Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mariosfx είπε

το budget το ειχα θέσει στα 200. αλλα ειδα την tuf x570 με το wifi και με εψησε.διαβασα πολύ καλα σχόλια για το overclock. αρα είμαστε κάπου στα 225. πιστεύεις ειναι καλη επιλογή? 

B550 Tomahawk. Δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω και δε μπλέκεις με ανεμιστηράκια και απαράδεκτα PCH temps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

B550 ftw. Το καλύτερο chipset, έχει τα πάντα που μπορεί να χρειαστείς, με λογικές τιμές σε αξιόλογες μητρικές και χωρίς ανεμηστήρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, elpenor said:

Εγώ στη θέση σου πρώτα θα αποφάσιζα αν θέλω B550 ή X570 και πόσο είναι το budget. Αν δεν χρειάζεσαι τα extra lanes το B550 είναι πιο καινούργιο, φτηνότερο, με λιγότερα bugs και εξίσου καλά VRM στα ακριβά μοντέλα.

Προσωπικά μπορώ να σου εγγυηθώ ότι η X570 Unify είναι καλή στο RAM OC και φυσικά σηκώνει άνετα τον 3950Χ.

Οι Asus έχουν κάποια ρύθμιση που δίνει λίγες παραπάνω επιδόσεις σε κάποιες περιπτώσεις αλλά αν σκοπεύεις να κάνεις all core OC για render σου είναι αδιάφορο.

Αν μιλάς για το Performance Enhancer και η MSI έχει το Performance regulator 

4 hours ago, mariosfx said:

το budget το ειχα θέσει στα 200. αλλα ειδα την tuf x570 με το wifi και με εψησε.διαβασα πολύ καλα σχόλια για το overclock. αρα είμαστε κάπου στα 225. πιστεύεις ειναι καλη επιλογή? 

Οτι σου είπανε και οι άλλοι. Πάρε μια Β550 Tomahawk που έχει τρομερό VRM, τρομερό RAM OC και τα BIOS της MSI είναι μακράν τα ποιο ολοκληρωμένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mariosfx είπε

δηλαδή τώρα που ερχεται η tuf? να την στείλω πίσω? με πρηξαν γνωστοί να την παρω και την παραγγειλα. 

image.png.fa52cdbd51f8863d62b2fb450f396a7e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, mariosfx said:

δηλαδή τώρα που ερχεται η tuf? να την στείλω πίσω? με πρηξαν γνωστοί να την παρω και την παραγγειλα. 

Κλάσης ανώτερη η Tomahawk (αν και Β550), Φτηνότερη με καλύτερο VRM (σηκώνει μέχρι 250Α current)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έμεινα χωρις pc γιατί εκανα μια σκατζα - εξυπηρέτηση και βιαστηκα λίγο στην αγορά. θα δω πως θα τα κάνω... εντωμεταξύ πριν αρχίσω να ψαχνω ημουν ετοιμος για msi tomahawk. δεν ειχα καταλήξει στο τσιπσετ όμως... 

αξίζει να μπω στη διαδικασία επιστροφής κλπ? σίγουρα ειναι καλύτερη για  24/7  μηχανήματος με oc? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mariosfx Είναι πολύ πιθανό να έχουν δίκιο όσοι προτείνουν την B550 Tomahawk σε σχέση με την X570 TUF αλλά από τα specs δεν φαίνεται εύκολα κάποια σημαντική διαφορά (πέρα από τη διαφορά B550 / X570 και την τιμή).

Εγώ θεωρώ ότι τα VRM και των δύο είναι υπεραρκετά για ένα επαγγελματία και ότι μόνο ένας pro overclocker ίσως χρειαστεί κάτι παραπάνω.

Spoiler

Η TUF φοράει παλαιότερης γενιάς Mosfet ( 12 Χ 50Α για το CPU, 600A) όμως έχουν switching speed 1.5Mhz σε σχέση με τα νέα powerstages της tomahawk (10 Χ 60Α για το CPU, 600A) που έχουν 1.25Mhz.

H TUF έχει 4 phases για το CPU με ένα Richtek 6 phase controller και κάνει team 3 mosfets σε κάθε phase ενώ η Tomahawk έχει 5 phases και κάνει team 2 mosfets στο κάθε phase.

Τα mosfet της TUF είναι Αμερικάνικα (Vishay), της Tomahawk επίσης Αμερικάνικα (Inteshil) αλλά η εταιρεία είναι αγορασμένη από την Γιαπωνέζικη Renessas (πρώην Mitsubishi/Hitachi). Και οι δύο μάρκες είναι AA, ότι καλύτερο υπάρχει, ίσως μόνο η Infinity (πρώην Siemens) να έχει ελάχιστα καλύτερο όνομα.

Η Tomahawk μου δίνει την εντύπωση ότι έχει λίγο καλύτερη ψύξη στα VRM αλλά αν το pc case έχει καλό airflow δεν έχει σημασία.

Τα caps της Asus είναι σίγουρα πολύ πάνω από το μέσο όρο, για την Tomahawk δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες.

Η διαφορά τιμής ανάμεσα στις δύο μητρικές κάπως δικαιολογείτε από το wifi και το X570. Βέβαια αν τα lanes της X570 δεν θα χρειαστούν είναι πεταμένα λεφτά, το chipset λίγο χειρότερο και οι X570 μητρικές πιο παλιές (είμαι με την εντύπωση ότι υπάρχει ραγδαία εξέλιξη στα RAM traces).

Εγώ προσωπικά θα ανέβαζα το budget μου στα 300-500 γιατί πιστεύω ότι στα μηχανήματα που χρησιμοποιούμε για τη δουλειά μας και που περνάμε 10 ώρες τη μέρα για 5 χρόνια δεν πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις στις μητρικές.

Αν όμως μείνουμε στο συγκεκριμένο budget δεν θεωρώ ότι η TUF είναι κακή επιλογή και πιστεύω ότι θα κάνει μια χαρά τη δουλειά που τη θέλεις.

Γενικά θεωρώ ότι οι μητρικές της MSI δίνουν καλύτερο value αν και στη συγκεκριμένη σύγκριση τα πράγματα είναι λίγο complicated.

Spoiler

H TUF έχει στην Αμερική 200 USD ενώ η Tomahawk 180 USD, όμως εδώ πωλούνται 213 και 158 ευρώ αντίστοιχα.

Η TUF είναι η value σειρά της Asus και επειδή δεν έχει βγει πολλά χρόνια η Asus προσπαθεί να την προωθήσει και δεν κάνει πολλές εκπτώσεις στην ποιότητα ούτε βάζει μεγάλο Asus tax.

Η Tomahawk είναι η πιο δημοφιλής μητρική τα τελευταία χρόνια (όλες οι εκδόσεις της) και η προσωπική μου άποψη είναι ότι η MSI έχει τσιμπήσει λίγο το MSRP της.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpenor

Για το ανεμιστηράκι στην Χ570 TUF δεν είπες τίποτα όμως.

Και δεν είναι όπως των MSI Χ570 που κλείνει τελείως σε χαμηλές θερμοκρασίες (λέμε τώρα πολύ σπάνια είναι χαμηλά σε C το X570).

Δουλεύει συνέχεια. Πόσα χρόνια να αντέξει;

Επίσης για τους 10-15C υψηλότερες θερμοκρασίες στο PCH (ακόμα και με το ανεμιστηράκι)

Ή για το θέμα με τις χαμηλότερες ταχύτητες στα 4Κ random workloads.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, kkatzos είπε

@elpenor

Για το ανεμιστηράκι στην Χ570 TUF δεν είπες τίποτα όμως.

Και δεν είναι όπως των MSI Χ570 που κλείνει τελείως σε χαμηλές θερμοκρασίες (λέμε τώρα πολύ σπάνια είναι χαμηλά σε C το X570).

Δουλεύει συνέχεια. Πόσα χρόνια να αντέξει;

Επίσης για τους 10-15C υψηλότερες θερμοκρασίες στο PCH (ακόμα και με το ανεμιστηράκι)

Ή για το θέμα με τις χαμηλότερες ταχύτητες στα 4Κ random workloads.

Συμφωνώ μαζί σου, γράφω απλά ότι το chipset είναι λίγο χειρότερο, έπρεπε να γίνω πιο αναλυτικός.

Θα πρέπει πάντως να έχουμε υπόψη μας και τις συνθήκες που δουλεύει ένα μηχάνημα. Ο 3950Χ είναι ένας επεξεργαστής που τον αγοράζει κάποιος για να κάνει render οπότε ο θόρυβος από την ψύξη του CPU θα υπερκαλύπτει οποιοδήποτε θόρυβο κάνει το chipset. Επίσης αν το μηχάνημα μπει σε γραφείο πάλι δεν θα ενοχλεί αφού στα γραφεία συνήθως δεν επικρατεί ησυχία.

Υπάρχει και κάτι ακόμα που ξέχασα να γράψω, ότι η Asus δεν σε αφήνει να γυρίσεις σε παλαιότερο bios ακόμα και αν το καινούργιο είναι χειρότερο ή έχει προβλήματα.

Spoiler

Btw η MSI στη μητρική μου έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, το chipset δεν περνάει ποτέ τους 60 που έχω βάλει στο fan curve να λειτουργεί το chipset fan, σχεδόν πάντα είναι κάτω από 56 βαθμούς. Έχω βέβαια και 9 fans μέσα στο κουτί.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια μπλεξαμε... θα επικοινωνησω με το καταστημα να ενημερωσω οτι θα επιστρεψω το προιον και θα παρω την b550. αν δω μεγαλη αντισταση θα κρατησω την x570. σας ευχαριστω. θα επιστρεψω με νεα!

ολα καλα! πολυ αναιμακτα εγινε η αλλαγη! απλα λογω επαρχιας θα περιμενω κανα δυο μερες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kkatzos είπε

Και δεν είναι όπως των MSI Χ570 που κλείνει τελείως σε χαμηλές θερμοκρασίες (λέμε τώρα πολύ σπάνια είναι χαμηλά σε C το X570).

Δουλεύει συνέχεια. Πόσα χρόνια να αντέξει;

Δεν ξερω αν ειναι καποιο θεμα στις asus αυτο, αλλα με την gigabyte ultra το fan ειναι 0 rpm. Οκ ισως βοηθαει στην περιπτωση του κουτιου μου που εχει αμεσα καθαρο αερα απο 2 noctua a12x25. Απο περιεργεια θα εχω στην διπλα οθονη το hwinfo να δω αν σε Gaming/adobe καταστασεις ξεκιναει. Παντως, μιας και μπορω να το ελεγχω με το argus monitor, ξεκιναει να γινεται αισθητος στα ~45% (2500 rpm). 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/4/2021 στις 10:00 ΠΜ, mariosfx είπε

με λιγα λογια μπλεξαμε... θα επικοινωνησω με το καταστημα να ενημερωσω οτι θα επιστρεψω το προιον και θα παρω την b550. αν δω μεγαλη αντισταση θα κρατησω την x570. σας ευχαριστω. θα επιστρεψω με νεα!

ολα καλα! πολυ αναιμακτα εγινε η αλλαγη! απλα λογω επαρχιας θα περιμενω κανα δυο μερες.

Eπειδη ειμαι κατοχος TUF X-570, με σωστο airflow στο κουτι δεν εχει καμια αναγκη το chipset.Aυγουστο μηνα  ποτε δεν ανεβηκε πανω απο 60-61c το temp του chipset με το fan του sto 40-50%.

 Επισης το ανεμιστηρακι του chipset μπορεις να το κανεις control με το Libre Hardware Monitoring (τουλαχιστον εωσoτου η asus αποφασισει να βγαλει bios με επιλογη για control chipset fan).

Οσον αφορα τα VRM ειναι βεβαιο οτι οι 550 εχουν σχεδον ισαξια με τις top x570(και αρκετα καλυτερα απο τις low-mid x570)

edit:: Τωρα ειδα οτι ηδη την αλλαξες, οποτε nevermind και μεγεια σου! OC it well :)

Επεξ/σία από dimi_33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...