Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Will do, αλλά τώρα τεντώνω λίγο το 3533

Καλύτερα δες αν παίζει με πολύ χαλαρά subs στα 3600.

Μετά θα δεις τα υπόλοιπα.

Όσο για την αύξηση απόδοσης/bandwidth θα τη δεις όταν καταλήξεις στη μέγιστη επιτεύξιμη συχνότητα και σφίξεις τα subs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Καλύτερα δες αν παίζει με πολύ χαλαρά subs στα 3600.

Μετά θα δεις τα υπόλοιπα.

Όσο για την αύξηση απόδοσης/bandwidth θα τη δεις όταν καταλήξεις στη μέγιστη επιτεύξιμη συχνότητα και σφίξεις τα subs.

Ok, θα βάλω και ένα δοκιμαστικό με 20-20-20 στα 3600, αλλά μέχρι 1.44 πάλι τάση.

Είναι εδώ και 2+ ώρες το 3533 και δεν έχει κάνει το παραμικρό. Έβγαλε και μια ώρα χαλαρού παιγνιδιού (όχι κάτι πολύ βαρύ, πάντως).

 

Edit:

Όχι, 20ρια και αυτόματα, με 1.44, δεν postαρε καν.

Το 3533/18, επανήλθε άνετα πάντως.

3 ώρες πριν, Devastor είπε

Βάρεσε το WHEA 18 μάλλον. Είναι αυτό που σου είπα και που κάνανε report αρκετοί χρήστες

Μάλλον το BIOS σου έχει AGESA 1.1.0.0 Patch C

Από ότι λέει ο φίλτατος εδώ:

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-351#post-28766875

είναι 1.1.0.0 patch A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Πέτρος said:

Από ότι λέει ο φίλτατος εδώ:

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-351#post-28766875

είναι 1.1.0.0 patch A

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και εγώ με FCLK Holes, μπορεί να περάσει όλα τα τεστ που θα του πετάξω χωρίς κανένα error/WHEA αλλά το 1900 FCLK σε Low idle θα βαρέσει reboot με WHEA 18

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήνω 1-1 secondaries-tertiaries κλπ, με μια ώρα BFV σε κάθε αλλαγή...κεφάλι καζάνι.

Αν καταφέρω να πέσω γύρω στα 58 στο AIDA (είμαι κάπου στο 61 αυτή τη στιγμή), θα το αποθηκεύσω και τέλος, ακόμα και αν μου ορκιστείτε ότι με μία μόνο ρύθμιση θα πάει στο 50, 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2021 στις 9:06 ΠΜ, kkatzos είπε

Ε, αυτό φταίει για όλα σου τα προβλήματα.

Σε MSI και dual rank μνήμες, όπως οι δικές σου, είναι τελείως λάθος οι αντιστάσεις (60/34/80/240) του calculator.

Βάλε τις κατά σειρά: 53/Auto/off/off

και τα CAD_BUS βάλε τα στο Auto.

Μετά κατέβασε το VSoc στο 1.05 ή και πιο κάτω (εγώ για dual rank στα 3200 θέλω 1.0125) και το CLDO_VDDP βάλε το στο Auto.

Και πλέον θα σου δουλεύουν με λογικές τάσεις και θα ανεβαίνουν και συχνότητα εύκολα.

Μου εβγαλε κ σημερα black screen οπότε δεν φαίνεται να είναι θέμα αντιστάσεων. Προς το παρόν ανεβάσα το VSoc στο 1.05 αν και μάλλον θα καταλήξω παλι στο 1.075.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas123pao είπε

Μου εβγαλε κ σημερα black screen οπότε δεν φαίνεται να είναι θέμα αντιστάσεων. Προς το παρόν ανεβάσα το VSoc στο 1.05 αν και μάλλον θα καταλήξω παλι στο 1.075.

Οι αντιστάσεις παίζουν τεράστιο ρόλο.

Πρέπει να βρεις ποιες είναι οι κατάλληλες για την περίπτωση σου.

Για να φανταστείς ... αν βάλω 60/34/80/240 σε 5 λεπτά βγάζει errors στα stress test. Με 53/48/off/off είναι τελείως σταθερό.

Για αν καταλάβεις ποια σετ αντιστάσεων είναι κατάλληλο για εσένα βάλε τα Auto και δες από το ZenTimings τι σου βάζει. Στοιχηματίζω ότι θα είναι 53/48... ή 53/60...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostas123pao said:

Μου εβγαλε κ σημερα black screen οπότε δεν φαίνεται να είναι θέμα αντιστάσεων. Προς το παρόν ανεβάσα το VSoc στο 1.05 αν και μάλλον θα καταλήξω παλι στο 1.075.

Όταν ο Calculator λέει "1.025" εννοεί το SoC SVI2 TFN να είναι τόσο, με LLC στο Auto όταν βάλεις 1.025 αυτό δεν θα το δείς ποτέ οπότε 2 επιλογές έχεις

1.025 NB LLC LVL 2 
ή
1.05 LLC Auto

(Και τα 2 παίζουνε άψογα εώς και  3466)

16 minutes ago, kkatzos said:

Οι αντιστάσεις παίζουν τεράστιο ρόλο.

Πρέπει να βρεις ποιες είναι οι κατάλληλες για την περίπτωση σου.

Για να φανταστείς ... αν βάλω 60/34/80/240 σε 5 λεπτά βγάζει errors στα stress test. Με 53/48/off/off είναι τελείως σταθερό.

Για αν καταλάβεις ποια σετ αντιστάσεων είναι κατάλληλο για εσένα βάλε τα Auto και δες από το ZenTimings τι σου βάζει. Στοιχηματίζω ότι θα είναι 53/48... ή 53/60...

Εσύ έχεις πειράξει και clkdrvstr και tCKE τα οποία πάνε χέρι-χέρι με το ProcODT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kkatzos είπε

Οι αντιστάσεις παίζουν τεράστιο ρόλο.

Πρέπει να βρεις ποιες είναι οι κατάλληλες για την περίπτωση σου.

Για να φανταστείς ... αν βάλω 60/34/80/240 σε 5 λεπτά βγάζει errors στα stress test. Με 53/48/off/off είναι τελείως σταθερό.

Για αν καταλάβεις ποια σετ αντιστάσεων είναι κατάλληλο για εσένα βάλε τα Auto και δες από το ZenTimings τι σου βάζει. Στοιχηματίζω ότι θα είναι 53/48... ή 53/60...

To θέμα είναι ότι και με τις δικές σου και με του calculator δεν εντοπίζει κανένα σφάλμα το tm5 20 κύκλους και y-cruncher 2 ώρες γι αυτο θεωρώ οτι δεν φταίει αυτό. Παρεμπιπτόντως και με vsoc=1.05 μου έσβησε πάλι η οθόνη. Εδώ ειναι με όλες τι αντιστάσεις στο auto.

ZenTimings_Screenshot.png.3537dcd6d4b1aca003ab3eed572d8f93.png

5 ώρες πριν, Devastor είπε

Όταν ο Calculator λέει "1.025" εννοεί το SoC SVI2 TFN να είναι τόσο, με LLC στο Auto όταν βάλεις 1.025 αυτό δεν θα το δείς ποτέ οπότε 2 επιλογές έχεις

1.025 NB LLC LVL 2 
ή
1.05 LLC Auto

(Και τα 2 παίζουνε άψογα εώς και  3466)

Εσύ έχεις πειράξει και clkdrvstr και tCKE τα οποία πάνε χέρι-χέρι με το ProcODT

Όπως είπα κ πιο πάνω στα 1.05 πάλι μου πέταξε μαυρη οθόνη. Μόνο στα 1.075 φαίνεται να λειτουργεί σωστά. Να βάλω 1.05 NB LLC LVL 2???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Devastor είπε

Εσύ έχεις πειράξει και clkdrvstr και tCKE τα οποία πάνε χέρι-χέρι με το ProcODT

Το tCKE το αφήνω 8 (το ίδιο βάζει και Auto). Το ClkDrvStr στο 30 μπορεί να βοήθησε στο VSoc να κατέβει ένα σκαλί.

Οι αντιστάσεις τερματισμού είναι αυτές όμως. Δεν έχουν αλλάξει.

Σε όλες τις MSI με Zen/Zen+ μπαίνουν Auto 53/48(ή 60)/off/off και αυτές είναι οι σωστές. Το 60/34/80/240 του calculator είναι τελείως άκυρο για MSI μητρικές.

2 ώρες πριν, kostas123pao είπε

To θέμα είναι ότι και με τις δικές σου και με του calculator δεν εντοπίζει κανένα σφάλμα το tm5 20 κύκλους και y-cruncher 2 ώρες γι αυτο θεωρώ οτι δεν φταίει αυτό.

Η τάση για τις μνήμες Vdimm που θα χρειαστείς όμως είναι διαφορετική. Έχεις πολύ ψηλά την τάση στο 1.38, γι'αυτό σου δουλευει και έτσι και αλλιώς. Αν τη βάλεις π.χ. στο 1.33-1.34V που με τα settings σου πρέπει να είναι αρκετή θα δουλεύει με 53/48 αλλά όχι με το 60/34/... (εικάζω, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος)

 

Όσο για το VSoc θεωρώ ότι αυτό που φταίει είναι ο συνδυασμός VSoc + CLDO_VDDP. Πρέπει να βρεις τον κατάλληλο συνδυασμό. Π.χ. ανακάλυψα προσφάτως ότι με ένα single rank B-Die kit που έχω ότι το βέλτιστο CLDO_VDDP στα 3200 είναι 775mV ενώ τόσα χρόνια τις δούλευα με το default 950mV και είχα διάφορα ηλίθια συμπτώματα. Κάτι τυχαίες αποσυνδέσεις στα USB, κτλ κτλ.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να ανεβάσεις το ClkDrvStr στο 30.

Ή ακόμα και να πειραματιστείς λίγο με τα CAD_BUS. Στις Dual Rank B-Die που έχω αρέσει το 24/24/24/20 περισσότερο από το 24/24/24/24

Οπότε τελικά με το 30άρι ClkDrvStr είμαι στο 30/24/24/20.

Ααα, και κάτι άλλο. Μήπως έχεις βάλει αρνητικό offset στο Vcore;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, kostas123pao said:

To θέμα είναι ότι και με τις δικές σου και με του calculator δεν εντοπίζει κανένα σφάλμα το tm5 20 κύκλους και y-cruncher 2 ώρες γι αυτο θεωρώ οτι δεν φταίει αυτό. Παρεμπιπτόντως και με vsoc=1.05 μου έσβησε πάλι η οθόνη. Εδώ ειναι με όλες τι αντιστάσεις στο auto.

ZenTimings_Screenshot.png.3537dcd6d4b1aca003ab3eed572d8f93.png

Όπως είπα κ πιο πάνω στα 1.05 πάλι μου πέταξε μαυρη οθόνη. Μόνο στα 1.075 φαίνεται να λειτουργεί σωστά. Να βάλω 1.05 NB LLC LVL 2???

Τα timings είναι εντελώς λάθος και τέρμα χαλαρά αλλά αυτό το φτιάχνεις μετά

To SoC είναι ολόκληρο το chip (System OChip) και το συγκεκριμένο κάνει autocorrect στα κρυφά.

Μήπως έχεις manual OC η οτιδήποτε άλλο ? μπορεί απο εκεί να έρχονται τα blackscreens

Επίσης σε κάθε περίπτωση το Memory Fast Boot να είναι disabled

2 hours ago, kkatzos said:

Το tCKE το αφήνω 8 (το ίδιο βάζει και Auto). Το ClkDrvStr στο 30 μπορεί να βοήθησε στο VSoc να κατέβει ένα σκαλί.

Οι αντιστάσεις τερματισμού είναι αυτές όμως. Δεν έχουν αλλάξει.

Σε όλες τις MSI με Zen/Zen+ μπαίνουν Auto 53/48(ή 60)/off/off και αυτές είναι οι σωστές. Το 60/34/80/240 του calculator είναι τελείως άκυρο για MSI μητρικές.

Η τάση για τις μνήμες Vdimm που θα χρειαστείς όμως είναι διαφορετική. Έχεις πολύ ψηλά την τάση στο 1.38, γι'αυτό σου δουλευει και έτσι και αλλιώς. Αν τη βάλεις π.χ. στο 1.33-1.34V που με τα settings σου πρέπει να είναι αρκετή θα δουλεύει με 53/48 αλλά όχι με το 60/34/... (εικάζω, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος)

 

Όσο για το VSoc θεωρώ ότι αυτό που φταίει είναι ο συνδυασμός VSoc + CLDO_VDDP. Πρέπει να βρεις τον κατάλληλο συνδυασμό. Π.χ. ανακάλυψα προσφάτως ότι με ένα single rank B-Die kit που έχω ότι το βέλτιστο CLDO_VDDP στα 3200 είναι 775mV ενώ τόσα χρόνια τις δούλευα με το default 950mV και είχα διάφορα ηλίθια συμπτώματα. Κάτι τυχαίες αποσυνδέσεις στα USB, κτλ κτλ.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να ανεβάσεις το ClkDrvStr στο 30.

Ή ακόμα και να πειραματιστείς λίγο με τα CAD_BUS. Στις Dual Rank B-Die που έχω αρέσει το 24/24/24/20 περισσότερο από το 24/24/24/24

Οπότε τελικά με το 30άρι ClkDrvStr είμαι στο 30/24/24/20.

Ααα, και κάτι άλλο. Μήπως έχεις βάλει αρνητικό offset στο Vcore;

Το vSoC πάει χέρι χέρι μην σου πώ και αγκαλίτσα με το ProcODT
 

Χαμηλό ProcODT = χαμηλό vSoC αλλά θα χρειαστεί μεγαλύτερο clkdrvstr 

Τα RTTs επίσης παίζουνε και σημαντικό ρόλο αν θές να σταθεροποιήσεις το GDM off σε μεγάλες συχνότητες

Ένας καλός τρόπος να δείς αν το cld0_vddp σου είναι χαμηλό είναι απλά να τρέξεις AIDA. Αν είναι χαμηλό θα σου δώσει χειρότερο  latency

Συμφωνώ οτι ο φίλος απο πάνω έχει αρκετό vDIMM για 3200..  Εδώ εγώ για τα 3733 θέλω 1.35 vDIMM το οποίο παίιζει autocorrect σε 1.36 

image.png.2c1975e632159231b31b6c2a156d479c.png

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.35v για 3733? Τότε γιατί εγώ θέλω 1.42v για 3466; Έχει να κάνει με το αν είναι zen+ ή zen2 ή/και λόγω των πιο σφιχτων timings των b-dies; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

λόγω των πιο σφιχτων timings των b-dies;

Αυτό. Κυρίως τα tRCDRD, tRFC, νομίζω αυτά ανεβάζουν πολύ τις απαιτήσεις σε Vdimm, ίσως και κάνα δυό ακόμα (tRRDS/tFAW/tRDWR, για τα SCLs δεν είμαι τόσο σίγουρος, είναι πολύ PCB-dependent).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, yiannis1991 said:

1.35v για 3733? Τότε γιατί εγώ θέλω 1.42v για 3466; Έχει να κάνει με το αν είναι zen+ ή zen2 ή/και λόγω των πιο σφιχτων timings των b-dies; 

Έχει να κάνει με 
1) ClkDrvStr
2) To TRCDRD/TRP/TRFC κάνει Scale με το Voltage σε Β-Die 

22 minutes ago, parsifal said:

Αυτό. Κυρίως τα tRCDRD, tRFC, νομίζω αυτά ανεβάζουν πολύ τις απαιτήσεις σε Vdimm, ίσως και κάνα δυό ακόμα (tRRDS/tFAW/tRDWR, για τα SCLs δεν είμαι τόσο σίγουρος, είναι πολύ PCB-dependent).

image.png.6eb21dd4f473152b66e44a92f55eb8b8.png

Μόνο το tCL κάνει scale με το voltage. Δοκίμασα σταδιακά απο 1.35 μέχρι 1.47 για χαμηλότερο tRFC/tRCDRD/tRP/tRDWR/TRRDS-L όπως και TWTRS/L και αποδείχτηκε οτι ΔΕΝ κάνουνε scale με το Voltage

To TRDWR είναι PCB dependent αλλά σχεδόν όλα τα Micron Rev E pcb μπορούνε να κάνουνε tRDWR = TRCDRD/2 -2 εφόσον το GDM είναι ΟΝ

19 minutes ago, kkatzos said:

3733 16-19 ενώ εσύ έχεις 3466 14-15

 

Η διαφορά μεταξύ tCL 15 και 16 (τουλάχιστον στο δικό μου το kit) δεν υπάρχει. Για tCL 15 με GDM OFF θέλει 1.41 και TRCDRD 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...