Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DionGR είπε

Δεν κρασαρε αλλα χτυπησε 94ρι (HWinfo temp) αμεσως οποτε το εκλεισα.

@Devastor

Έχεις πρόβλημα με την τοποθέτηση της ψήκτρας ή την ποσότητα της πάστας τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Έχεις πρόβλημα με την τοποθέτηση της ψήκτρας ή την ποσότητα της πάστας τότε..

Σιγουρα; Τα διπλοτσεκαρα ολα και μου φαινονται κομπλε. Σε αυτα τα settings (και με HWInfo) δεν εχω δει πανω απο 75ρια σε full stress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DionGR είπε

Σιγουρα; Τα διπλοτσεκαρα ολα και μου φαινονται κομπλε. Σε αυτα τα settings (και με HWInfo) δεν εχω δει πανω απο 75ρια σε full stress.

Σε stock να χτυπάει 94 ο 3600 δεν γίνεται ούτε με την stock ψήκτρα του κουτιού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σε stock να χτυπάει 94 ο 3600 δεν γίνεται ούτε με την stock ψήκτρα του κουτιού..

Δεν το χτυπάει με κανένα άλλο τεστ η παιχνίδι όμως, μόνο με τα παραπάνω settings και απότομα. 

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Οι Cryorig δεν κάνουνε καλή επαφή με τα Zen2

Το έψαξα λίγο και κάπου έγραφε ότι εάν το σφίξω λίγο παραπάνω δεν θα έχει θεμα. Γενικά έχω πάρα πολύ ικανοποιητικά temps, μόνο με αυτά τα settings έφαγε τόσο overheat!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οτι σου crasharei στο cinebench που είναι AVX σημαίνει οτι δεν είσαι σταθερός, επίσης αν έβαλες απλά μια μπιλίτσα στο κέντρο του CPU πάλι δεν είσαι καλά γιατί το die δεν είναι στην μέση πλέον, όσο για την ψύχτρα οι Cryorig έχουνε κακό design για τα Ζεν2 για αυτό και ο κόσμος της αποφεύγει, μια Arctic 33/34 θα ήτανε μια χαρά για τον 3600 σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Πάντως οτι σου crasharei στο cinebench που είναι AVX σημαίνει οτι δεν είσαι σταθερός, επίσης αν έβαλες απλά μια μπιλίτσα στο κέντρο του CPU πάλι δεν είσαι καλά γιατί το die δεν είναι στην μέση πλέον, όσο για την ψύχτρα οι Cryorig έχουνε κακό design για τα Ζεν2 για αυτό και ο κόσμος της αποφεύγει, μια Arctic 33/34 θα ήτανε μια χαρά για τον 3600 σου

Moυ κρασαρει στο Cinebench R20 μονο οταν ειναι Real-Time Priority. Στα υπολοιπα ειναι μια χαρα.

 

Για το thermal paste application, βαζω οσο πρεπει ετσι ωστε να φτανει μεχρι τις ακρες και το εχω δοκιμασει παρα πολλες φορες.

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ή σου crasharei απο θερμοκρασίες η σου crasharei γιατί απλά δεν είσαι σταθερός, διάλεξε και πάρε.. και στις 2 περιπτώσεις δεν εισαι σταθερός

Ακολουθησα το tip του @yiannis1991 και παρα το freeze που τρωει ενω τρεχει το τεστ, οταν τελειωσε ξε-freezare και ολα καλα με score 3848, παντα με Realtime Priorirty @ 4.3ghz 1.25V + Ryzen High Performance Plan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα καλοκαίρι είναι και εγώ δεν γουστάρω να τρέχω Prime95 σε ενα δωμάτιο που είναι συνεχόμενα στους 30 βαθμούς. Αν θές να δείς σταθερότητα σε AVX δοκίμασε Αυτό εδώ

Άσε να κατεβάσει τα τεστ, επέλεξε CPU και οχι GPU και άστο να τρέξει.. θα πάρει κάπου στα 80'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρώει freeze, απλά σε real time παίρνει όλα τα resources του pc και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο μέχρι να τελειώσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Κοίτα καλοκαίρι είναι και εγώ δεν γουστάρω να τρέχω Prime95 σε ενα δωμάτιο που είναι συνεχόμενα στους 30 βαθμούς. Αν θές να δείς σταθερότητα σε AVX δοκίμασε Αυτό εδώ

Άσε να κατεβάσει τα τεστ, επέλεξε CPU και οχι GPU και άστο να τρέξει.. θα πάρει κάπου στα 80'

Δεν εχω θεμα γιατι εχω ΑC συνεχομενα στους 24 😅

 

Αυτο που μου κανει πραγματικα εντυπωση ειναι οτι οι θερμοκρασιες, οτιδηποτε και αν κανω (ακομα και premade prime95 settings) ειναι σταθεροτατες προς αριστες, ενω με τα δικα σου settings ανεβαινουν παρα πολυ αποτομα.

PS: Συγγνωμη εαν εχω πριξει, αλλα με τον intel i5 6600k το overclocking (και γενικα τα BIOS tweaks) και οι θερμοκρασιες ηταν... πολυ πιο απλα. Οι Ryzen θελουν ειδικη φροντιδα!

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DionGR είπε

Ακολουθησα το tip του @yiannis1991 και παρα το freeze που τρωει ενω τρεχει το τεστ, οταν τελειωσε ξε-freezare και ολα καλα με score 3848, παντα με Realtime Priorirty @ 4.3ghz 1.25V + Ryzen High Performance Plan.

Έχεις πετύχει κιόλας καλό κομμάτι λογικά 2020 batch οπότε δοκίμασε κιόλας μήπως σου σηκώσει το 4.3 με χαμηλότερο ρεύμα για αρχή βάλε 1.2v αν δεν δώσε σταδιακά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

Έχεις πετύχει κιόλας καλό κομμάτι λογικά 2020 batch οπότε δοκίμασε κιόλας μήπως σου σηκώσει το 4.3 με χαμηλότερο ρεύμα για αρχή βάλε 1.2v αν δεν δώσε σταδιακά 

Θα τα κοιταξω περαιτερω αυριο, ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. 

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Κοίτα καλοκαίρι είναι και εγώ δεν γουστάρω να τρέχω Prime95 σε ενα δωμάτιο που είναι συνεχόμενα στους 30 βαθμούς. Αν θές να δείς σταθερότητα σε AVX δοκίμασε Αυτό εδώ

Άσε να κατεβάσει τα τεστ, επέλεξε CPU και οχι GPU και άστο να τρέξει.. θα πάρει κάπου στα 80'

Oλα καλα, το εβγαλε σε 61' χωρις απολυτως κανενα θεμα σε θερμοκρασιες η freezing.

 

Παραμενω ομως με τα εξης ερωτηματα, εαν καποιος εχει τον χρονο (η ορεξη) να μου τα απαντησει.

-Ποια ειναι τα must-have settings στο ΒΙΟS?

-Τι power plan να χρησιμοποιησω?

-Yπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κοιταξω?

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...