Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Θέλει 2 ώρες το λιγότερο το p95. Απλά όταν τρέχει το p95 δες το effective clock στο hwinfo64 αν είναι 4.3 σε όλα τα threads..

4,300 effective σε ολα, θα το αφησω 2 ωρες οταν ειναι να βγω εξω η κατι τετοιο μιας και τωρα κανω διαφορα, και θα δοκιμασω πρωτα το blender (μιας και ειναι πιο ελαφρυ) οπως ειπε το/ο @malakudi

Επεξ/σία από DionGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είπα για το Blender και είπα οτι είναι σαν baseline test, άμα δεν βγάλει Prime95 δεν μπορεί κανείς να πεί οτι είναι σταθερό

Τα settings δεν είναι δικά μου,είναι του Buildzoid

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Εγώ είπα για το Blender και είπα οτι είναι σαν baseline test, άμα δεν βγάλει Prime95 δεν μπορεί κανείς να πεί οτι είναι σταθερό

Τα settings δεν είναι δικά μου,είναι του Buildzoid

Οπως ειπα, θα τα τρεξω και τα δυο οση ωρα χρειαστει. 

 

Εχεις καμια διορθωση για τα παραπανω BIOS settings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εγώ είπα για το Blender και είπα οτι είναι σαν baseline test, άμα δεν βγάλει Prime95 δεν μπορεί κανείς να πεί οτι είναι σταθερό

Τα settings δεν είναι δικά μου,είναι του Buildzoid

Αν περνάει Blender και HEVC encoding με Handbrake, για μένα είναι stable. Το prime95 είναι μη ρεαλιστικό σενάριο χρήσης, κανένα real world application δεν ζορίζει τόσο τον επεξεργαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Devastor είπε

Εγώ είπα για το Blender και είπα οτι είναι σαν baseline test, άμα δεν βγάλει Prime95 δεν μπορεί κανείς να πεί οτι είναι σταθερό

Τα settings δεν είναι δικά μου,είναι του Buildzoid

Δεν ειναι ρεαλιστικο το prime 95  σε small ffts.. Το 90% απο εμας δεν θα ζορισει ποτε τον cpu σε τετοια επιπεδα, προσωπικα δεν βλεπω το λογο. Αν εχεις το pc σταθερο στην καθημερινη σου χρηση, που ειναι το προβλημα να μην περναει ενα φανταστικο, οχι real world application test?οπως ειπε ο @malakudi παραπανω υπαρχουν πιο ρεαλιστικα τεστ. Ρε καντε με πρωθυπουργο για μια μερα... Θα το καταργησω αμεσως😁

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικα τεστ που εκανα απο την αρχη με Cinebench R20 - Realtime Priority στο συστημα μου με Ryzen 3600 // MSI MPG X570 Gaming Plus // Cryorig H7

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings  

Temp: 80c 

Clocks: 3.6 Ghz  >> 4.2 Ghz (Auto με αυτοματο boost, ΟΧΙ Gameboost) - 

Voltage: 1.350 (Auto) 

Score: 3571

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings @ 4.2Ghz 

Temp: 80 - 85 c 

Clocks: 4.200 Ghz (Locked)  

Voltage: 1.350 (Auto)

Score: 3772

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock @ 4.3Ghz

Temp: THROTTLE SHUTDOWN

Clocks: 4.300 Ghz (Locked) 

Voltage: 1.350 (Auto)

Score: THROTTLE SHUTDOWN

---------------------------------------------------------------------------------------

Stock Settings + Undervolt @ 4.2Ghz

Temp: 60c 

Clocks: 4.2Ghz (Locked) 

Voltage: 1.150 

Score: 3762

---------------------------------------------------------------------------------------

Undervolt @ 4.3Ghz 

Temp: 60-65 c 

Clocks: 4.300 Ghz (Locked) 

Voltage: 1.150

Score: 3849

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yiannis1991 said:

Το 12 error στο TM5 τι είναι;

Voltage, VDIMM voltage ή και τα resistances, αν τα έχεις όπως σου είπα τότε είναι voltage, error 2,12 είναι καθαρό voltage 

2 hours ago, niko13 said:

Δεν ειναι ρεαλιστικο το prime 95  σε small ffts.. Το 90% απο εμας δεν θα ζορισει ποτε τον cpu σε τετοια επιπεδα, προσωπικα δεν βλεπω το λογο. Αν εχεις το pc σταθερο στην καθημερινη σου χρηση, που ειναι το προβλημα να μην περναει ενα φανταστικο, οχι real world application test?οπως ειπε ο @malakudi παραπανω υπαρχουν πιο ρεαλιστικα τεστ. Ρε καντε με πρωθυπουργο για μια μερα... Θα το καταργησω αμεσως😁

Κύριε "Πρωθυπουργέ" πιστεύω έχετε ακουστά το Clock stretching, το Blender δεν θα crasharei αν έχεις clock stretching, Το Prime95 δεν δείχνει έλεος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Devastor είπε

Voltage, VDIMM voltage ή και τα resistances, αν τα έχεις όπως σου είπα τότε είναι voltage, error 2,12 είναι καθαρό voltage 

Με 1.36 είναι σταθερό στα 3200 (14-14-14-28-42 252 GD OFF) και αυτό το error το έβγαλε με 1.40 στα 3333 και μάλιστα με GD ON και χαλαρό tRFC στα 319. Τόσο πολύ voltage παραπάνω για 133 ΜΗz;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DionGR είπε

To Αida64 ειναι αρκετα καλο? Εκει φτανω μεχρι 75c μετα απο ωρα stressing.

Στο stress test του AIDA ενεργοποίησε μόνο FPU testing (όλο τα άλλα off) και γράψε θερμοκρασία που έπιασες.

Μη φρικάρεις από αυτό που θα δεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάποιο απο τα timings σου είναι πολυ σφιχτό https://imgur.com/a/wON9VIL

3 minutes ago, yiannis1991 said:

Με 1.36 είναι σταθερό στα 3200 (14-14-14-28-42 252 GD OFF) και αυτό το error το έβγαλε με 1.40 στα 3333 και μάλιστα με GD ON και χαλαρό tRFC στα 319. Τόσο πολύ voltage παραπάνω για 133 ΜΗz;;

 

1 minute ago, kkatzos said:

Στο stress test του AIDA ενεργοποίησε μόνο FPU testing (όλο τα άλλα off) και γράψε θερμοκρασία που έπιασες.

Μη φρικάρεις από αυτό που θα δεις. ;)

Ας πάρει και εναν πυροσβεστήρα καλού  κακού να έχει..🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...