Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

1 vddg. 0.95 vddp, auto vsoc (πολύ χαμηλά δεν είναι? 1.04) procdt 48 cad 40/24/24/24 vdim 1.44 twrts 4 . Δοκίμασε λίγο αυτά

Έχω δοκιμάσει και με 1 VDDG / 0.95 VDDP / 1.1 VSOC, κυριολεκτικά όλα τα ProcODT και όλα τα CAD_BUS.

Αυτά τα settings που είχα τώρα 0.95 VDDG / 0.8 VDDP / 1.05 VSOC / 40 ProcODT / 24 CAD_BUS είναι τα πιο χαμηλά με τα οποία είμαι 100% stable με το GD on.

Οι μνήμες μου μετά το 1.41V χάνουν σε σταθερότητα, δεν ξέρω το λόγο, υποτίθεται τα rev.e πάνε μέχρι 1.45, όχι όμως τα δικά μου.

Θα κάνω τώρα μία δοκιμή με τα settings ακριβώς όπως μου τα έδωσες αλλά vdimm 1.41.

29 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ωραία τουλάχιστον έχουμε ένα μπούσουλα. Το 6 είναι καθαρό imc. Μπορεί να είναι vsoc/vddp όπως επίσης και ότι ο imc σου δεν σηκώνει τα timings. Σου βαρεσε κάτι άλλο πέρα από το 6 στο 1usmus?

Δεν το άφησα να πάει πιο πέρα για να δω, θα σου πω τώρα τι θα βγάλει με τα settings του Sakiz. Αν είναι ο imc θα πρέπει να δώσω περισσότερο VSOC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, elpenor said:

Έχω δοκιμάσει και με 1 VDDG / 0.95 VDDP / 1.1 VSOC, κυριολεκτικά όλα τα ProcODT και όλα τα CAD_BUS.

Αυτά τα settings που είχα τώρα 0.95 VDDG / 0.8 VDDP / 1.05 VSOC / 40 ProcODT / 24 CAD_BUS είναι τα πιο χαμηλά με τα οποία είμαι 100% stable με το GD on.

Οι μνήμες μου μετά το 1.41V χάνουν σε σταθερότητα, δεν ξέρω το λόγο, υποτίθεται τα rev.e πάνε μέχρι 1.45, όχι όμως τα δικά μου.

Θα κάνω τώρα μία δοκιμή με τα settings ακριβώς όπως μου τα έδωσες αλλά vdimm 1.41.

Δεν το άφησα να πάει πιο πέρα για να δω, θα σου πω τώρα τι θα βγάλει με τα settings του Sakiz. Αν είναι ο imc θα πρέπει να δώσω περισσότερο VSOC?

Μπορεί απλά να ΜΗΝ σηκώνει 1900 FCLK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Έχω δοκιμάσει και με 1 VDDG / 0.95 VDDP / 1.1 VSOC, κυριολεκτικά όλα τα ProcODT και όλα τα CAD_BUS.

Αυτά τα settings που είχα τώρα 0.95 VDDG / 0.8 VDDP / 1.05 VSOC / 40 ProcODT / 24 CAD_BUS είναι τα πιο χαμηλά με τα οποία είμαι 100% stable με το GD on.

Οι μνήμες μου μετά το 1.41V χάνουν σε σταθερότητα, δεν ξέρω το λόγο, υποτίθεται τα rev.e πάνε μέχρι 1.45, όχι όμως τα δικά μου.

Θα κάνω τώρα μία δοκιμή με τα settings ακριβώς όπως μου τα έδωσες αλλά vdimm 1.41.

Δεν το άφησα να πάει πιο πέρα για να δω, θα σου πω τώρα τι θα βγάλει με τα settings του Sakiz. Αν είναι ο imc θα πρέπει να δώσω περισσότερο VSOC?

Ναι. Max safe σύμφωνα με τις εταιρίες (corsair, msi,gigabyte, amd για ryzen 3000) το vsoc είναι 1,3 με προτεινόμενο max το 1,25. Στο auto εμένα είναι από 1,081 εώς 1,125 ανάλογα το load

Μόλις τώρα, Devastor είπε

Μπορεί απλά να ΜΗΝ σηκώνει 1900 FCLK

πολύ δύσκολα να μη το σηκώνει τώρα τον πήρε τον cpu νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Sakiz105 said:

πολύ δύσκολα να μη το σηκώνει τώρα τον πήρε τον cpu νομίζω.

Δεν έχει να κάνει ρε. Ξέρω άτομο που είχε 3600 από την πρώτη μέρα που βγήκαν και είχε 1900 fclk τον πούλησε να πάρει άλλο μπας και του κάτσει καλύτερο bin και του έκατσε... κάνει 4.3ghz με λιγότερη τάση αλλά 1900 fclk απλά δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Devastor @Sakiz105

Δοκίμασα με τα settings που έγραψε Sakiz105, καμία διαφορά, το tm5 1usmusv3 βγάζει error σε όλα τα test, πρώτα στο 6 (μετά απο 40 secs), μετά στο 12, το 2, και μετά το 10 κάνει restart το PC.

Δοκίμασα με vdimm από 1.41V μέχρι 1.46V ανά 0.01V, ίσως αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος στο 1.45V να έκανε 4-5 δευτερόλεπτα παραπάνω το test 6 μέχρι να βγάλει το πρώτο error. Δοκίμασα και διάφορα CAD_BUS, μέχρι και το 120Ω. To vsoc στο auto η μητρική μου το είχε στο 1.085, το δοκίμασα και στο 1.1V, 1.15V και 1.2V.

Ο επεξεργαστής μου δεν είναι καινούργιος, τον πήρα μόλις είχαν βγει οι 3700Χ, από τότε τρέχω με IF στα 1900 χωρίς κανένα πρόβλημα, το μόνο μου θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τρέξω τα double rank e die στα 3800 με GD off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpenor είπε

@Devastor @Sakiz105

Δοκίμασα με τα settings που έγραψε Sakiz105, καμία διαφορά, το tm5 1usmusv3 βγάζει error σε όλα τα test, πρώτα στο 6 (μετά απο 40 secs), μετά στο 12, το 2, και μετά το 10 κάνει restart το PC.

Δοκίμασα με vdimm από 1.41V μέχρι 1.46V ανά 0.01V, ίσως αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος στο 1.45V να έκανε 4-5 δευτερόλεπτα παραπάνω το test 6 μέχρι να βγάλει το πρώτο error. Δοκίμασα και διάφορα CAD_BUS, μέχρι και το 120Ω. To vsoc στο auto η μητρική μου το είχε στο 1.085, το δοκίμασα και στο 1.1V, 1.15V και 1.2V.

Ο επεξεργαστής μου δεν είναι καινούργιος, τον πήρα μόλις είχαν βγει οι 3700Χ, από τότε τρέχω με IF στα 1900 χωρίς κανένα πρόβλημα, το μόνο μου θέμα είναι ότι δεν μπορώ να τρέξω τα double rank e die στα 3800 με GD off.

να πούμε απλά rip? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

να πούμε απλά rip? :P

Ναι απλά δεν μπορεί. Τώρα που τα θυμάμαι το περίεργο είναι ότι στην B450M-Pro m2 που είχα παλιά (με 2 dimm sockets) έτρεχα τις ίδιες μνήμες/CPU χωρίς GD. Βέβαια είχα μικρότερο read/write και όσο πιο πολλά benchmark έτρεχα τόσο χειρότερα νούμερα έπαιρνα σε αντίθεση με την Χ570 τώρα που είναι σταθερά. Το άλλο περίεργο είναι ότι βλέπω screenshots από πέρσι με το ίδιο setup που έχω τώρα και το latency ήταν 0.04ns μικρότερο.

Anyway, ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Ναι απλά δεν μπορεί. Τώρα που τα θυμάμαι το περίεργο είναι ότι στην B450M-Pro m2 που είχα παλιά (με 2 dimm sockets) έτρεχα τις ίδιες μνήμες/CPU χωρίς GD. Βέβαια είχα μικρότερο read/write και όσο πιο πολλά benchmark έτρεχα τόσο χειρότερα νούμερα έπαιρνα σε αντίθεση με την Χ570 τώρα που είναι σταθερά. Το άλλο περίεργο είναι ότι βλέπω screenshots από πέρσι με το ίδιο setup που έχω τώρα και το latency ήταν 0.04ns μικρότερο.

Anyway, ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια!

τι latency σου δίνει σε aida? (πχ σε 3 σερί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Πάντα 66.6ns δεν αλλάζει ποτέ πλέον.

καλά ειναι. 66 είναι εμένα με gdm off (single rank όμως). Έχω δει κάτι 63 σε aida με micron e δεν έχω ιδέα πως :P

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Ναι, πέρα από το ότι βγάζει όλα τα tm5 / p95 είμαι και πάρα πολλούς μήνες σταθερός με το GD mode ON.

Δυστυχώς και εγώ 3800 με off δεν τα έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, elpenor είπε

Έχω δοκιμάσει και με 1 VDDG / 0.95 VDDP / 1.1 VSOC, κυριολεκτικά όλα τα ProcODT και όλα τα CAD_BUS.

1) Να παίξεις με το CLDO_VDDP. Είναι το μισό της τάσης του IMC. Το άλλο μισό είναι το γνωστό Vsoc.

2) Δεν είναι μόνο το ProcODT. Αν βάλεις safe ρυθμίσεις (GD=on, κτλ κτλ) τι αντιστάσεις (ProcODT και όλα τα RTT με τη σειρά) βάζει το Auto της μητρικής;

1 ώρα πριν, Steliosviper είπε

Δυστυχώς και εγώ 3800 με off δεν τα έχω...

Διαφορετικοί συνδυασμοί CAD_BUS μπορεί να το πετύχουν. Π.χ. σε εμένα με GD=off σε dual rank B-Die αν βάλω τα κλασικά 20άρια ή 24άρια δε μπαίνει καν Windows. Με 60 το ClkDrvStr μπαίνει και τρέχει και AIDA (μέχρι εκεί  😂  ).

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Δοκίμασα με vdimm από 1.41V μέχρι 1.46V

  

3 ώρες πριν, elpenor είπε

Οι μνήμες μου μετά το 1.41V χάνουν σε σταθερότητα, δεν ξέρω το λόγο

Τα dual rank συνήθως δεν αγαπάνε το πολύ voltage. Μόνο κάτι Β2 περίεργα κιτ δεν έχουν θέμα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6ptmoak7qnu51.png?width=1920&format=png&

από ένα post στο reddit

1. πως έχει τόσο χαμηλά core voltage? είναι bug λόγο o.c.?

2. το o.c. δίνει τόσο πολύ σε latency? έχει χειρότερα timings από εμένα και χειρότερα read/write/copy στο aida αλλά μεγάλη διαφορά σε όλα τα latency

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...