Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, elpenor said:

Κάτι έχει πάρει το μάτι μου ότι η L3 έχει πρόβλημα με κάποια πρόσφατα AGESA και αν δεν απατώμαι το διόρθωσαν στο V2 1.2.0.2  που θα βγει τις επόμενες μέρες.

Το memory read του @p_under είναι όντως χαμηλό σε σχέση με τα settings που δείχνει πιο πάνω, εγώ υποψιάζομαι τα προγράμματα που τρέχουν στο background των windows.

Στο δικό μου σύστημα με τόσα πράγματα που έχω ή πρέπει να χάσω 5 λεπτά να τα κλείνω ένα ένα ή να κάνω selective startup από το msconfig για να δω κανονικά νούμερα.

Αυτά είναι για Ζεν3, ο φίλος έχει package throttle 

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάγκες καλησπέρα,

 

Αναβάθμισα στο τελευταίο bios την asus x470 prime pro και έβαλα πάνω έναν 5600X

 

Βλέπω όμως γενικά ψηλές θερμοκρασίες, τρώει κάτι spikes χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί. 

 

Έχω pbo enabled, core +50 και curve negative -10 all cores.

Πρέπει να βάλω και κάποια άλλη ρύθμιση, εγώ είχα μείνει με παλιό bios και τον 2700 που ήταν διαφορετικές οι ρυθμίσεις, είχες ρεύμα και έβαζες και ήσουν οκ. Εδώ ανεβάζει τον πολλαπλασιαστή σε άκυρες φάσεις, οπότε ανεβάζει και το ρεύμα χωρίς να μπορώ να καταλάβω το γιατί...

Μήπως πρέπει να πειράξω και κάτι άλλο στις ρυθμίσεις;

Οι μνήμες παίζουν 3200 @ 16-16-18 xmp, χωρίς να έχω πειράξει κάτι άλλο.

όταν δεν ανεβάζει τάση που βλέπω 1,264 (και αυτό σε browsing, κατάσταση ηρεμίας κτλ), οι θερμοκρασίες είναι 38-40 νορμάλ νομίζω.

Cooler μια thermalright true black push - pull, με τον 2700@4ghz πριν ήμουν 35 idle και ποτέ πάνω από 70 σε οποιαδήποτε in game

Ευχαριστώ!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Αύριο μεθαύριο θα μου έρθει ο 5600Χ οπότε ετοιμαστείτε για νέο Γολγοθά mem tuning :P αν και θεωρώ ότι τώρα θα είναι λίγο πιο εύκολο λόγω καλύτερου IMC. Βλέπω το calculator δεν έχει για zen3 οπότε πάμε με τα timings των zen2; Και από συχνότητα 3600 ή παραπάνω;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλημέρα! Αύριο μεθαύριο θα μου έρθει ο 5600Χ οπότε ετοιμαστείτε για νέο Γολγοθά mem tuning :P αν και θεωρώ ότι τώρα θα είναι λίγο πιο εύκολο λόγω καλύτερου IMC. Βλέπω το calculator δεν έχει για zen3 οπότε πάμε με τα timings των zen2; Και από συχνότητα 3600 ή παραπάνω;

Ναι, zen 2 επιλέγεις.

Εννοείται πως σαν βάση θες 3600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλημέρα! Αύριο μεθαύριο θα μου έρθει ο 5600Χ οπότε ετοιμαστείτε για νέο Γολγοθά mem tuning :P αν και θεωρώ ότι τώρα θα είναι λίγο πιο εύκολο λόγω καλύτερου IMC. Βλέπω το calculator δεν έχει για zen3 οπότε πάμε με τα timings των zen2; Και από συχνότητα 3600 ή παραπάνω;

Σιγά το γολγοθά. Και σιγά μην ασχοληθείς με 3600.

Ryzen Calculator και θα βάλεις 3800 16-16-16 (ή 16-17-16) στα 1.4V.

Άντε να παίξεις λίγο με tRCDWR και tRP. Δοκιμάζεις CldDrvStr = 60 (ή και 120) για GD=off ώστε να δεις αν το παίρνει ή όχι. Και κάπου εδώ τελειώνεις.

Ο γολγοθάς μπορεί να αρχίσει αν αρχίσεις να ψάχνεσαι για 3866 και πάνω.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ωραία. Τώρα για manual OC απ' ότι δει σε review νομίζω δεν αξίζει, correct me if I am wrong. Ανεβαίνουν Τ και κατανάλωση για πολύ μικρά gains σε multithread και μπορεί να χάσεις και το single thread. PBO και λοιπές ιστορίες αξίζει να ασχοληθώ;

15 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σιγά το γολγοθά. Και σιγά μην ασχοληθείς με 3600.

Ryzen Calculator και θα βάλεις 3800 16-16-16 (ή 16-17-16) στα 1.4V.

Άντε να παίξεις λίγο με tRCDWR και tRP. Δοκιμάζεις CldDrvStr = 60 (ή και 120) για GD=off ώστε να δεις αν το παίρνει ή όχι. Και κάπου εδώ τελειώνεις.

Ο γολγοθάς μπορεί να αρχίσει αν αρχίσεις να ψάχνεσαι για 3866 και πάνω.

Κάποια από αυτά ίσως να είναι άκυρα απ' ότι έχετε αναφέρει εδώ ε;

3800_fast.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Κάποια από αυτά ίσως να είναι άκυρα απ' ότι έχετε αναφέρει εδώ ε;

Είπαμε, για αρχή το CAD_BUS ClkDrvStr = 60 για να δεις αν σηκώνει το GD=off

Τάση στο 1.4V και αν είσαι σταθερός κατεβαίνεις.

Αντιστάσεις στο Auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kkatzos said:

Είπαμε, για αρχή το CAD_BUS ClkDrvStr = 60 για να δεις αν σηκώνει το GD=off

Τάση στο 1.4V και αν είσαι σταθερός κατεβαίνεις.

Αντιστάσεις στο Auto.

Οι αντιστάσεις που βάζει η MSI (τουλάχιστον η Tomahawk) σε Ζεν2/3 είναι ακριβώς τα ίδια που σου δίνει το calculator 40/off/off/48. Απλά σου δίνει κάτι κουλά VDDP/VDDG (1.1 και 1.15) πράγμα που δεν παίζει όταν έχεις 1.1 ή και κατώτερο vsoc απλά είναι readout bug

1 hour ago, yiannis1991 said:

Ωραία. Τώρα για manual OC απ' ότι δει σε review νομίζω δεν αξίζει, correct me if I am wrong. Ανεβαίνουν Τ και κατανάλωση για πολύ μικρά gains σε multithread και μπορεί να χάσεις και το single thread. PBO και λοιπές ιστορίες αξίζει να ασχοληθώ;

Κάποια από αυτά ίσως να είναι άκυρα απ' ότι έχετε αναφέρει εδώ ε;

Manual OC δεν αξίζει με την καμία. PBO και Curve Optimizer και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Devastor είπε

Αυτά είναι για Ζεν3, ο φίλος έχει package throttle 

τι εννοείς με τον όρο package throttle? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος το ΤM5 και το config file; Η σελίδα στο overclock.net όπου το έχει ανεβάσει ο 1usmus δεν ανοίγει για κάποιο λόγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, yiannis1991 said:

Παιδιά είναι εύκολο να ανεβάσει κάποιος το ΤM5 και το config file; Η σελίδα στο overclock.net όπου το έχει ανεβάσει ο 1usmus δεν ανοίγει για κάποιο λόγο..

Memory Testing with TestMem5 TM5 with custom configs | Overclock.net

Απλά αλλάζεις τα cycles 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το testing και για τους zen3 είναι κατά τα γνωστά; ΤΜ5, ycruncher, χρειάζεται και p95;

Επίσης, με clocktuner έχει ασχοληθεί κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, yiannis1991 said:

Το testing και για τους zen3 είναι κατά τα γνωστά; ΤΜ5, ycruncher, χρειάζεται και p95;

Επίσης, με clocktuner έχει ασχοληθεί κανείς;

Είναι περίπλοκο ένα tldr είναι όπως είπα και πάνω ότι μπορείς να τα περάσεις όλα αυτά αλλά να έχεις whea. Στόχος είναι το 1900 fclk 

Το ctr είναι άχρηστο κατ εμε. Χεράκι και δώσε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Στόχος είναι το 1900 fclk 

Αυτό έχω στο μυαλό μου και εγώ. Τα 1900 στους zen3 πιάνονται εύκολα σχετικά; γιατί στους zen2 αν θυμάμαι καλά ήταν λίγο hit or miss. Είναι και θέμα μνημών ή/και μητρικής αν μπορούν να πιάσουν 3800, να φανταστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα υπήρχαν bios που δεν ήταν σταθερά τα 1900. Και σε χ570  και σε b550 στης ίδιες ρυθμίσεις. Να βγάζουν πχ tm5 και ycruncher και ξαφνικά μετά από δύο μέρες να βλέπω whea στο hwinfo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...