Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, yiannis1991 said:

το randomxstress το πιάνει ο defender :P False positive λογικά;

Απλά επειδή είναι mining πρόγραμμα το βρίσκει έτσι

Τι το θές τον defender ορέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Devastor είπε

Απλά επειδή είναι mining πρόγραμμα το βρίσκει έτσι

Τι το θές τον defender ορέ

E είναι εγκατεστημένος με τα windows, κλάιν. Απλά δεν θέλω να τρέχω διάφορα τυχαία scriptάκια για "cleaning" κτλ. Βέβαια μπορώ απλά να το κλείσω, όντως δεν το σκέφτηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, yiannis1991 said:

E είναι εγκατεστημένος με τα windows, κλάιν. Απλά δεν θέλω να τρέχω διάφορα τυχαία scriptάκια για "cleaning" κτλ. Βέβαια μπορώ απλά να το κλείσω, όντως δεν το σκέφτηκα..

Καλώς, απλά ασε HWinfo ανοιχτό να δούμε ΑΝ θα σου πετάξει WHEA αν είναι 18 ή 19. Το CPU σε stock πάντα έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Καλώς, απλά ασε HWinfo ανοιχτό να δούμε ΑΝ θα σου πετάξει WHEA αν είναι 18 ή 19. Το CPU σε stock πάντα έτσι?

Ναι οκ. Πόσα threads να βάλω στο randomx? 16?, γιατί λέει την L3 cache/2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εντάξει και αυτό. Οπότε τώρα σώζω το profile και πάμε για τα 4000; :P 

Y.Γ.1 Αν βάλω tRFC 288 πρέπει να τα τρέξω πάλι όλα απ' την αρχή ή μόνο ΤΜ5;

Υ.Γ.2 Για το curve optimizer τρέχω τα γνωστά stability tests για cpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό είναι με diagnostics mode που φορτώνει μόνο τις απαραίτητες διεργασίες.

Τι σαβούρα τρέχεις και έπεσε σχεδόν 3ns!!!

Ε λογικό να είχες σκαλώματα με τον 2600 ρε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ε σάπιο Corsair iCUE και MSI Mystic Light. Και χρειάζονται παναθεμα τα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ε σάπιο Corsair iCUE και MSI Mystic Light. Και χρειάζονται παναθεμα τα..

 

Το icue προσωπικα δεν επηρεαζει καπως τα benchmarks. Τσεκαρε αν μπορεις να βαλεις Plug in στο icue για να ελεγχεις τα rgb (Σε asus γινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τέλη δεν συνεργάζεται το iCUE με την MSI αλλά βρήκα αυτό Adam Honse / OpenRGB · GitLab που ελέγχεις όλα τα rgb (μητρική, κάρτα, ποντίκι) και τα ξήλωσα όλα και τώρα έχω 55-55.2ns μέσα στα windows (σε κανονικό boot, όχι diagnostics)..

Edit: Σε workloads τύπου blender, cinebench μέχρι τι τάση είναι ΟΚ; Περίπου 1.25v;

(δεν άντεξε το OCD μου και έκανα format :P. Πήγε κάτω από 55ns τώρα το latency)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , έχω καιρό να γράψω μετά απο την περιπέτεια με τις ram . τελικά είχε θέμα το ενα dimm και τα άλλαξα , τωρα εδω και κανα μήνα τρέχουν και με τα 4 dimm μια χαρά στα 3200 και πέρασα κ ολα τα Memory Test..

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση οσον αφορά τα volt για daily use. Στο Default που το έχω μου κάνει auto boost και πάνε μεχρι 1.469 ...Γενικά θέματα με θερμοκρασίες δεν εχω.. Σε cinebench πάει μέχρι 70 max.. απλα θελω να δω αν πρεπει να κατεβάσω λιγο τα volts μήπως δω βελτίωση και τρέχει πιο σταθερά , τώρα οι δυο απο τα 6 cores φτάνουν 4.6 μονοι τους..Να τα αφήσω ως έχει η θα εχω θεματα με τον καιρο αν δουλεύει ετσι ο cpu... ryzen 5 3600xt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Χαρμανης είπε

Να τα αφήσω ως έχει η θα εχω θεματα με τον καιρο αν δουλεύει ετσι ο cpu... ryzen 5 3600xt

Κανένα θέμα δε θα έχεις αν αφήσεις τον επεξεργαστή στοκ. Επειδή όμως βρισκόμαστε σε overclocking thread, αν θέλεις να προσπαθήσεις λίγο tuning υπάρχουν δύο μέθοδοι σε Zen2 CPUs:

1. Παίζεις με αρνητικό core offset voltage 

2. Ενεργοποιείς PBO και παίζεις με PPT, TDC, EDC values

Σε κάθε αλλαγή, καλό είναι να ελέγχεις επιδόσεις με Cinebench σε διάφορα επίπεδα multithreading (1, 2, 4, 6, 8, 12 threads).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, parsifal είπε

Κανένα θέμα δε θα έχεις αν αφήσεις τον επεξεργαστή στοκ. Επειδή όμως βρισκόμαστε σε overclocking thread, αν θέλεις να προσπαθήσεις λίγο tuning υπάρχουν δύο μέθοδοι σε Zen2 CPUs:

1. Παίζεις με αρνητικό core offset voltage 

2. Ενεργοποιείς PBO και παίζεις με PPT, TDC, EDC values

Σε κάθε αλλαγή, καλό είναι να ελέγχεις επιδόσεις με Cinebench σε διάφορα επίπεδα multithreading (1, 2, 4, 6, 8, 12 threads).

ας πάρουμε για παράδειγμα την πρώτη επιλογή , θα το κάνω μέσω bios ή να δοκιμάσω απο ryzen master η clock tuner ? Θα ήθελα ειναι η αλήθεια να ρίξω ελάχιστα τα volt αλλα μην χάσω και performance.. εντωμεταξύ τωρα μπήκα στον πειρασμό να κάτσω να ασχοληθώ γιατί σε καναδυό cinebench που έκανα το multi core μου δεν είχε πολύ καλά αποτελέσματα..δλδ οι άλλοι τι κάνουν και τους βγάζει καλά αποτελεσματα, κάνουν overclock και εχουν enable PBO ? Η παιζει και τπτ άλλο ρόλο γτ φοβάμαι να πειράξω και μερικά πράγματα μην κάνω καμια χαζομάρα.. Για την χρήση που το κάνω το pc μου φαίνεται καλή η απόδοση του προς το παρόν .απλά καμιά φορά τα temps με google ανοιχτό μονο πάνε 40 με 45... 

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikpoth είπε

3800 vs 3600

Κοινώς ... τα primary timings δεν παίζουν κανένα ρόλο σε Zen 2 και Zen 3

Έχω μια απορία.

Αν στα 3800 παίξεις με 18-18-18 τι μείωση απόδοσης θα έχεις; Κάνα 0,01% ή τίποτα πιο σημαντικό;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...