Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, tjole7 said:

Αν έχεις το χρόνο και την υπομονή, να μου εξηγήσεις τους κανόνες 

γιατί πραγματικά έχουν γίνει από αγνοια.

Μην κάνεις ότι σου κατέβει και ειδικά μην κοπιάρεις ποτέ timings αλλών ή του calculator

tRAS = TRCD(RD) + tCL οτιδήποτε κάτω απο αυτό θα σου δώσει χειρότερο performance και δεν θα το δείξει κανένα AIDA64
TRP = TRCD(RD)  σαν failsafe/ TRCDRD+TRDCDWR/2 σαν tweaked
tFAW = 4xTRRDS είναι νόμος αυτό το επόμενο βήμα αν  δεν παίξει αυτό είναι το x8 tFAW = Four Activate Window 
TRDWR = tRCDRD/2+2 σαν failsafe, TWRRD = 1 
TWR = tRAS-TRCDRD σαν failsafe εσύ ξεκίνα με 16 και βλέπουμε

20 κύκλους TM5 με 1usmus config, λιγότερο απλά δεν μιάς και το tRFC Desync σκάει στον 19 κύκλο απο εκεί και ύστερα ΑΝ σου βαρέσει κάτι δές τι σου βάράει 

Επίσης σημαντικό, τα Voltages σε Zen2 πάνε πάντα σε 50mv steps πχ 
cld0_VDDP 900/VDDG 950 ή 1000 ή 1050 κλπ κλπ όπως επίσης και το vSoC πάει ανα 50mv

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Devastor είπε

Μην κάνεις ότι σου κατέβει και ειδικά μην κοπιάρεις ποτέ timings αλλών ή του calculator

tRAS = TRCD(RD) + tCL οτιδήποτε κάτω απο αυτό θα σου δώσει χειρότερο performance και δεν θα το δείξει κανένα AIDA64
TRP = TRCD(RD)  σαν failsafe/ TRCDRD+TRDCDWR/2 σαν tweaked
tFAW = 4xTRRDS είναι νόμος αυτό το επόμενο βήμα αν  δεν παίξει αυτό είναι το x8 tFAW = Four Activate Window 
TRDWR = tRCDRD/2+2 σαν failsafe, TWRRD = 1 
TWR = tRAS-TRCDRD σαν failsafe εσύ ξεκίνα με 16 και βλέπουμε

20 κύκλους TM5 με 1usmus config, λιγότερο απλά δεν μιάς και το tRFC Desync σκάει στον 19 κύκλο απο εκεί και ύστερα ΑΝ σου βαρέσει κάτι δές τι σου βάράει 

Επίσης σημαντικό, τα Voltages σε Zen2 πάνε πάντα σε 50mv steps πχ 
cld0_VDDP 900/VDDG 950 ή 1000 ή 1050 κλπ κλπ όπως επίσης και το vSoC πάει ανα 50mv

Μου έδωσες αρκετή δουλεία για το σπίτι.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SabotazNic είπε

@Χαρμανηςπόσο καιρό έχει που πήρες το 2ο κιτ? Γενικά μπορείς και απλά να υπαναχωρησεις από την αγορά αντί να μπαίνεις στην διαδικασία να πουλήσεις (αρκεί να έχεις συσκευασία). 

δεν είχα πολλές μέρες. απλά ολη η φαση εγινε για να έχω 4 dimms πιο πολύ για αισθητική αποψη..

μίλησα με το μαγαζί και θα τα στείλω πισω τα παλια που ειχα ήδη πάνω γτ τελικα το ενα ειχε θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2021 στις 11:15 ΜΜ, Devastor είπε

Μην κάνεις ότι σου κατέβει και ειδικά μην κοπιάρεις ποτέ timings αλλών ή του calculator

tRAS = TRCD(RD) + tCL οτιδήποτε κάτω απο αυτό θα σου δώσει χειρότερο performance και δεν θα το δείξει κανένα AIDA64
TRP = TRCD(RD)  σαν failsafe/ TRCDRD+TRDCDWR/2 σαν tweaked
tFAW = 4xTRRDS είναι νόμος αυτό το επόμενο βήμα αν  δεν παίξει αυτό είναι το x8 tFAW = Four Activate Window 
TRDWR = tRCDRD/2+2 σαν failsafe, TWRRD = 1 
TWR = tRAS-TRCDRD σαν failsafe εσύ ξεκίνα με 16 και βλέπουμε

20 κύκλους TM5 με 1usmus config, λιγότερο απλά δεν μιάς και το tRFC Desync σκάει στον 19 κύκλο απο εκεί και ύστερα ΑΝ σου βαρέσει κάτι δές τι σου βάράει 

Επίσης σημαντικό, τα Voltages σε Zen2 πάνε πάντα σε 50mv steps πχ 
cld0_VDDP 900/VDDG 950 ή 1000 ή 1050 κλπ κλπ όπως επίσης και το vSoC πάει ανα 50mv

 

Εδώ έχω πάει αυτή την στιγμή.

 

558229442_tm520.png.4e8a477285ff73d8bd3cd13e3f65f984.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

To tCKE το αφήνουμε AUTO ή το βάζουμε 1;

Σε εμένα, με ίδιες RAM με τις δικές σου, η μητρική βάζει το tCKE 1 από μόνη της στο Auto. Η δική σου μητρική έχει διαφορετική συμπεριφορά;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, tjole7 said:

Εδώ είμαι βράχος.

stavle.png.3aaeeeb945f537b1fe11b2c5a2952b04.png

Ναι αλλά πάλι banana timings αδερφέ,  γιατί τρέχεις να φτιάξεις 1 timing και χαλάς άλλα 10? Οι μνήμες κάνουνε auto correct. Το tFAW σου είναι εκτός, έχεις TRCDRD 22 και TRDWR 8? πώς γκεγκεν αυτό?

24 minutes ago, NiKoSmile said:

To tCKE το αφήνουμε AUTO ή το βάζουμε 1;

Εγώ πάντα Auto το αφήνω.. παίζει να είναι το ΜΟΝΟ timing που αφήνω Auto

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NiKoSmile είπε

9 βάζει στα @3600 και 10 στα @4000, όταν το βάζω 1 δεν βλέπω καμία διαφορά οπότε το αφήνω στο auto προς παρόν.

Για τις τιμές και τη σταθερότητα του tCKE παίζει ρόλο και το GDM on VS GDM off, αν θυμάμαι καλά. Αν είσαι σταθερός με tCKE auto και αλλάξεις την τιμή του, θα πρέπει να ξανατσεκάρεις σταθερότητα σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gents...τελικά το έκανα το απονενοημένο και αυτή τη στιγμή τρέχω έναν 5600Χ πάνω στη Χ370 μου (Asrock Taichi).

Τρέχω με το ένα μόνο dimm, με τα δύο αρνούνταν να προχωρήσει στο αρχικό boot μόλις έβαλα τον επεξεργαστή (ίσως να έφταιγαν κι άλλα, βέβαια, κάποιο καλώδιο ή οτιδήποτε).

Για αρχή λέω να βάλω το vdimm στο 1.4 (που το είχα στο 3400 προφίλ με τον 1700 μου), να ξέρω ότι δεν λείπει κάτι από εκεί.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει οπωσδήποτε να μπουν (cad_bus, resistances κλπ), για να λειτουργήσει σωστά η μνήμη έστω και stock κατά τα άλλα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Έκανες reset to default στο bios... πριν βάλεις τον 5600Χ έτσι; 🙄

Με κάθε τρόπο και περισσότερες από μία φορές.

Όλα defaults είναι, και ψάχνω μια βάση να ξεκινήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...