Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Μόλις κατέβασα το tRFC στο 288 πέταξε error 12, άρα να ανεβάσω λίγο το vdimm;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Σκέτο 12 ή ακολούθησε και κάτι άλλο?

Το σταμάτησα αμέσως βασικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

Δε θέλει και πολλές δοκιμές  εγώ τα βρήκα πολύ γρήγορα βασικά με cinebench 11.5  λίγο Geekbench 4 (single /multi) και κάνα run με Asus real bench βγάζει στη φόρα τη μειωμένη αποδοση οπότε εύκολα βρίσκεις τη χρυσή τομη 

κατάλαβα, εγώ για την ώρα θα το αφήσω Stock ετσι κ αλλιώς μια χαρα boostarei και μονο του και δεν ανεβάζει κ υψηλές θερμοκρασίες.. αν σφίξουν οι ζέστες αργότερα και δώ οτι ψήνεται θα μπώ στην διαδικασία να κατεβάσω λίγο volt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2021 στις 8:18 ΜΜ, p_under είπε

έχει σημασία ποια έκδοση έχω? Γιατί θυμάμαι από έκδοση σε έκδοση έδινε άλλα νούμερα. ή αυτό δεν επηρέαζε το latency αλλά μόνο το read/write? 

 

ορίστε ένα ss με το last version 

 

3766FastAida64.jpg.9c3e59e367c63fa47ec28d7c15923025.jpg

 

Στις 3/5/2021 στις 10:26 ΜΜ, Devastor είπε

Κάτι κάνεις στραβά, το memory read και το L3 είναι αρκετά κάτω αποτι έπρεπε να είναι. Εδώ τα δικά μου 
image.png.ad1d8735a36c7764476b42e5c780f78f.png

 

Στις 3/5/2021 στις 11:45 ΜΜ, Devastor είπε

Αυτά είναι για Ζεν3, ο φίλος έχει package throttle 

Μιας και έκανα φορμάτ, σέταρα και το bios όλο από την αρχή, είμαι έτσι
3733FastZenTimings.jpg.12470f2a2c41be53741f18ac6c678d02.jpg

με αυτά τα νούμερα στο πρώτο run 

925240489_3733FastAida64-AfterFormat-ClearBios5406.jpg.37617dd60023a6c0d7c95dd9ffd72504.jpg

 

και με αυτά στο δεύτερο

1045878582_3733FastAida64-AfterFormat-ClearBios5406(2).jpg.89ab6103295005d26651d5869e97934c.jpg

 

βελτιώθηκε η κατάσταση? 
Τι εννοούσες με τον όρο package throttle? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μοιραστώ και το τελευταίο set ρυθμίσεων στις Ballistix που πέρασε TM5 60cycles, μαζί με μερικά σχόλια:

 

image.png.5449c1f271f9b49be1901b4a1efb2daf.png

Αυτά που δεν φαίνονται είναι: Vdimm 1.37V, VDDG_CCD 0.925V

 

1. Μερικά timings σφίγγουν παραπάνω: tRRDL 4, tWTRS 3, tWTRL 6, tWR 14, SCLs 4, tRTP 6
αλλά δεν οδηγούν σε βελτίωση επιδόσεων, οπότε τα άφησα στις πιο χαλαρές τιμές. Για σύγκριση πριν/μετά χρησιμοποιώ avg από 5 runs MemBench του Ryzen Calculator. Ίσως κάνω και μια πιο εκτενή δοκιμή με 10run avg MemBench + GeekBench Memory πριν πάρω τελική απόφαση

2. 'Οπως έχω αναφέρει και σε παλιότερο post μου εδώ, το tRAS δεν προσφέρει καμία αύξηση επιδόσεων όταν το χαμηλώνεις κάτω από (tRC - tRP). Εδώ απλώς το είχα ξεχάσει 36, μάλλον θα το πάω πάλι 43 αφού δεν έχει νόημα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά το FIT Voltage τι είναι ακριβώς; Κοίταξα στο google αλλά δεν το πολυκατάλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά το FIT Voltage τι είναι ακριβώς; Κοίταξα στο google αλλά δεν το πολυκατάλαβα..

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το FIT είναι ο αλγόριθμος της AMD που φροντίζει το chip να δουλεύει πάντα μέσα στα ασφαλή όρια.

Λαμβάνει υπόψη του πολλές παραμέτρους κάποιες από τις οποίες μπορείς να παρακάμψεις με το PBO (χρησιμοποιώντας το scalar και τα limits) ενώ άλλες όχι.

Όταν κάποιος λέει FIT voltage εγώ αντιλαμβάνομαι ότι εννοεί το voltage που δίνει το σύστημα σε stock ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο workload.

Πιθανότατα η ονομασία προέρχεται από την γενική ορολογία FIT (failures in time).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/05/2021 at 10:18, parsifal said:

Ας μοιραστώ και το τελευταίο set ρυθμίσεων στις Ballistix που πέρασε TM5 60cycles, μαζί με μερικά σχόλια:

 

image.png.5449c1f271f9b49be1901b4a1efb2daf.png

Αυτά που δεν φαίνονται είναι: Vdimm 1.37V, VDDG_CCD 0.925V

 

1. Μερικά timings σφίγγουν παραπάνω: tRRDL 4, tWTRS 3, tWTRL 6, tWR 14, SCLs 4, tRTP 6
αλλά δεν οδηγούν σε βελτίωση επιδόσεων, οπότε τα άφησα στις πιο χαλαρές τιμές. Για σύγκριση πριν/μετά χρησιμοποιώ avg από 5 runs MemBench του Ryzen Calculator. Ίσως κάνω και μια πιο εκτενή δοκιμή με 10run avg MemBench + GeekBench Memory πριν πάρω τελική απόφαση

2. 'Οπως έχω αναφέρει και σε παλιότερο post μου εδώ, το tRAS δεν προσφέρει καμία αύξηση επιδόσεων όταν το χαμηλώνεις κάτω από (tRC - tRP). Εδώ απλώς το είχα ξεχάσει 36, μάλλον θα το πάω πάλι 43 αφού δεν έχει νόημα

 

Εγώ πάντως με 28.2 ProcODT περνούσα ΤΜ5 αλλά στο SOTR έχανα σημαντικά. Just sayin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Εγώ πάντως με 28.2 ProcODT περνούσα ΤΜ5 αλλά στο SOTR έχανα σημαντικά. Just sayin

Ευχαριστώ για το tip, θα τρέξω μερικά συγκριτικά test 3DMark Physics και Graphics 720p σε 28.2/36.9/43.6Ω για να δω αν κάνει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, parsifal said:

Ευχαριστώ για το tip, θα τρέξω μερικά συγκριτικά test 3DMark Physics και Graphics 720p σε 28.2/36.9/43.6Ω για να δω αν κάνει διαφορά.

P95 ή οτιδήποτε άλλο πέρα απο ΤΜ5 δοκίμασες?Σίγουρα το 43.6 που λεει ο Calculator είναι πάρα πολύ 

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

P95 ή οτιδήποτε άλλο πέρα απο ΤΜ5 δοκίμασες?

y-cruncher 60min έχει περάσει και τώρα τρέχω P95 2048-4096K FFT 4h που μέχρι τώρα (2h30m) πάει καλά.

Το ενδιαφέρον είναι ότι διορθώντας το ClkDrvStr μπόρεσα να χαμηλώσω και τα υπόλοιπα CPU voltages χωρίς κανένα θέμα μέχρι στιγμής από Infinity Fabric (καθαρός από WHEA errors και audio stutters): CLDO_VDDP 750mV, VDDG_CCD 900mV, VDDG_IOD 950mV, Vsoc 1.00625V (1V με το droop).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, parsifal said:

y-cruncher 60min έχει περάσει και τώρα τρέχω P95 2048-4096K FFT 4h που μέχρι τώρα (2h30m) πάει καλά.

Το ενδιαφέρον είναι ότι διορθώντας το ClkDrvStr μου επέτρεψε να χαμηλώσω και τα υπόλοιπα CPU voltages χωρίς κανένα θέμα μέχρι στιγμής από Infinity Fabric (καθαρός από WHEA errors και audio stutters): CLDO_VDDP 750mV, VDDG_CCD 900mV, VDDG_IOD 950mV, Vsoc 1.00625V (1V με το droop).

To Cruncher με έχει απογοητεύσει στο παρελθόν για αυτό πλέον προτιμώ OCCT extreme 

Αυτό που θα έκανα εγώ προσωπικά είναι ενα RandomX με OCCT VRAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο team. Μερικές ερωτήσεις θέλω να κάνω ενδεχομένος λίγο χαζές απλά επειδή δεν τα γνωρίζω καλά θα ήθελα μια πιο έμπειρη γνώμη εαν γίνεται..

Ενώ απο bios έχω κάνει Offset το v/soc στο 1,05  στο ryzen master μου δείχνει οτι είναι 1,1 ..ενώ στο hwinfo64  μου το δείχνει σωστά..

Απο bios με ΧΜP enable  πειράζει να αλλάξω και την ρύθμιση FCLK Frequency απο Auto και να την βάλω 1600 που είναι για την δικιά μου περίπτωση..γτ έχω 3200 μνήμες.

Σχετικά με το PBO , Αξίζει να το κάνω enable η να το αφήσω AUTO όπως ειναι stock , θα δω καμιά βελτίωση ?

Και τέλος , τρέχω cinebench R20 και ενώ στο single core μου βγάζει πολύ καλό σκορ  , στο Multi Core μου είναι πολύ κάτω σε σχέση με μερικά που έχω δει απο σχετικές σελίδες με benchmarks και απο διάφορα reddit.... Οχι οτι με απασχολεί και τόσο αλλά ετσι για το γαμώτο , τι λάθος δλδ έχω κάνει εγώ .. φταίει το power που το έχω amd balanced , ειναι θέμα ταχύτητας της ram ?  Σε Multi core test μου πάει μέχρι 4.2 ταχύτητα.. οι άλλοι δλδ τα έχουν overclock ? Υπόψιν οτι έχω enable μερικά απο bios όπως cool n' quiet , CPPC   kai GLOBAL C-STATE.   .Και εαν υπάρχει καμία πρόταση για βελτίωση ευχαρίστως να μου πείτε σε settings κλπ..

Σόρυ αν κούρασα . (ryzen 5 3600xt)

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...