Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Devastor είπε

Σίγουρα έχει 2020 κομμάτι, Όσο για τα settings κλπ κλπ έχεις δρόμο ακόμα, ψάξε τα forums εδώ να δείς

Δεν βρηκα κατι το ιδιαιτερο. Αυτη τη στιγμη ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ομως με:

Ryzen 5 3600 - 4.3Ghz @ 1.2V  (Passed prime95 + Cinebench R20)

RAM με A-XMP @ 3200Mhz με Infinity Fabric @ 1600Mhz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DionGR είπε

Δεν βρηκα κατι το ιδιαιτερο. Αυτη τη στιγμη ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ομως με:

Ryzen 5 3600 - 4.3Ghz @ 1.2V  (Passed prime95 + Cinebench R20)

RAM με A-XMP @ 3200Mhz με Infinity Fabric @ 1600Mhz

prime 95 +avx on? γιατί με pbo κάτι 90αρια έλεγες πράγμα περίεργο αν με 1.2 πιάνει all core 4.3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, DionGR said:

Δεν βρηκα κατι το ιδιαιτερο. Αυτη τη στιγμη ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ομως με:

Ryzen 5 3600 - 4.3Ghz @ 1.2V  (Passed prime95 + Cinebench R20)

RAM με A-XMP @ 3200Mhz με Infinity Fabric @ 1600Mhz

Αν δεν πέρασε Prime95 με τα settings μου δεν μετράει, πέρασες non avx instuction. Επίσης το Cinebench δεν θα το αποκαλούσα stress test, επίσης αν έψαξες αρκετά θα έβλεπες οτι οι Ryzen βλέπουνε αρκετό boost στα σκορ όταν ανεβαίνει η μνήμη

1 hour ago, LIGHT1NG said:

prime 95 +avx on? γιατί με pbo κάτι 90αρια έλεγες πράγμα περίεργο αν με 1.2 πιάνει all core 4.3...

Δεν νομίζω να πέρασε AVX αλλά δεν έχει στρεσσάρει τον IMC, και είναι γνωστό οτι όσο περισσότερο ανεβάζεις την RAM τόσο παραπάνω vCORE voltage θές 

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Devastor είπε

Αν δεν πέρασε Prime95 με τα settings μου δεν μετράει, πέρασες non avx instuction. Επίσης το Cinebench δεν θα το αποκαλούσα stress test, επίσης αν έψαξες αρκετά θα έβλεπες οτι οι Ryzen βλέπουνε αρκετό boost στα σκορ όταν ανεβαίνει η μνήμη

Δεν νομίζω να πέρασε AVX αλλά δεν έχει στρεσσάρει τον IMC, και είναι γνωστό οτι όσο περισσότερο ανεβάζεις την RAM τόσο παραπάνω vCORE voltage θές 

Θα ξαναδοκιμασω τα settings.

EDIT: Η θερμοκρασια φτανει στο 93 και μετα σταθεροποιειται. Δεν freezeare η crashαρε τιποτα, αλλα δεν θελω να τρεχω τον επεξεργαστη στα 90+ για πολυ ωρα. Στα 5 λεπτα περιπου 93 εφτασε, αν και ξερω πως δεν ειναι αρκετη ωρα για stress. Εχω ελέγξει τα παντα οσον αφορα thermal paste + mounting (κανει σιγουρα αριστη επαφη και η παστα εχει απλωθει τελεια) και fan speeds. Παρ' ολα αυτα, δεν εχω παρατηρησει αυξημενες θερμοκρασιες ουτε σε οποιοδηποτε αλλο benchmarking tool, gaming session η idle.

To Αida64 ειναι αρκετα καλο? Εκει φτανω μεχρι 75c μετα απο ωρα stressing.

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Devastor είπε

Προσωπικά για εμένα οχι, έχω πετύχει φορά που πέρασε 4 ώρες AIDA και πέταξε error στο 10λεπτο σε Prime95

Καταλαβα. Κοιτα, νομιζω στα 1.2V + 4.3Ghz, ενω επιβιωνει ολα τα stress (εκτος του δικου σου Prime95 λογω temps) νομιζω θα μου την βγαλει για gaming μονο που τον θελω. 

Πρεπει να πειραξω το SOC Voltage?

Το combo 1.2V + 4.3Ghz θεωρειται sillicon lottery?

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DionGR είπε

Καταλαβα. Κοιτα, νομιζω στα 1.2V + 4.3Ghz, ενω επιβιωνει ολα τα stress (εκτος του δικου σου Prime95 λογω temps) νομιζω θα μου την βγαλει για gaming μονο που τον θελω. 

Πρεπει να πειραξω το SOC Voltage?

Το combo 1.2V + 4.3Ghz θεωρειται sillicon lottery?

θεωρείται batch 2020 😂 είναι κάτι ενδιάμεσα τσιπ που είναι πολύ καλά binned ίσως τεστ 3600ΧΤ εμένα πχ 1.25v αλλά έχω κ τις ραμ στα 3800mhz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, DionGR said:

Καταλαβα. Κοιτα, νομιζω στα 1.2V + 4.3Ghz, ενω επιβιωνει ολα τα stress (εκτος του δικου σου Prime95 λογω temps) νομιζω θα μου την βγαλει για gaming μονο που τον θελω.

Το combo 1.2V + 4.3Ghz θεωρειται sillicon lottery?

Ανέβασε RAM και τα λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

θεωρείται batch 2020 😂 είναι κάτι ενδιάμεσα τσιπ που είναι πολύ καλά binned ίσως τεστ 3600ΧΤ εμένα πχ 1.25v αλλά έχω κ τις ραμ στα 3800mhz 

 

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Ανέβασε RAM και τα λέμε

Τωρα κανω δοκιμες με 1.1V @ 4.3Ghz.

 

Την RAM την αφηνω για οταν εχω τελειωσει με αυτη την ιστορια (CPU) ετσι ωστε να της δωσω την απαραιτητη προσοχη μιας και η διαδικασια ειναι... tedious.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, DionGR said:

Τωρα κανω δοκιμες με 1.1V @ 4.3Ghz.

Την RAM την αφηνω για οταν εχω τελειωσει με αυτη την ιστορια (CPU) ετσι ωστε να της δωσω την απαραιτητη προσοχη μιας και η διαδικασια ειναι... tedious.

Πρώτα κλολαρεις   μνήμη και μετά επεξεργαστή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω με το offset και μεχρι στιγμης με Offset  (Vcore: 1.2V με offset -0.05) και φαινεται stable με καλα temps.

Δεν θελω να εχω override μονο επειδη δεν θελω το συστημα μου να τρεχει στα 1.15V συνεχεια. Θελω να πηγαινει εκει μονο οταν χρειαζεται.

 

Ελπιζω να καταφερω να εχω stable system @ 1.15V + 4.3Ghz με offset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Το effective clock είναι 4.3 με τόσο χαμηλή τάση;

Εαν δεν ειμαι γελασμενος! Οριστε τα ΒΙOS settings, για να μην λεω και μπουρδες...

 

fe4nDlL.jpg

6wKYf0T.jpg

 

@Devastor Με τα δικα σου settings στο prime95 και το παραπανω BIOS setup καταφερα να το τρεξω κανα 15λεπτο χωρις θεμα και με ενα ΟΚish 85c απο 94ρια που χτυπαγε, ενω τα αλλα benchmarks με αρκετα χαμηλοτερες θερμοκρασιες (70-75c max). Θα το τρεξω περισσοτερη ωρα αλλη στιγμη για πιο ορθα αποτελεσματα, αλλα για την ωρα μου κανει που δεν ειναι instant crash.

 

Εαν κανενας εχει καμια προταση για tweaking σε κανενα απο τα παραπανω, ειμαι ανοιχτος σε ιδεες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DionGR είπε

Εαν δεν ειμαι γελασμενος! Οριστε τα ΒΙOS settings, για να μην λεω και μπουρδες...

fe4nDlL.jpg

6wKYf0T.jpg

@Devastor Με τα δικα σου settings στο prime95 και το παραπανω BIOS setup καταφερα να το τρεξω κανα 15λεπτο χωρις θεμα και με ενα ΟΚish 85c απο 94ρια που χτυπαγε, ενω τα αλλα benchmarks με αρκετα χαμηλοτερες θερμοκρασιες (70-75c max). Θα το τρεξω περισσοτερη ωρα αλλη στιγμη για πιο ορθα αποτελεσματα, αλλα για την ωρα μου κανει που δεν ειναι instant crash.

Εαν κανενας εχει καμια προταση για tweaking σε κανενα απο τα παραπανω, ειμαι ανοιχτος σε ιδεες!

Αν βγάζεις Blender benchmark, είσαι μια χαρά. 4300 στο 1,15V είναι πολύ καλό τσιπάκι.

https://opendata.blender.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...