Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς, μιας και καταπιάνομαι και με reviews τροφοδοτικών και ξέρω 10 πραγματάκια παραπάνω.

ΠΟΤΕ δεν κοιτάς σένσορες μητρικής για τάση. Κατά 90% είναι αναξιόπιστοι. Άμα θες να μετρήσεις τάση στα outputs, πολυμετράκι. Πέραν αυτού, έχω δει συστήματα να δουλεύουν και με 11V, δεν έχει θέμα. Well, τεχνικά ζορίζονται παραπάνω τα VRM και σίγουρα δεν κάνει καλό, αλλά τουλάχιστον δουλεύει. 

Εκτός αυτών, το ATX Specification ορίζει 5% διακύμανση στο 12V και τα Minor rails (11.4V minimum συνεπώς), με το μόνο rail που να του επιτρέπεται παραπάνω διακύμανση, να είναι το -12V, το οποίο εδώ και 15-20 χρόνια δεν χρησιμοποιείται καν. 

Το shutdown θα το φας ανάλογα το trigger point του UVP του τροφοδοτικού σου. Συνήθως κάπου στα 10.5V το βάζουνε οι περισσότεροι κατασκευαστές, οπότε βγάλτο από το μυαλό σου. Γενικά μην είσαι τόσο παρανοϊκός, έχεις και γ@μω τα τροφοδoτικά :P

25 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αν έβαλες αυτή την τάση χωρίς να έχεις ανεμιστηράκια ή watercooling πάνω στις RAM πιθανότατα να τις έκανες ήδη degrade.

Νοt true. Το degrade για να το "νιώσουν", ειδικά αν μιλάμε για RAM, θέλει εβδομάδες αν όχι μήνες. Από εμπειρία μιλάω 

26 λεπτά πριν, elpenor είπε

Έχω το ίδιο τροφοδοτικό και το VR IN δεν δείχνει ποτέ κάτω από 11.969V. Μήπως δεν το μετράει καλά η μητρική σου;

Κάθε τροφοδοτικό είναι διαφορετικό. Δεν βγάζουν όλα την ίδια τάση και λογικό είναι. Δεν είναι ίδια τα components τους, υπάρχουν μικροδιαφορές στα πάντα, οπότε έχεις αποκλίσεις. Εσένα σε ενδιαφέρει να μην έχει μεγάλη απόκλιση. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Νοt true. Το degrade για να το "νιώσουν", ειδικά αν μιλάμε για RAM, θέλει εβδομάδες αν όχι μήνες. Από εμπειρία μιλάω 

Πολύ καλή πληροφορία, δεν το γνώριζα. Τώρα θα μπορώ να πιέζω τις RAM μου χωρίς άγχος.

Έπρεπε να το σκεφτώ πάντως ότι θα είναι σαν τους NVME που ο controller παθαίνει ζημιά από τη θερμοκρασία αλλά όχι τα cells.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, elpenor είπε

Έχω το ίδιο τροφοδοτικό και το VR IN δεν δείχνει ποτέ κάτω από 11.969V. Μήπως δεν το μετράει καλά η μητρική σου;

Επίσης η μητρική μου δεν δείχνει ενδιάμεσες τιμές, ή θα δείχνει 12.000V ή 11.969V ή 12.031V.

Βέβαια δεν έχω προσέξει τι σύστημα έχεις, εγώ έχω μόνο μία 2060 και ένα 3700X πάνω.

Τέλος διαφωνώ στα πάντα που γράφει το άρθρο που έκανες link. Έχω αντίθετη άποψη για το LLC, τα switching freq, το EDC value, τα safe voltages... κλπ κλπ.

 

Ναι το αρθρο σχετικα με το OC ειχε πολλα σημεια που με παραξενεψαν αλλα το αρθρο το βρηκα ψαχνωντας για τα psu rails οχι για το oc process του τυπου :P. Και μενα σταθερες τιμες δειχνει οπως και σενα - αλλα μονο αυτες τις δυο μεχρι τωρα 11.980 / 11.880

  

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Καταρχάς, μιας και καταπιάνομαι και με reviews τροφοδοτικών και ξέρω 10 πραγματάκια παραπάνω.

ΠΟΤΕ δεν κοιτάς σένσορες μητρικής για τάση. Κατά 90% είναι αναξιόπιστοι. Άμα θες να μετρήσεις τάση στα outputs, πολυμετράκι. Πέραν αυτού, έχω δει συστήματα να δουλεύουν και με 11V, δεν έχει θέμα. Well, τεχνικά ζορίζονται παραπάνω τα VRM και σίγουρα δεν κάνει καλό, αλλά τουλάχιστον δουλεύει. 

Εκτός αυτών, το ATX Specification ορίζει 5% διακύμανση στο 12V και τα Minor rails (11.4V minimum συνεπώς), με το μόνο rail που να του επιτρέπεται παραπάνω διακύμανση, να είναι το -12V, το οποίο εδώ και 15-20 χρόνια δεν χρησιμοποιείται καν. 

Το shutdown θα το φας ανάλογα το trigger point του UVP του τροφοδοτικού σου. Συνήθως κάπου στα 10.5V το βάζουνε οι περισσότεροι κατασκευαστές, οπότε βγάλτο από το μυαλό σου. Γενικά μην είσαι τόσο παρανοϊκός, έχεις και γ@μω τα τροφοδoτικά :P

Ναι κανονικα θελει multimeter οπως λες - Απλα με παραξενεψε που ο τυπος εγραφε οτι αν τα volt πεσουν κατω απο 12v ειναι προβλημα,,και με εβαλε σε σκεψεις 😁 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimi_33 είπε

Ναι κανονικα θελει multimeter οπως λες - Απλα με παραξενεψε που ο τυπος εγραφε οτι αν τα volt πεσουν κατω απο 12v ειναι προβλημα,,και με εβαλε σε σκεψεις 😁 

Γενικα από το λίγο που διάβασα, δεν τον είδα να είναι και σχετικός πολύ με το αντικείμενο... Ντάξει ίντερνετ είναι, θα διαβάσεις πολλά από πολλούς 😛

23 λεπτά πριν, elpenor είπε

Πολύ καλή πληροφορία, δεν το γνώριζα. Τώρα θα μπορώ να πιέζω τις RAM μου χωρίς άγχος.

Έπρεπε να το σκεφτώ πάντως ότι θα είναι σαν τους NVME που ο controller παθαίνει ζημιά από τη θερμοκρασία αλλά όχι τα cells.

Καταρχάς για λίγες ώρες, τίποτα δεν παθαίνει ζημιά. Στο λέω έχοντας κάνει κάτι τρελά πειράματα με 1.8V σε εκείνο τον αείμνηστο 1400 αν θυμάσαι, ο οποίος ακόμα δίνει πόνο δίχως κιχ, στο PC της πρώην μου. Το degrade έρχεται από συνεχές φορτίο, για εύλογο χρονικό διάστημα, σε συνδυασμό με δυσμενείς συνθήκες. 

Η RAM γενικά να ξέρεις πως είναι τανκιό, να στο πω λαϊκά. Πλην συγκεκριμένων dies που είναι τρομερά περίεργα με την τάση, τα περισσότερα και πιο κοινά, απλώς δεν νιώθουν. Ο λόγος που ανέκαθεν η RAM έχει εφόρου ζωής εγγύηση. Γενικά αν καταφέρεις να σκοτώσεις RAM και δεν της έχεις δώσει 2-3V παραπάνω από την ονομαστική, pat yourself on the back και περηφανέψου το και λίγο στα socials :P 

Οι Flare-X για παράδειγμα που είχα, μπορεί να μην ήταν το καλύτερο bin, όμως τους είχα βγάλει την πίστη, κάθε εβδομάδα έτρεχαν στα 1.7-1.8V για περίοδο κάτι μηνών φαντάσου, που έκανα πειραματισμούς. Θα μου πεις κακό παράδειγμα, γιατί εν τέλη το ένα στικάκι ψόφησε, αλλά την ίδια περίοδο είχαν το ίδιο θέμα πολλά άλλα κιτάκια με κοντινές ημερομηνίες παραγωγής, οπότε τα λεφτά μου τα βάζω στο γεγονός ότι ήταν ελαττωματικό batch και τους βγήκε το θεματάκι μετά από χρόνο. Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες. 

Τις Ballistix πχ που έχω, τις τρέχω εδώ και ένα χρόνο στα 1.5V καρφωμένα, δεν έχουν χάσει ούτε MHz. Ντάξει, προφανώς δεν είναι τόσο εξτριμ, αλλά πίστεψε με, είναι τρομερά πιο μεγάλη η "ζημία" του 1.5V με 12-14 ώρες χρήση καθημερινά για έναν χρόνο, παρά 1.8V για μερικές ώρες ανά 3-4 εβδομάδες. 


Υ.Γ Εδώ να συμπληρώσω και για τον 3700Χ, που μερικοί μου λέγατε ότι ήταν πολύ το 1.325 σε idle και 1.308 σε load, γιατί θα φάει degrade, yada, yada. Ενάμιση χρόνο μετά με βαριά χρήση καθημερινά σε rendering, προσομοιώσεις (αυτός ο παλμογράφος από το TINA-TI ούτε ethereum με το CPU να έσκαβε) και γενικότερα βαριά εργασία, το τσιπάκι είναι λες και το πήρα πρώτη μέρα. Τώρα αν αντί για 20 χρόνια που θα έβγαζε, βγάλει 8-10, νομίζω ανούσιο συζήτησης.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Οκ αυτά...εγώ το 1.41 που βλέπω max στον 5600Χ σε auto, να το πάρω χαλαρά?

Για 4th gen ειλικρινά δεν το έχω ψάξει καθόλου, γιατί δεν έχω κάνει την επένδυση ακόμα και πίστεψέ με έχω πολύ περιορισμένο χρόνο. Τώρα καταπιάνομαι με 11th Gen Intel άμα θες :P
Πάντως, κρίνοντας από το γεγονός ότι ο 3700X πχ έβλεπε και αυτός τέτοιες τάσεις, δεν βλέπω γιατί να είναι πρόβλημα. 7nm είναι και ο 5600Χ, σε βελτιωμένο version του βέβαια. Αll core δεν νομίζω να τρώει 1.41 πάντως και θεωρητικά πάντα, ισχύουν τα ίδια με τους 3000.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Για 4th gen ειλικρινά δεν το έχω ψάξει καθόλου, γιατί δεν έχω κάνει την επένδυση ακόμα και πίστεψέ με έχω πολύ περιορισμένο χρόνο. Τώρα καταπιάνομαι με 11th Gen Intel άμα θες :P
Πάντως, κρίνοντας από το γεγονός ότι ο 3700X πχ έβλεπε και αυτός τέτοιες τάσεις, δεν βλέπω γιατί να είναι πρόβλημα. 7nm είναι και ο 5600Χ, σε βελτιωμένο version του βέβαια. Αll core δεν νομίζω να τρώει 1.41 πάντως και θεωρητικά πάντα, ισχύουν τα ίδια με τους 3000.

Αιχμές πρέπει να είναι, τις βλέπω σε κάτι κουλά σημεία (όταν ξεκινά /ανοίγει ένα πρόγραμμα, αλλά όχι όταν τρέχει σε full φορτίο).

Απλά λόγω του περίεργου συνδυασμού h/w και του στραβού bios, αγχώνομαι λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Απλά λόγω του περίεργου συνδυασμού h/w και του στραβού bios, αγχώνομαι λίγο.

Ακόμα με την ψωροtaichi είσαι; 😅

Σόρρυ γενικά έχω χάσει επεισόδια, έστω και αν stalkάρω καμιά φορά το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Ακόμα με την ψωροtaichi είσαι; 😅

Σόρρυ γενικά έχω χάσει επεισόδια, έστω και αν stalkάρω καμιά φορά το forum.

Ω ναι,  την αφήνω να δίνει πόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Πέτρος said:

Οκ αυτά...εγώ το 1.41 που βλέπω max στον 5600Χ σε auto, να το πάρω χαλαρά?

Όσο αφήνεις το voltage και το multiplier στο Auto δεν έχεις κανένα θέμα, και παραπάνω μπορείς να δείς αλλά αυτά είναι περισσότερο spikes. Το FIT system του επεξεργαστή δεν τον αφήνει να βγεί εκτός ορίων

11 hours ago, elpenor said:

Πολύ καλή πληροφορία, δεν το γνώριζα. Τώρα θα μπορώ να πιέζω τις RAM μου χωρίς άγχος.

Έπρεπε να το σκεφτώ πάντως ότι θα είναι σαν τους NVME που ο controller παθαίνει ζημιά από τη θερμοκρασία αλλά όχι τα cells.

Αν δείς υπάρχουνε άτομα που παίζουνε με 1.65+ Volts αλλά έχουνε βάλει custom RTTs και setupdrv (addcmdsetup Πχ) τα οποία είναι ποιο "φιλικά" προς το PCB

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, 

σίγουρα έχει ειπωθεί, σόρρυ αλλά έχω χαθεί λίγο με το νήμα.

 

Λοιπόν είμαι στα 3733mhz micron e-dies με r5 3600 stock me -0.045v. 

o Dram calculator 1.7.0 όπου είχα συμβουλευετεί πριν εν'άμιση χρόνο που σέταρα το σύστημα και είναι βράχος έκτοτε μου δίνει αυτά. 

 

Dramc1.7.0.jpg.6563ed8c25cd92885395aa7b5a79f44b.jpg

Ήμουν με 1.415v στις micron και σήμερα μου ήρθε να βρω το χαμηλότερο volt τους. 

Έχω φτάσει να περνάω στα 1.405 το tm5 με τα settings του 1usmus, μου γράφει συγκεκριμένα "Customize: Default @1usmus_v2 που κρατάει κάπου στα 20 λεπτά 

και το memtest του Dram calculator 1.7.0 me 1300% task scope ώστε όλα τα threads να φτάσουν στο 100%. 

 

ερώτηση

1. το ycruncher πως το τρέχω?

2. o dram c 1.7.3  μου δίνει αυτά, είναι εφικτά? θα κερδίσω κάτι? 

 

Dramc1.7.3.jpg.e7d5bff7a937bbea6bfa5605943b5c5c.jpg

3. θέλω να πάω στα 3.800 με 1900if, για το ψυχολογικό. παλιά θυμάμαι που το είχα ψάξει το σύστημα μπούταρε, έπαιζε για λίγο και σε έντονο στρες έκανε restart ή shutdown. Άρα είναι δείγμα ότι ο επεξεργαστής θα τα καταφέρει? (εδώ θα χρειαστώ βοήθεια) 

 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, p_under είπε

θέλω να πάω στα 3.800 με 1900if, για το ψυχολογικό. παλιά θυμάμαι που το είχα ψάξει το σύστημα μπούταρε, έπαιζε για λίγο και σε έντονο στρες έκανε restart ή shutdown. Άρα είναι δείγμα ότι ο επεξεργαστής θα τα καταφέρει? (εδώ θα χρειαστώ βοήθεια) 

 

Οι μνήμες σου σχεδόν σίγουρα σηκώνουν περισσότερο σφίξιμο, μπορεί όχι το 3733/15 που προτείνει ο calculator αλλά σίγουρα καλύτερο tRFC και άλλα subtimings. (btw έχεις βάλει το screenshot του 1.7.0 και εκεί που γράφεις για το 1.7.3).

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις δοκιμές πρώτα με GD on ώστε να δεις ακριβώς τα όρια του IMC σου χωρίς άγχος ότι φταίνε οι RAM και μετά να προσπαθήσεις για 1T που είναι πολύ πιο δύσκολο και χρονοβόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, elpenor είπε

Οι μνήμες σου σχεδόν σίγουρα σηκώνουν περισσότερο σφίξιμο, μπορεί όχι το 3733/15 που προτείνει ο calculator αλλά σίγουρα καλύτερο tRFC και άλλα subtimings. (btw έχεις βάλει το screenshot του 1.7.0 και εκεί που γράφεις για το 1.7.3).

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις δοκιμές πρώτα με GD on ώστε να δεις ακριβώς τα όρια του IMC σου χωρίς άγχος ότι φταίνε οι RAM και μετά να προσπαθήσεις για 1T που είναι πολύ πιο δύσκολο και χρονοβόρο.

έκανα το ανάλογο edit. 

Βασικά προταρχικός μου ρόλος είναι να πάρω τα μέγιστα από το setup μου. 

 

Επίσης, είμαι με 1Τ. Τι εννοείς πάνω σε αυτό, γιατί ίσως δεν σε κατάλαβα σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως προσωπικά με 19 TRCDRD και GDM OFF στα 3733 τσινάει, το 1.4v μου κάνει πολύ για τα συγκεκριμένα ram kit 

ZenTimings_Screenshot.png.b6109c7e5f35c3cfd468cd48f23947ed.png

Εδώ είμαι σταθερότατος με 1.35 vDIMM 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...