χαλαρό τότε δεν είσαι σταθερός. Αν τρέξεις p95 με τα settings του συνφορουμίτη παίζει να κρασσάρει αμέσως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν κρασσάρει το cinebench που είναι χαλαρό τότε δεν είσαι σταθερός. Αν τρέξεις p95 με τα settings του συνφορουμίτη παίζει να κρασσάρει αμέσως..

Δεν κρασαρε αλλα χτυπησε 94ρι (HWinfo temp) αμεσως οποτε το εκλεισα.

@Devastor

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...