Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, kostas123pao said:

Ακόμα παιδεύομαι με τις ραμ και τα random black screens... Πόσο φυσιολογικο είναι να μην μπορούν να παίξουν σε αυτα τα timing οι micron rev. e???

 

854937651_48-(24-30)-VSoc1.075V-10min.png.3ec038f6fd4f3b2de74dbc68b0b432fa.png

Δεν έχω ιδέα απο που σου ήρθανε αυτές οι αντιστάσεις αλλά είναι εντελώς λάθος

1 minute ago, kkatzos said:

Αυτό που λες είναι σε SR.

Αυτό που λέω είναι σε Dual Rank Samsung D-Die που είχανε τα G.Skill RipJaws 3200 που είχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν έχω ιδέα απο που σου ήρθανε αυτές οι αντιστάσεις αλλά είναι εντελώς λάθος

Αυτό που λέω είναι σε Dual Rank Samsung D-Die που είχανε τα G.Skill RipJaws 3200 που είχα

Και σε D-Die dual rank που είχα παλιά και στα B-Die dual rank που έχω τώρα οι συνδυασμοί που δουλεύουν καλύτερα (σε 1st/2nd gen) είναι αυτοί που έγραψα παραπάνω. 53/48/off/off είναι το Auto. Κάτι ξέρει και μπαίνει τόσο. Για MSI μητρική μιλάω πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kkatzos said:

Και σε D-Die dual rank που είχα παλιά και στα B-Die dual rank που έχω τώρα οι συνδυασμοί που δουλεύουν καλύτερα (σε 1st/2nd gen) είναι αυτοί που έγραψα παραπάνω. 53/48/off/off είναι το Auto. Κάτι ξέρει και μπαίνει τόσο. Για MSI μητρική μιλάω πάντα.

4 MSI μητρικές πέρασαν απο τα χέρια μου, Β350 PC mate, B450 A-Pro, x470 Gaming Plus, B450 Tomahawk MAX και ποτέ δεν είδα το RTT_Park off 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Devastor είπε

4 MSI μητρικές πέρασαν απο τα χέρια μου, Β350 PC mate, B450 A-Pro, x470 Gaming Plus, B450 Tomahawk MAX και ποτέ δεν είδα το RTT_Park off 

Εσύ μπορεί να μην είδες. Άλλοι έχουμε δει όμως.

Εδώ ειναι με όλες τι αντιστάσεις στο auto.

 

2 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Ακόμα παιδεύομαι με τις ραμ και τα random black screens... Πόσο φυσιολογικο είναι να μην μπορούν να παίξουν σε αυτα τα timing οι micron rev. e???

Αν θέλεις να το δοκιμάσεις με GearDown = disabled τουλάχιστον βάλε 15-17-15 και το ClkDrvStr = 60 (σε συνδυασμό με το 53/48/off/off). Επισης βάλε και το Vdimm = 1.34V. Μπορεί να σου δουλέψει καλά το πακετάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kkatzos said:

Εσύ μπορεί να μην είδες. Άλλοι έχουμε δει όμως.

Εδώ ειναι με όλες τι αντιστάσεις στο auto.

 

Αν θέλεις να το δοκιμάσεις με GearDown = disabled τουλάχιστον βάλε 15-17-15 και το ClkDrvStr = 60 (σε συνδυασμό με το 53/48/off/off). Επισης βάλε και το Vdimm = 1.34V. Μπορεί να σου δουλέψει καλά το πακετάκι.

Zen RAM Overclocking - Google Sheets εδώ προσωπικά δεν βλέπω κάποιον με OFF το RTT_Park σε 2Χ16

Χωρίς να σημαίνει οτι τα Auto δουλεύουνε που στην συγκεκριμένη περίπτωση του βαράνε το RTT_Park (Error 4 στο ΤΜ5 που είναι PCB Crash λόγω RTT)

Τα Auto εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου δούλεψαν και την μητρική που έχεις την είχα και εγώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kkatzos Χωρίς να αμφισβητώ ότι ισχύουν αυτά που γράφεις για τις αντιστάσεις η δική μου εμπειρία με τα auto είναι διαφορετική.

Με dual rank rev.e και σε MSI B450/2400g (dual slot) και σε MSI Χ570/3700Χ και σε Asus X470/3600 με το auto είχα άθλια αποτελέσματα. Mε τις αντιστάσεις του 1usmus πήγα αμέσως σε ένα καλό επίπεδο σε όλα τα setup.

Φυσικά μετά από εκατοντάδες ώρες δοκιμών κατάφερα αρκετά καλύτερα αποτελέσματα από του 1usmus με διαφορετικές τιμές σε κάθε μητρική (με μόνο κοινό στοιχείο το πολύ χαμηλό procODT και το μεγάλο vdimm).

Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση πάντως, είναι τόσες πολλές οι παράμετροι και τα bins που μόνο αν συνδυάσουμε όλοι τις εμπειρίες μας ίσως αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε τη λογική από πίσω.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, elpenor είπε

@kostas123pao RttPark disabled? Γιατί δεν ξεκινάς από αυτά που προτείνει ο 1usmus?

Επίσης το GD off σε dual rank είναι δύσκολο και ένας στόχος που μπαίνει αφού έχεις μάθει καλά τις RAM σου.

Εγώ θα ξεκίναγα από τα παρακάτω:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

741627613_edie_zen_b450.jpg.658010d83e8488e92a650b01c0333da4.jpg

 

 

5 ώρες πριν, kkatzos είπε

Σε MSI και 1st/2nd gen το 60/34/80/240. του calc δεν είναι το ιδανικό.

Ιδανικό είναι το 53/48/off/off ή 60/40/off/off (το 53/48 βάζει στο Auto)

Έχω κάνει πολλές δοκιμές με τις αντιστάσεις και τα ρεύματα αλλά τπτ. Δοκίμασα όλες του calculator δοκίμασα και αυτές που προτείνεις και μου έδωσε πολλά περισσότερα errors όπως φαίνεται στην εικόνα. Ακόμα και με GD on τπτ.

236645790_53-(24-30)-10min.png.8e7e9557d476dc74064d2abb6e292ca6.png

 

 

Με του calculator με GD on:

1539126610_2test.png.c2b29af4f1e478ed6464067d61715aae.png

Επεξ/σία από kostas123pao
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Έχω κάνει πολλές δοκιμές με τις αντιστάσεις και τα ρεύματα αλλά τπτ. Δοκίμασα όλες του calculator δοκίμασα και αυτές που προτείνεις και μου έδωσε πολλά περισσότερα errors όπως φαίνεται στην εικόνα.

Παλιότερα δεν έλεγες ότι και με του calculator και με τις 53/48/off/off ησουνα σταθερός στο ΤΜ5; Απλά είχες black screens αν χαμηλώνεις το VSoc;

Εδώ τώρα τι μας δείχνεις; Οπισθοδρόμηση;

Χτίζουμε σε κάτι που δουλευει.

Επίσης εγώ ποτε δεν προτεινα CAD_BUS 24/20/20/30 και GD=disabled 

Αν θες να δεις ποιες αντιστάσεις δουλευουν καλυτερα πρεπει να κάνεις σωστές συγκρίσεις. 

Κάνε δυο ΤΜ5 με ακριβώς τα ίδια timings και GearDown = enabled και τάση 1.34V και VSoc = 1.05V

Το ένα με 53/48/off/off και CAD_BUS 24/24/24/24

και τα άλλο με τις αντιστάσεις του calculator. 

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, kostas123pao said:

 

Έχω κάνει πολλές δοκιμές με τις αντιστάσεις και τα ρεύματα αλλά τπτ. Δοκίμασα όλες του calculator δοκίμασα και αυτές που προτείνεις και μου έδωσε πολλά περισσότερα errors όπως φαίνεται στην εικόνα. Ακόμα και με GD on τπτ.

Με του calculator με GD on:

1539126610_2test.png.c2b29af4f1e478ed6464067d61715aae.png

Δεν έχεις τιμές του Calculator. Αυτές εδώ είναι οι τιμές του Calculator 

image.png.2f656bf23518daf43d74f2ee7d1ea18d.png

Σοβαρά  τώρα, όπως είπε και ο @kkatzos είχες περάσει tm5 και το μόνο σου πρόβλημα ήτανε τα blackscreens που σου είπα ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να ανεβάσεις vSoC. Απο την στιγμή που περνάς TM5 Τα timings σου είναι μια χαρά 

Επίσης έχεις τον καλύτερο μπούσουλα για αρχή που είναι το Calculator (όλοι απο εκεί ξεκινάμε και μετά πειράζουμε) και το ΤΜ5 που μπορείς να διαβάσεις τα error (έχω βάλει το πινακάκι ίσα με 5 φορές ήδη)

Οτι δουλεύει ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Devastor είπε

Δεν έχεις τιμές του Calculator. Αυτές εδώ είναι οι τιμές του Calculator 

image.png.2f656bf23518daf43d74f2ee7d1ea18d.png

Σοβαρά  τώρα, όπως είπε και ο @kkatzos είχες περάσει tm5 και το μόνο σου πρόβλημα ήτανε τα blackscreens που σου είπα ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να ανεβάσεις vSoC. Απο την στιγμή που περνάς TM5 Τα timings σου είναι μια χαρά 

Επίσης έχεις τον καλύτερο μπούσουλα για αρχή που είναι το Calculator (όλοι απο εκεί ξεκινάμε και μετά πειράζουμε) και το ΤΜ5 που μπορείς να διαβάσεις τα error (έχω βάλει το πινακάκι ίσα με 5 φορές ήδη)

Οτι δουλεύει ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ

Ειναι οι τιμές στην 3η στήλη alt.2 και τις δοκιμάσει όλες που έχει το calculator (procODT 60/68.6/53). Στα συγκεκριμένα settings δεν περνάω ποτε tm5 όσο ταση και αν βάλω....απλά κάνω τώρα δοκιμές με τις αντιστάσεις μπας και πετυχω τπτ καλυτερο.... για αυτο ρωτάω είναι φυσιολογικό να μην μπορώ να παίξω 14-14-17-14 GD=on στα 3200 με rev e???

Τα random blackscreens τα τρωω στα 14-17-17-17 στα 3200 αν έχω vsoc κάτω από 1.075V.  Δηλαδή αυτά είναι τα καλύτερα timings που έχω πετύχει χωρίς προβλήματα και μου φαίνονται πολύ χαλαρά σε σχέση με τα timings που έχουν πετυχει άλλοι.

Να έχω πετύχει σε τοσο μαπα κομμάτι cpu που να μην σηκώνει κάτι καλύτερο???

Επεξ/σία από kostas123pao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

To uv στον επεξεργαστή δίνει σφάλματα στο ΤΜ5 όταν μέχρι πρότινος δεν υπήρχαν?

Μόνο uv με offset, όλα τα υπόλοιπα όπως πριν.

λογικό. Οποιοδήποτε ρεύμα να πειράξεις αλλάζει την ισορροποία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

λογικό. Οποιοδήποτε ρεύμα να πειράξεις αλλάζει την ισορροποία

Fml...

Stock cpu, 0 errors

UV cpu,  1 error

UV cpu+0.01 αύξηση vdimm, 25errors

Άντε να δούμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Fml...

Stock cpu, 0 errors

UV cpu,  1 error

UV cpu+0.01 αύξηση vdimm, 25errors

Άντε να δούμε τώρα.

Συνήθως πρώτα κάνεις τι θες σε cpu και μετά σε μνήμες. Οπότε τέλειωνε με cpu και μετά ξεκινάς μνήμες από την αρχή.

Μην γίνεις σαμποταζνικ και τρως με δυο πιρούνια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...