Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 03/04/2021 at 10:33, NiKoSmile said:

Για renoir apus πάντως λόγω των ενσωματωμένων γραφικών το vsoc δεν πρέπει να είναι κάτω από 1.05V. Αν είναι χαμηλό οι μνήμες θα περάσουν τα tests αλλά θα σκάσουν τα γραφικά. By default σε xmp-3200 προφιλ είναι 1.09-1.10v.

Δεν έχω πολυασχοληθεί με APUs , μόνο με έναν 3400G που για 3400 ήθελα 1.1 vSOC flat LLC 

Γενικά το  Αυτο πάντα δίνει παραπάνω voltage. Λογικό για να περνάνε το quality check τα chips 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2021 στις 10:14 ΜΜ, Πέτρος είπε

Στήνω 1-1 secondaries-tertiaries κλπ, με μια ώρα BFV σε κάθε αλλαγή...κεφάλι καζάνι.

Αν καταφέρω να πέσω γύρω στα 58 στο AIDA (είμαι κάπου στο 61 αυτή τη στιγμή), θα το αποθηκεύσω και τέλος, ακόμα και αν μου ορκιστείτε ότι με μία μόνο ρύθμιση θα πάει στο 50, 100%.

Μέχρι τώρα είμαι εδώ:

image.png.c2ffbfa6ef55c5d06a10524b18f51d59.png

Έχοντας αλλάξει με το χέρι τα tRAS (+2 από το τυπικό, για "σιγουριά"), tRC (το ίδιο), tRRDS/L-tFAW-tWR, tRFC (+8 από ότι προκύπτει με αναγωγή του 3400 στο 3533).

Με αυτά, είμαι οριακά κάπου στα 61ns (ανάλογα το run), και κάπου 0.5% χειρότερα στα cpu game/render στο SotTR από το καλύτερο που πέτυχα με το 3400 πριν όμως δω πτώση σε όλα τα προφίλ χωρίς λόγο (πλέον δεν μπορώ να πιάσω αυτό το νούμερο, με κανένα προφίλ).

Έφτασα εκεί Παρασκευή μεσημέρι, άφησα τον υπολογιστή να κατεβάζει, μπήκε η σύζυγος για webex 3-4ώρες το απόγευμα, τον άφησε ανοικτό μέχρι σήμερα που γύρισα, του έβαλα νέα κατεβάσματα, μετά SotTR, FS κι άλλα και είναι σταθερός.

Σε Aida bench, βέβαια, μπορεί να πετάξει restart κάποια στιγμή, επειδή έτσι γουστάρει.

Εκείνο το "0" στο tCKE, το κοιτάω κι αναρωτιέμαι. Κάπου στο 6 πρέπει να είναι κανονικά.

Τί να πάρει σειρά, τώρα?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Έχοντας αλλάξει με το χέρι τα tRAS (+2 από το τυπικό, για "σιγουριά"), tRC (το ίδιο), tRRDS/L-tFAW-tWR, tRFC (+8 από ότι προκύπτει με αναγωγή του 3400 στο 3533).

Δες αν είναι σταθερό με tRRDS = 4, tRRDL = 6, tFAW = 16 και tWTRS=4. tWTRL=12

Αυτά δίνουν πολλά στα παιχνίδια ενώ ίσα που διακρίνονται στο AIDA.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Πέτρος said:

Μέχρι τώρα είμαι εδώ:

image.png.c2ffbfa6ef55c5d06a10524b18f51d59.png

Έχοντας αλλάξει με το χέρι τα tRAS (+2 από το τυπικό, για "σιγουριά"), tRC (το ίδιο), tRRDS/L-tFAW-tWR, tRFC (+8 από ότι προκύπτει με αναγωγή του 3400 στο 3533).

Με αυτά, είμαι οριακά κάπου στα 61ns (ανάλογα το run), και κάπου 0.5% χειρότερα στα cpu game/render στο SotTR από το καλύτερο που πέτυχα με το 3400 πριν όμως δω πτώση σε όλα τα προφίλ χωρίς λόγο (πλέον δεν μπορώ να πιάσω αυτό το νούμερο, με κανένα προφίλ).

Έφτασα εκεί Παρασκευή μεσημέρι, άφησα τον υπολογιστή να κατεβάζει, μπήκε η σύζυγος για webex 3-4ώρες το απόγευμα, τον άφησε ανοικτό μέχρι σήμερα που γύρισα, του έβαλα νέα κατεβάσματα, μετά SotTR, FS κι άλλα και είναι σταθερός.

Σε Aida bench, βέβαια, μπορεί να πετάξει restart κάποια στιγμή, επειδή έτσι γουστάρει.

Εκείνο το "0" στο tCKE, το κοιτάω κι αναρωτιέμαι. Κάπου στο 6 πρέπει να είναι κανονικά.

Τί να πάρει σειρά, τώρα?

To 0 tCKE δεν είναι 0 tCKE τρώει autocorrect απλά δεν το βλέπεις

Έχε το νού σου όταν τρέχεις TM5 κράτα και ένα HWinfo ανοιχτό γιατί μπορεί να ΜΗΝ σου σκάσει error στο ΤΜ5 αλλά να σου πετάξει WHEA

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δες αν είναι σταθερό με tRRDS = 4, tRRDL = 6, tFAW = 16 και tWTRS=4. tWTRL=12

Αυτά δίνουν πολλά στα παιχνίδια ενώ ίσα που διακρίνονται στο AIDA.

Tα είχα δοκιμάσει παλιότερα, στο 3400 προφίλ με τον 1700 όλα αυτά και όλα είχαν βγει ασταθή (1-1, όχι όλα μαζί).

Η "πλάκα" είναι πως tFAW έριχνα μέχρι το 12, με βελτίωση επιδόσεων (ξέρω τι έχετε γράψει όλοι παντού, αλλά αλήθεια είναι).

Θα αρχίσω πάλι δοκιμές από αύριο, μόλις έβγαλα και 30' BFV χωρίς κιχ.

Αντί για 4-6 στα tRRD, είχα καταλήξει στο 5-5, παρεμπιπτόντως.

24 λεπτά πριν, Devastor είπε

To 0 tCKE δεν είναι 0 tCKE τρώει autocorrect απλά δεν το βλέπεις

Έχε το νού σου όταν τρέχεις TM5 κράτα και ένα HWinfo ανοιχτό γιατί μπορεί να ΜΗΝ σου σκάσει error στο ΤΜ5 αλλά να σου πετάξει WHEA

Καλά, εννοείται πως δεν είναι 0.

Δεν ασχολούμαι με ΤΜ5 αυτή τη στιγμή.

Το έγραψα και κάπου παραπίσω, μάλλον το Frankenstein σύστημα (5χχχ+χ370) δεν το πολυγουστάρει και μπορεί να πετάξει άκυρα errors ή κολλήματα, ενώ παραμένω σταθερός σε οποιοδήποτε άλλο σενάριο χρήσης.

Θα συνεχίσω το σφίξιμο μέχρι να πέσω σε εμφανή αστάθεια και μετά θα δω για τα τυπικά tests (ανεχτείτε με).

Αυτό που με ανησυχεί τώρα είναι ότι είδα κάπου 42 βαθμούς στις μνήμες, και είναι ακόμα άνοιξη.

Έχω ανεμιστήρα έτοιμο, αλλά το 1.44 ίσως είναι πολύ για το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Tα είχα δοκιμάσει παλιότερα, στο 3400 προφίλ με τον 1700 όλα αυτά και όλα είχαν βγει ασταθή (1-1, όχι όλα μαζί).

Η "πλάκα" είναι πως tFAW έριχνα μέχρι το 12, με βελτίωση επιδόσεων (ξέρω τι έχετε γράψει όλοι παντού, αλλά αλήθεια είναι).

Θα αρχίσω πάλι δοκιμές από αύριο, μόλις έβγαλα και 30' BFV χωρίς κιχ.

Αντί για 4-6 στα tRRD, είχα καταλήξει στο 5-5, παρεμπιπτόντως.

Ξεχνάς τελείως τα παλιά προφιλ με τον 1700. Τελείως όμως.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, είπα δεν ασχολούμαι με ΤΜ5 , αλλά πριν αρχίσω τις άλλες ρυθμίσεις έριξα ένα σε safe mode.

Τα 160+ στους 12-13 κύκλους μάλλον είναι πολλά για να είναι τυχαία.

Θα πάρω κανένα OS στο χέρι.

Πάω για tRRDS = 4, tRRDL = 6, tFAW = 16 και tWTRS=4. tWTRL=12 μαζί, που λογικά θα είναι εντελώς off και backtrack.

Όχι μόνο το πήρε χωρίς training, χωρίς τίποτα, έβγαλε και SotTR, με βελτίωση πλέον σε σχέση με το "ιστορικό υψηλό".

3400 (ανέφικτο score πλέον)

wtf!!!.png.a651b3938e36499cfa7c3e3b85c36cf7.png

3533 με όλες τις τελευταίες ρυθμίσεις

32608543_3533test2kkatzos.png.41547e0d154885990c15cd6d3e54eba3.png

image.png.5d65c6c102b877df78fffc61fb06415a.png

Θεωρώ ότι στο AIDA θα φάω restart.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Πέτρος said:

Οκ, είπα δεν ασχολούμαι με ΤΜ5 , αλλά πριν αρχίσω τις άλλες ρυθμίσεις έριξα ένα σε safe mode.

Τα 160+ στους 12-13 κύκλους μάλλον είναι πολλά για να είναι τυχαία.

Θα πάρω κανένα OS στο χέρι.

Πάω για tRRDS = 4, tRRDL = 6, tFAW = 16 και tWTRS=4. tWTRL=12 μαζί, που λογικά θα είναι εντελώς off και backtrack.

Εμ.. κάτι ήξερα εγώ που αγόρασα μια μ@λ@κι@ 120άρι SSD του 10άρικου :P εκεί δεν με νοιάζει το πόσα format θα σκάσω μέσα σε μια μέρα (Ο ναι.. στην μέρα έχω σκάσει και 3)

Πέρα απο την πλάκα στην φωτογραφία που είδα με τα chipakia σου είναι B-Die οπότε το 4/6 4/12 είναι safe. Και άκου εδώ το true story που πέρασα χθές

TRRDS/L 4/4, TWTRS/L 4/8. Τρέχω ΤΜ5 (Anta γιατί αυτό βαράει πολύ ποιο εύκολα και ήξερα οτι αν βαρέσει θα είναι αυτά τα 2), φτάνουμε στον 2ο κύκλο (μιλάμε για μια ώρα και βάλε) 0 errors στο ΤΜ5 αλλά Surprise moth@f$@#$ το HWInfo είχε πετάξει WHEA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

26 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εμ.. κάτι ήξερα εγώ που αγόρασα μια μ@λ@κι@ 120άρι SSD του 10άρικου :P εκεί δεν με νοιάζει το πόσα format θα σκάσω μέσα σε μια μέρα (Ο ναι.. στην μέρα έχω σκάσει και 3)

Πέρα απο την πλάκα στην φωτογραφία που είδα με τα chipakia σου είναι B-Die οπότε το 4/6 4/12 είναι safe. Και άκου εδώ το true story που πέρασα χθές

TRRDS/L 4/4, TWTRS/L 4/8. Τρέχω ΤΜ5 (Anta γιατί αυτό βαράει πολύ ποιο εύκολα και ήξερα οτι αν βαρέσει θα είναι αυτά τα 2), φτάνουμε στον 2ο κύκλο (μιλάμε για μια ώρα και βάλε) 0 errors στο ΤΜ5 αλλά Surprise moth@f$@#$ το HWInfo είχε πετάξει WHEA

Όχι WHEA...errors στο ΤΜ5 ήταν αυτά!

Δεν ξέρω αν είδες τα νέα scores από πάνω ή απάντησες πριν τα προσθέσω.

Τα πήρε τα settings και (δείχνει να) λειτουργεί σωστά.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω, πραγματικά.

edit:

2027391456_aida3533test2kkatzos.png.c841f4e9ede29cc44151cec70a3a83eb.png

Με τα παραπάνω.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devastor είπε

@Πέτρος Το ProcODT το έβαλες χεράτο ή το έβαλε η μητρική για εσένα?

Χέρι. Με 53.3 (χέρι επίσης) δεν postαρε στα 3533, ενώ είχε μεγάλο ζόρι με αστάθεια στα 3466.

Μια ωρίτσα BFV, πένα.

Χωρίς errors στο Hwinfo, αν μετράει και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Χέρι. Με 53.3 (χέρι επίσης) δεν postαρε στα 3533, ενώ είχε μεγάλο ζόρι με αστάθεια στα 3466.

Μια ωρίτσα BFV, πένα.

Χωρίς errors στο Hwinfo, αν μετράει και εκεί.

Τελικά είναι σταθερό στα 3533 με τα tRRDS/tRRDL 4/6 κτλ κτλ;

Οι τάσεις σου είναι περίεργες. Έχεις στο 1.1 τα πάντα; Υποτίθεται πρέπει να υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους.

Άρχισε να δοκιμάζεις τα φυσιολογικά για B-Die tRAS και tRC. Βαλε το 18-18-18-36-54. μπορεί να είσαι σταθερός.

Επίσης σε κάποια φάση δοκίμασε καρφωτό RttPark = 48.

Μην τα κάνεις όλα μαζί όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τελικά είναι σταθερό στα 3533 με τα tRRDS/tRRDL 4/6 κτλ κτλ;

Οι τάσεις σου είναι περίεργες. Έχεις στο 1.1 τα πάντα; Υποτίθεται πρέπει να υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους.

Άρχισε να δοκιμάζεις τα φυσιολογικά για B-Die tRAS και tRC. Βαλε το 18-18-18-36-54. μπορεί να είσαι σταθερός.

Επίσης σε κάποια φάση δοκίμασε καρφωτό RttPark = 48.

Μην τα κάνεις όλα μαζί όμως.

Δείχνει σταθερό, ναι.

Έβγαλε synthetics, SotTR (με το καλύτερο cpu game/render score μέχρι τώρα), BFV 1+h, corona bench κλπ.

Αν τρέξω ΤΜ5, έχω την εντύπωση ότι θα δω φρικτά πράγματα. Απλά, δεν ξέρω αν είναι πραγματικά αυτά τα errors ή αποτέλεσμα του περίεργου συνδυασμού h/w με "πειραματικό" BIOS.

Έβαλα πριν λίγο το tCKE στο 6, αλλά μάλλον δεν επαρκούσε. Έπεσα αρκετά στο SotTR, βάρεσε με τη μία αστάθεια στο AIDA.

Κάνω μια δοκιμή τώρα με 8.

Οι τάσεις είναι έτσι στο auto. Είχα δοκιμάσει να υπάρξει διαφορά μεταξύ τους, αλλά φαινόταν εντελώς ασταθές.

36-54, ε? Ίσως το προλάβω σήμερα, αλλιώς από αύριο πάλι.

edit:

Με το "σταθερό" 3533 (tcke=0/auto) το 36-54 postαρε, αλλά στη login screen πέταξε BSOD (η 1η με αυτόν τον επεξεργαστή, παρά τις όποιες άλλες δοκιμές).

Γύρισα πάλι στο "σταθερό" (αυτό που έχω στα 2 μου άλλα post σε αυτή τη σελίδα). Με το χέρι είναι τα πρώτα 9 timings, το tRFC, ProcODT, RTTs, λοιπές αντιστάσεις. Όλα τα άλλα, auto.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είστε αρχάριοι σε νέα πειραματικά timings, προτού ανατιναχτούν 💥 τα windows :P, τρέξτε ένα memtest86 από το USB  τουλάχιστον για 15-20λεπτο. Αν δεν πετάξει error μπείτε στα windows για τους δευτερογενής ελέγχους. Το αναφέρω μετά από εμπειρία πολλών ανατινάξεων... :lol:.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NiKoSmile said:

Αν είστε αρχάριοι σε νέα πειραματικά timings, προτού ανατιναχτούν 💥 τα windows :P, τρέξτε ένα memtest86 από το USB  τουλάχιστον για 15-20λεπτο. Αν δεν πετάξει error μπείτε στα windows για τους δευτερογενής ελέγχους. Το αναφέρω μετά από εμπειρία πολλών ανατινάξεων... :lol:.

Για εμένα προσωπικά το memtest δεν βρίσκει τίποτα, καλύτερη λύση είναι ένα Linux live με GSAT 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...