Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Πέτρος είπε

To 40ρι δεν του έκατσε πολύ καλά, είχε errors (μονοψήφιο αριθμό σε 20 κύκλους).

image.png.9d97109e390990ce3ee03210ebb6a298.png

Εδώ, με 1.37Vddr πέταξε ένα "0", αλλά μάλλον ψέμα (το εμφάνισε κάπου στον 14ο-15ο κύκλο, 3-4 test αφού είχε περάσει το 0).

Τώρα μπήκα μια χαρά και με 1.36, θα το αφήσω να τρέχει πιο μετά.

Θέλω να δω  που θα καταλήξει αυτή η ιστορία (53.3, 1.38 ήμουν πριν, με 1.44 κι άστα να πάνε είχα ξεκινήσει).

Με 1.36 μάζεψε 4-5, με 1.375 7-8, καπάκι το έβαλα πάλι με 1.37, το έβγαλε χωρίς (το ψεύτικο "0" που έγραψα).

Δεν αποκλείεται να πετάει όντως ένα στο τόσο.

Προς το παρόν, εδώ.

4 ώρες πριν, elpenor είπε

@Πέτρος Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αλλά εγώ πλέον ξεκινάω πάντα με 1.5vDimm / 1.1vSoC και τις αντιστάσεις που λέει ο calculator.

Μετά ψάχνω με τη βοήθεια calculator / internet guides να βρω τη μέγιστη συχνότητα/timings που δεν βγάζει error στους πρώτους κύκλους TM5.

Στη συνέχεια προσπαθώ με αλλαγές σε procODT/RTT να το κάνω εντελώς σταθερό και να περάσω όλα τα stress test.

Τέλος αφού έχω βρει τη σταθερότητα ψάχνω να βρω πόσο μπορώ να ρίξω τα ρεύματα χωρίς να την χάσω.

Είναι σίγουρα χρονοβόρο αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάτι καλύτερο.

Αυτό που περιγράφεις κάνω ουσιαστικά κι εγώ, απλά πιο μπακαλίστικα.

Δεν είχα ιδέα για vsoc κλπ, auto όλα εκτός από τα primaries στην αρχή, και μετά σφίξιμο με τους διάφορους "οδηγούς" κλπ, μέχρι που με περιέλαβε ο @kkatzos και μου έδειξε κάποια βασικά βήματα.

Το Proc_ODT το χαμήλωσα χτες, μετά από κάτι που είχε γράψει παραπίσω ο @devastor.

Αυτό που με προβληματίζει, είναι πως το ίδιο ακριβώς προφίλ που είναι σήμερα χωρίς ΤΜ σφάλματα, θα πετάξει αρκετά αύριο που θα πειράξω τον επεξεργαστή λίγο (είτε uv με offset, είτε τώρα το scalar).

Θεωρώ την αλλαγή που κάνω στη cpu ελάχιστη, για να κάνει τέτοια διαφορά.

Μαθαίνω, πάντως.

Τώρα, βέβαια, θα αρχίσει να με τρώει το χέρι μου να ξαναγυρίσω στο 3533, με χαμηλότερο Proc_ODT, να δω αν συμπεριφέρεται καλύτερα.

Σε κάτι, πάντως, είμαι απόλυτος. Το dramcalc δεν έχει την παραμικρή ελπίδα να πετύχει οτιδήποτε με τις μνήμες μου (σε συνδυασμό, ίσως, και με τη μητρική μου).

Δεν το κατάφερε ποτέ, ούτε με τον 1700 ούτε τώρα, με κανένα BIOS/AGESA.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με ProcODT .. 

Ψηλά νούμερα = λιγότερη πιθανότητα να πάς μεγάλο FCLK = μεγαλύτερη τάση σε vSOC
Χαμηλά νούμερα = μεγαλύτερη πιθανότητα να πάς μεγάλο FCLK ΑΛΛΑ ποιο δύσκολο στην "τροφοδοσία" των DIMM, δηλαδή θα χρειαστείς μεγαλύτερο clkdrvstr αλλά γενικά είναι χρειάζεται χαμηλότερα voltages και έχει πολύ καλύτερο signal integrity

Τα Micron Rev E δυστυχώς αγαπάνε το μεγάλο ProcODT/clkdrvstr, ένα 3800 b-die μπορεί να παίξει και με 24drvstr, στα Rev E δύσκολα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2021 στις 3:59 ΜΜ, p_under είπε

καλησπέρα, 

σίγουρα έχει ειπωθεί, σόρρυ αλλά έχω χαθεί λίγο με το νήμα.

 

Λοιπόν είμαι στα 3733mhz micron e-dies με r5 3600 stock me -0.045v. 

o Dram calculator 1.7.0 όπου είχα συμβουλευετεί πριν εν'άμιση χρόνο που σέταρα το σύστημα και είναι βράχος έκτοτε μου δίνει αυτά. 

 

Dramc1.7.0.jpg.6563ed8c25cd92885395aa7b5a79f44b.jpg

Ήμουν με 1.415v στις micron και σήμερα μου ήρθε να βρω το χαμηλότερο volt τους. 

Έχω φτάσει να περνάω στα 1.405 το tm5 με τα settings του 1usmus, μου γράφει συγκεκριμένα "Customize: Default @1usmus_v2 που κρατάει κάπου στα 20 λεπτά 

και το memtest του Dram calculator 1.7.0 me 1300% task scope ώστε όλα τα threads να φτάσουν στο 100%. 

 

ερώτηση

1. το ycruncher πως το τρέχω?

2. o dram c 1.7.3  μου δίνει αυτά, είναι εφικτά? θα κερδίσω κάτι? 

 

Dramc1.7.3.jpg.e7d5bff7a937bbea6bfa5605943b5c5c.jpg

3. θέλω να πάω στα 3.800 με 1900if, για το ψυχολογικό. παλιά θυμάμαι που το είχα ψάξει το σύστημα μπούταρε, έπαιζε για λίγο και σε έντονο στρες έκανε restart ή shutdown. Άρα είναι δείγμα ότι ο επεξεργαστής θα τα καταφέρει? (εδώ θα χρειαστώ βοήθεια) 

 

 

Στις 1/5/2021 στις 6:35 ΜΜ, Devastor είπε

Εμένα πάντως προσωπικά με 19 TRCDRD και GDM OFF στα 3733 τσινάει, το 1.4v μου κάνει πολύ για τα συγκεκριμένα ram kit 

ZenTimings_Screenshot.png.b6109c7e5f35c3cfd468cd48f23947ed.png

Εδώ είμαι σταθερότατος με 1.35 vDIMM 

 

Συνεχίζοντας την αναζήτηση για το χαμηλότερο vdimm και αφουγκραζόμενος το ποστ του devastator είπα από 1.41 να αρχίσω να πέφτω αρκετά. 
Αρχικά να ξανά πω πως τις ραμ τις είχα ρυθμίσει πριν ενάμιση με δύο χρόνια σύμφωνα με τον dram calculator 1.7.0 στα παρακάτω settings και έκτοτε δεν είχα ασχοληθεί ξανά. 

1921805524_zenTimings3733MHzfastRam134v.jpg.0c72f756dfbea9c7c5a83087b4e09b05.jpg

 

Είμαι με 1,33v και έχω περάσει με επιτυχία ycruncher για 2 loopς τα tests 20mins συνολικά (μετά βαρέθηκα), TM5 1usmus_v2 20mins συνολικά και το memtest του dram calculator 1.7.0 για μισή ώρα. 

Θεωρείται ότι είναι σταθερό? Να στρασάρω με κάτι άλλο? 

Πλέον το ανέβασα στα 1.34v για να είμαι λίγο πιο σίγουρος και σήμερα χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κανονικά όπως πάντα. 

 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, p_under said:

 

 

Συνεχίζοντας την αναζήτηση για το χαμηλότερο vdimm και αφουγκραζόμενος το ποστ του devastator είπα από 1.41 να αρχίσω να πέφτω αρκετά. 
Αρχικά να ξανά πω πως τις ραμ τις είχα ρυθμίσει πριν ενάμιση με δύο χρόνια σύμφωνα με τον dram calculator 1.7.0 στα παρακάτω settings και έκτοτε δεν είχα ασχοληθεί ξανά. 

1921805524_zenTimings3733MHzfastRam134v.jpg.0c72f756dfbea9c7c5a83087b4e09b05.jpg

 

Είμαι με 1,33v και έχω περάσει με επιτυχία ycruncher για 2 loopς τα tests 20mins συνολικά (μετά βαρέθηκα), TM5 1usmus_v2 20mins συνολικά και το memtest του dram calculator 1.7.0 για μισή ώρα. 

Θεωρείται ότι είναι σταθερό? Να στρασάρω με κάτι άλλο? 

Πλέον το ανέβασα στα 1.34v για να είμαι λίγο πιο σίγουρος και σήμερα χρησιμοποιώ τον υπολογιστή κανονικά όπως πάντα. 

 

Πόσο latency βγάζεις στο AIDA με αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Με 1.36 μάζεψε 4-5, με 1.375 7-8, καπάκι το έβαλα πάλι με 1.37, το έβγαλε χωρίς (το ψεύτικο "0" που έγραψα).

Δεν αποκλείεται να πετάει όντως ένα στο τόσο.

Προς το παρόν, εδώ.

Αυτό που περιγράφεις κάνω ουσιαστικά κι εγώ, απλά πιο μπακαλίστικα.

Δεν είχα ιδέα για vsoc κλπ, auto όλα εκτός από τα primaries στην αρχή, και μετά σφίξιμο με τους διάφορους "οδηγούς" κλπ, μέχρι που με περιέλαβε ο @kkatzos και μου έδειξε κάποια βασικά βήματα.

Το Proc_ODT το χαμήλωσα χτες, μετά από κάτι που είχε γράψει παραπίσω ο @devastor.

Αυτό που με προβληματίζει, είναι πως το ίδιο ακριβώς προφίλ που είναι σήμερα χωρίς ΤΜ σφάλματα, θα πετάξει αρκετά αύριο που θα πειράξω τον επεξεργαστή λίγο (είτε uv με offset, είτε τώρα το scalar).

Θεωρώ την αλλαγή που κάνω στη cpu ελάχιστη, για να κάνει τέτοια διαφορά.

Μαθαίνω, πάντως.

Τώρα, βέβαια, θα αρχίσει να με τρώει το χέρι μου να ξαναγυρίσω στο 3533, με χαμηλότερο Proc_ODT, να δω αν συμπεριφέρεται καλύτερα.

Σε κάτι, πάντως, είμαι απόλυτος. Το dramcalc δεν έχει την παραμικρή ελπίδα να πετύχει οτιδήποτε με τις μνήμες μου (σε συνδυασμό, ίσως, και με τη μητρική μου).

Δεν το κατάφερε ποτέ, ούτε με τον 1700 ούτε τώρα, με κανένα BIOS/AGESA.

Χρονια Πολλα σε ολους!!

Eιμαι με διαφορετικο chipset(x570),διαφορετικο ram die (Samsung C-die 😪 ) απο σενα, ομως, αυτο που ειδα μεχρι τωρα, και πιστευω ισχυει σαν γενικος κανονας, ειναι οτι το cpu oc καλο ειναι να το αφηνεις για τελος. 

Πρωτα, highest stable IF clock  με desync ram frequency(ram & cpu  se default values) ,μετα stable ram frequency σε 1:1 με το highest IF clock που εχεις ηδη τεσταρει, στη συνεχεια κατεβαζεις ram timings, και τελευταιο το cpu oc, που σιγουρα θα σου ζητησει υψηλοτερα voltages λογω του IF/RAM oc σε αντιθεση με το αν εκανες πρωτα το cpu oc.

Εμενα αυτος ο τροπος μαζι με τις συμβουλες απο τα παιδια εδω και ειδικα καποια πολυ χρησιμα articles που μου εστειλε ο Devastor βοηθησε να εντοπισω οτι καποια errors που ειχα σε ram testing τελικα ηταν το IF clock στα 3733  που δεν ηταν stable (επρεπε να παιξω με vSoc/vddg_iod/procOdt για να βρω τελικα τα σωστα settings--> με y-cruncher 8 ωρες,οcct cpu large/extreme 2 ωρες και occt memory sse & avx2  2 ωρες ηταν τελικα stable ) και οχι ta timings ή το ram frequency.

Και επισης επρεπε να αυξησω λιγο το cpu(Ryzen 5 3600) voltage στα settings του Hybrid OC(1.232v για 4.150mhz[απο 1.218v] και 1.266v για 4.250mhz[απο 1.253v]  για να συμβαδισει με το fabric στα 1866 και την ram στα 3733.

Και ακομα εχει περιθωρια αυτο το ατιμο c-die

Επεξ/σία από dimi_33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Υπάρχει ένας πολύ απλός και εύκολος τρόπος να δείς αν το FCLK σου είναι σταθερό βασικά..

I'm all ears :) (eyes)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimi_33 said:

I'm all ears :) (eyes)

Ε κοίτα, δεν θα τα πώ και όλα :). Απλά το FCLK είναι υπεύθυνο και για τα PCI-E lanes ...

Λέγοντας αυτό θέλει συνδυασμό προγραμμάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ε κοίτα, δεν θα τα πώ και όλα :). Απλά το FCLK είναι υπεύθυνο και για τα PCI-E lanes ...

Λέγοντας αυτό θέλει συνδυασμό προγραμμάτων

Ναι, παραλληλα θελει και stress σε gpu. Aφηνω madshi rendering να τρεχει παραλληλα με το y-cruncher kai occt

Επεξ/σία από dimi_33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dimi_33 said:

Ναι, παραλληλα θελει και stress σε gpu. Aφηνω madshi rendering να τρεχει παραλληλα με το y-cruncher kai occt

2 Πράγματα θέλει και βαράει στο 15λεπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Devastor είπε

Πόσο latency βγάζεις στο AIDA με αυτά?

έχει σημασία ποια έκδοση έχω? Γιατί θυμάμαι από έκδοση σε έκδοση έδινε άλλα νούμερα. ή αυτό δεν επηρέαζε το latency αλλά μόνο το read/write? 

 

ορίστε ένα ss με το last version 

 

3766FastAida64.jpg.9c3e59e367c63fa47ec28d7c15923025.jpg

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, p_under said:

έχει σημασία ποια έκδοση έχω? Γιατί θυμάμαι από έκδοση σε έκδοση έδινε άλλα νούμερα. ή αυτό δεν επηρέαζε το latency αλλά μόνο το read/write? 

 

ορίστε ένα ss με το last version 

 

3766FastAida64.jpg.9c3e59e367c63fa47ec28d7c15923025.jpg

Κάτι κάνεις στραβά, το memory read και το L3 είναι αρκετά κάτω αποτι έπρεπε να είναι. Εδώ τα δικά μου 
image.png.ad1d8735a36c7764476b42e5c780f78f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Devastor είπε

Κάτι κάνεις στραβά, το memory read και το L3 είναι αρκετά κάτω αποτι έπρεπε να είναι. Εδώ τα δικά μου 
image.png.ad1d8735a36c7764476b42e5c780f78f.png

σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι έχει πάρει το μάτι μου ότι η L3 έχει πρόβλημα με κάποια πρόσφατα AGESA και αν δεν απατώμαι το διόρθωσαν στο V2 1.2.0.2  που θα βγει τις επόμενες μέρες.

Το memory read του @p_under είναι όντως χαμηλό σε σχέση με τα settings που δείχνει πιο πάνω, εγώ υποψιάζομαι τα προγράμματα που τρέχουν στο background των windows.

Στο δικό μου σύστημα με τόσα πράγματα που έχω ή πρέπει να χάσω 5 λεπτά να τα κλείνω ένα ένα ή να κάνω selective startup από το msconfig για να δω κανονικά νούμερα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, elpenor είπε

Κάτι έχει πάρει το μάτι μου ότι η L3 έχει πρόβλημα με κάποια πρόσφατα AGESA και αν δεν απατώμαι το διόρθωσαν στο V2 1.2.0.2  που θα βγει τις επόμενες μέρες.

Το memory read του @p_under είναι όντως χαμηλό σε σχέση με τα settings που δείχνει πιο πάνω, εγώ υποψιάζομαι τα προγράμματα που τρέχουν στο background των windows.

Στο δικό μου σύστημα με τόσα πράγματα που έχω ή πρέπει να χάσω 5 λεπτά να τα κλείνω ένα ένα ή να κάνω selective startup από το msconfig για να δω κανονικά νούμερα.

δεν έχω σχεδόν τίποτα να ανοίγει με το σύστημα. θα το κοιτάξω όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...