Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για το GD mode OFF τι χρειάζεται γενικά για να το πετύχεις; Είναι περισσότερο θέμα IMC ή τάσης; Ή ότι τύχει; Μπορώ να περάσω TM5 αλλά στο prime95 πετάει error και δεν ξέρω τι να αλλάξω. Είχα δοκιμάσει στα τυφλά παραπάνω τάση και κάποιες αλλαγές σε vsoc και cad bus αλλά χωρίς αποτέλεσμα..

Από τα προτεινόμενα του dram calc με gd on, ανέβασα vddg, vddp και cad bus driven για να παίξει με gd off. Επίσης έριξα trfc και tRTP (554-> 570, 8 -> 10). Το tRTP αν το βάλω τώρα 8 θέλω clears cmos :(

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Από τα προτεινόμενα του dram calc με gd on, ανέβασα vddg, vddp και cad bus driven για να παίξει με gd off. Επίσης έριξα trfc και tRTP (554-> 570, 8 -> 10). Το tRTP αν το βάλω τώρα 8 θέλω clears cmos :(

Ένα Zen Timings αν μπορείς να δούμε ακριβώς τις ανεβασμένες τιμές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, yiannis1991 said:

Για το GD mode OFF τι χρειάζεται γενικά για να το πετύχεις; Είναι περισσότερο θέμα IMC ή τάσης; Ή ότι τύχει; Μπορώ να περάσω TM5 αλλά στο prime95 πετάει error και δεν ξέρω τι να αλλάξω. Είχα δοκιμάσει στα τυφλά παραπάνω τάση και κάποιες αλλαγές σε vsoc και cad bus αλλά χωρίς αποτέλεσμα..

Πάμε πάλι

ΑΜΑ σου περνάει ΤΜ5 είναι όλα οκ με την τάση στο vDIMM/αντιστάσεις/ProcODT κλπ

AMA σου τα χαλάει σε P95 είναι θέμα IMC

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ένα Zen Timings αν μπορείς να δούμε ακριβώς τις ανεβασμένες τιμές!

A1 bin λένε οι μνήμες, αλλά με gdm off δεν παίζουν σε A1 τιμές.

Με gdm on έχουν περάσει στα ίδια settings με cld0 vddp 0.8/vddg 0.85 cad 24/20/20/24 vdimm 1.36 και τιμές A1 bin εκτος από trfc (οτιδήποτε κάτω από 570 βγάζει error).

Με off έπρεπε να ανεβάσω tWTRS 3 >4, tWTRL 6>12, tRTP 8>10, αλλά πέρα του aida παντού έχω καλύτερα αποτελέσματα (ειδικά σε sotr, πήγα από 149 σε 157).

Κάτι που παρατήρησα, το vsoc πρέπει να παίζει τρομερό ρόλο στην σταθερότητα. Γιατί με auto κάνει boot με σχεδόν πάντα. Μιλούσαμε με τον @Devastor για αυτό, και αν το ψάξετε για zen 2 δίνουν μέχρι 1.2 για εντελώς safe, και 1.25 μέγιστο πριν αρχίσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Ο γιάννης μάλλον για αυτό δεν μπορεί να παίξει παραπάνω με τίποτα.

 

 

925700709_zena0.png.bce0e7234524a627744d13befa835888.png

Συγκριτικά τι δείχνει αν φορτώσω το xmp...

compandre.png.2284b5f00d1b4df4029e5113a980cd86.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sakiz105 Thanks, θα κάνω αντίστοιχες δοκιμές και εγώ!

Για το PCB Revision εμπιστεύεστε αυτό που λέει το taiphoon σαν Reference Raw Card ή βλέπετε με το μάτι τα modules (img);

todo = watch Mandalorian > RAM GD OFF ? watch_tv_in_bed() : drink_more_coffee();

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Δυστυχώς έτσι είναι. Αν το ήξερα στην ίδια τιμή θα έπαιρνα κιτ με rgb και δεν θα ασχολούμουν τόσο πολύ με το OC.

Δε δοκίμασες όμως αυτό που σου είχα πει. 

Geardown=on

Και 60/40/off/off ή 53/48/off/off

10 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Για το GD mode OFF τι χρειάζεται γενικά για να το πετύχεις; Είναι περισσότερο θέμα IMC ή τάσης

Είναι θέμα μητρικής ΚΑΙ IMC ΚΑΙ ρυθμίσεων ΚΑΙ cad_bus ΚΑΙ τάσης ΚΑΙ βέβαια ram kit.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kkatzos είπε

Δε δοκίμασες όμως αυτό που σου είχα πει. 

Geardown=on

Και 60/40/off/off ή 53/48/off/off

Θα δοκιμάσω αλλά πρώτα κάνω δοκιμές με τα ρεύματα. Ανέβασα το VDDP στα 0.8 και το geardown πάντα ενεργό το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/10/2020 at 23:38, elpenor said:

Για το PCB Revision εμπιστεύεστε αυτό που λέει το taiphoon σαν Reference Raw Card ή βλέπετε με το μάτι τα modules (img);


todo = watch Mandalorian > RAM GD OFF ? watch_tv_in_bed() : drink_more_coffee();

Προσωπικά εγώ και τα 2, πχ το Α1 PCB είναι ποιο κοντά στα Α2 settings παρά στα Α0. Προσωπικά εμένα μπορεί να κάνει TWTRS/L 3/6 αλλά οχι 6 tRTP

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

Σε Msi Tomahawk B450 Max με Ryzen 3600XT θα παίξουν οι G.Skill Trident Z RGB 32GB DDR4-3600MHz (F4-3600C16Q-32GTZRC) χωρίς πολλές πολλές πατέντες; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ErnestoGr είπε

Καλησπέρα σας, 

Σε Msi Tomahawk B450 Max με Ryzen 3600XT θα παίξουν οι G.Skill Trident Z RGB 32GB DDR4-3600MHz (F4-3600C16Q-32GTZRC) χωρίς πολλές πολλές πατέντες; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τερμάτισα τα timings στις Ballistix στα 3466:

s7_26_tm5_40cycles_pass.png.7007b509cfe71f04d0159c1abcf36d05.png

Εδώ είμαι με PBO 130W -0.075V στον 2700Χ. Με μια πολύ γρήγορη δοκιμή, static allcore OC στα 4.2GHz βελτιώνει πολύ το latency, είδα μέχρι και 62.8ns. Αλλά εκεί θα θέλω και επιπλέον stability testing για το CPU OC σίγουρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Helppppp

Μετά από καθημερινές δοκιμές πολλών ημερών κατάφερα να βρω τα timings που δεν επέτρεπαν να τρέξουν οι μνήμες μου με GD off. Βασικά είναι το tRCDRD / tRDWR που αν δεν τα βάλω 20 και 9 αντίστοιχα το test βγάζει όλα τα error με το που ξεκινάει ( με GD on τα είχα 19 και 8).

Κάνοντας δοκιμές (4-5 κύκλους) καθώς άλλαζα λίγο τα settings ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ήταν σταθερά όμως το άφησα το βράδυ και έβγαλε κάποια πολύ περίεργα error (πρώτα το 2, μετά το 0! και μετά το 5). 3 errors στους 30 κύκλους σημαίνει ότι είμαι κοντά στο stable.

GD_OFF_ERROR.png.be282a494c9ce81466e555dad7c23b33.png

Είμαι με 1.4vdimm, θα δοκιμάσω τώρα με 1.41v αλλά πρέπει να δουλέψω και με δυσκολεύει τρομαχτικά όταν τρέχει το tm5 παράλληλα οπότε μάλλον θα το κάνω πάλι το βράδυ. Καμία άλλη πρόταση για το τι να αλλάξω;

Error 0: refresh stable error = voltage cutoff choke

Error 2: is a timeout issue, somewhere something ends too quickly or you lack voltage and cells are not recharged in time, a sync issue with other words which's first cultprit is voltage somewhere or resistance somewhere.

Error 5: timings missmatch between dimms (datra mirror move)

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

Helppppp

Μετά από καθημερινές δοκιμές πολλών ημερών κατάφερα να βρω τα timings που δεν επέτρεπαν να τρέξουν οι μνήμες μου με GD off. Βασικά είναι το και το tRCDRD / tRDWR που αν δεν τα βάλω 20 και 9 αντίστοιχα το test βγάζει όλα τα error με το που ξεκινάει οποιοδήποτε test ( με GD on τα είχα 19 και 8).

Κάνοντας δοκιμές (4-5 κύκλους) καθώς άλλαζα λίγο τα settings ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ήταν σταθερά όμως το άφησα το βράδυ και έβγαλε κάποια πολύ περίεργα error.

GD_OFF_ERROR.png.be282a494c9ce81466e555dad7c23b33.png

Είμαι με 1.4vdimm, θα δοκιμάσω τώρα με 1.41v αλλά πρέπει να δουλέψω και με δυσκολεύει τρομαχτικά όταν τρέχει το tm5 παράλληλα οπότε μάλλον θα το κάνω πάλι το βράδυ. Καμία άλλη πρόταση για το τι να αλλάξω;

Error 0: refresh stable error = voltage cutoff choke

Error 2: is a timeout issue, somewhere something ends too quickly or you lack voltage and cells are not recharged in time, a sync issue with other words which's first cultprit is voltage somewhere or resistance somewhere.

Error 5: timings missmatch between dimms (datra mirror move)

To tRDWR δεν χρειαζεται να το πας κατω απο 9 και δεν θα κερδισεις κατι και δεν πολυψηνονται οι Msi για 8αρι εκει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, elpenor said:

Helppppp

Μετά από καθημερινές δοκιμές πολλών ημερών κατάφερα να βρω τα timings που δεν επέτρεπαν να τρέξουν οι μνήμες μου με GD off. Βασικά είναι το και το tRCDRD / tRDWR που αν δεν τα βάλω 20 και 9 αντίστοιχα το test βγάζει όλα τα error με το που ξεκινάει οποιοδήποτε test ( με GD on τα είχα 19 και 8).

Κάνοντας δοκιμές (4-5 κύκλους) καθώς άλλαζα λίγο τα settings ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ήταν σταθερά όμως το άφησα το βράδυ και έβγαλε κάποια πολύ περίεργα error (πρώτα το 2, μετά το 0! και μετά το 5). 3 errors στους 30 κύκλους σημαίνει ότι είμαι κοντά στο stable.

GD_OFF_ERROR.png.be282a494c9ce81466e555dad7c23b33.png

Είμαι με 1.4vdimm, θα δοκιμάσω τώρα με 1.41v αλλά πρέπει να δουλέψω και με δυσκολεύει τρομαχτικά όταν τρέχει το tm5 παράλληλα οπότε μάλλον θα το κάνω πάλι το βράδυ. Καμία άλλη πρόταση για το τι να αλλάξω;

Error 0: refresh stable error = voltage cutoff choke

Error 2: is a timeout issue, somewhere something ends too quickly or you lack voltage and cells are not recharged in time, a sync issue with other words which's first cultprit is voltage somewhere or resistance somewhere.

Error 5: timings missmatch between dimms (datra mirror move)

Για δοκίμασε λίγο με 4/12 TWTRS/L και παραπάνω tRTP

Το 2 είναι Desync μεταξύ τον DIMMS, δηλαδή ο IMC σου δεν παίζει ρόλο εκεί και για εμένα τουλάχιστον βγάζει μάτι οτι είναι θέμα TWTRS/L 

To 0 πολύ σωστά είναι Voltage

Το 5 βαράει tRP, μπορεί και tRFC αλλά θα ξεκινούσα με τα παραπάνω

Δοκίμασε αυτά και βλέπουμε για αρχή και βλέπουμε μετά. Είσαι σε καλό δρόμο πάντως

Επεξ/σία από Devastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...