Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Χαρμανης είπε

ας πάρουμε για παράδειγμα την πρώτη επιλογή , θα το κάνω μέσω bios ή να δοκιμάσω απο ryzen master η clock tuner ?

Από BIOS. Το Ryzen Master δε θυμάμαι να έχει επιλογή offset. Ίσως όμως να μην έχει και η μητρική σου αυτήν την επιλογή, πρέπει να το ελέγξεις.

1 ώρα πριν, Χαρμανης είπε

δλδ οι άλλοι τι κάνουν και τους βγάζει καλά αποτελεσματα, κάνουν overclock και εχουν enable PBO

Ή έχουν αφιερώσει χρόνο για πειραματισμό και tuning ή έχουν καλύτερο δείγμα CPU ή δυνατότερη ψύξη από τη δική σου ή ελαφριά εγκατάσταση Windows με κλειστά background apps + services ή συνδυασμό των παραπάνω.

1 ώρα πριν, Χαρμανης είπε

απλά καμιά φορά τα temps με google ανοιχτό μονο πάνε 40 με 45... 

Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα, μια χαρά μου ακούγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parsifal είπε

Από BIOS. Το Ryzen Master δε θυμάμαι να έχει επιλογή offset. Ίσως όμως να μην έχει και η μητρική σου αυτήν την επιλογή, πρέπει να το ελέγξεις.

Ή έχουν αφιερώσει χρόνο για πειραματισμό και tuning ή έχουν καλύτερο δείγμα CPU ή δυνατότερη ψύξη από τη δική σου ή ελαφριά εγκατάσταση Windows με κλειστά background apps + services ή συνδυασμό των παραπάνω.

Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα, μια χαρά μου ακούγεται.

καλα δεν προκειται να κάτσω να κάνω τέτοια πειράματα..εξάλλου δεν έχω και τπτ σοβαρό θέμα  καλά μου δουλεύει το σύστημα ..και στην τελική σιγά τι θα κερδίσω, να ξεσκίσω το pc μου στα tests για  λιγα fps παραπάνω που λεει ο λόγος 

εντάξει για υδρόψυξη που έχω μια χαρά ειναι πιστεύω η ψυξη ειδικά τωρα που καλοκαιριάζει και έχει κ ζέστη πολύ..

το ryzen master πρέπει να έχει επιλογή να ρυθμίσεις τα volt. Αν πάντος το κατέβαζα θα το έβαζα εκει γυρω στο 1.3 και κατι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

το ryzen master πρέπει να έχει επιλογή να ρυθμίσεις τα volt. Αν πάντος το κατέβαζα θα το έβαζα εκει γυρω στο 1.3 και κατι

Αυτό είναι στατικό 1.3V βρέξει-χιονίσει. Μην το κάνεις, ο επεξεργαστής δουλεύει με πολύ πιο ασφαλή και αποδοτικό ("efficient") τρόπο με το στοκ boost σύστημα που ανεβοκατεβάζει δυναμικά το voltage. Παίξε με αρνητικό offset αν έχει το BIOS σου, χωρίς να ανοίξεις PBO για αρχή. Τέσταρε με βήματα 0.01250V (-0.01250V, -0.02500, 0.03750V κ.ο.κ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, parsifal είπε

Αυτό είναι στατικό 1.3V βρέξει-χιονίσει. Μην το κάνεις, ο επεξεργαστής δουλεύει με πολύ πιο ασφαλή και αποδοτικό ("efficient") τρόπο με το στοκ boost σύστημα που ανεβοκατεβάζει δυναμικά το voltage. Παίξε με αρνητικό offset αν έχει το BIOS σου, χωρίς να ανοίξεις PBO για αρχή. Τέσταρε με βήματα 0.01250V (-0.01250V, -0.02500, 0.03750V κ.ο.κ.)

εντάξει τότε, εαν αποφασίσω να κάτσω να ασχοληθώ θα το κάνω απο bios 

έχει το bios ναι το έχω τσεκάρει (tomahawk b450 max)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά το 1.3 δεν είναι εκτός των safe ορίων; Έβλεπα κάτι reviews από κανάλια με εκατομμύρια subs και κάνανε λέει OC τον 5600Χ στα 4.8 all core με 1.32v. Μπράβο ρε και σε 3 μήνες θα έχει γίνει χειρότερος από stock απ' το degrade. Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό, δεν το ξέρουνε για το voltage; Τα ίδια λέγανε και για τους zen2 και τους zen+ (4.2 στον 2600 με 1.45v). Και υπάρχουν μικρά κανάλια που είναι απλά ένας τυπακος και τα εξηγεί όλα σωστά και όμορφα, ούτε τρελές τάσεις απλά μόνο curve optimizer και μια χαρά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Χαρμανης είπε

εντάξει τότε, εαν αποφασίσω να κάτσω να ασχοληθώ θα το κάνω απο bios 

έχει το bios ναι το έχω τσεκάρει (tomahawk b450 max)

bro !!δοκιμασε με αρνητικο offset στον 3600 μου παιζω με -0.06250 /llc  auto /24/7 με  pbo κλειστο παραπανω offset χανω σε επιδοσεις

 

ωηγηγγβ.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Βρε παιδιά το 1.3 δεν είναι εκτός των safe ορίων; Έβλεπα κάτι reviews από κανάλια με εκατομμύρια subs και κάνανε λέει OC τον 5600Χ στα 4.8 all core με 1.32v. Μπράβο ρε και σε 3 μήνες θα έχει γίνει χειρότερος από stock απ' το degrade. Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό, δεν το ξέρουνε για το voltage; Τα ίδια λέγανε και για τους zen2 και τους zen+ (4.2 στον 2600 με 1.45v). Και υπάρχουν μικρά κανάλια που είναι απλά ένας τυπακος και τα εξηγεί όλα σωστά και όμορφα, ούτε τρελές τάσεις απλά μόνο curve optimizer και μια χαρά..

εμένα ο 3600xt φτάνει 1.469 σε auto boost για αυτο σκέφτηκα μήπως πρεπει να χαμηλωσω λιγο τάση αλλα μου λένε οτι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ετσι δουλεύει απ τη μάνα του . Αν κάνω κάτι θα κάνω μονο λιγο αρνητικό Offset ισα ισα γιατι δεν θέλω να μου ριξει επιδόσεις.  average δουλεύει με 1.120v  και χωρίς κάποιο Load  1.025v  οπότε πιστεύω ειναι εντάξει

δλδ ο δικος μου που δουλευει ετσι σε λιγους μήνες θα τον πάρψω στο χέρι ? Η μιλάμε για στατικό 1.32v συνέχεια ?

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

bro !!δοκιμασε με αρνητικο offset στον 3600 μου παιζω με -0.06250 /llc  auto /24/7 με  pbo κλειστο παραπανω offset χανω σε επιδοσεις

 

ωηγηγγβ.JPG

θα το κάνω απλά θέλει δοκιμές τώρα αυτο για να δώ που θα κάτσει πιο καλά.

εγώ pbo auto το έχω δεν το πειράζω καν μια χαρά ειναι ετσι πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έκανε μερικές δοκιμές με offset αρνητικό ,

στα 0,0250v  ναι μεν μου έριξε ελάχιστα τις θερμοκρασίες κανα 2 βαθμούς αλλά είχα 3674 στο cb20

στα  0,500v είχα cb 20   3686

και στο Auto Που το είχα αρχικά  είχα το πιο υψηλό σκόρ  3716 

δοκίμασα και auto με pbo enable και είχα 3708 

οπότε το auto Πιστεύω δουλεύει πιο καλά σύμφωνα με τα benchmarks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Χαρμανης είπε

δλδ ο δικος μου που δουλευει ετσι σε λιγους μήνες θα τον πάρψω στο χέρι ? Η μιλάμε για στατικό 1.32v συνέχεια ?

Ναι, μιλάω για στατικό 1,32v. Γενικά σε stock δουλεύουν με υψηλή τάση σε χαμηλά loads για να πιάνουν μεγαλύτερη συχνότητα και με χαμηλή τάση στα μεγάλα loads. Δηλαδή αν πας και τρέξεις prime95 με 1,32v ε εντάξει, αιωνία η μνήμη του cpu. Και τα γνωστά και μη εξαιρετέα κανάλια των εκατομμυρίων subs δεν συγκινούνται, αλλά λένε "με λίγο tuning μπορείτε να πάρετε μία δωρεάν αύξηση στις επιδόσεις. Με 1,35v ο 5600Χ πήγε στα 4,8 GHz all-core το οποίο είναι πολύ καλό OC". Ότι να 'ναι δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι, μιλάω για στατικό 1,32v. Γενικά σε stock δουλεύουν με υψηλή τάση σε χαμηλά loads για να πιάνουν μεγαλύτερη συχνότητα και με χαμηλή τάση στα μεγάλα loads. Δηλαδή αν πας και τρέξεις prime95 με 1,32v ε εντάξει, αιωνία η μνήμη του cpu. Και τα γνωστά και μη εξαιρετέα κανάλια των εκατομμυρίων subs δεν συγκινούνται, αλλά λένε "με λίγο tuning μπορείτε να πάρετε μία δωρεάν αύξηση στις επιδόσεις. Με 1,35v ο 5600Χ πήγε στα 4,8 GHz all-core το οποίο είναι πολύ καλό OC". Ότι να 'ναι δηλαδή..

cue gamer nexus "5600x oc vs 10600k". 1,42v o 5600x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

cue gamer nexus "5600x oc vs 10600k". 1,42v o 5600x

Α μπράβο. Δηλαδή είναι δυνατόν να μην ξέρουν για τα ασφαλή όρια; Λίγο να ασχοληθείς, όσο και να μην ξέρεις από αυτά, ε κάπου θα το δεις για τα safe 24/7 όρια. Και είναι σχεδόν εξοργιστικό αυτό που κάνουν, γιατί είναι κανάλια με χιλιάδες ή ακόμη και εκατομμύρια subs που τα βλέπουν και άνθρωποι που δεν έχουν και καμία τρέλα με την τεχνολογία, ούτε τα γνωρίζουν όλα (ούτε εγώ τα γνωρίζω όλα φυσικά) και μπορεί να επιχειρήσουν κάτι τέτοιο και μετά άντε γεια..

Y.Γ. Έβλεπα το video του GN που είπες και σε κάποια φάση λέει "ο 5600Χ είναι stable στα 4.8 και ο 11600Κ στα 5.1" και μετά από μισό λεπτό λέει "κάπου χρειάστηκε να τους ρίξουμε στα 4.7 και 4.9 αντίστοιχα" ε άρα τι stable ήταν; Ότι να 'ναι, δεν μπορώ και έχει 1,35 million subs, την τρέλα μου μέσα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχασα ένα σωρό βδομάδες τσάμπα προσπαθώντας να σταθεροποιήσω GDM off στις Ballistix στα 3800C16 και μόλις χθες έκανα ουσιαστική πρόοδο: ήθελαν αύξηση το ClkDrvStr από 60 --> 120Ω

Τρίχες και το post που έκανα πριν μερικές μέρες για το tRC, παίζουν μια χαρά 56T έχοντας περάσει πολλαπλά σερί ολονύχτια TM5 (60 cycles 1usmus_v3).

ffs και fml 😕

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Χαρμανης είπε

λοιπόν έκανε μερικές δοκιμές με offset αρνητικό ,

στα 0,0250v  ναι μεν μου έριξε ελάχιστα τις θερμοκρασίες κανα 2 βαθμούς αλλά είχα 3674 στο cb20

στα  0,500v είχα cb 20   3686

και στο Auto Που το είχα αρχικά  είχα το πιο υψηλό σκόρ  3716 

δοκίμασα και auto με pbo enable και είχα 3708 

οπότε το auto Πιστεύω δουλεύει πιο καλά σύμφωνα με τα benchmarks

Κοίταξε οι διαφορές μεταξύ 3674 με 3680 και 3710 είναι ασημαντες στη πράξη το κέρδος που θα προκύψει από το αρνητικό  offset είναι το λιγότερο ρεύμα και φυσικά στο συνολικό αποτέλεσμα οι θερμοκρασίες που θα κερδίσεις μη ξεχνάς ότι το ελληνικό καλοκαίρι δε άρχισε ακομα

Επίσης δεν είναι λίγες οι φορες που οι εκάστοτε εταιριες  φορτωνουν με αρκετό ρεύμα στο auto 

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Κοίταξε οι διαφορές μεταξύ 3674 με 3680 και 3710 είναι ασημαντες στη πράξη το κέρδος που θα προκύψει από το αρνητικό  offset είναι το λιγότερο ρεύμα και φυσικά στο συνολικό αποτέλεσμα οι θερμοκρασίες που θα κερδίσεις μη ξεχνάς ότι το ελληνικό καλοκαίρι δε άρχισε ακομα

Επίσης δεν είναι λίγες οι φορες που οι εκάστοτε εταιριες  φορτωνουν με αρκετό ρεύμα στο auto 

 

Οπότε κάνουμε offset αρνητικό για να γλιτώσουμε λιγο θερμοκρασίες μιας που καλοκαιριάζει? Προς το παρόν δεν έχω θέματα σημαντικά θερμοκρασίας,  και σε γκειμ πάνω από 55 δεν το έχω δει . Θα μου πεις είναι και ανάλογα το γκειμ . Εάν δω ότι αρχίζει και ανεβάζει  πολύ  θα ρίξω λιγο τα volt . Απλά θέλει κ πολλές δοκιμές για να δεις πως συμπεριφέρεται το cpu με το offset 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

Οπότε κάνουμε offset αρνητικό για να γλιτώσουμε λιγο θερμοκρασίες μιας που καλοκαιριάζει? Προς το παρόν δεν έχω θέματα σημαντικά θερμοκρασίας,  και σε γκειμ πάνω από 55 δεν το έχω δει . Θα μου πεις είναι και ανάλογα το γκειμ . Εάν δω ότι αρχίζει και ανεβάζει  πολύ  θα ρίξω λιγο τα volt . Απλά θέλει κ πολλές δοκιμές για να δεις πως συμπεριφέρεται το cpu με το offset 

Δε θέλει και πολλές δοκιμές  εγώ τα βρήκα πολύ γρήγορα βασικά με cinebench 11.5  λίγο Geekbench 4 (single /multi) και κάνα run με Asus real bench βγάζει στη φόρα τη μειωμένη αποδοση οπότε εύκολα βρίσκεις τη χρυσή τομη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...