Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μια υπενθύμιση, παρακαλώ.

Όσο πέφτει το Proc_ODT, τόσο λιγότερο ζεσταίνονται οι μνήμες/τόσο λιγότερη τάση θέλουν?

Λέω μπούρδες?

Aπ'οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα με την λιγη ενασχοληση(ας με διορθωσει καποιος αν κατι ειναι λαθος) οσο μικροτερο ειναι το procOdt σε μια συχνοτητα τοσο καλυτερο το quality της motherboard.

Θεωρητικα, ανεβαζοντας procOdt μπορεις να κατεβασεις τo vdimm. Ενδεχομενως να πρεπει να πειραχτουν και τα Rtt αλλαζοντας το vdimm

Επεξ/σία από dimi_33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Πέτρος said:

Μια υπενθύμιση, παρακαλώ.

Όσο πέφτει το Proc_ODT, τόσο λιγότερο ζεσταίνονται οι μνήμες/τόσο λιγότερη τάση θέλουν?

Λέω μπούρδες?

Το procodt με το soc πάνε χέρι χέρι. Όσο μεγαλύτερο το procodt τόσο ποιο πολύ soc  θα χρειαστεί

Το clkdrvstr βοηθάει στο να κατεβάσεις vdimm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μια υπενθύμιση, παρακαλώ.

Όσο πέφτει το Proc_ODT, τόσο λιγότερο ζεσταίνονται οι μνήμες/τόσο λιγότερη τάση θέλουν?

Λέω μπούρδες?

Σωστά αλλά οι διαφορές είναι μικρές. Για να δεις διαφορά θα πρέπει να είναι του στυλ 60 vs 40.

9 λεπτά πριν, dimi_33 είπε

Aπ'οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα με την λιγη ενασχοληση(ας με διορθωσει καποιος αν κατι ειναι λαθος) οσο μικροτερο ειναι το procOdt σε μια συχνοτητα τοσο καλυτερο το quality της motherboard.

Σωστό.

9 λεπτά πριν, dimi_33 είπε

Θεωρητικα, ανεβαζοντας procOdt μπορεις να κατεβασεις τo vdimm. Ενδεχομενως να πρεπει να πειραχτουν και τα Rtt αλλαζοντας το vdimm

Λάθος. Ανεβάζοντας το ProcODT πρέπει να ανεβάσεις και Vdimm και Vsoc.

Γιατί να το ανεβάσεις; Για λόγους σταθερότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Long story short (επειδή η μαγειρίτσα με αποτέλειωσε), αφού το 3533 δεν έσφιγγε,  φόρτωσα ξανά το 3466.

Σταθερό το είχα αφήσει, κι απλά ενεργοποίησα το adv pbo (scalar 100, auto τα λοιπά) για δοκιμή.

Ε, 1 error/TM5 cycle... Αντί να βρίσω πολύ, από 53.3, 48 (2 σφάλματα σε 10), 43.3 (1 σφάλμα σε 20), τώρα δοκιμάζω στο 40.

Αν βγει καθαρό, βλέπουμε. Αν πετάει τυχαία "0", θα ρίξω το vdim, μάλλον.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση, όμως. Όταν σφίγγαμε το συγκεκριμένο προφίλ, δεν καθόταν με τίποτα ούτε με 48.

Ήταν καθαρό με 53.3.

Ντεν καταλαβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά σε όλους.

Σχετικά με το procODT εμένα η εμπειρία μου στους Ryzen με δύο kit (b-die, rev.e) σε 3 μητρικές είναι ότι για 3800/1T (GD off) και υπερβολικά σφιχτά timings με 1.5V+ χρειάζεται procODT 28-36,9ohm, όχι παραπάνω.

Εξαίρεση οι Gigabyte B550 Aorus Pro που από ότι έχω διαβάσει θέλουν 40-53.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 40ρι δεν του έκατσε πολύ καλά, είχε errors (μονοψήφιο αριθμό σε 20 κύκλους).

image.png.9d97109e390990ce3ee03210ebb6a298.png

Εδώ, με 1.37Vddr πέταξε ένα "0", αλλά μάλλον ψέμα (το εμφάνισε κάπου στον 14ο-15ο κύκλο, 3-4 test αφού είχε περάσει το 0).

Τώρα μπήκα μια χαρά και με 1.36, θα το αφήσω να τρέχει πιο μετά.

Θέλω να δω  που θα καταλήξει αυτή η ιστορία (53.3, 1.38 ήμουν πριν, με 1.44 κι άστα να πάνε είχα ξεκινήσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Πέτρος said:

To 40ρι δεν του έκατσε πολύ καλά, είχε errors (μονοψήφιο αριθμό σε 20 κύκλους).

image.png.9d97109e390990ce3ee03210ebb6a298.png

Εδώ, με 1.37Vddr πέταξε ένα "0", αλλά μάλλον ψέμα (το εμφάνισε κάπου στον 14ο-15ο κύκλο, 3-4 test αφού είχε περάσει το 0).

Τώρα μπήκα μια χαρά και με 1.36, θα το αφήσω να τρέχει πιο μετά.

Θέλω να δω  που θα καταλήξει αυτή η ιστορία (53.3, 1.38 ήμουν πριν, με 1.44 κι άστα να πάνε είχα ξεκινήσει).

Έτσι όπως σε βλέπω μάλλον voltage βάρεσε, ανέβα λίγο σε vDIMM και άμα σου ξαναβαρέσει το 0 βάλε 5/7/16 TRRDS/L/tFAW ή 5/14 ΤWTRS/L

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Devastor είπε

Έτσι όπως σε βλέπω μάλλον voltage βάρεσε, ανέβα λίγο σε vDIMM και άμα σου ξαναβαρέσει το 0 βάλε 5/7/16 TRRDS/L/tFAW ή 5/14 ΤWTRS/L

Δεν πρέπει να πάει 5/7/20?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτρος Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά εγώ πλέον ξεκινάω πάντα με 1.5vDimm / 1.1vSoC και τις αντιστάσεις που λέει ο calculator.

Μετά ψάχνω με τη βοήθεια calculator / internet guides να βρω τη μέγιστη συχνότητα/timings που δεν βγάζει error στους πρώτους κύκλους TM5.

Στη συνέχεια προσπαθώ με αλλαγές σε procODT/RTT να το κάνω εντελώς σταθερό και να περάσω όλα τα stress test.

Τέλος αφού έχω βρει τη σταθερότητα ψάχνω να βρω πόσο μπορώ να ρίξω τα ρεύματα χωρίς να την χάσω.

Είναι σίγουρα χρονοβόρο αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάτι καλύτερο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, elpenor said:

@Πέτρος Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά εγώ πλέον ξεκινάω πάντα με 1.5vDimm / 1.1vSoC και τις αντιστάσεις που λέει ο calculator.

Μετά ψάχνω με τη βοήθεια calculator / internet guides να βρω τη μέγιστη συχνότητα/timings που δεν βγάζει error στους πρώτους κύκλους TM5.

Στη συνέχεια προσπαθώ με αλλαγές σε procODT/RTT να το κάνω εντελώς σταθερό και να περάσω όλα τα stress test.

Τέλος αφού έχω βρει τη σταθερότητα ψάχνω να βρω πόσο μπορώ να ρίξω τα ρεύματα χωρίς να την χάσω.

Είναι σίγουρα χρονοβόρο αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάτι καλύτερο.

Σωστό σκεπτικό και φυσικά το RAM overclocking  είναι χρονοβόρο

Τα ευρήματα μου πάντως στο δικό μου συγκεκριμένο setup είναι τα εξής, ας αρχίσουμε οτι το CPU μου μαξάρει στα 3733 

1)Τι CL15 τί CL16 τί CL14 θα δώσουνε ακριβώς τα ίδια latency (θα περάσουνε ΤΜ5 οπότε οι μνήμες είναι σταθερές, ξαναλέω.. οι μνήμες)
2) Πάνω απο 1.45 το kit μουλαρώνει, δεν ξέρω αν είναι θέμα θερμοκρασίας αλλά ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να έχω ιδιαίτερη πείρα, ο 3950x με samsung bdie και  b450   έπαιζε καλα μέχρι 3733. οτι και αν ταιζα σε αυτον και τις μνημες. τωρα με το b550 tomahawk παιζει άνετα στα fast settings 3800 και πιεσα πολύ και latency και πάλι παίζει... οποτε μαλλον δεν σε περιορίζει ο cpu... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, mariosfx said:

χωρις να έχω ιδιαίτερη πείρα, ο 3950x με samsung bdie και  b450   έπαιζε καλα μέχρι 3733. οτι και αν ταιζα σε αυτον και τις μνημες. τωρα με το b550 tomahawk παιζει άνετα στα fast settings 3800 και πιεσα πολύ και latency και πάλι παίζει... οποτε μαλλον δεν σε περιορίζει ο cpu... 

Παίζει αλλά δεν είναι καμία Β450 της πλάκας, είναι η Tomahawk που είναι  ας πούμε η top of the line B450 

Αν κάποια στιγμή έχω την ευκαιρία θα δοκιμάσω τον 3600 μου σε μια Β550 μαζί με τα DIMMs μου και θα δώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...