Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Geocheats2 είπε

Καλησπέρα έχω το pc που απεικονίζετε στην φώτο και έχω σχετικά συχνά (1 φορα στις 2 μερες) bsod και για κάποιο λόγο παιχνίδια όπως το fortnite και το lol ζητάνε verification των αρχείων τους συχνά, ενώ ο ff κρασαρει συχνά πυκνά.

Δοκίμασα να τρέξω το memtest των windows αλλά δεν έτρεξε ποτε (κάτι έγραφε οτι δεν είναι bootable)

Πριν ενα-μιση? μήνα πήρα τον 980 pro και απλα εκανα clone τα windows με το tool της samsung απο τοτε έχουν αυξηθει ελαφρός οι "παρενέργειες" που αναφέρω παραπάνω αλλά προ-υπήρχαν του δίσκου οπότε υποθέτω ότι δεν φταίει ο δίσκος.

Τροφοδοτικό είναι το ΤΧ650Μ

Γνωρίζετε/ακούσατε/διαβάσατε τπτ σχετικό με αυτά που αναφέρω?

pc-specs.PNG

Εδώ συζητάμε για overclocking, το ξεχειλώσαμε λίγο μου φαίνεται με τα γενικά hardware problems.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Άλλαξε θέση τα DIMMάκια. Μη βαριέσαι.

Μπορεί να έχει φάει σκάλωμα η μητρική.

Αλλάζουμε θέση και μετά κάνουμε Clear CMOS πριν την πρώτη εκκίνηση.

Στα 2666 να μη δουλεύει δεν υπάρχει περίπτωση.

θα το κάνω ναι απλά οταν θα έχω λιγο χρονο γιατι θα πάρει λιγη ωρα η διαδικασια

μα και τώρα δουλεύει μια χαρά. απλά τα κωλο errors Δεν μπορω να βρώ για ποιον λογο ειναι

9 λεπτά πριν, parsifal είπε

Για δικτυάδες καλά τα πήγαν, μπορούσαν και χειρότερα. 😛

πάντος μου είπαν οτι ειναι πολύ περιεργο αυτο.. κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει σωστά.

το μονο που ξέρω ειναι οτι θέλει πάαααρα πολυ ψαξιμο το ολο θέμα και δεν ξέρω αν θα έχω το κουράγιο να καθήσω να ασχοληθώ παραπάνω γτ ηδη κούρασε.  Στην τελική θα πουλήσω τις ραμ και θα πάρω 2χ16 αν δω οτι μου κάνει μεγαλύτερα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

θα το κάνω ναι απλά οταν θα έχω λιγο χρονο γιατι θα πάρει λιγη ωρα η διαδικασια

μα και τώρα δουλεύει μια χαρά. απλά τα κωλο errors Δεν μπορω να βρώ για ποιον λογο ειναι

@Χαρμανης αν μπεις στη διαδικασία που λέει ο kkatzos, κάνε και το βήμα παραπάνω αλλά θέλει πολλή υπομονή:

Σε BIOS defaults (συνήθως 2133MHz RAM, αλλά μερικές μνήμες έχουν και JEDEC προφίλ λίγο παραπάνω, 2400 ή 2666), δοκίμασε ένα-ένα τα DIMMs, με το MemTest86 από USB stick:

https://www.memtest86.com/

Μπορεί κάποιο(-α) από τα στικάκια να έχει θέμα. Αν όλα περνάνε χωρίς σφάλματα, τότε διάλεξε ένα από τα 4 και τέσταρέ το με τον ίδιο τρόπο στα υπόλοιπα 3 DIMM slots.

Αφού δοκιμάσεις και τους 7 παραπάνω συνδυασμούς, άφησε ένα DIMM στο κύριο slot (πρέπει να είναι το νο.2, αν βαφτίσουμε 1 το κοντινότερο στη CPU και 4 το πιο απομακρυσμένο) και μετά ξανατέσταρε ανεβάζοντας το default Vdimm από 1.2V σε 1.32V και μετά 1.35V και δες αν συνεχίζει να περνάει χωρίς σφάλματα. Κάνε το ίδιο και με τα υπόλοιπα 3 DIMMs.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Χαρμανηςπόσο καιρό έχει που πήρες το 2ο κιτ? Γενικά μπορείς και απλά να υπαναχωρησεις από την αγορά αντί να μπαίνεις στην διαδικασία να πουλήσεις (αρκεί να έχεις συσκευασία). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα πολλά άρχισα να εξερευνώ λίγο τα ευρήματα του @parsifal περί tRAS 

Άρχισα λοιπόν απο tRAS = TRCD(RD)+TCL -2 (31) μέχρι 47 (TRCDRD+TCL+TWR) τρέχοντας AIDA64, SuperPI 1.5, Sisoft sandra MCE (το ποιο trustworthy για εμένα προσωπικά)

Διαφορές στο AIDA δεν υπάρχουνε, εκεί που είδα διαφορές είναι μόνο σε SuperPI και Sisoft Sandra MCE. Το ποιο αστείο της υπόθεσης είναι οτι το 31 έδινε τα χειρότερα αποτελέσματα οπότε τουλάχιστον για εμένα ο κανόνας έχει και παραμένει ώς εξής

tRAS = TRCDRD+TCL 

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

@Χαρμανηςπόσο καιρό έχει που πήρες το 2ο κιτ? Γενικά μπορείς και απλά να υπαναχωρησεις από την αγορά αντί να μπαίνεις στην διαδικασία να πουλήσεις (αρκεί να έχεις συσκευασία). 

δυστυχώς την έχω πετάξει την συσκευασία.. πριν μια εβδομάδα τις είχα πάρει.

λέω προς το παρόν να τις κρατήσω και βλέπουμε , ετσι και αλλιώς δουλευει το pc και οταν θα βρώ λιγο χρονο αυτες τις μέρες θα τσεκάρω μια μια τις ραμ μπάς και εχουν κάτι αν και δεν νομίζω. Κάτι αλλο θα θέλει τωρα αυτο και θέλει να μου σπάσει εμενα τα νεύρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου έτυχε κάτι πολύ περίεργο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Μετά από αναβάθμιση του AMD chipset δεν μπορώ να παίξω με τα timings που έτρεχα τόσο καιρό. 

Πρέπει να χαλαρώσω ακόμα πιο πολύ τους χρονισμούς 

Παράδοξων η όντως εχει να κάνει με την αναβάθμιση του chipset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tjole7 είπε

Mου έτυχε κάτι πολύ περίεργο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Μετά από αναβάθμιση του AMD chipset δεν μπορώ να παίξω με τα timings που έτρεχα τόσο καιρό. 

Πρέπει να χαλαρώσω ακόμα πιο πολύ τους χρονισμούς 

Παράδοξων η όντως εχει να κάνει με την αναβάθμιση του chipset?

του driver εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, απλά πέρασα συγκεκριμένα αυτούς 

https://drivers.amd.com/drivers/amd_chipset_software_2.13.27.501.exe

Από εκείνη την στιγμή και έπειτα άρχισε η περίεργη συμπεριφορά.

Από αυτό

aidai 3.png

πήγα σε αυτό.

latest.png

Επεξ/σία από tjole7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έβγαλα τελικά άκρη.

Είχε θέμα το ένα απο τα δυο παλιά στικάκια ..οτι να'ναι

Τα έτρεξα ξεχωριστά TestMem5 και μόνο στο ένα μου έβγαλε Errors..

θα τα στείλω πίσω να μου δώσουν καινούρια.. τι να πώ ελπίζω να ήταν μονο αυτό και να ηρεμήσω .

Ευχαριστώ πολυ ολους σας που με βοηθήσατε. Όταν πάρω τις καινούριες θα ενημερώσω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tjole7 είπε

Ναι, απλά πέρασα συγκεκριμένα αυτούς 

https://drivers.amd.com/drivers/amd_chipset_software_2.13.27.501.exe

Από εκείνη την στιγμή και έπειτα άρχισε η περίεργη συμπεριφορά.

Από αυτό

aidai 3.png

πήγα σε αυτό.

latest.png

με αυτον τρεχω τον τελευταιο driver και δεν ειχα καποια πτωση σε σχεση με τους προηγουμενους

επισης το aida 64 που τρεχεις το 5500 ειναι παλιο τωρα υπαρχει η κανονικη εκδοση ειναι η 5600  και η 5650  βετα 

https://www.aida64.com/downloads

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Χαρμανης said:

Καλησπέρα παιδιά. Έβγαλα τελικά άκρη.

Είχε θέμα το ένα απο τα δυο παλιά στικάκια ..οτι να'ναι

Τα έτρεξα ξεχωριστά TestMem5 και μόνο στο ένα μου έβγαλε Errors..

θα τα στείλω πίσω να μου δώσουν καινούρια.. τι να πώ ελπίζω να ήταν μονο αυτό και να ηρεμήσω .

Ευχαριστώ πολυ ολους σας που με βοηθήσατε. Όταν πάρω τις καινούριες θα ενημερώσω

Ωραίος, τράβα μια υπαναχώρηση τώρα και βάλε παραπάνω να πάρεις 2Χ16 Crucial Ballistix να βρείς την υγειά σου.

6 hours ago, tjole7 said:

Ναι, απλά πέρασα συγκεκριμένα αυτούς 

https://drivers.amd.com/drivers/amd_chipset_software_2.13.27.501.exe

Από εκείνη την στιγμή και έπειτα άρχισε η περίεργη συμπεριφορά.

Από αυτό

aidai 3.png

πήγα σε αυτό.

latest.png

Καμία σχέση τα drivers. Απλά υπάρχουνε κανόνες που βλέπω οτι δεν  έχεις ακολουθήσει. Τρέχω τους συγκεκριμένους drivers απο την 1η μέρα που βγήκανε με 0 θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Devastor είπε

.

Καμία σχέση τα drivers. Απλά υπάρχουνε κανόνες που βλέπω οτι δεν  έχεις ακολουθήσει. Τρέχω τους συγκεκριμένους drivers απο την 1η μέρα που βγήκανε με 0 θέματα.

Αν έχεις το χρόνο και την υπομονή, να μου εξηγήσεις τους κανόνες 

γιατί πραγματικά έχουν γίνει από αγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...