Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Δοκίμασε σε άλλο pc/laptop κτλ...

Tα ίδια, και χειρότερα (λαπτοπ).

Τα νούμερα που βγάζει είναι εντελώς εκτός δικής μου πραγματικότητας.

Αν ανέβει κάτι, θα ανέβει στα πλαίσια του παραπάνω 3400 προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Tα ίδια, και χειρότερα (λαπτοπ).

Τα νούμερα που βγάζει είναι εντελώς εκτός δικής μου πραγματικότητας.

Αν ανέβει κάτι, θα ανέβει στα πλαίσια του παραπάνω 3400 προφίλ.

3666/3733 πρέπει να κυνηγήσεις. (Θα σου έλεγα και 3800 αλλά η μητρική σου δε βλέπω να τα σηκώνει)

Έστω και με 18-18-18.

Αποδίδουν καλύτερα με ψηλά ρολόγια παρά με χαμηλά primaries οι Zen2/3.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

3666/3733 πρέπει να κυνηγήσεις. (Θα σου έλεγα και 3800 αλλά η μητρική σου δε βλέπω να τα σηκώνει)

Έστω και με 18-18-18.

Αποδίδουν καλύτερα με ψηλά ρολόγια παρά με χαμηλά primaries οι Zen2/3.

Εγώ ευχαρίστως, αλλά θα χρειαστώ βοήθεια.

Βλέπεις κάτι περίεργο στα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Εγώ ευχαρίστως, αλλά θα χρειαστώ βοήθεια.

Βλέπεις κάτι περίεργο στα παραπάνω?

Βάλε καρφωτό ProcODT γύρω στο 43-48

Βάλε τα primary 18-18-18 και δες αν γίνεται τίποτα στα 3600-3666

Χαλάρωσε τα sub-timings (με γνώμονα τα safe του calc) ή αν δεν γίνεται έτσι κάτι βάλε τα στο Auto.

Ρεύμα δε θα χρειαστείς παραπάνω γιατί ανεβαίνεις συχνότητα χαλαρώνοντας timings.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει αλλα βρηκα εναν οδηγο που τα εχει ολα μαζεμενα και φενεται οτι το παλικαρι εχει ριξει πολυ δουλεια.

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4 OC Guide.md

Δειτε τον και οι πιο εμπειροι να μας πειτε την γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, glazos said:

Με την βοήθεια του ultraex2003  

4x8gb @3800 1:1:1

VDDG CCD Voltage Control 1.000

VDDG IOD Voltage Control  1.150

3800.JPG.914dd08855cf684d63fec2868c706ce7.JPG

Δεν μπορεί το VSoC να είναι κατώτερο απο τα VDDG. Φτιάξε τα voltages. Επίσης Memtest/TM5(οποιοδήποτε config) κοιτάνε μόνο την μνήμη. Για τα main voltages τρέχουμε ΑΛΛΑ προγράμματα 

17 hours ago, KRIKON said:

Παιδες δεν ξερω αν εχει ξανα αναφερθει αλλα βρηκα εναν οδηγο που τα εχει ολα μαζεμενα και φενεται οτι το παλικαρι εχει ριξει πολυ δουλεια.

https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4 OC Guide.md

Δειτε τον και οι πιο εμπειροι να μας πειτε την γνωμη σας.

Αρκετά καλό αν και λίγο παλιό. 2-3 σελίδες πίσω έχω γράψει 5-6 πράγματα που τουλάχιστον απο προσωπική μου εμπειρία είναι κανόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Devastor να σε ρωτήσω το cpu παίζει ρολο Στο overclock των ραμ;

Δηλαδή πρώτο σενάριο εγω έχω έναν rysen 3 1200 αν πάω σε ryzen 5 2600 με ακριβώς τα ίδια timings και primary και secondary κλπ θα έχω το ίδιο latency?

2 ερωτήση αν πχ σε ryzen 2 1300 δεν μπορώ να Μπουτάρω σε 3400 με σφιχτά timings υπάρχει η πιθανότητα με έναν ρυζεν 5 να Μπουταρω μέ τα ίδια timings?

Η" αποκλειστικά ρόλο παίζουν τα dimm  χωρίς να παίζει μεγάλο ρόλο επεξεργαστής και όσο είναι να πάρουν θα πάρουν;

Επεξ/σία από KRIKON
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, KRIKON said:

Devastor να σε ρωτήσω το cpu παίζει ρολο Στο overclock των ραμ;

Δηλαδή πρώτο σενάριο εγω έχω έναν rysen 3 1200 αν πάω σε ryzen 5 2600 με ακριβώς τα ίδια timings και primary και secondary κλπ θα έχω το ίδιο latency?

2 ερωτήση αν πχ σε ryzen 2 1300 δεν μπορώ να Μπουτάρω σε 3400 με σφιχτά timings υπάρχει η πιθανότητα με έναν ρυζεν 5 να Μπουταρω μέ τα ίδια timings?

Η" αποκλειστικά ρόλο παίζουν τα dimm  χωρίς να παίζει μεγάλο ρόλο επεξεργαστής και όσο είναι να πάρουν θα πάρουν;

Κοίταξε. Υπάρχουνε κάποια πράγματα που μπορεί να σε σταματήσουνε και επηρεάζουν το πόσο μακριά θα πάς τις μνήμες σου. Αυτά είναι τα DIMMs σου (Τι chipakia φοράνε), Ο Memory Controller του επεξεργαστή σου, η μητρική σου (Οι B350/Χ370 με εξαίρεση ελάχιστες όπως την Asus Crosshair Hero ΔΕΝ τα πάνε καλα με memory overclock), η τοπολογία της μητρικής σου (90% των μητρικών είναι Daisy chain που είναι καλύτερη για 2 DIMMs, το υπόλοιπο 10% είναι T-Topology που είναι καλύτερη για 4 DIMMs)

Ένας 2600 ή οποιοςδήποτε 2ης γενιάς Ryzen θα έχει λιγότερο Latency απο έναν 1200 ή οποιονδήποτε 1ης γενιάς Ryzen

Επίσης σχετικά με το guide: τι profile του y-cruncher που δίνει είναι για 6c/12t cpus και 16gb ram. Δηλαδή αν έχεις παραπάνω cores  ή μνήμη κάνεις μια τρύπα στο νερό

 

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2021 στις 10:06 ΠΜ, parsifal είπε

Σε εμένα, με ίδιες RAM με τις δικές σου, η μητρική βάζει το tCKE 1 από μόνη της στο Auto. Η δική σου μητρική έχει διαφορετική συμπεριφορά;

Γνωρίζεις μήπως γιατί στο default XMP profile (16-18-18-36) η μητρική δίνει tRC 74 ενώ στο Thaiphoon αναφέρει 72; Το κάνε και σε σένα ή είναι λάθος στο Thaiphoon;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Γνωρίζεις μήπως γιατί στο default XMP profile (16-18-18-36) η μητρική δίνει tRC 74 ενώ στο Thaiphoon αναφέρει 72; Το κάνε και σε σένα ή είναι λάθος στο Thaiphoon;

 

Ίσως να είναι διαφορετικό από μητρική σε μητρική. Στα XMP profiles που έχω δει έως τώρα, μέχρι και το tRC είναι προγραμματισμένο στο SPD chip αλλά η δική μου μητρική όταν ενεργοποιείς XMP σετάρει μόνο μέχρι το tRAS και αφήνει tRC auto, μαζί με όλα τα υπόλοιπα secondary/tertiary timings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκατσα λίγο σήμερα που είχα χρόνο και ασχολήθηκα λίγο.

Νομίζω  στις ballistic που έχω τα στριφνα timings είναι τα Trc Trfc και trcrd.

Κάτω από 490 trfc δεν Μπουτάρω.

tcl 15 είναι το πιο λίγο που μπορώ να πάω.

Επίσης παρατηρήσα ότι με disable το GDM αν δεν πάω το clkdrvstr 60 παίρνω errοrs.

 

Οπως errors και μεγαλύτερο latency περνώ με vddp μικρότερο του 0.900 .κάπου διάβασα ότι όσο μεγαλύτερο είναι το cldo vddp τόσο πιο unstable γίνεται το cpu overclock ισχύει;

Αν και επειδή θα πάω στον 2600 δεν θα ασχοληθώ προς το παρών με cpu overclock του 3 1200.

received_774346530181471.jpeg

received_492168538688786.jpeg

received_1096211187548469.jpeg

received_742683903107345.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KRIKONΙσχύουν και στο δικό μου σύστημα τα περισσότερα από όσα έγραψες. Χωρίς clkdrvstr 60 δεν μπορώ και εγώ να βάλω το GDM, το tRFC δεν κάνει scale με το voltage και είναι γενικά μεγάλο στα micron.

Στο δικό μου kit (2*16GB @3200) για να πάνε 3800/15 1Τ χρειάζεται πολύ μεγάλο vdimm, παράλογα μεγάλο vSoC και πολύ μικρό procODT. Επίσης πρέπει να χαλαρώσει το tRDWR και να γίνει 9 και το tRCDRD να γίνει 20.

Στα settings σου αυτό το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι που έχεις το RttNom enabled, είναι ιδιοτροπία της μητρικής σου; Επίσης δεν δοκιμάζεις 48ohm procODT, θα σε πάει λογικά λίγο πιο πέρα μαζί με λίγο ακόμα vdimm.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, elpenor said:

@KRIKONΙσχύουν και στο δικό μου σύστημα τα περισσότερα από όσα έγραψες. Χωρίς clkdrvstr 60 δεν μπορώ και εγώ να βάλω το GDM, το tRFC δεν κάνει scale με το voltage και είναι γενικά μεγάλο στα micron.

Στο δικό μου kit (2*16GB @3200) για να πάνε 3800/15 1Τ χρειάζεται πολύ μεγάλο vdimm, παράλογα μεγάλο vSoC και πολύ μικρό procODT. Επίσης πρέπει να χαλαρώσει το tRDWR και να γίνει 9 και το tRCDRD να γίνει 20.

Στα settings σου αυτό το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι που έχεις το RttNom enabled, είναι ιδιοτροπία της μητρικής σου; Επίσης δεν δοκιμάζεις 48ohm procODT, θα σε πάει λογικά λίγο πιο πέρα μαζί με λίγο ακόμα vdimm.

 

Εγώ απορώ πώς με 1.025 vSoC έχεις σταθερό 1900 FCLK και εγώ για 1900 θέλω 1.1 καρφωτό

@KRIKON Στα 2600 θα πάς καρφωτό 3466 με tCL 15 και GDM off 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, elpenor είπε

@KRIKONΙσχύουν και στο δικό μου σύστημα τα περισσότερα από όσα έγραψες. Χωρίς clkdrvstr 60 δεν μπορώ και εγώ να βάλω το GDM, το tRFC δεν κάνει scale με το voltage και είναι γενικά μεγάλο στα micron.

Στο δικό μου kit (2*16GB @3200) για να πάνε 3800/15 1Τ χρειάζεται πολύ μεγάλο vdimm, παράλογα μεγάλο vSoC και πολύ μικρό procODT. Επίσης πρέπει να χαλαρώσει το tRDWR και να γίνει 9 και το tRCDRD να γίνει 20.

Στα settings σου αυτό το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι που έχεις το RttNom enabled, είναι ιδιοτροπία της μητρικής σου; Επίσης δεν δοκιμάζεις 48ohm procODT, θα σε πάει λογικά λίγο πιο πέρα μαζί με λίγο ακόμα vdimm.

 

ναι το rttNom το εχει enable και μπορω να το βαλω κανονικα οσα Ohm θελω το calculator προτινει 34 και τοσο το εβαλα αλλα να σου πω την αληθεια δεν ξερω καν τι ειναι?Γνωριζεις?

Δεν ξερω αν αξιζει να ανεβω πιο πανω σε vdimm να σφιξω τα timings και αλλο λες ή να παω σε frequency πιο πανω?

32 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εγώ απορώ πώς με 1.025 vSoC έχεις σταθερό 1900 FCLK και εγώ για 1900 θέλω 1.1 καρφωτό

@KRIKON Στα 2600 θα πάς καρφωτό 3466 με tCL 15 και GDM off 

Οχι devastor 1700 ειναι το fclk και δεν μπορω να το αλλαξω κιολλας γιατι απο οτι νομιζω δεν μπορεις να το αλλαξεις σε Zen.

Στα αλλα timings βλεπεις κατι που μπορω να αλλαξω?Εχεις αποψη για vddp και αν επηρεζει το cpu overclock οσο μεγαλωνει?Το 0.900 ειναι οκ? γιατι το calculator προτινει 0.700.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...