Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, kostas123pao είπε

Επανέρχομαι μετα απο καιρό με το θέμα που είχα (φαίνεται στο spoiler) και μάλλον βρήκα τι έφταιγε. Έχω ανεβάσει τα soc voltage=1.075 και cLDO=1v εδω και 1 μήνα δεν είχα ουτε μία black screen. Αντιθέτως ακόμα και με soc voltage=1.05v είχα θέματα. Δεν είναι όμως περίεργο να θέλει τόσο πολύ voltage για να λειτουργήσει??? Το calculator προτείνει 1.025.... κάτι πάει λάθος??? Παίζει κανα degrade cpu???

Πες μου ότι πέρασες manually τα ProcODT/CAD_BUS από το calculator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, KRIKON είπε

Εφαγα ενα error στο y cruncher μετα απο πολυ ωρα θα ελεγα πανω απο 3 νομιζω μιας και ειχα φυγει απο το πισι.

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?Τωρα να κατσω απο την αρχη να φτιαξω τα timings αν δεν ειναι κατι σημαντικο δεν παιζει.

 

y.jpg

99% bus /Interconnect  error. Λίγο ψάξιμο ακόμα με  vsoc / vddg/ και θα είσαι οκ. Τα timings μια χαρά είναι μετά από τόση ώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι και τα δύο μέλη που παραπονοιούνται για το πόσο παραπάνω vSoC χρειάζεται το OC τους σε σχέση με αυτό που γράφει ο calculator έχουν μπερδέψει το min του calculator με το rec.

Σε κάθε περίπτωση είμαι με την εντύπωση ότι το 1.1 vSoC είναι η τιμή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι με εξαιρέσεις κάποιους που το ανεβάζουν για να κάνουν ακραία OC και κάποιους που το κατεβάζουν όσο τους επιτρέπει το bin του IMC του CPU ώστε να μειώσουν λίγο τις θερμοκρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1.1 ειναι το στάνταρ. Και εγώ πιστεύω ,ξεκινώντας,  το πρώτο βήμα είναι 1.1 αφού minimum για 3800 θες 1.075mv και για 3600 1060mv. Οπότε 1.1 για αρχή γιατί πάντα υπάρχει και vdoop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πες μου ότι πέρασες manually τα ProcODT/CAD_BUS από το calculator.

Ναι το ProcODT ειναι του calculator και το CAD_BUS το αλλαξα.

42 λεπτά πριν, elpenor είπε

Έχω την εντύπωση ότι και τα δύο μέλη που παραπονοιούνται για το πόσο παραπάνω vSoC χρειάζεται το OC τους σε σχέση με αυτό που γράφει ο calculator έχουν μπερδέψει το min του calculator με το rec.

Σε κάθε περίπτωση είμαι με την εντύπωση ότι το 1.1 vSoC είναι η τιμή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι με εξαιρέσεις κάποιους που το ανεβάζουν για να κάνουν ακραία OC και κάποιους που το κατεβάζουν όσο τους επιτρέπει το bin του IMC του CPU ώστε να μειώσουν λίγο τις θερμοκρασίες.

Όχι, το calculator δίνει 1.025 max στα 3200mhz γι αυτο μου φαίνεται περίεργο το 1.075 το οποίο το προτείνει max στα 3533mhz.

cal.png.ab6f7365bc04ebe9608bf95f12c3ee3b.png

Επεξ/σία από kostas123pao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KRIKON said:

Εφαγα ενα error στο y cruncher μετα απο πολυ ωρα θα ελεγα πανω απο 3 νομιζω μιας και ειχα φυγει απο το πισι.

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?Τωρα να κατσω απο την αρχη να φτιαξω τα timings αν δεν ειναι κατι σημαντικο δεν παιζει.

 

y.jpg

Στο 2ωρο το έφαγες. Το VST δείχνει vCore αλλά χωρίς να τρέχεις όλα τα test δεν είσαι σίγουρος. ΑΝ αποφασίσεις να περάσεις όλα τα τεστ και περάσει SFT τότε θα ξέρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Devastor είπε

Στο 2ωρο το έφαγες. Το VST δείχνει vCore αλλά χωρίς να τρέχεις όλα τα test δεν είσαι σίγουρος. ΑΝ αποφασίσεις να περάσεις όλα τα τεστ και περάσει SFT τότε θα ξέρουμε

Ετρεξα ολα τα τεστ σε default αυτή την φορα ότι χρόνους κλπ ειχε και τα αφησα αρκετη ωρα χωρις σφαλμα νομιζω ειμαι stable.

Χωρίς τίτλο3.jpg

Επεξ/σία από KRIKON
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Ναι το ProcODT ειναι του calculator και το CAD_BUS το αλλαξα.

Ε, αυτό φταίει για όλα σου τα προβλήματα.

Σε MSI και dual rank μνήμες, όπως οι δικές σου, είναι τελείως λάθος οι αντιστάσεις (60/34/80/240) του calculator.

Βάλε τις κατά σειρά: 53/Auto/off/off

και τα CAD_BUS βάλε τα στο Auto.

Μετά κατέβασε το VSoc στο 1.05 ή και πιο κάτω (εγώ για dual rank στα 3200 θέλω 1.0125) και το CLDO_VDDP βάλε το στο Auto.

Και πλέον θα σου δουλεύουν με λογικές τάσεις και θα ανεβαίνουν και συχνότητα εύκολα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2021 στις 10:22 ΜΜ, kkatzos είπε

Βάλε καρφωτό ProcODT γύρω στο 43-48

Βάλε τα primary 18-18-18 και δες αν γίνεται τίποτα στα 3600-3666

Χαλάρωσε τα sub-timings (με γνώμονα τα safe του calc) ή αν δεν γίνεται έτσι κάτι βάλε τα στο Auto.

Ρεύμα δε θα χρειαστείς παραπάνω γιατί ανεβαίνεις συχνότητα χαλαρώνοντας timings.

Δυστυχώς δεν λειτούργησε τίποτα από όλα αυτά.

ProcODT 43 ή 48 μπαίνει win, αλλά με το που δώσω aida bench, επανεκκινεί το σύστημα.

Δοκίμασα 3600 18ρια και τα υπόλοιπα auto, με 1.44, ούτε καν Post.

Μπήκα 3466, αλλά κι εκεί επανεκκίνηση στο mem bench.

Δεν το βλέπω να συνεργάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δυστυχώς δεν λειτούργησε τίποτα από όλα αυτά.

ProcODT 43 ή 48 μπαίνει win, αλλά με το που δώσω aida bench, επανεκκινεί το σύστημα.

Δοκίμασα 3600 18ρια και τα υπόλοιπα auto, με 1.44, ούτε καν Post.

Μπήκα 3466, αλλά κι εκεί επανεκκίνηση στο mem bench.

Δεν το βλέπω να συνεργάζεται.

Μητρική. Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι στα 3466 τουλάχιστον.

Δοκίμασε και ProcODT = 60 αφού η μητρική είναι στα όρια της.

(Απλά με ProcODT = 60 θα χρειαστείς λίγο ψηλότερες τάσεις)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μητρική. Δες αν μπορείς να κάνεις κάτι στα 3466 τουλάχιστον.

Δοκίμασε και ProcODT = 60 αφού η μητρική είναι στα όρια της.

(Απλά με ProcODT = 60 θα χρειαστείς λίγο ψηλότερες τάσεις)

Θα σταθεροποιήσει το σήμα η μεγαλύτερη αντίσταση, ας πούμε, αν το έχω καταλάβει κάπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Θα σταθεροποιήσει το σήμα η μεγαλύτερη αντίσταση, ας πούμε, αν το έχω καταλάβει κάπως?

Ναι, αυτή είναι η λογική.

Αλλά λόγω απωλειών ίσως χρειαστεί ελάχιστα ανεβασμένη τάση VSoc. CLDO, κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Πέτρος said:

Δυστυχώς δεν λειτούργησε τίποτα από όλα αυτά.

ProcODT 43 ή 48 μπαίνει win, αλλά με το που δώσω aida bench, επανεκκινεί το σύστημα.

Δοκίμασα 3600 18ρια και τα υπόλοιπα auto, με 1.44, ούτε καν Post.

Μπήκα 3466, αλλά κι εκεί επανεκκίνηση στο mem bench.

Δεν το βλέπω να συνεργάζεται.

 

4 hours ago, KRIKON said:

Ετρεξα ολα τα τεστ σε default αυτή την φορα ότι χρόνους κλπ ειχε και τα αφησα αρκετη ωρα χωρις σφαλμα νομιζω ειμαι stable.

Χωρίς τίτλο3.jpg

Ωραία, τρέξε και ένα OCCT Large Data Set με το Extreme checkarismeno και είσαι κομπλέ

2 hours ago, Πέτρος said:

Δυστυχώς δεν λειτούργησε τίποτα από όλα αυτά.

ProcODT 43 ή 48 μπαίνει win, αλλά με το που δώσω aida bench, επανεκκινεί το σύστημα.

Δοκίμασα 3600 18ρια και τα υπόλοιπα auto, με 1.44, ούτε καν Post.

Μπήκα 3466, αλλά κι εκεί επανεκκίνηση στο mem bench.

Δεν το βλέπω να συνεργάζεται.

Κοίτα το event viewer αν είχες WHEA 18 και αν ναι ποιο APIC crashare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...