Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Μάλλον έχεις πάρει τον Ζονκ γιατί απότι βλέπω το Heavy5opt της Anta έχει 16 test και το δικό σου έχει μόνο 6?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Config Name=Heavy5opt
Config Author=anta777
Cores=0
Tests=16
Time (%)=500
Cycles=20
Language=0
Test Sequence=4,1,6,1,12,2,0,5,1,7,1,13,2,0,8,1,9,1,14,2,0,10,1,11,1,15,2,0,3,2,0

Μιλάς για Ζεν2 έτσι? γιατι σε Ζεν+ το TRCDRD δίνει τα κέρατα του

Πολύ δύσκολο το rcd 14 σε zen+ όμως, και το GD OFF. Με 15 και ΟΝ τα περνάει αέρα όλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ο @akoinonitos δεν έχει καταφέρει 3600 σε 2700Χ με GDM off?

Καλά ναι δεν λέω ότι δεν γίνεται, αλλά είναι δύσκολο, πρέπει να σου κάτσει και καλός IMC. Εμένα για παράδειγμα περνάει ΤΜ5 με GD OFF αλλά p95 ποτέ ότι και να κάνω, ότι συνδυασμούς έχουμε πει εδώ. Αλλά δεν πειράζει και GD ON με την CPU στα 4GHz αυτά βγάζω. Με GD OFF το latency πάει στα 62.8-62.9 αλλά δεν είναι σταθερό..

aida64.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Steliosviper Φρέσκος ο 3800X; Ωραίο κομμάτι.

Μήπως τον έχεις με μεγάλο UV; Από αυτό που βλέπω ίσως έχεις λίγο clock stretching. Δοκίμασε 1 η 2 steps λιγότερο UV και δες αν βελτιώνονται οι επιδόσεις σου στο AIDA.

Για τα timings, αφού χρησιμοποιείς το calculator, πιο απλό είναι να βάλεις όλο το preset A0/B0, και να κατεβάσεις λιγάκι το trfc στα 155ns. Ίδιες επιδόσεις λιγότερο ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Devastor είπε

Μάλλον έχεις πάρει τον Ζονκ γιατί απότι βλέπω το Heavy5opt της Anta έχει 16 test και το δικό σου έχει μόνο 6?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Config Name=Heavy5opt
Config Author=anta777
Cores=0
Tests=16
Time (%)=500
Cycles=20
Language=0
Test Sequence=4,1,6,1,12,2,0,5,1,7,1,13,2,0,8,1,9,1,14,2,0,10,1,11,1,15,2,0,3,2,0

Μιλάς για Ζεν2 έτσι? γιατι σε Ζεν+ το TRCDRD δίνει τα κέρατα του

Πες μου λίγο υπάρχει κάποια διαφορά ουσιαστική μεταξύ heavy 20 κύκλους και extreme 3 κύκλοι (αλλάζει αυτό) εκτός από το πόσο διαφοροποιουνται χρονικα γιατί σε θέματα θερμοκρασιών δε βλέπω διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

@Steliosviper Φρέσκος ο 3800X; Ωραίο κομμάτι.

Μήπως τον έχεις με μεγάλο UV; Από αυτό που βλέπω ίσως έχεις λίγο clock stretching. Δοκίμασε 1 η 2 steps λιγότερο UV και δες αν βελτιώνονται οι επιδόσεις σου στο AIDA.

Για τα timings, αφού χρησιμοποιείς το calculator, πιο απλό είναι να βάλεις όλο το preset A0/B0, και να κατεβάσεις λιγάκι το trfc στα 155ns. Ίδιες επιδόσεις λιγότερο ρεύμα.

Ναι φρέσκος είναι 2 ημερών...😀 Σύμφωνα με το ClockTuner for Ryzen με UV -0.1 που τον έχω έχει τα 4200 με 1.25v. Θα δοκιμάσω -0.05 μήπως βελτιωθεί. 

Θα δοκιμάσω και preset A0/B0 👍🏻👍🏻👍🏻

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, ultraex2003 said:

Πες μου λίγο υπάρχει κάποια διαφορά ουσιαστική μεταξύ heavy 20 κύκλους και extreme 3 κύκλοι (αλλάζει αυτό) εκτός από το πόσο διαφοροποιουνται χρονικα γιατί σε θέματα θερμοκρασιών δε βλέπω διαφορες

Δεν ξέρω ποιο Heavy έχεις γιατί εμένα έχει 16 tests και απότι βλέπω απο τα configs τα tests είναι ίδια οι παράμετροι όμως αλλάζουνε 

55 minutes ago, Xoroxronis said:

@Steliosviper Φρέσκος ο 3800X; Ωραίο κομμάτι.

Μήπως τον έχεις με μεγάλο UV; Από αυτό που βλέπω ίσως έχεις λίγο clock stretching. Δοκίμασε 1 η 2 steps λιγότερο UV και δες αν βελτιώνονται οι επιδόσεις σου στο AIDA.

Για τα timings, αφού χρησιμοποιείς το calculator, πιο απλό είναι να βάλεις όλο το preset A0/B0, και να κατεβάσεις λιγάκι το trfc στα 155ns. Ίδιες επιδόσεις λιγότερο ρεύμα.

Ενδιαφέρον απο που το είδες το clock stretching στο AIDA? ρωτάω να δώ μήπως και εγώ έχω βάλει αρκετό UV 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν ξέρω ποιο Heavy έχεις γιατί εμένα έχει 16 tests και απότι βλέπω απο τα configs τα tests είναι ίδια οι παράμετροι όμως αλλάζουνε 

Ενδιαφέρον απο που το είδες το clock stretching στο AIDA? ρωτάω να δώ μήπως και εγώ έχω βάλει αρκετό UV 

bro !!!αστο δεν πειραζει το σβησα παιζω με το extrerme !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Σύμφωνα με το ClockTuner for Ryzen με UV -0.1 που τον έχω έχει τα 4200 με 1.25v. Θα δοκιμάσω -0.05 μήπως βελτιωθεί.

Με γεια φίλε. Δεν χρειάζεται να το ρίξεις τόσο, δοκίμασε ας πούμε -0.08125V αν αλλάζει κάτι. Το CTR δεν κάνει για να βρεις σωστό offset. Μπορείς πολύ απλά με το cinebench σε st και mt να δεις που αρχίζουν να πέφτουν οι επιδόσεις και ξεκινάει το stretching. 

 

2 ώρες πριν, Devastor είπε

ρωτάω να δώ μήπως και εγώ έχω βάλει αρκετό UV 

Οι 2000 δε νομίζω ότι κάνουν ιδιαίτερο stretching. Όταν είχα τον 2600 μου, τον δούλευα -0.09375V. Στο -0.1V+ άρχιζε άπλα να μην είναι σταθερός. Stretching όμως δεν θυμάμαι να έκανε. Αν είσαι σταθερός με το UV σου, λογικά είσαι κομπλέ. Οι 3000 είναι πολύ διαφορετικοί σ αυτόν τον τομέα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Devastor είπε

Εδώ πάντως έχει όλα τα Config, απλά ξέρεις.. αλλάζεις την γλώσσα απο το .cfg :P

δεν είχε σβήσει το cfg.link και του έπαιζε με το στάνταρ tm5 . Θέλει σβήσιμο, load profile, ξανά σβήσιμο για να παίξει. Ιστορία ολόκληρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Xoroxronis είπε

Με γεια φίλε. Δεν χρειάζεται να το ρίξεις τόσο, δοκίμασε ας πούμε -0.08125V αν αλλάζει κάτι. Το CTR δεν κάνει για να βρεις σωστό offset. Μπορείς πολύ απλά με το cinebench σε st και mt να δεις που αρχίζουν να πέφτουν οι επιδόσεις και ξεκινάει το stretching. 

Οι 2000 δε νομίζω ότι κάνουν ιδιαίτερο stretching. Όταν είχα τον 2600 μου, τον δούλευα -0.09375V. Στο -0.1V+ άρχιζε άπλα να μην είναι σταθερός. Stretching όμως δεν θυμάμαι να έκανε. Αν είσαι σταθερός με το UV σου, λογικά είσαι κομπλέ. Οι 3000 είναι πολύ διαφορετικοί σ αυτόν τον τομέα. 

Τον έβαλα UV -0.0875 και μου έδωσε 100 μονάδες στο CB20!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Οι 2000 δε νομίζω ότι κάνουν ιδιαίτερο stretching. Όταν είχα τον 2600 μου, τον δούλευα -0.09375V. Στο -0.1V+ άρχιζε άπλα να μην είναι σταθερός. Stretching όμως δεν θυμάμαι να έκανε. Αν είσαι σταθερός με το UV σου, λογικά είσαι κομπλέ. Οι 3000 είναι πολύ διαφορετικοί σ αυτόν τον τομέα. 

Συμφωνώ, τα ίδια έχω παρατηρήσει κι εγώ με τον 2700Χ. Το πρόβλημα σταθερότητας όταν κάνεις offset undervolt προκαλείται από τα single thread workloads όπου έχουμε το maximum σε απόλυτα νούμερα core boost, όχι τόσο σε multi-thread workloads. Πολλές φορές το έβλεπα μετά από (re)boot, στην οθόνη φόρτωσης των Windows όπου μπορεί έμενε επ' αόριστον εδώ:

Windows 7 stuck at loading screen

ή εδώ:

Windows 10 Stuck On Loading Screen [Fixed - 9 Different Ways]

Πολύ χαλαρό Vcore LLC ίσως να βοηθήσει λίγο σε αυτές τις περιπτώσεις. Γιατί; Επειδή το Vdroop είναι σχεδόν ανάλογο του amperage. Σε low thread workloads (λίγα Ampere) έχουμε μικρότερο droop και μεγαλύτερο σε high thread workloads (πολλά Ampere). Βάζοντας το LLC σε λιγότερο χαλαρές τιμές, μικραίνουμε το gap του παρεχόμενου Vcore μεταξύ low/high thread workloads, επομένως παίζοντας μετά με το offset μπορούμε να ρίξουμε κι άλλο το βολτάζ σε high thread workloads με το Vcore σε low thread workloads να μένει στα ίδια περίπου επίπεδα με πριν (που είχαμε πιο aggressive LCC) αφού είναι πιο «αναίσθητο» σε droop.

Δεν ξέρω αν το εξήγησα αρκετά καλά. 😕

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, parsifal είπε

Πολύ χαλαρό Vcore LLC ίσως να βοηθήσει λίγο σε αυτές τις περιπτώσεις. Γιατί; Επειδή το Vdroop είναι σχεδόν ανάλογο του amperage. Σε low thread workloads (λίγα Ampere) έχουμε μικρότερο droop και μεγαλύτερο σε high thread workloads (πολλά Ampere). Βάζοντας το LLC σε λιγότερο χαλαρές τιμές, μικραίνουμε το gap του παρεχόμενου Vcore μεταξύ low/high thread workloads, επομένως παίζοντας μετά με το offset μπορούμε να ρίξουμε κι άλλο το βολτάζ σε high thread workloads με το Vcore σε low thread workloads να μένει στα ίδια περίπου επίπεδα με πριν (που είχαμε πιο aggressive LCC) αφού είναι πιο «αναίσθητο» σε droop.

Δεν ξέρω αν το εξήγησα αρκετά καλά. 😕

Και εγώ (αν και Zen2) έχω καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα, μικρότερο offset και ελάχιστο LLC ώστε και να μην χάνω σε επιδόσεις ST (έχανα 2% με μεγάλο offset) και να δίνω όσο λιγότερο voltage γίνεται στα AVX workloads.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal @elpenor Συμφωνώ, η μόνη μικρή ένσταση που έχω με το να μπει LLC και offset είναι, ότι όταν το έχουμε auto το ελέγχει η CPU με πολύ καλά αποτελέσματα.

Όταν του δώσουμε τιμή, το ελέγχει η μητρική και εκεί εξαρτάται απ την κάθε μητρική/bios αν θα το διαχειριστεί παντού σωστά. Θέλει δοκιμές.

Με all core βέβαια, που δεν υπάρχει διαχείριση boost καλό είναι να του δίνουμε τιμή.

1 ώρα πριν, Steliosviper είπε

Τον έβαλα UV -0.0875 και μου έδωσε 100 μονάδες στο CB20!

Ωραία μέτρα και ST.
Στο σημείο που θα βρεις να μην πέφτει το ST σου πρόσθεσε ένα step +0,00625V και άφησε το εκεί. Μην βιαστείς 3 runs και average κάθε φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...