Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, cleeverblade είπε

μιας και έχουμε την ίδια μητρική, από που θα πρότεινες να ξεκινήσω? στο ΤΜ5 περνάει το 1usmus και στο anta777 extreme μου χτύπησε λάθη στα 8,9,10 και 12 με τις παρακάτω ρυθμίσεις. να επισημάνω ότι το σύστημα είναι σταθερό σε gaming κλπ ενώ από CPU είμαι με 2700x, UV offset -0.1 και LLC auto.

Annotation 2020-10-21 102738.jpg

Annotation 2020-10-21 102819.jpg

Δοκίμασε να βάλεις το GD που προτείνει ο calculator και δες πόσο θα χάσεις από τα game benchmarks, αν είναι πολύ λίγο ίσως δεν πειράζει να το ενεργοποιήσεις να βρεις την ησυχία σου.

Κάποιους τους βοήθησε να ανεβάσουν το CAD_BUS ClkDrv για να τρέξουν 1Τ (χωρίς GD).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, cleeverblade said:

μιας και έχουμε την ίδια μητρική, από που θα πρότεινες να ξεκινήσω? στο ΤΜ5 περνάει το 1usmus και στο anta777 extreme μου χτύπησε λάθη στα 8,9,10 και 12 με τις παρακάτω ρυθμίσεις. να επισημάνω ότι το σύστημα είναι σταθερό σε gaming κλπ ενώ από CPU είμαι με 2700x, UV offset -0.1 και LLC auto.

Annotation 2020-10-21 102738.jpg

Annotation 2020-10-21 102819.jpg

Άσε το CPU Auto, χωρίς Undervolt και ιστορίες μέχρι να σταθεροποιήσεις την μνήμη 
Fast boot disabled έχεις? πόσα runs στο ΤΜ5 τρέχεις?

@elpenor στο CB20 "κοιλιά" πρός το παρών δεν κάνει, πέρασε 1 full cycle 32Κ-196Κ με 1' timer, το αφήνω να δώ πρός το παρών. Πάντως αποτι κατάλαβα το Auto στην MSI πρέπει να είναι γύρω στο 6άρι

Επεξ/σία από Devastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Devastor είπε

Πάντως αποτι κατάλαβα το Auto στην MSI πρέπει να είναι γύρω στο 6άρι

Μπορεί να είναι διαφορετικό σε κάθε μητρική, εγώ αν θυμάμαι καλά είχα βρει ότι το auto ήταν το 4 ή το 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Β450 Toma έχω παρατηρήσει ότι με LCC 4 έχω περισσότερο vdroop απ' ότι με Auto, συνεπώς είναι σίγουρα πάνω από 4 το auto..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Με την βοήθεια των ρυθμίσεων του @akoinonitos εδώ είμαι σταθερός με ΤΜ5 anta777 και βελτίωση. Ακόμα και στο SOTTR είχε κέρδος... 1.45v 68647430_631.jpg.e352c4192eccd8187f643e0e3188fd0b.jpg

SOTTR 3800 fast.jpg

Δοκίμασε και αυτά αν θες. Ιδιο σετ ram και χαλαρά ρεύματα. Στα ιδια θα είσαι σε απόδοση σχεδόν.

vsoc 1.1

ram 1.41

vddg ccd 0.950

vddg iod 0.950

vddp 0.900

430760708_Screenshot2020-10-21113433.png.80b6b82e82cd8d755d45f48c642078ea.png

Επεξ/σία από nikpoth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, elpenor said:

Δοκίμασε να βάλεις το GD που προτείνει ο calculator και δες πόσο θα χάσεις από τα game benchmarks, αν είναι πολύ λίγο ίσως δεν πειράζει να το ενεργοποιήσεις να βρεις την ησυχία σου.

Κάποιους τους βοήθησε να ανεβάσουν το CAD_BUS ClkDrv για να τρέξουν 1Τ (χωρίς GD).

 

54 minutes ago, Devastor said:

Άσε το CPU Auto, χωρίς Undervolt και ιστορίες μέχρι να σταθεροποιήσεις την μνήμη 
Fast boot disabled έχεις? πόσα runs στο ΤΜ5 τρέχεις?

@elpenor στο CB20 "κοιλιά" πρός το παρών δεν κάνει, πέρασε 1 full cycle 32Κ-196Κ με 1' timer, το αφήνω να δώ πρός το παρών. Πάντως αποτι κατάλαβα το Auto στην MSI πρέπει να είναι γύρω στο 6άριεβαλ

Έβαλα το GD enable και το fast boot disabled και τώρα έχει περάσει ο 1ος κύκλος του anta777 extreme (1h 10m) και συνεχίζει.. ελπίζω να ήταν αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε Zen 2 ποια τιμή για ρεύμα Θεωριτικα είναι σωστή στο hwinfo; Η τιμή που δίνει το ryzen master είναι σωστή; Το 1.25 είναι οκ για 24/7;

Επεξ/σία από Steliosviper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τλκ ολοκλήρωσε το anta777 με 1 λάθος στο test 10,  στο τέλος του 2ου κύκλου.. το test 10 πέρασε κανονικά τον 1ο και 3ο κύκλο

προφανώς μεγάλη βελτίωση .. σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

 

Annotation 2020-10-21 140901.jpg

τα ρεύματα μου φαίνονται εδώ ... ίσως να φταίει το στιγμιαίο drop του VSOC ? 🤔

885565691_Annotation2020-10-21140805.jpg.a6b4b3d15ce3e981b108710fad9797b6.jpg

Επεξ/σία από cleeverblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cleeverblade είπε

τλκ ολοκλήρωσε το anta777 με 1 λάθος στο test 10,  στο τέλος του 2ου κύκλου.. το test 10 πέρασε κανονικά τον 1ο και 3ο κύκλο

προφανώς μεγάλη βελτίωση .. σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

Annotation 2020-10-21 140901.jpg

Από τη στιγμή που βγάζει έστω και ένα λάθος δεν είναι σταθερό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, yiannis1991 said:

Από τη στιγμή που βγάζει έστω και ένα λάθος δεν είναι σταθερό..

δεν είπα ότι είναι rock solid.. είπα απλά ότι είναι μια μεγάλη βελτίωση

υπάρχουν πολλά test και διάφορα επίπεδα σταθερότητας για να είναι ο καθένας ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cleeverblade είπε

τλκ ολοκλήρωσε το anta777 με 1 λάθος στο test 10,  στο τέλος του 2ου κύκλου.. το test 10 πέρασε κανονικά τον 1ο και 3ο κύκλο

προφανώς μεγάλη βελτίωση .. σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας

Έχεις 32GB, είναι υπερβολή να τρέχεις το anta για 3 κύκλους. Κάνεις το διπλάσιο χρόνο. 3ήμισυ ώρες TM5. Ποτέ δεν το έχω κάνει.

Τρέχε το 1usmus_v3 για 10 κύκλους και είσαι παραπάνω από εντάξει.

Απλά, αυτά τα stress tests ποτέ δεν πιάνουν τις πολύ οριακές καταστάσεις. Οι πολύ οριακές καταστάσεις γίνονται αντιληπτές μόνο στα games και όχι σε όλα.

Αν παίζεις πολλά παιχνίδια και για μια εβδομάδα δεν έχεις κανένα περίεργο σύμπτωμα για εμένα είσαι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cleeverblade είπε

δεν είπα ότι είναι rock solid.. είπα απλά ότι είναι μια μεγάλη βελτίωση

υπάρχουν πολλά test και διάφορα επίπεδα σταθερότητας για να είναι ο καθένας ευχαριστημένος

Δεν υπάρχει λίγο stable. Υπάρχει stable και μη stable. Από την στιγμή που έβγαλε error είτε είναι μετά από 5 λεπτά είτε μετά από 5 ώρες, το ίδιο πράγμα σημαίνει. Το σύστημα είναι unstable..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yiannis1991 said:

Δεν υπάρχει λίγο stable. Υπάρχει stable και μη stable. Από την στιγμή που έβγαλε error είτε είναι μετά από 5 λεπτά είτε μετά από 5 ώρες, το ίδιο πράγμα σημαίνει. Το σύστημα είναι unstable..

γνώμη σου και σεβαστή, αλλά αν στον κύκλο των εργασιών που κάνω στο pc μου δεν έχω προβλήματα, είναι stable enough.. και αυτό το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του και το σύστημα του

 

6 minutes ago, kkatzos said:

Έχεις 32GB, είναι υπερβολή να τρέχεις το anta για 3 κύκλους. Κάνεις το διπλάσιο χρόνο. 3ήμισυ ώρες TM5. Ποτέ δεν το έχω κάνει.

Τρέχε το 1usmus_v3 για 10 κύκλους και είσαι παραπάνω από εντάξει.

Απλά, αυτά τα stress tests ποτέ δεν πιάνουν τις πολύ οριακές καταστάσεις. Οι πολύ οριακές καταστάσεις γίνονται αντιληπτές μόνο στα games και όχι σε όλα.

Αν παίζεις πολλά παιχνίδια και για μια εβδομάδα δεν έχεις κανένα περίεργο σύμπτωμα για εμένα είσαι ΟΚ.

κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ ... ήμουν ήδη σταθερός σε gaming, τώρα λογικά μικραίνουν οι πιθανότητες να παρουσιαστεί κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, Steliosviper said:

Σε Zen 2 ποια τιμή για ρεύμα Θεωριτικα είναι σωστή στο hwinfo; Η τιμή που δίνει το ryzen master είναι σωστή; Το 1.25 είναι οκ για 24/7;

CPU Core Voltage (SVI2 TFN), ναι είναι μια χαρά τα 1.25 

@cleeverblade Που πάς με 1V SoC για 3333 DUAL RANK?

 

 

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cleeverblade είπε

γνώμη σου και σεβαστή, αλλά αν στον κύκλο των εργασιών που κάνω στο pc μου δεν έχω προβλήματα, είναι stable enough.. και αυτό το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του και το σύστημα του

Ναι δεν σου κρασαρει το pc οταν το χρησιμοποιεις, αλλα οταν ειναι unstable μπορει να λειτουργει και αρνητικα ως προς τις ταχυτητες κτλ. Οποτε οταν δεν θα σου βγαζει ουτε ενα ερρορ, θα εχεις και την μεγιστη δυνατη αποδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...