Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, Devastor said:

 

@cleeverblade Που πάς με 1V SoC για 3400 DUAL RANK?

το έχω στο 1,025 στο BIOS και όταν είχα δοκιμάζει με ένα τικ επάνω (νομίζω 1,0365) έπαιρνα περισσότερα λάθη. θα το ξαναβάλω και θα σ πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cleeverblade είπε

γνώμη σου και σεβαστή, αλλά αν στον κύκλο των εργασιών που κάνω στο pc μου δεν έχω προβλήματα, είναι stable enough.. και αυτό το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του και το σύστημα του

Δεν είναι γνώμη μου, είναι η πραγματικότητα. Το stable δεν μπορείς να το κρίνεις, ή είναι ή δεν είναι. Το stable enough είναι άλλο πράγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, SabotazNic said:

Ναι δεν σου κρασαρει το pc οταν το χρησιμοποιεις, αλλα οταν ειναι unstable μπορει να λειτουργει και αρνητικα ως προς τις ταχυτητες κτλ. Οποτε οταν δεν θα σου βγαζει ουτε ενα ερρορ, θα εχεις και την μεγιστη δυνατη αποδοση

για να πετύχεις την απόλυτη σταθερότητα πιθανότατα να χρειαστείς να αλλάξεις ρυθμίσεις που να ρίχνουν την απόδοση του συστήματος, οπότε πάλι ερχόμαστε στον ίδιο παρονομαστή .. να πάρεις την απόδοση που σε ικανοποιεί με μια σταθερότητα που επίσης σε ικανοποιεί. δεν θα ρθει η αστυνομία της σταθερότητας στο σπίτι κανενός να τον μαλώσει γιατί δεν βγάζει error free το anta 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, cleeverblade είπε

για να πετύχεις την απόλυτη σταθερότητα πιθανότατα να χρειαστείς να αλλάξεις ρυθμίσεις που να ρίχνουν την απόδοση του συστήματος, οπότε πάλι ερχόμαστε στον ίδιο παρονομαστή .. να πάρεις την απόδοση που σε ικανοποιεί με μια σταθερότητα που επίσης σε ικανοποιεί. δεν θα ρθει η αστυνομία της σταθερότητας στο σπίτι κανενός να τον μαλώσει γιατί δεν βγάζει error free το anta 😆

Όχι απαραίτητα. Πιθανώς να χρειαστεί να ανεβάσεις το voltage των ram ή το soc voltage..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, cleeverblade said:

για να πετύχεις την απόλυτη σταθερότητα πιθανότατα να χρειαστείς να αλλάξεις ρυθμίσεις που να ρίχνουν την απόδοση του συστήματος, οπότε πάλι ερχόμαστε στον ίδιο παρονομαστή .. να πάρεις την απόδοση που σε ικανοποιεί με μια σταθερότητα που επίσης σε ικανοποιεί. δεν θα ρθει η αστυνομία της σταθερότητας στο σπίτι κανενός να τον μαλώσει γιατί δεν βγάζει error free το anta 😆

Κοίταξε να δείς. Το να πετύχεις overclock σημαίνει το να πετύχεις σταθερότητα.

Όταν λοιπόν σε ένα τεστ 3ωρου έχεις αστάθεια σκέψου τι θα γίνετε απο πίσω στην καθημερινή σου χρήση, και δεν μιλάμε για τα παιχνίδια. Και μην μου πείς "μα μόνο παιχνίδια παίζω δεν κάνω κάτι άλλο με το PC". Οχι εσύ δεν κάνεις, το λειτουργικό σου όμως κάνει και υπάρχει παντα η πιθανότητα του Data corruption

Προσωπική εμπειρία: Είχα περάσει όλα τα τεστς χωρίς κανένα πρόβλημα, παιχνίδια κλπ όλα ποπα, και που λές μια μέρα τα Windows μου αρνήθηκαν να φορτώσουν. Ε λέω οκ ξαναπερνάω Windows ξανά το ίδιο πράμα, είχα αρχίσει να χάνω το μυαλό μου. άρχισα να κοιτάω ένα ένα το hardware μου και το software και δεν βρήκα τίποτα. Ψάχνοντας λοιπόν για αρκετό καιρό βρίσκω το κατάλληλο νήμα για Fast Boot enabled->disabled. Και μιλάμε οτι είχα 1 λάθος σε 40 runs ΤΜ5/9400% Karhu

ΕΝΑ ΑΣΤΑΘΗΣ OVERCLOCK ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ PERFORMANCE (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΜΑΤΙ) ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Devastor said:

Κοίταξε να δείς. Το να πετύχεις overclock σημαίνει το να πετύχεις σταθερότητα.

Όταν λοιπόν σε ένα τεστ 3ωρου έχεις αστάθεια σκέψου τι θα γίνετε απο πίσω στην καθημερινή σου χρήση, και δεν μιλάμε για τα παιχνίδια. Και μην μου πείς "μα μόνο παιχνίδια παίζω δεν κάνω κάτι άλλο με το PC". Οχι εσύ δεν κάνεις, το λειτουργικό σου όμως κάνει και υπάρχει παντα η πιθανότητα του Data corruption

Προσωπική εμπειρία: Είχα περάσει όλα τα τεστς χωρίς κανένα πρόβλημα, παιχνίδια κλπ όλα ποπα, και που λές μια μέρα τα Windows μου αρνήθηκαν να φορτώσουν. Ε λέω οκ ξαναπερνάω Windows ξανά το ίδιο πράμα, είχα αρχίσει να χάνω το μυαλό μου. άρχισα να κοιτάω ένα ένα το hardware μου και το software και δεν βρήκα τίποτα. Ψάχνοντας λοιπόν για αρκετό καιρό βρίσκω το κατάλληλο νήμα για Fast Boot enabled->disabled. Και μιλάμε οτι είχα 1 λάθος σε 40 runs ΤΜ5/9400% Karhu

και γι αυτόν τον λόγο βρίσκομαι εδώ και το παλεύω και σας πρήζω και σας, αλλά με αυτό που λες καταλήγουμε ότι είμαστε stable enough όλοι μέχρι να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, cleeverblade said:

και γι αυτόν τον λόγο βρίσκομαι εδώ και το παλεύω και σας πρήζω και σας, αλλά με αυτό που λες καταλήγουμε ότι είμαστε stable enough όλοι μέχρι να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε 😆

Με λίγα λόγια θέλει σωστό testing

Ρώτα τον @yiannis1991 πόσο καιρό ήτανε σταθερός με το fast boot enabled και τι έγινε με το που το έβαλε disabled, και πόσα προβλήματα του έκανε το σύστημα ενώ περνούσε όλα τα test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Με λίγα λόγια θέλει σωστό testing

Ρώτα τον @yiannis1991 πόσο καιρό ήτανε σταθερός με το fast boot enabled και τι έγινε με το που το έβαλε disabled, και πόσα προβλήματα του έκανε το σύστημα ενώ περνούσε όλα τα test

Ακριβώς. Crash to desktop σε CPU heavy games για παράδειγμα. Fast boot disabled, P95 και TM5 με το anta77extreme προφίλ είναι τα μόνα που μου έβρισκαν errors τι στιγμή που όλα τα άλλα τα περνούσε μια χαρά. Από την στιγμή που πέρασε p95 settings για ram και για cpu και anta77 δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Devastor said:

Με λίγα λόγια θέλει σωστό testing

Ρώτα τον @yiannis1991 πόσο καιρό ήτανε σταθερός με το fast boot enabled και τι έγινε με το που το έβαλε disabled, και πόσα προβλήματα του έκανε το σύστημα ενώ περνούσε όλα τα test

ναι το είχα δει το post .. το παρακολουθώ το  thread και κατάλαβα την λογική του fast boot disable γι αυτό και σε άκουσα και το άλλαξα με την ανάλογη βελτίωση στο TM5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cleeverblade είπε

και γι αυτόν τον λόγο βρίσκομαι εδώ και το παλεύω και σας πρήζω και σας, αλλά με αυτό που λες καταλήγουμε ότι είμαστε stable enough όλοι μέχρι να καταλάβουμε ότι δεν είμαστε 😆

Μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, όπως έκανα εγώ

βρίσκεις ένα σταθερό χαμηλότερα (πχ εγώ είχα βρει στα 3600/c15) και μετα ανεβαίνεις. Το να ξεκινήσεις από το 0 και να πας στο 100 αμέσως είναι πιο δύσκολο αν δεν έχεις εμπειρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Sakiz105 said:

Μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, όπως έκανα εγώ

βρίσκεις ένα σταθερό χαμηλότερα (πχ εγώ είχα βρει στα 3600/c15) και μετα ανεβαίνεις. Το να ξεκινήσεις από το 0 και να πας στο 100 αμέσως είναι πιο δύσκολο αν δεν έχεις εμπειρία

δεν κυνηγάω τις υψηλές συχνότητες γιατί όπως είδα μέσα στο thread με ZEN+ δεν θα κερδίσω κάτι και γι αυτό παλεύω να σταθεροποιήσω τις safe ρυθμίσεις του DCalc για τα 3333

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, cleeverblade said:

ναι το είχα δει το post .. το παρακολουθώ το  thread και κατάλαβα την λογική του fast boot disable γι αυτό και σε άκουσα και το άλλαξα με την ανάλογη βελτίωση στο TM5

Κάνε με  fastboot disabled, 20 runs 1usmus V3, χωρίς να τρέχει  τίποτα απο πίσω

Αφου τα περάσει αυτά Υ-Cruncher επιλέγεις component stress test και κάνεις enable all tests, το αφήνεις να κάνει 3 full iteration

Edit: Άσε το 10 runs, 20 runs γιατί στο 19 βρίσκει tRFC Desync

Επεξ/σία από Devastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και με GD Enabled. Παρατήρησα ότι διευκολύνει κατά πολύ τα πράγματα και δεν είδα και πτώση στα games. Άλλωστε ελάχιστα είναι τόσο χάλια όσο τα Assasin's Creed, ειδικά που βγαίνουν όλο και περισσότερα με DX12/Vulkan..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, yiannis1991 said:

Δοκίμασε και με GD Enabled. Παρατήρησα ότι διευκολύνει κατά πολύ τα πράγματα και δεν είδα και πτώση στα games. Άλλωστε ελάχιστα είναι τόσο χάλια όσο τα Assasin's Creed, ειδικά που βγαίνουν όλο και περισσότερα με DX12/Vulkan..

το GD το είχα enable στο run του anta και όσον αφορά game αυτόν τον καιρό παίζω το Odyssey χωρίς θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...